Za tym ogólnym wynikiem kryją się jednak ogromne różnice regionalne. Europa napędziła globalny wzrost, zwiększając sprzedaż EV o 33%, podczas gdy Ameryka Północna odnotowała największy spadek spośród wszystkich głównych rynków – aż o 27%. Chiński rynek wewnętrzny osłabł, ale udział NEV w sprzedaży nowych aut po raz pierwszy przekroczył próg 60%, głównie dzięki rekordowemu eksportowi.
Sprzedaż EV w Europie wyniosła w lipcu około 450 000 sztuk, co oznacza wzrost o 33% w ujęciu rocznym i podniosło roczną stopę wzrostu w regionie do 28% . Tylko w pierwszej połowie 2026 r. w Europie sprzedano 1,24 mln EV, czyli o 33,7% więcej niż w I połowie 2025 r. .
Wiodące rynki krajowe odnotowały szczególnie silne wzrosty. Francja osiągnęła w lipcu 35% udział BEV w rynku, a sprzedaż wzrosła o 127% rok do roku, wspierana przez dopłaty uzależnione od dochodów i trzecią edycję programu leasingu socjalnego – miesięczne raty leasingu wynosiły już od 94 euro za modele takie jak Citroën ë-C3 . Niemcy, największy w regionie rynek BEV pod względem wolumenu, odnotowały 29% udział BEV (+62%), napędzany głównie przez klientów indywidualnych kwalifikujących się do dopłat w wysokości do 6 000 euro . Wielka Brytania zanotowała rekordowy 27,5% udział rynkowy BEV, a rejestracje wzrosły o 44,5% . Holandia i Belgia również odnotowały silne wzrosty, a udział BEV w Danii sięgnął 80% .
Przyczyny polityczne europejskiego boomu to m.in. ponowne wprowadzenie krajowych programów dopłat na głównych rynkach motoryzacyjnych w ciągu ostatnich 18 miesięcy, rozbudowa infrastruktury ładowania, wysokie ceny paliw, zaostrzone unijne normy CO₂ oraz rosnąca liczba konkurencyjnych, zwłaszcza niedrogich chińskich modeli EV .
Chiński rynek EV przedstawia bardziej złożony obraz, ponieważ dane prezentowane w dwóch różnych ujęciach dają odmienne główne liczby.
Dane hurtowe CAAM (obejmujące eksport) pokazują, że łączna sprzedaż nowych pojazdów energetycznych (NEV) osiągnęła w lipcu 1,561 mln sztuk, co stanowi rekordowe 60,4% wszystkich nowo sprzedanych samochodów – po raz pierwszy udział ten przekroczył 60% . Wzrost rok do roku w tym ujęciu wyniósł +23,7% . Produkcja NEV również osiągnęła rekordowy poziom 1,576 mln sztuk .
Dane detaliczne CPCA opowiadają bardziej powściągliwą historię. Udział NEV w sprzedaży detalicznej sięgnął w lipcu rekordowego poziomu 65,1% (wzrost o 11,6 punktu procentowego r/r), ale wolumeny detaliczne spadały siódmy miesiąc z rzędu . Sprzedaż detaliczna czysto elektrycznych samochodów (BEV) wyniosła około 647 000 sztuk (wzrost o 6% r/r), podczas gdy sprzedaż hybryd plug-in (PHEV) spadła o 21,1% .
Eksport był prawdziwym motorem wzrostu. Eksport NEV wzrósł w lipcu do poziomu od 540 000 do 553 000 sztuk – czyli około półtora raza więcej niż rok wcześniej – i drugi miesiąc z rzędu stanowił ponad połowę całkowitego chińskiego eksportu pojazdów . Sam BYD wyeksportował w lipcu 173 721 NEV, co dało mu 32,2% udział w chińskim rynku eksportu NEV . Tesla China zajęła trzecie miejsce w eksporcie, wysyłając 66 330 sztuk . Ten boom eksportowy częściowo zrekompensował słabszy popyt krajowy.
Najlepszy producent: BYD dostarczył w lipcu 419 211 NEV, co stanowi wzrost o 21,7% rok do roku i jest jego najwyższą miesięczną sprzedażą w tym roku .
Uwaga metodologiczna: Globalna liczba BMI wynosząca 1,85 mln opiera się na węższej definicji EV i innej metodologii transgranicznej niż szerszy zbiór NEV według CAAM. Wartość BMI dla Chin wynosi około 980 000 sztuk , co wyjaśnia różnicę między całkowitą krajową produkcją hurtową Chin a jednostkami uwzględnianymi w ogólnoświatowym zestawieniu BMI.
Ameryka Północna była najsłabszym głównym rynkiem EV w lipcu 2026 r. Sprzedaż spadła do około 140 000 sztuk, co oznacza spadek o 27% rok do roku . Sprzedaż od początku roku do końca lipca wyniosła 900 000 sztuk, czyli o 18% mniej niż w analogicznym okresie 2025 r. .
Wyniki w USA były głównym powodem tego spadku. Sprzedaż EV w USA spadła w lipcu o ponad 30% rok do roku, podczas gdy całkowita sprzedaż lekkich pojazdów spadła zaledwie o 1,4% . Krótkie ożywienie w II kwartale zostało odwrócone w lipcu .
Przyczyny polityczne są jasne i dobrze udokumentowane. Zniesienie federalnej ulgi podatkowej w wysokości 7 500 dolarów na EV we wrześniu 2025 r. przez administrację Trumpa, w połączeniu z polityką promującą paliwa kopalne, zmniejszoną presją regulacyjną i wygaśnięciem zachęt zakupowych, gwałtownie ograniczyło popyt . Zmniejszyły się również rabaty, co dodatkowo stłumiło sprzedaż . Co więcej, pośpieszne zakupy EV w 2024 i na początku 2025 r., przed wygaśnięciem ulgi, zawyżyły bazę porównawczą, przez co spadki rok do roku wydają się jeszcze bardziej strome .
Rynki poza Europą, Chinami i Ameryką Północną odpowiadały w lipcu 2026 r. za około 280 000 EV – jest to wartość wynikowa odjęta od globalnej sumy 1,85 mln .
Rynki te wykazywały najsilniejsze tempo wzrostu spośród wszystkich regionów. W pierwszej połowie 2026 r. sprzedaż EV w pozostałych częściach świata wzrosła o około 98% rok do roku, osiągając łącznie około 1,4 mln sztuk do czerwca . Kluczowymi rynkami są Indie, Azja Południowo-Wschodnia, Brazylia i Australia, gdzie polityka wsparcia i wprowadzanie nowych modeli napędzają adopcję .
Za tym ogólnym wynikiem kryją się jednak ogromne różnice regionalne. Europa napędziła globalny wzrost, zwiększając sprzedaż EV o 33%, podczas gdy Ameryka Północna odnotowała największy spadek spośród wszystkich głównych rynków – aż o 27%. Chiński rynek wewnętrzny osłabł, ale udział NEV w sprzedaży nowych aut po raz pierwszy przekroczył próg 60%, głównie dzięki rekordowemu eksportowi.
Sprzedaż EV w Europie wyniosła w lipcu około 450 000 sztuk, co oznacza wzrost o 33% w ujęciu rocznym i podniosło roczną stopę wzrostu w regionie do 28% . Tylko w pierwszej połowie 2026 r. w Europie sprzedano 1,24 mln EV, czyli o 33,7% więcej niż w I połowie 2025 r. .
Wiodące rynki krajowe odnotowały szczególnie silne wzrosty. Francja osiągnęła w lipcu 35% udział BEV w rynku, a sprzedaż wzrosła o 127% rok do roku, wspierana przez dopłaty uzależnione od dochodów i trzecią edycję programu leasingu socjalnego – miesięczne raty leasingu wynosiły już od 94 euro za modele takie jak Citroën ë-C3 . Niemcy, największy w regionie rynek BEV pod względem wolumenu, odnotowały 29% udział BEV (+62%), napędzany głównie przez klientów indywidualnych kwalifikujących się do dopłat w wysokości do 6 000 euro . Wielka Brytania zanotowała rekordowy 27,5% udział rynkowy BEV, a rejestracje wzrosły o 44,5% . Holandia i Belgia również odnotowały silne wzrosty, a udział BEV w Danii sięgnął 80% .
Przyczyny polityczne europejskiego boomu to m.in. ponowne wprowadzenie krajowych programów dopłat na głównych rynkach motoryzacyjnych w ciągu ostatnich 18 miesięcy, rozbudowa infrastruktury ładowania, wysokie ceny paliw, zaostrzone unijne normy CO₂ oraz rosnąca liczba konkurencyjnych, zwłaszcza niedrogich chińskich modeli EV .
Chiński rynek EV przedstawia bardziej złożony obraz, ponieważ dane prezentowane w dwóch różnych ujęciach dają odmienne główne liczby.
Dane hurtowe CAAM (obejmujące eksport) pokazują, że łączna sprzedaż nowych pojazdów energetycznych (NEV) osiągnęła w lipcu 1,561 mln sztuk, co stanowi rekordowe 60,4% wszystkich nowo sprzedanych samochodów – po raz pierwszy udział ten przekroczył 60% . Wzrost rok do roku w tym ujęciu wyniósł +23,7% . Produkcja NEV również osiągnęła rekordowy poziom 1,576 mln sztuk .
Dane detaliczne CPCA opowiadają bardziej powściągliwą historię. Udział NEV w sprzedaży detalicznej sięgnął w lipcu rekordowego poziomu 65,1% (wzrost o 11,6 punktu procentowego r/r), ale wolumeny detaliczne spadały siódmy miesiąc z rzędu . Sprzedaż detaliczna czysto elektrycznych samochodów (BEV) wyniosła około 647 000 sztuk (wzrost o 6% r/r), podczas gdy sprzedaż hybryd plug-in (PHEV) spadła o 21,1% .
Eksport był prawdziwym motorem wzrostu. Eksport NEV wzrósł w lipcu do poziomu od 540 000 do 553 000 sztuk – czyli około półtora raza więcej niż rok wcześniej – i drugi miesiąc z rzędu stanowił ponad połowę całkowitego chińskiego eksportu pojazdów . Sam BYD wyeksportował w lipcu 173 721 NEV, co dało mu 32,2% udział w chińskim rynku eksportu NEV . Tesla China zajęła trzecie miejsce w eksporcie, wysyłając 66 330 sztuk . Ten boom eksportowy częściowo zrekompensował słabszy popyt krajowy.
Najlepszy producent: BYD dostarczył w lipcu 419 211 NEV, co stanowi wzrost o 21,7% rok do roku i jest jego najwyższą miesięczną sprzedażą w tym roku .
Uwaga metodologiczna: Globalna liczba BMI wynosząca 1,85 mln opiera się na węższej definicji EV i innej metodologii transgranicznej niż szerszy zbiór NEV według CAAM. Wartość BMI dla Chin wynosi około 980 000 sztuk , co wyjaśnia różnicę między całkowitą krajową produkcją hurtową Chin a jednostkami uwzględnianymi w ogólnoświatowym zestawieniu BMI.
Ameryka Północna była najsłabszym głównym rynkiem EV w lipcu 2026 r. Sprzedaż spadła do około 140 000 sztuk, co oznacza spadek o 27% rok do roku . Sprzedaż od początku roku do końca lipca wyniosła 900 000 sztuk, czyli o 18% mniej niż w analogicznym okresie 2025 r. .
Wyniki w USA były głównym powodem tego spadku. Sprzedaż EV w USA spadła w lipcu o ponad 30% rok do roku, podczas gdy całkowita sprzedaż lekkich pojazdów spadła zaledwie o 1,4% . Krótkie ożywienie w II kwartale zostało odwrócone w lipcu .
Przyczyny polityczne są jasne i dobrze udokumentowane. Zniesienie federalnej ulgi podatkowej w wysokości 7 500 dolarów na EV we wrześniu 2025 r. przez administrację Trumpa, w połączeniu z polityką promującą paliwa kopalne, zmniejszoną presją regulacyjną i wygaśnięciem zachęt zakupowych, gwałtownie ograniczyło popyt . Zmniejszyły się również rabaty, co dodatkowo stłumiło sprzedaż . Co więcej, pośpieszne zakupy EV w 2024 i na początku 2025 r., przed wygaśnięciem ulgi, zawyżyły bazę porównawczą, przez co spadki rok do roku wydają się jeszcze bardziej strome .
Rynki poza Europą, Chinami i Ameryką Północną odpowiadały w lipcu 2026 r. za około 280 000 EV – jest to wartość wynikowa odjęta od globalnej sumy 1,85 mln .
Rynki te wykazywały najsilniejsze tempo wzrostu spośród wszystkich regionów. W pierwszej połowie 2026 r. sprzedaż EV w pozostałych częściach świata wzrosła o około 98% rok do roku, osiągając łącznie około 1,4 mln sztuk do czerwca . Kluczowymi rynkami są Indie, Azja Południowo-Wschodnia, Brazylia i Australia, gdzie polityka wsparcia i wprowadzanie nowych modeli napędzają adopcję .