DeepSeek V4.1 Flash, wydany 10 września 2026 r., to multimodalny model MoE o 552 mld parametrów; podczas przetwarzania wejścia aktywuje ok. Model obsługuje kontekst do 1 mln tokenów, łączy wejście tekstowe i obrazowe oraz ma deklarowany globalny rozmiar cache’u KV na poziomie 890 bajtów na token — ok.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is DeepSeek V4.1 Flash, released for general availability on September 10, 2026, and how does its 552-billion-parameter Causal-Encoder-. Article summary: DeepSeek-V4.1-Flash is the September 10, 2026 general-availability replacement for the V4 Flash line and, temporarily, for V4 Pro in the API. It is not merely a cheaper small model: DeepSeek presents it as the first prod. Topic tags: general, general web, user generated, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, cha
DeepSeek-V4.1-Flash to multimodalny model dostępny produkcyjnie od 10 września 2026 r. Jest pierwszym produkcyjnym modelem rodziny Causal Encoder–Decoder (CED) firmy DeepSeek: wykorzystuje architekturę Mixture-of-Experts (MoE) z 552 miliardami parametrów i ma obniżać koszt pracy na długich promptach, kontekście z cache’em, obrazach oraz przepływach opartych na agentach. 41
6
W praktyce DeepSeek pozycjonuje V4.1 Flash jako domyślny, wysokoprzepustowy model API do zadań multimodalnych i pracy na dużym kontekście. Jego najważniejsze deklarowane przewagi nad V4 Pro dotyczą ceny, efektywności pamięci oraz części testów agentowych. Opublikowane wyniki nie wskazują jednak, by był lepszy w każdym benchmarku. 24
11
Sformułowanie „552 mld parametrów” nie mówi, ile parametrów rzadki model MoE wykorzystuje przy każdym tokenie. DeepSeek podaje, że V4.1 Flash aktywuje około 8 mld parametrów podczas prefillu, czyli w trakcie czytania promptu, oraz 16 mld podczas dekodowania, czyli generowania odpowiedzi. 41
38
Ta asymetria jest istotna tam, gdzie aplikacja wielokrotnie przesyła modelowi duże dokumenty, repozytoria kodu, historię rozmów lub ślady wywołań narzędzi. Odczytywanie długiego wejścia i generowanie tekstu mają inne wymagania obliczeniowe; architektura CED ma więc ograniczać koszt przetwarzania kontekstu, pozostawiając więcej mocy na tworzenie odpowiedzi. 38
DeepSeek deklaruje też globalny rozmiar cache’u KV na poziomie około 890 bajtów na token — mniej więcej jednej czwartej wartości raportowanej wcześniej dla V4 Flash. Firma wiąże to z cache’owaniem KV w FP4 i ponownym użyciem cache’u pomiędzy warstwami. Dla trwałych agentów, w których koszt przechowywania kontekstu może być znaczącą częścią infrastruktury, parametr ten może mieć większe znaczenie niż sama liczba parametrów modelu. To deklaracja dostawcy i model card; warto zweryfikować ją we własnym stosie serwującym. 33
38
Tabela opublikowana przez DeepSeek pokazuje poprawę względem V4 Pro w programowaniu, matematyce, zadaniach agentowych w terminalu i cyberbezpieczeństwie, ale niższy wynik GPQA Diamond. Są to wyniki raportowane przez producenta lub zawarte w model card, a nie niezależny, uniwersalny ranking. 6
11
| Benchmark | V4 Pro | V4.1 Flash | Różnica |
|---|---|---|---|
| GPQA Diamond | 92,4 | 90,9 | -1,5 |
| Rating Codeforces | 3348 | 3471 | +123 |
| MathArena Apex | 65,3 | 65,6 | +0,3 |
| Terminal-Bench 2.1 | 87,9 | 90,6 | +2,7 |
| CyberGym | 83,3 | 88,1 | +4,8 |
Najuczciwszy wniosek jest zatem bardziej zniuansowany: V4.1 Flash wygląda na lepiej dopasowany do celu deklarowanego przez DeepSeek — szybkich, oszczędnych i długotrwałych przepływów agentowych oraz pracy z kodem. Jednocześnie V4 Pro nadal prowadzi w ujawnionym wyniku GPQA Diamond. Teza, że Flash jest bezwarunkowo lepszy w każdym zadaniu, nie wynika z opublikowanego porównania. 11
DeepSeek twierdzi, że testy wielu podmiotów wykazały przewagę V4.1 Flash nad V4 Pro pod względem wydajności, kosztu, szybkości i całkowitego czasu realizacji zadania. Przedstawione materiały publiczne nie ustanawiają jednak jednego, niezależnie audytowanego mnożnika czasu wykonania zadań agentowych od początku do końca. Należy traktować to jako deklarację producenta, a następnie porównać modele na własnych narzędziach, długościach kontekstu i typach zadań. 24
V4.1 Flash obsługuje do 1 mln tokenów kontekstu oraz przyjmuje tekst i obrazy w tym samym żądaniu. W dokumentacji DeepSeek wskazano m.in. opisywanie obrazów, odczytywanie tekstu ze zrzutów ekranu i analizę wykresów. 6
23
Aktualny identyfikator modelu w API to:
deepseek-flash
Deweloper może przekazać publicznie dostępny adres obrazu http(s) obok tekstu. Dokumentacja trybu vision wymienia formaty JPEG, PNG, GIF i WebP. 21
23
Dostarczona dokumentacja potwierdza limit 1 mln tokenów kontekstu, ale nie określa wystarczająco jasno aktualnego maksymalnego limitu tokenów wyjściowych, dlatego nie podajemy tu konkretnej wartości. Przed wdrożeniem warto też sprawdzić bieżący schemat API pod kątem dokładnej dostępności i składni wyjścia JSON, wywołań narzędzi oraz ustawień rozumowania.
Raportowane ceny API V4.1 Flash wynoszą 0,15 USD za milion tokenów wejściowych i 0,60 USD za milion tokenów wyjściowych poza szczytem. W godzinach szczytu stawki rosną do 0,30 USD za wejście i 1,20 USD za wyjście. Cena wejścia z trafieniem w cache to 0,003 USD poza szczytem i 0,006 USD w szczycie za milion tokenów. 1
Tak niska cena dla danych odczytanych z cache’u jest spójna z naciskiem architektury na wielokrotne wykorzystywanie kontekstu. Najwięcej mogą zyskać aplikacje używające stale tego samego dużego promptu systemowego, kontekstu bazy kodu lub historii agenta — o ile ich wzorce żądań rzeczywiście prowadzą do trafień w cache.
DeepSeek wycofał jako odrębne modele V4 Flash i V4 Flash Vision Experimental. Dla zachowania zgodności starsze identyfikatory są nadal tymczasowo akceptowane, lecz obsługuje je V4.1 Flash:
deepseek-v4-flashdeepseek-v4-flash-vision-expW pierwotnym komunikacie z 10 września DeepSeek zapowiedział, że od 14 września, godz. 04:00 UTC ruch kierowany na deepseek-v4-pro będzie obsługiwany przez V4.1 Flash i rozliczany według stawek Flash — do czasu premiery V4.1 Pro. 24
Późniejsza dokumentacja API zmieniła ten obraz operacyjny: podaje, że DeepSeek będzie nadal oferować API V4 Pro po 14 września, a zasady rozliczeń pozostaną bez zmian do odwołania. Zespoły korzystające z V4 Pro powinny opierać się na aktualnej dokumentacji API i testować model faktycznie zwracany przez endpoint, zamiast zakładać, że wcześniejszy plan wycofania nadal obowiązuje. 17
26
V4.1 Flash to więcej niż zmiana nazwy endpointu, ponieważ równocześnie pojawiły się:
deepseek-flash; Dla deweloperów rozsądna ścieżka to kierowanie nowych integracji na deepseek-flash, testowanie obsługi obrazów i długiego kontekstu na reprezentatywnych obciążeniach, mierzenie ekonomiki trafień w cache oraz śledzenie aktualnej dokumentacji dotyczącej routingu i rozliczeń V4 Pro. Architektura jest obiecująca dla systemów intensywnie korzystających z agentów, ale decydujące powinny być wyniki i koszty w konkretnym wdrażanym procesie.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
DeepSeek V4.1 Flash, wydany 10 września 2026 r., to multimodalny model MoE o 552 mld parametrów; podczas przetwarzania wejścia aktywuje ok.
DeepSeek V4.1 Flash, wydany 10 września 2026 r., to multimodalny model MoE o 552 mld parametrów; podczas przetwarzania wejścia aktywuje ok. Model obsługuje kontekst do 1 mln tokenów, łączy wejście tekstowe i obrazowe oraz ma deklarowany globalny rozmiar cache’u KV na poziomie 890 bajtów na token — ok.
Aktualny identyfikator API to deepseek flash. Starsze aliasy Flash i Flash Vision Experimental są tymczasowo obsługiwane przez V4.1 Flash, natomiast dokumentacja nadal wskazuje dostępność V4 Pro po 14 września.
DeepSeek V4.1 Flash, wydany 10 września 2026 r., to multimodalny model MoE o 552 mld parametrów; podczas przetwarzania wejścia aktywuje ok. Model obsługuje kontekst do 1 mln tokenów, łączy wejście tekstowe i obrazowe oraz ma deklarowany globalny rozmiar cache’u KV na poziomie 890 bajtów na token — ok.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is DeepSeek V4.1 Flash, released for general availability on September 10, 2026, and how does its 552-billion-parameter Causal-Encoder-. Article summary: DeepSeek-V4.1-Flash is the September 10, 2026 general-availability replacement for the V4 Flash line and, temporarily, for V4 Pro in the API. It is not merely a cheaper small model: DeepSeek presents it as the first prod. Topic tags: general, general web, user generated, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, cha
DeepSeek-V4.1-Flash to multimodalny model dostępny produkcyjnie od 10 września 2026 r. Jest pierwszym produkcyjnym modelem rodziny Causal Encoder–Decoder (CED) firmy DeepSeek: wykorzystuje architekturę Mixture-of-Experts (MoE) z 552 miliardami parametrów i ma obniżać koszt pracy na długich promptach, kontekście z cache’em, obrazach oraz przepływach opartych na agentach. 41
6
W praktyce DeepSeek pozycjonuje V4.1 Flash jako domyślny, wysokoprzepustowy model API do zadań multimodalnych i pracy na dużym kontekście. Jego najważniejsze deklarowane przewagi nad V4 Pro dotyczą ceny, efektywności pamięci oraz części testów agentowych. Opublikowane wyniki nie wskazują jednak, by był lepszy w każdym benchmarku. 24
11
Sformułowanie „552 mld parametrów” nie mówi, ile parametrów rzadki model MoE wykorzystuje przy każdym tokenie. DeepSeek podaje, że V4.1 Flash aktywuje około 8 mld parametrów podczas prefillu, czyli w trakcie czytania promptu, oraz 16 mld podczas dekodowania, czyli generowania odpowiedzi. 41
38
Ta asymetria jest istotna tam, gdzie aplikacja wielokrotnie przesyła modelowi duże dokumenty, repozytoria kodu, historię rozmów lub ślady wywołań narzędzi. Odczytywanie długiego wejścia i generowanie tekstu mają inne wymagania obliczeniowe; architektura CED ma więc ograniczać koszt przetwarzania kontekstu, pozostawiając więcej mocy na tworzenie odpowiedzi. 38
DeepSeek deklaruje też globalny rozmiar cache’u KV na poziomie około 890 bajtów na token — mniej więcej jednej czwartej wartości raportowanej wcześniej dla V4 Flash. Firma wiąże to z cache’owaniem KV w FP4 i ponownym użyciem cache’u pomiędzy warstwami. Dla trwałych agentów, w których koszt przechowywania kontekstu może być znaczącą częścią infrastruktury, parametr ten może mieć większe znaczenie niż sama liczba parametrów modelu. To deklaracja dostawcy i model card; warto zweryfikować ją we własnym stosie serwującym. 33
38
Tabela opublikowana przez DeepSeek pokazuje poprawę względem V4 Pro w programowaniu, matematyce, zadaniach agentowych w terminalu i cyberbezpieczeństwie, ale niższy wynik GPQA Diamond. Są to wyniki raportowane przez producenta lub zawarte w model card, a nie niezależny, uniwersalny ranking. 6
11
| Benchmark | V4 Pro | V4.1 Flash | Różnica |
|---|---|---|---|
| GPQA Diamond | 92,4 | 90,9 | -1,5 |
| Rating Codeforces | 3348 | 3471 | +123 |
| MathArena Apex | 65,3 | 65,6 | +0,3 |
| Terminal-Bench 2.1 | 87,9 | 90,6 | +2,7 |
| CyberGym | 83,3 | 88,1 | +4,8 |
Najuczciwszy wniosek jest zatem bardziej zniuansowany: V4.1 Flash wygląda na lepiej dopasowany do celu deklarowanego przez DeepSeek — szybkich, oszczędnych i długotrwałych przepływów agentowych oraz pracy z kodem. Jednocześnie V4 Pro nadal prowadzi w ujawnionym wyniku GPQA Diamond. Teza, że Flash jest bezwarunkowo lepszy w każdym zadaniu, nie wynika z opublikowanego porównania. 11
DeepSeek twierdzi, że testy wielu podmiotów wykazały przewagę V4.1 Flash nad V4 Pro pod względem wydajności, kosztu, szybkości i całkowitego czasu realizacji zadania. Przedstawione materiały publiczne nie ustanawiają jednak jednego, niezależnie audytowanego mnożnika czasu wykonania zadań agentowych od początku do końca. Należy traktować to jako deklarację producenta, a następnie porównać modele na własnych narzędziach, długościach kontekstu i typach zadań. 24
V4.1 Flash obsługuje do 1 mln tokenów kontekstu oraz przyjmuje tekst i obrazy w tym samym żądaniu. W dokumentacji DeepSeek wskazano m.in. opisywanie obrazów, odczytywanie tekstu ze zrzutów ekranu i analizę wykresów. 6
23
Aktualny identyfikator modelu w API to:
deepseek-flash
Deweloper może przekazać publicznie dostępny adres obrazu http(s) obok tekstu. Dokumentacja trybu vision wymienia formaty JPEG, PNG, GIF i WebP. 21
23
Dostarczona dokumentacja potwierdza limit 1 mln tokenów kontekstu, ale nie określa wystarczająco jasno aktualnego maksymalnego limitu tokenów wyjściowych, dlatego nie podajemy tu konkretnej wartości. Przed wdrożeniem warto też sprawdzić bieżący schemat API pod kątem dokładnej dostępności i składni wyjścia JSON, wywołań narzędzi oraz ustawień rozumowania.
Raportowane ceny API V4.1 Flash wynoszą 0,15 USD za milion tokenów wejściowych i 0,60 USD za milion tokenów wyjściowych poza szczytem. W godzinach szczytu stawki rosną do 0,30 USD za wejście i 1,20 USD za wyjście. Cena wejścia z trafieniem w cache to 0,003 USD poza szczytem i 0,006 USD w szczycie za milion tokenów. 1
Tak niska cena dla danych odczytanych z cache’u jest spójna z naciskiem architektury na wielokrotne wykorzystywanie kontekstu. Najwięcej mogą zyskać aplikacje używające stale tego samego dużego promptu systemowego, kontekstu bazy kodu lub historii agenta — o ile ich wzorce żądań rzeczywiście prowadzą do trafień w cache.
DeepSeek wycofał jako odrębne modele V4 Flash i V4 Flash Vision Experimental. Dla zachowania zgodności starsze identyfikatory są nadal tymczasowo akceptowane, lecz obsługuje je V4.1 Flash:
deepseek-v4-flashdeepseek-v4-flash-vision-expW pierwotnym komunikacie z 10 września DeepSeek zapowiedział, że od 14 września, godz. 04:00 UTC ruch kierowany na deepseek-v4-pro będzie obsługiwany przez V4.1 Flash i rozliczany według stawek Flash — do czasu premiery V4.1 Pro. 24
Późniejsza dokumentacja API zmieniła ten obraz operacyjny: podaje, że DeepSeek będzie nadal oferować API V4 Pro po 14 września, a zasady rozliczeń pozostaną bez zmian do odwołania. Zespoły korzystające z V4 Pro powinny opierać się na aktualnej dokumentacji API i testować model faktycznie zwracany przez endpoint, zamiast zakładać, że wcześniejszy plan wycofania nadal obowiązuje. 17
26
V4.1 Flash to więcej niż zmiana nazwy endpointu, ponieważ równocześnie pojawiły się:
deepseek-flash; Dla deweloperów rozsądna ścieżka to kierowanie nowych integracji na deepseek-flash, testowanie obsługi obrazów i długiego kontekstu na reprezentatywnych obciążeniach, mierzenie ekonomiki trafień w cache oraz śledzenie aktualnej dokumentacji dotyczącej routingu i rozliczeń V4 Pro. Architektura jest obiecująca dla systemów intensywnie korzystających z agentów, ale decydujące powinny być wyniki i koszty w konkretnym wdrażanym procesie.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
DeepSeek V4.1 Flash, wydany 10 września 2026 r., to multimodalny model MoE o 552 mld parametrów; podczas przetwarzania wejścia aktywuje ok.
DeepSeek V4.1 Flash, wydany 10 września 2026 r., to multimodalny model MoE o 552 mld parametrów; podczas przetwarzania wejścia aktywuje ok. Model obsługuje kontekst do 1 mln tokenów, łączy wejście tekstowe i obrazowe oraz ma deklarowany globalny rozmiar cache’u KV na poziomie 890 bajtów na token — ok.
Aktualny identyfikator API to deepseek flash. Starsze aliasy Flash i Flash Vision Experimental są tymczasowo obsługiwane przez V4.1 Flash, natomiast dokumentacja nadal wskazuje dostępność V4 Pro po 14 września.