Fiński sektor technologiczny pozyskał około 1,3 mld euro w 53 transakcjach w I półroczu 2026 r.; sektor kosmiczny odpowiadał za ok. Dostępne dane wskazują, że ICEYE pozyskało łącznie 900 mln euro w trzech ujawnionych finansowaniach: 150 mln euro w lutym, 300 mln euro długu w maju i 450 mln euro w czerwcu.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Finland’s top-funded tech companies in the first half of 2026, how much did each of the ten companies raise, what technologies and. Article summary: Finland attracted about €1.3 billion through 53 tech funding deals in H1 2026, but the supplied evidence does not identify the ten companies, their individual round sizes, technologies, target markets, or stated uses of . Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Fiński ekosystem technologiczny przyciągnął w pierwszej połowie 2026 roku około 1,3 mld euro w 53 transakcjach finansowania. Najważniejszą cechą tego wyniku była jednak wyjątkowa koncentracja kapitału: sektor kosmiczny zgarnął około 900 mln euro, czyli niemal 69% całej kwoty. 8
Dostępne materiały nie zawierają kompletnej, zweryfikowanej listy dziesięciu spółek ani pełnych informacji o technologii, rynkach docelowych i przeznaczeniu środków dla każdej z nich. Zamiast uzupełniać te luki przypuszczeniami, warto oprzeć obraz rynku na potwierdzonych transakcjach — i na tym, co mówią one o strukturze fińskich inwestycji.
W dostępnych zestawieniach za 2026 rok i za II kwartał wskazano następujące rundy:
| Spółka | Rodzaj finansowania | Data | Ujawniona kwota |
|---|---|---|---|
| ICEYE | Series D+ | luty 2026 | 150 mln euro |
| ICEYE | dług | maj 2026 | 300 mln euro |
| ICEYE | Series D+ | czerwiec 2026 | 450 mln euro |
| Verda (dawniej DataCrunch) | inne | kwiecień 2026 | 100 mln euro |
| Solar Foods | grant | czerwiec 2026 | kwoty nie ujawniono |
Trzy ujawnione finansowania ICEYE dają razem 900 mln euro. To dokładnie odpowiada raportowanej wartości finansowania sektora kosmicznego w pierwszym półroczu, dlatego w udostępnionych danych ICEYE jest wyraźnym głównym źródłem tej kosmicznej koncentracji kapitału. 3
6
8
Dane nie pozwalają jednak stwierdzić, czy wpisy dotyczą dziesięciu odrębnych firm, ani rzetelnie uszeregować dziesięciu spółek według pozyskanej kwoty. W przypadku Solar Foods odnotowano grant bez podanej wartości, a fragmenty źródeł nie wskazują pozostałych potencjalnych liderów finansowania. 6
Największa dynamika była widoczna w II kwartale. Fińskie startupy pozyskały wtedy 1,0 mld euro w 30 rundach, co oznacza wzrost wartości finansowania o 496,8% rok do roku; dane dotyczące liczby uczestników wskazują na 28 startupów. Najaktywniejszym sektorem był deeptech, a najaktywniejszym inwestorem pod względem liczby transakcji — Business Finland. 6
To rozróżnienie jest istotne. Sektor najbardziej aktywny pod względem liczby rund nie musi być tym, do którego trafiło najwięcej pieniędzy. W pierwszej połowie roku łączną wartość finansowania podniosły bardzo duże rundy związane z kosmosem, podczas gdy deeptech prowadził pod względem aktywności transakcyjnej. Taki układ jest typowy dla rynku, na którym kilka dojrzałych i kapitałochłonnych firm potrafi zdominować statystyki wartości, choć szeroka grupa młodszych spółek nadal pozyskuje mniejsze rundy.
Raport za pierwsze półrocze odnotowuje inwestycje w deeptech, komputery kwantowe, infrastrukturę AI, energetykę, półprzewodniki i cleantech, a także w oprogramowanie, ochronę zdrowia, foodtech, cyberbezpieczeństwo, e-commerce i sportstech. 8
Występowały przy tym różne instrumenty finansowania: rundy pre-seed i seed, późniejsze rundy wzrostowe, dług oraz granty. 8 Lista transakcji z II kwartału dobrze to ilustruje: obejmuje finansowania kapitałowe i dłużne ICEYE oraz grant dla Solar Foods.
6
Z tych danych wyłania się obraz rynku o dwóch prędkościach:
Rzetelny ranking dziesięciu firm wymaga ujawnionych wartości rund dla każdej spółki, jednolitego sposobu traktowania kilku rund tej samej firmy oraz danych pozwalających zweryfikować jej produkt, rynek i deklarowane wykorzystanie środków. Dostępne fragmenty zawierają jedynie częściową tabelę transakcji. Potwierdzają trzy finansowania ICEYE i rundę Verdy o wartości 100 mln euro, ale nie podają pozostałych firm, pełnych kwot ani celów finansowania. 3
6
W źródłach występuje też różnica czasowa: raport za pierwsze półrocze mówi o około 1,3 mld euro w 53 transakcjach, natomiast późniejszy zestaw danych za 2026 rok podaje 1,4 mld euro w 61 rundach z udziałem 57 startupów. Nie należy traktować tych liczb jako zamiennych ani używać ich do jednego rankingu — najpewniej odzwierciedlają różne momenty raportowania lub zakresy danych. 8
3
Najbardziej uzasadniony wniosek nie brzmi więc „oto pełne top 10”, lecz: ujawnione w 2026 roku finansowania ICEYE o łącznej wartości 900 mln euro uczyniły sektor kosmiczny dominującą siłą fińskiego rynku w I półroczu, podczas gdy aktywność deeptechu i szerokie spektrum finansowanych branż pokazują, że pod największymi rundami działa nadal zróżnicowany ekosystem. 3
6
8
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Fiński sektor technologiczny pozyskał około 1,3 mld euro w 53 transakcjach w I półroczu 2026 r.; sektor kosmiczny odpowiadał za ok.
Fiński sektor technologiczny pozyskał około 1,3 mld euro w 53 transakcjach w I półroczu 2026 r.; sektor kosmiczny odpowiadał za ok. Dostępne dane wskazują, że ICEYE pozyskało łącznie 900 mln euro w trzech ujawnionych finansowaniach: 150 mln euro w lutym, 300 mln euro długu w maju i 450 mln euro w czerwcu.
W II kwartale wartość finansowania osiągnęła 1,0 mld euro w 30 rundach. Najaktywniejszym sektorem był deeptech, co pokazuje szeroką bazę rynku poza największymi transakcjami.
Fiński sektor technologiczny pozyskał około 1,3 mld euro w 53 transakcjach w I półroczu 2026 r.; sektor kosmiczny odpowiadał za ok. Dostępne dane wskazują, że ICEYE pozyskało łącznie 900 mln euro w trzech ujawnionych finansowaniach: 150 mln euro w lutym, 300 mln euro długu w maju i 450 mln euro w czerwcu.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Finland’s top-funded tech companies in the first half of 2026, how much did each of the ten companies raise, what technologies and. Article summary: Finland attracted about €1.3 billion through 53 tech funding deals in H1 2026, but the supplied evidence does not identify the ten companies, their individual round sizes, technologies, target markets, or stated uses of . Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Fiński ekosystem technologiczny przyciągnął w pierwszej połowie 2026 roku około 1,3 mld euro w 53 transakcjach finansowania. Najważniejszą cechą tego wyniku była jednak wyjątkowa koncentracja kapitału: sektor kosmiczny zgarnął około 900 mln euro, czyli niemal 69% całej kwoty. 8
Dostępne materiały nie zawierają kompletnej, zweryfikowanej listy dziesięciu spółek ani pełnych informacji o technologii, rynkach docelowych i przeznaczeniu środków dla każdej z nich. Zamiast uzupełniać te luki przypuszczeniami, warto oprzeć obraz rynku na potwierdzonych transakcjach — i na tym, co mówią one o strukturze fińskich inwestycji.
W dostępnych zestawieniach za 2026 rok i za II kwartał wskazano następujące rundy:
| Spółka | Rodzaj finansowania | Data | Ujawniona kwota |
|---|---|---|---|
| ICEYE | Series D+ | luty 2026 | 150 mln euro |
| ICEYE | dług | maj 2026 | 300 mln euro |
| ICEYE | Series D+ | czerwiec 2026 | 450 mln euro |
| Verda (dawniej DataCrunch) | inne | kwiecień 2026 | 100 mln euro |
| Solar Foods | grant | czerwiec 2026 | kwoty nie ujawniono |
Trzy ujawnione finansowania ICEYE dają razem 900 mln euro. To dokładnie odpowiada raportowanej wartości finansowania sektora kosmicznego w pierwszym półroczu, dlatego w udostępnionych danych ICEYE jest wyraźnym głównym źródłem tej kosmicznej koncentracji kapitału. 3
6
8
Dane nie pozwalają jednak stwierdzić, czy wpisy dotyczą dziesięciu odrębnych firm, ani rzetelnie uszeregować dziesięciu spółek według pozyskanej kwoty. W przypadku Solar Foods odnotowano grant bez podanej wartości, a fragmenty źródeł nie wskazują pozostałych potencjalnych liderów finansowania. 6
Największa dynamika była widoczna w II kwartale. Fińskie startupy pozyskały wtedy 1,0 mld euro w 30 rundach, co oznacza wzrost wartości finansowania o 496,8% rok do roku; dane dotyczące liczby uczestników wskazują na 28 startupów. Najaktywniejszym sektorem był deeptech, a najaktywniejszym inwestorem pod względem liczby transakcji — Business Finland. 6
To rozróżnienie jest istotne. Sektor najbardziej aktywny pod względem liczby rund nie musi być tym, do którego trafiło najwięcej pieniędzy. W pierwszej połowie roku łączną wartość finansowania podniosły bardzo duże rundy związane z kosmosem, podczas gdy deeptech prowadził pod względem aktywności transakcyjnej. Taki układ jest typowy dla rynku, na którym kilka dojrzałych i kapitałochłonnych firm potrafi zdominować statystyki wartości, choć szeroka grupa młodszych spółek nadal pozyskuje mniejsze rundy.
Raport za pierwsze półrocze odnotowuje inwestycje w deeptech, komputery kwantowe, infrastrukturę AI, energetykę, półprzewodniki i cleantech, a także w oprogramowanie, ochronę zdrowia, foodtech, cyberbezpieczeństwo, e-commerce i sportstech. 8
Występowały przy tym różne instrumenty finansowania: rundy pre-seed i seed, późniejsze rundy wzrostowe, dług oraz granty. 8 Lista transakcji z II kwartału dobrze to ilustruje: obejmuje finansowania kapitałowe i dłużne ICEYE oraz grant dla Solar Foods.
6
Z tych danych wyłania się obraz rynku o dwóch prędkościach:
Rzetelny ranking dziesięciu firm wymaga ujawnionych wartości rund dla każdej spółki, jednolitego sposobu traktowania kilku rund tej samej firmy oraz danych pozwalających zweryfikować jej produkt, rynek i deklarowane wykorzystanie środków. Dostępne fragmenty zawierają jedynie częściową tabelę transakcji. Potwierdzają trzy finansowania ICEYE i rundę Verdy o wartości 100 mln euro, ale nie podają pozostałych firm, pełnych kwot ani celów finansowania. 3
6
W źródłach występuje też różnica czasowa: raport za pierwsze półrocze mówi o około 1,3 mld euro w 53 transakcjach, natomiast późniejszy zestaw danych za 2026 rok podaje 1,4 mld euro w 61 rundach z udziałem 57 startupów. Nie należy traktować tych liczb jako zamiennych ani używać ich do jednego rankingu — najpewniej odzwierciedlają różne momenty raportowania lub zakresy danych. 8
3
Najbardziej uzasadniony wniosek nie brzmi więc „oto pełne top 10”, lecz: ujawnione w 2026 roku finansowania ICEYE o łącznej wartości 900 mln euro uczyniły sektor kosmiczny dominującą siłą fińskiego rynku w I półroczu, podczas gdy aktywność deeptechu i szerokie spektrum finansowanych branż pokazują, że pod największymi rundami działa nadal zróżnicowany ekosystem. 3
6
8
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Fiński sektor technologiczny pozyskał około 1,3 mld euro w 53 transakcjach w I półroczu 2026 r.; sektor kosmiczny odpowiadał za ok.
Fiński sektor technologiczny pozyskał około 1,3 mld euro w 53 transakcjach w I półroczu 2026 r.; sektor kosmiczny odpowiadał za ok. Dostępne dane wskazują, że ICEYE pozyskało łącznie 900 mln euro w trzech ujawnionych finansowaniach: 150 mln euro w lutym, 300 mln euro długu w maju i 450 mln euro w czerwcu.
W II kwartale wartość finansowania osiągnęła 1,0 mld euro w 30 rundach. Najaktywniejszym sektorem był deeptech, co pokazuje szeroką bazę rynku poza największymi transakcjami.