Pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających się aut, teraz w całości składająca się z NEV-ów, była zdominowana przez mikę przystępnych cenowo mikrosamochodów oraz elektryków marek chińskich i zagranicznych. Geely Xingyuan, niedrogi elektryczny hatchback, utrzymał pozycję lidera, podczas gdy Tesla Model Y zanotowała silne odbicie .
| Miejsce | Model | Sprzedaż detaliczna (w szt.) |
|---|---|---|
| 1 | Geely Xingyuan (EX2) | 38 751 |
| 2 | Tesla Model Y | 28 911 |
| 3 | Xiaomi SU7 | 24 023 |
| 4 | Leapmotor A10 | 22 306 |
| 5 | Li Auto Li i6 | 20 878 |
| 6 | Tesla Model 3 | 18 370 |
| 7 | Wuling Hongguang Mini | 18 308 |
| 8 | Aito M6 (BEV/EREV) | 18 148 |
| 9 | BYD Seagull | ~17 600 |
| 10 | BYD Song Plus (EV/PHEV) | ~17 500 |
Miejsca od 11 do 16 również należały wyłącznie do modeli NEV, w tym BYD Qin Plus, BYD Yuan Plus (Atto 3) i innych, dopełniając tym samym zamknięcie listy dla spalinowych aut . Pierwsze miejsce Geely Xingyuan z przewagą 9 840 sztuk nad drugą Teslą Model Y przypieczętowało dominację przystępnych cenowo, rodzimych elektryków .
BYD, największy chiński producent NEV, zakończył trwającą osiem miesięcy passę spadków sprzedaży rok do roku, notując łączną sprzedaż 383 453 pojazdów NEV (wliczając pojazdy użytkowe) — symboliczny wzrost o 0,26% . Jednak ogólna stabilizacja maskowała dramatyczną rozbieżność między wynikami krajowymi a zagranicznymi .
Dostawy krajowe runęły o około 24% do poziomu około 222 000 sztuk, ponieważ firma toczyła intensywną wojnę cenową, która uszczuplała jej marże . W jaskrawym kontraście, dostawy zagraniczne wzrosły o ponad 80% rok do roku, osiągając rekordowe ponad 160 000 sztuk i po raz pierwszy stanowiąc ponad 42% całkowitego miesięcznego wolumenu sprzedaży BYD-a . Ten zwrot w kierunku eksportu ma charakter strukturalny; każdy egzemplarz, który przyczynił się do poprawy wyniku BYD-a w maju, został zbudowany z myślą o wysyłce poza Chiny . Sprzedaż osobowych NEV-ów tej firmy wyniosła konkretnie 376 990 sztuk, będąc w zasadzie na tym samym poziomie rok do roku, ale rosnąc o solidne 19,4% w porównaniu do kwietnia .
62,9% wskaźnik penetracji NEV jest kamieniem milowym osiągniętym nie tylko dzięki rosnącej sprzedaży elektryków, ale przede wszystkim z powodu przyspieszającego załamania rynku konwencjonalnych aut spalinowych. Sprzedaż detaliczna samochodów spalinowych spadła w maju do zaledwie 560 000 sztuk, co oznacza katastrofalny spadek o 39% rok do roku . Ta zmiana jest kontynuacją wyraźnego trendu zaobserwowanego w kwietniu, kiedy to tylko jeden model ICE — Geely Coolray — pozostał w pierwszej dziesiątce . Do maja czystka była już całkowita .
Dane sugerują, że nawet przy gwałtownym kurczeniu się całego rynku motoryzacyjnego, popyt konsumencki jest obecnie skoncentrowany w przeważającej mierze na pojazdach NEV. To właśnie kurcząca się baza sprzedaży aut spalinowych napędza matematycznie wskaźnik penetracji do nowych rekordów, reprezentując strukturalny, a nie tylko cykliczny spadek popularności aut benzynowych .
W miarę jak rynek krajowy staje się coraz bardziej konkurencyjny i dojrzały, eksport chińskich NEV-ów zaczął odgrywać kluczową rolę dla producentów. W maju eksport osobowych NEV-ów z Chin wzrósł ponad dwukrotnie rok do roku, skacząc o 112,6% do poziomu 424 000 sztuk . Segment ten odpowiadał za rekordowe 54,1% całego eksportu samochodów osobowych z Chin, co oznacza wzrost o 9,5 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim . W pełni elektryczne pojazdy (BEV) były trzonem eksportu, stanowiąc 59,3% tych wysyłek, choć był to nieznaczny spadek z 66,1% rok wcześniej, w miarę jak hybrydy plug-in zyskiwały większą popularność na arenie międzynarodowej .
Poza tabelami sprzedaży gigantów branży, kilka chińskich startupów EV odnotowało rekordowe lub wybitne wyniki w maju, demonstrując silny impet wzrostu:
Liczby te podkreślają przetasowania wśród rodzimych chińskich marek EV, gdzie agresywne cykle produktowe i silne strategie eksportowe tworzą wyraźnych zwycięzców .
Pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających się aut, teraz w całości składająca się z NEV-ów, była zdominowana przez mikę przystępnych cenowo mikrosamochodów oraz elektryków marek chińskich i zagranicznych. Geely Xingyuan, niedrogi elektryczny hatchback, utrzymał pozycję lidera, podczas gdy Tesla Model Y zanotowała silne odbicie .
| Miejsce | Model | Sprzedaż detaliczna (w szt.) |
|---|---|---|
| 1 | Geely Xingyuan (EX2) | 38 751 |
| 2 | Tesla Model Y | 28 911 |
| 3 | Xiaomi SU7 | 24 023 |
| 4 | Leapmotor A10 | 22 306 |
| 5 | Li Auto Li i6 | 20 878 |
| 6 | Tesla Model 3 | 18 370 |
| 7 | Wuling Hongguang Mini | 18 308 |
| 8 | Aito M6 (BEV/EREV) | 18 148 |
| 9 | BYD Seagull | ~17 600 |
| 10 | BYD Song Plus (EV/PHEV) | ~17 500 |
Miejsca od 11 do 16 również należały wyłącznie do modeli NEV, w tym BYD Qin Plus, BYD Yuan Plus (Atto 3) i innych, dopełniając tym samym zamknięcie listy dla spalinowych aut . Pierwsze miejsce Geely Xingyuan z przewagą 9 840 sztuk nad drugą Teslą Model Y przypieczętowało dominację przystępnych cenowo, rodzimych elektryków .
BYD, największy chiński producent NEV, zakończył trwającą osiem miesięcy passę spadków sprzedaży rok do roku, notując łączną sprzedaż 383 453 pojazdów NEV (wliczając pojazdy użytkowe) — symboliczny wzrost o 0,26% . Jednak ogólna stabilizacja maskowała dramatyczną rozbieżność między wynikami krajowymi a zagranicznymi .
Dostawy krajowe runęły o około 24% do poziomu około 222 000 sztuk, ponieważ firma toczyła intensywną wojnę cenową, która uszczuplała jej marże . W jaskrawym kontraście, dostawy zagraniczne wzrosły o ponad 80% rok do roku, osiągając rekordowe ponad 160 000 sztuk i po raz pierwszy stanowiąc ponad 42% całkowitego miesięcznego wolumenu sprzedaży BYD-a . Ten zwrot w kierunku eksportu ma charakter strukturalny; każdy egzemplarz, który przyczynił się do poprawy wyniku BYD-a w maju, został zbudowany z myślą o wysyłce poza Chiny . Sprzedaż osobowych NEV-ów tej firmy wyniosła konkretnie 376 990 sztuk, będąc w zasadzie na tym samym poziomie rok do roku, ale rosnąc o solidne 19,4% w porównaniu do kwietnia .
62,9% wskaźnik penetracji NEV jest kamieniem milowym osiągniętym nie tylko dzięki rosnącej sprzedaży elektryków, ale przede wszystkim z powodu przyspieszającego załamania rynku konwencjonalnych aut spalinowych. Sprzedaż detaliczna samochodów spalinowych spadła w maju do zaledwie 560 000 sztuk, co oznacza katastrofalny spadek o 39% rok do roku . Ta zmiana jest kontynuacją wyraźnego trendu zaobserwowanego w kwietniu, kiedy to tylko jeden model ICE — Geely Coolray — pozostał w pierwszej dziesiątce . Do maja czystka była już całkowita .
Dane sugerują, że nawet przy gwałtownym kurczeniu się całego rynku motoryzacyjnego, popyt konsumencki jest obecnie skoncentrowany w przeważającej mierze na pojazdach NEV. To właśnie kurcząca się baza sprzedaży aut spalinowych napędza matematycznie wskaźnik penetracji do nowych rekordów, reprezentując strukturalny, a nie tylko cykliczny spadek popularności aut benzynowych .
W miarę jak rynek krajowy staje się coraz bardziej konkurencyjny i dojrzały, eksport chińskich NEV-ów zaczął odgrywać kluczową rolę dla producentów. W maju eksport osobowych NEV-ów z Chin wzrósł ponad dwukrotnie rok do roku, skacząc o 112,6% do poziomu 424 000 sztuk . Segment ten odpowiadał za rekordowe 54,1% całego eksportu samochodów osobowych z Chin, co oznacza wzrost o 9,5 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim . W pełni elektryczne pojazdy (BEV) były trzonem eksportu, stanowiąc 59,3% tych wysyłek, choć był to nieznaczny spadek z 66,1% rok wcześniej, w miarę jak hybrydy plug-in zyskiwały większą popularność na arenie międzynarodowej .
Poza tabelami sprzedaży gigantów branży, kilka chińskich startupów EV odnotowało rekordowe lub wybitne wyniki w maju, demonstrując silny impet wzrostu:
Liczby te podkreślają przetasowania wśród rodzimych chińskich marek EV, gdzie agresywne cykle produktowe i silne strategie eksportowe tworzą wyraźnych zwycięzców .