Najważniejszym trendem IFA 2026 są kompaktowe komputery z 128 GB pamięci zunifikowanej, a w droższych konfiguracjach nawet z 192 GB. ACEMAGIC F9A Pro i BOSGAME M5 MAX korzystają z układu Ryzen AI Max+ PRO 495: 16 rdzeni, 32 wątki, taktowanie do 5,2 GHz oraz do 131 TOPS łącznej wydajności AI.
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What mini PCs and laptops built around AMD’s Ryzen AI Max+ processors are being unveiled or previewed ahead of IFA 2026 in Berlin, including. Article summary: The IFA 2026 pre-briefings show a clear escalation in “local AI PC” hardware: compact systems are now pairing powerful integrated GPUs with 128–192 GB of unified memory, making large-model inference possible on-device ra. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Zapowiedzi poprzedzające targi IFA 2026 w Berlinie wskazują na pojawienie się nowej klasy komputerów do lokalnej sztucznej inteligencji. Mini-PC i laptopy mają otrzymać tak duże pule pamięci współdzielonej, aby mogły ładować znacznie większe modele skwantyzowane niż typowe komputery konsumenckie.
Wśród najciekawszych konstrukcji opartych na układach AMD znalazły się ACEMAGIC F9A Pro, Acer Aspire G 3D 16, BOSGAME M5 MAX, a także zapowiadane komputery GMKtec, Framework i Minisforum.
W przypadku lokalnej AI kluczowym parametrem nie jest wyłącznie wydajność NPU wyrażana w TOPS. Coraz większe znaczenie ma pojemność pamięci zunifikowanej, czyli wspólnej puli, z której mogą korzystać procesor, zintegrowany układ graficzny, system operacyjny i aplikacje.
Obecne zapowiedzi najczęściej mówią o 128 GB pamięci LPDDR5X, ale zaczynają pojawiać się także konfiguracje 192 GB. Nie oznacza to automatycznie wysokiej szybkości generowania odpowiedzi ani obsługi każdego modelu. Daje jednak zintegrowanej grafice znacznie większy obszar roboczy niż typowy laptop z 16 lub 32 GB RAM-u albo karta graficzna ograniczona własną pamięcią VRAM.
ACEMAGIC F9A Pro to mocniejszy następca dwulitrowego modelu F9A. Producent zapowiada wykorzystanie układu AMD Ryzen AI Max+ PRO 495 z 16 rdzeniami i 32 wątkami Zen 5 oraz taktowaniem turbo do 5,2 GHz. Doniesienia opisują także zintegrowaną grafikę Radeon 8065S z 40 jednostkami obliczeniowymi RDNA 3.5 i taktowaniem do 3,0 GHz. Układ XDNA 2 NPU ma zapewniać do 55 TOPS, a łączna wydajność platformy AI ma sięgać 131 TOPS. 23
24
Największą zmianą jest pamięć. F9A Pro ma obsługiwać do 192 GB LPDDR5X-8533, z czego nawet 160 GB może zostać przydzielone grafice. W przeciwieństwie do klasycznego laptopa z oddzielną pamięcią systemową i VRAM, taka pula może być dynamicznie dzielona między CPU, iGPU i lokalne zadania AI. 23
24
W zapowiedziach wymieniono również dwa porty USB4, dwa gniazda Ethernet 2,5 Gb/s, Wi-Fi 7, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 oraz OCuLink wykorzystujący PCIe 4.0 x4. Cena, ostateczny zestaw portów i termin premiery nie zostały jednak potwierdzone w dostępnych materiałach. 23
24
Acer Aspire G 3D 16, oznaczony jako AG3D16-81M, korzysta z układu Ryzen AI Max+ 395. Procesor ma 16 rdzeni, 32 wątki i taktowanie turbo do 5,1 GHz, a za grafikę odpowiada zintegrowany Radeon 8060S. Laptop obsługuje do 128 GB pamięci LPDDR5X-8000 oraz dysk SSD M.2 PCIe 4.0 o pojemności do 2 TB. Acer podaje do 126 TOPS łącznej wydajności AI. 51
58
Najbardziej nietypową cechą urządzenia jest 16-calowy ekran SpatialLabs wyświetlający stereoskopowy obraz 3D bez specjalnych okularów. Panel IPS pracuje w rozdzielczości 3840 × 2400 pikseli i z częstotliwością 120 Hz w trybie 2D, osiąga jasność 450 nitów oraz pokrywa 100 proc. przestrzeni barw DCI-P3. W trybie 3D efektywna rozdzielczość wynosi 1920 × 2400 pikseli.
Dwie kamery śledzące wzrok pomagają przekształcać zwykłe materiały 2D w obraz przestrzenny. Acer nie wymaga przy tym ani natywnej treści 3D, ani dedykowanego układu graficznego. 49
51
58
Producent wymienia akumulator o pojemności 99,9 Wh, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 i dwa porty USB-C 4.0. Dostępne informacje nie potwierdzają jednak masy laptopa, rzeczywistego czasu pracy na baterii, ceny w poszczególnych regionach ani daty rozpoczęcia sprzedaży. 51
54
BOSGAME M5 MAX pozostaje na razie zapowiedzią, a nie kompletnie opisaną premierą detaliczną. Pierwsza planowana konfiguracja ma wykorzystywać Ryzen AI Max+ PRO 495 z 16 rdzeniami CPU, 32 wątkami i taktowaniem turbo do 5,2 GHz. Na pokładzie znajdą się także grafika Radeon 8065S oraz NPU o wydajności do 55 TOPS. Łączna wydajność platformy AI ma wynosić do 131 TOPS. 38
Początkowy wariant ma otrzymać 128 GB pamięci LPDDR5X zunifikowanej z grafiką oraz dysk SSD PCIe 4.0 o pojemności 2 TB. BOSGAME kieruje ten model do użytkowników eksperymentujących z lokalną AI, dużymi modelami, aplikacjami kreatywnymi, programowaniem i wielozadaniowością.
Firma nie potwierdziła jeszcze ostatecznych portów, wymiarów, masy, limitów poboru energii, ceny, daty premiery ani innych wariantów pamięci i pamięci masowej. 38
Dostępny już BOSGAME M5 pokazuje, czego można oczekiwać po mniej ekstremalnej konfiguracji z Ryzen AI Max+ 395. Mini-PC ma 16 rdzeni, 32 wątki i taktowanie do 5,1 GHz, a jego zintegrowana grafika Radeon 8060S zawiera 40 jednostek obliczeniowych RDNA 3.5.
Dostępne wersje oferują 96 lub 128 GB przylutowanej pamięci LPDDR5X-8000 współdzielonej z GPU oraz do 2 TB pamięci masowej PCIe 4.0. Własny sklep BOSGAME wycenia wariant 128 GB/2 TB na 2999 dolarów, choć cena może różnić się zależnie od sprzedawcy i regionu. 39
40
M5 ma dwa porty USB4, złącza USB-A, HDMI, DisplayPort, Wi-Fi 7 i czytnik kart SD. To właśnie ten model stanowi praktyczny punkt odniesienia dla nadchodzącego M5 MAX.
Standardowy ACEMAGIC F9A bazuje na Ryzen AI Max+ 395 z 16 rdzeniami Zen 5, 32 wątkami i taktowaniem turbo do 5,1 GHz. Zintegrowany Radeon 8060S ma 40 jednostek obliczeniowych RDNA 3.5, a NPU XDNA 2 zapewnia do 50 TOPS. ACEMAGIC podaje do 126 TOPS dla całej platformy. 17
27
Kompaktowa obudowa o objętości około dwóch litrów mieści do 128 GB przylutowanej pamięci LPDDR5X-8000, dwa gniazda M.2 PCIe 4.0 oraz port OCuLink pozwalający podłączyć zewnętrzną kartę graficzną. Lista złączy obejmuje dwa porty USB4 o przepustowości 40 Gb/s, HDMI 2.1, dwa porty Ethernet 2,5 Gb/s, Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4.
ACEMAGIC promuje konfigurację 128 GB jako sprzęt zdolny do lokalnego uruchamiania dużych modeli językowych o rozmiarze około 120 mld parametrów. 17
27
Cena i szeroka dostępność detaliczna F9A nie zostały potwierdzone w materiałach dotyczących premiery. Osobny raport wskazywał na planowany start przedsprzedaży wersji z układem 395 10 września, ale tę datę należy traktować jako informację zależną od regionu. 23
Jeśli celem jest uruchamianie modelu bez korzystania z chmury, pojemność pamięci może okazać się ważniejsza niż sama liczba TOPS. Zintegrowana grafika korzysta z tej samej szybkiej pamięci co procesor, dzięki czemu komputer z 128 lub 192 GB może pomieścić większy model skwantyzowany niż wiele cienkich laptopów z 16–32 GB RAM-u.
Trzeba jednak rozdzielić możliwość załadowania modelu od komfortowej pracy. Na szybkość działania wpływają między innymi:
Komputer, który potrafi załadować model, nie musi generować odpowiedzi szybko, obsługiwać go w pełnej precyzji ani współpracować z każdą jego wersją.
Najmocniejsze potwierdzenie dotyczy deklaracji ACEMAGIC o lokalnej inferencji modeli do 120 mld parametrów na F9A oraz demonstracji GEEKOM, w której cztery połączone komputery A9 Mega uruchamiały lokalnie DeepSeek V4 Flash. Dostępne zapowiedzi nie zawierają porównywalnych, zmierzonych wyników w tokenach na sekundę dla Acer Aspire G 3D 16, ACEMAGIC F9A Pro ani BOSGAME M5 MAX. 5
6
27
GMKtec zapowiedział model EVO-X5 Pro jako mini-PC z Ryzen AI Max+ PRO 495 i planuje jego pełną prezentację podczas IFA w Berlinie. Firma potwierdziła główny układ, ale nie ujawniła jeszcze szczegółów dotyczących ceny, złączy, chłodzenia, poboru energii i końcowej konfiguracji. 7
10
Na stronie Minisforum poświęconej IFA widnieje nadchodzący T5 Max z Ryzen AI Max+ 395, pamięcią LPDDR5X i dwoma gniazdami M.2 PCIe 4.0. Na tym etapie nie ma wystarczających danych, aby potwierdzić cenę, pojemność pamięci, charakterystykę termiczną ani wydajność w lokalnych modelach. 16
Framework przenosi tę samą koncepcję dużej pamięci do kompaktowego komputera stacjonarnego z Ryzen AI Max+ PRO 495. Opisywana konfiguracja oferuje 192 GB pamięci oraz deklarowaną przepustowość 273 GB/s. Zintegrowana grafika Radeon 8065S zachowuje 40 jednostek RDNA 3.5 i może osiągać taktowanie 3,0 GHz. 13
GEEKOM testuje inną metodę skalowania lokalnych obciążeń. Firma łączy cztery mini-PC A9 Mega przez USB4. Każdy system korzysta z Ryzen AI Max+ 395 i grafiki Radeon 8060S, a GEEKOM deklaruje, że połączona platforma może uruchamiać lokalnie DeepSeek V4 Flash.
To nie jest pojedynczy komputer mieszczący całe zadanie, lecz demonstracja rozproszonej lokalnej AI, w której kilka kompaktowych urządzeń współpracuje ze sobą. 5
6
AMD nie jest jedyną firmą, która podczas IFA 2026 pokazuje sprzęt do lokalnej AI. Acer zaprezentował koncepcyjny komputer SFF RTX Spark z maksymalnie 128 GB pamięci zunifikowanej i deklarowaną mocą obliczeniową do 1 petaflopa. ASUS pokazuje natomiast laptopy ProArt P16 i P14 oraz mini-PC GR1X korzystające z platformy RTX Spark.
ASUS twierdzi, że jego rozwiązania są przeznaczone do lokalnej pracy z dużymi modelami językowymi, aplikacjami kreatywnymi i osobistymi agentami AI, w tym modelami o rozmiarze do 120 mld parametrów. 2
3
8
Obie platformy mają jednak inny profil. Ryzen AI Max+ łączy rdzenie CPU, zintegrowaną grafikę i NPU w jednym układzie, oferując kompaktową konstrukcję oraz dużą wspólną pulę pamięci. RTX Spark stawia na ekosystem CUDA i RTX firmy NVIDIA oraz dedykowany akcelerator AI oparty na architekturze Blackwell.
Rzeczywiste różnice będą zależeć od obsługi oprogramowania, sposobu przydzielania pamięci, limitów mocy, chłodzenia i wyników w konkretnych aplikacjach. Sama najwyższa wartość TOPS czy petaflopów nie wystarczy do wiarygodnego porównania.
Zapowiedzi IFA 2026 sugerują, że komputery lokalnej AI wychodzą poza etap niewielkich NPU przeznaczonych głównie do prostych funkcji działających na urządzeniu. Producenci zaczynają konkurować o pamięć potrzebną do załadowania coraz większych modeli: 128 GB staje się typową wartością w drogich mini-stacjach roboczych, a 192 GB pojawia się w jeszcze wyższych konfiguracjach.
Nie oznacza to końca usług chmurowych. Komputery tego typu mogą być atrakcyjną alternatywą dla osób, które potrzebują prywatności, pracy offline, krótkiego czasu reakcji, narzędzi programistycznych lub chcą eksperymentować z modelami na własnym sprzęcie.
Najważniejsze pytania dotyczące tych urządzeń pozostają jednak bez odpowiedzi: czy zapowiadane konfiguracje trafią do sprzedaży w rozsądnych cenach, jak będą działać pod stałym obciążeniem oraz które modele i narzędzia lokalnej AI rzeczywiście będą obsługiwane.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Najważniejszym trendem IFA 2026 są kompaktowe komputery z 128 GB pamięci zunifikowanej, a w droższych konfiguracjach nawet z 192 GB.
Najważniejszym trendem IFA 2026 są kompaktowe komputery z 128 GB pamięci zunifikowanej, a w droższych konfiguracjach nawet z 192 GB. ACEMAGIC F9A Pro i BOSGAME M5 MAX korzystają z układu Ryzen AI Max+ PRO 495: 16 rdzeni, 32 wątki, taktowanie do 5,2 GHz oraz do 131 TOPS łącznej wydajności AI.
Acer Aspire G 3D 16 łączy Ryzen AI Max+ 395, do 128 GB pamięci współdzielonej i ekran 3D niewymagający okularów.