Mimo zaplanowanego zwiększenia podaży, rynek zareagował zaskakująco dobrze. 12 sierpnia odblokowano większą pulę 6,875 miliarda tokenów (wartość ok. 10-16 mln USD), ale w kolejnych dniach kurs PUMP wzrósł o 27% . Szersze dane tygodniowe pokazują wzrost o 14,7% (CoinGecko) do 26,6% (MarketBeat) w połowie sierpnia, z miesięcznym zyskiem na poziomie 63,1% .
| Wskaźnik | Wartość |
|---|---|
| Cena | ~0,00277 USD |
| Kapitalizacja rynkowa | ~984 mln USD – 1,10 mld USD (różni się w zależności od źródła) |
| Pozycja w rankingu | #63 (CoinGecko) / #67 (CoinPaprika) |
| Podaż w obiegu | ~392 mld PUMP |
| Całkowita podaż | 1 bilion PUMP (stała) |
| W pełni rozwodniona wycena | ~2,37 mld USD |
| Wolumen 24h | ~44 mln USD |
Źródła:
Pump.fun to oparta na Solanie platforma typu „no-code” (bez programowania) do tworzenia memecoinów. Każdy może w kilka sekund stworzyć token i handlować nim natychmiast na tzw. krzywej wiążącej (bonding curve) – automatycznym mechanizmie wyceny, gdzie cena rośnie wraz ze wzrostem popytu. Gdy token osiągnie kapitalizację rynkową 69 000 USD, platforma wstrzykuje płynność do DEX-a Raydium (lub własnego PumpSwap), co nazywa się „graduacją” .
Tym, co odróżnia PUMP od spekulacyjnego memecoina stworzonego przez użytkownika, jest fakt, że jest to natywny token protokołu. Jego wartość jest bezpośrednio powiązana z przychodami platformy z opłat poprzez mechanizm wykupu i spalania (buyback-and-burn). Tylko 15 sierpnia 2026 roku platforma spaliła 239 milionów PUMP o wartości ~674 000 USD, co stanowiło 50,93% dziennego przychodu protokołu . Tworzy to strukturalny czynnik popytowy: im więcej tokenów powstaje i jest przedmiotem obrotu na Pump.fun, tym więcej generowanych jest opłat, a co za tym idzie, spala się więcej PUMP, z czasem zmniejszając podaż w obiegu .
Odblokowania tokenów Pump.fun odbywają się w cyklu miesięcznym, około 12. dnia każdego miesiąca. Harmonogram vestingu obejmuje pięć grup alokacji: Inwestorzy Prywatni (31%), Społeczność (29,4%), Insiderzy (20%), Inwestorzy Publiczni oraz Fundacja . Na połowę sierpnia 2026 roku około 68,65% całkowitej podaży (686,45 mld PUMP) jest odblokowane, a 313,55 mld PUMP (31,35%) wciąż jest zablokowane .
| Okres | Kluczowe wydarzenie | Ilość |
|---|---|---|
| 12 lipca 2026 | Odblokowanie cliff (1 rok) – największe pojedyncze wydarzenie | ~82,5 mld PUMP (~127 mln USD w tamtym czasie) |
| 15 lipca 2026 | Pierwsza miesięczna dystrybucja vestingowa | 57,279 mld PUMP (~86,5 mln USD) na 121 portfeli |
| 12 sierpnia 2026 | Miesięczne odblokowanie | 6,875 mld PUMP (zespół: 4,167 mld, inwestorzy: 2,708 mld) |
| 15 sierpnia 2026 | Miesięczna dystrybucja (śledzona przez EmberCN) | 4,94 mld PUMP (~13,6 mln USD) na 125 portfeli |
| 12 września 2026 | Następne zaplanowane miesięczne odblokowanie | ~1,30% kapitalizacji rynkowej |
| Październik – grudzień 2026 | Miesięczne odblokowania | ~1,30% kapitalizacji rynkowej każde |
| 2027 – czerwiec 2029 | Kontynuacja miesięcznych odblokowań | Stopniowo malejący % kapitalizacji rynkowej |
Źródło:
Odblokowanie cliff z 12 lipca było największym pojedynczym odblokowaniem tokenów Solany w tym miesiącu, uwalniającym około 82,5 miliarda PUMP o wartości ~127 mln USD – co stanowiło około 29% podaży w obiegu w tamtym czasie . Kolejna dystrybucja z 15 lipca przeniosła 57,28 miliarda PUMP (86,5 mln USD) do 121 portfeli .
Dla porównania, odblokowanie z 15 sierpnia (4,94 mld PUMP, 13,6 mln USD) jest znacznie mniejsze – stanowi około 6% wielkości cliffu z 12 lipca pod względem liczby tokenów i około 10-11% pod względem wartości, co odzwierciedla zarówno mniejszą transzę, jak i niższe ceny . Jest to rutynowa miesięczna dystrybucja vestingowa, a nie wydarzenie typu cliff.
EmberCN śledził sierpniowe odblokowanie w dwóch fazach. Po pierwsze, zaplanowane wydarzenie z 12 sierpnia udostępniło 6,875 miliarda PUMP (4,167 mld dla zespołu + 2,708 mld dla inwestorów) o wartości około 10-16 mln USD przy obowiązujących cenach . Następnie, 15 sierpnia, EmberCN odnotował, że dystrybucja rozpoczęła się około pięć godzin wcześniej, a 4,94 miliarda tokenów PUMP (13,6 mln USD) zostało już przeniesionych do 125 portfeli – co wskazuje na aktywny transfer, ale nie na masową wyprzedaż .
Zależność wyceny od utrzymania wysokiej przepustowości: Wartość PUMP jest powiązana z przychodami platformy z opłat i mechanizmem wykupu i spalania. Jeśli liczba tygodniowych uruchomień tokenów spadnie – co historycznie miało miejsce podczas bessy – przychody z opłat zmaleją, spalania się zmniejszą, a token straci swoje główne wsparcie cenowe. W dostępnych źródłach nie było bezpośrednich danych łańcuchowych o ostatnim spadku wolumenu uruchomień.
Historyczne spadki liczby tygodniowych uruchomień tokenów: Podczas bessy na rynku kryptowalut aktywność spekulacyjna na platformach do tworzenia memecoinów historycznie gwałtownie spadała. Długotrwały spadek koniunktury mógłby znacząco ograniczyć generowanie opłat przez Pump.fun, osłabiając mechanizm buyback-and-burn.
Niepewność regulacyjna: Pump.fun działa jako narzędzie do tworzenia tokenów bez zezwolenia (permissionless), umożliwiające każdemu uruchamianie tokenów, które mogą być uznane przez organy regulacyjne, takie jak SEC, za niezarejestrowane papiery wartościowe. Sama platforma zebrała 1,32 miliarda dolarów w ICO – metodzie pozyskiwania funduszy, która była już przedmiotem kontroli regulatorów . Status prawny zarówno platformy, jak i tokenów, które umożliwia, pozostaje nierozstrzygnięty w kluczowych jurysdykcjach.
Presja ze strony odblokowań insiderów: Pomimo silnych wyników cenowych, około 313,55 mld PUMP (31,35% całkowitej podaży) pozostaje zablokowane i będzie uwalniane w miesięcznych transzach do czerwca 2029 roku . Utrzymująca się presja sprzedażowa ze strony dystrybucji dla zespołu i inwestorów stanowi strukturalne ryzyko dla kursu tokena.
Mimo zaplanowanego zwiększenia podaży, rynek zareagował zaskakująco dobrze. 12 sierpnia odblokowano większą pulę 6,875 miliarda tokenów (wartość ok. 10-16 mln USD), ale w kolejnych dniach kurs PUMP wzrósł o 27% . Szersze dane tygodniowe pokazują wzrost o 14,7% (CoinGecko) do 26,6% (MarketBeat) w połowie sierpnia, z miesięcznym zyskiem na poziomie 63,1% .
| Wskaźnik | Wartość |
|---|---|
| Cena | ~0,00277 USD |
| Kapitalizacja rynkowa | ~984 mln USD – 1,10 mld USD (różni się w zależności od źródła) |
| Pozycja w rankingu | #63 (CoinGecko) / #67 (CoinPaprika) |
| Podaż w obiegu | ~392 mld PUMP |
| Całkowita podaż | 1 bilion PUMP (stała) |
| W pełni rozwodniona wycena | ~2,37 mld USD |
| Wolumen 24h | ~44 mln USD |
Źródła:
Pump.fun to oparta na Solanie platforma typu „no-code” (bez programowania) do tworzenia memecoinów. Każdy może w kilka sekund stworzyć token i handlować nim natychmiast na tzw. krzywej wiążącej (bonding curve) – automatycznym mechanizmie wyceny, gdzie cena rośnie wraz ze wzrostem popytu. Gdy token osiągnie kapitalizację rynkową 69 000 USD, platforma wstrzykuje płynność do DEX-a Raydium (lub własnego PumpSwap), co nazywa się „graduacją” .
Tym, co odróżnia PUMP od spekulacyjnego memecoina stworzonego przez użytkownika, jest fakt, że jest to natywny token protokołu. Jego wartość jest bezpośrednio powiązana z przychodami platformy z opłat poprzez mechanizm wykupu i spalania (buyback-and-burn). Tylko 15 sierpnia 2026 roku platforma spaliła 239 milionów PUMP o wartości ~674 000 USD, co stanowiło 50,93% dziennego przychodu protokołu . Tworzy to strukturalny czynnik popytowy: im więcej tokenów powstaje i jest przedmiotem obrotu na Pump.fun, tym więcej generowanych jest opłat, a co za tym idzie, spala się więcej PUMP, z czasem zmniejszając podaż w obiegu .
Odblokowania tokenów Pump.fun odbywają się w cyklu miesięcznym, około 12. dnia każdego miesiąca. Harmonogram vestingu obejmuje pięć grup alokacji: Inwestorzy Prywatni (31%), Społeczność (29,4%), Insiderzy (20%), Inwestorzy Publiczni oraz Fundacja . Na połowę sierpnia 2026 roku około 68,65% całkowitej podaży (686,45 mld PUMP) jest odblokowane, a 313,55 mld PUMP (31,35%) wciąż jest zablokowane .
| Okres | Kluczowe wydarzenie | Ilość |
|---|---|---|
| 12 lipca 2026 | Odblokowanie cliff (1 rok) – największe pojedyncze wydarzenie | ~82,5 mld PUMP (~127 mln USD w tamtym czasie) |
| 15 lipca 2026 | Pierwsza miesięczna dystrybucja vestingowa | 57,279 mld PUMP (~86,5 mln USD) na 121 portfeli |
| 12 sierpnia 2026 | Miesięczne odblokowanie | 6,875 mld PUMP (zespół: 4,167 mld, inwestorzy: 2,708 mld) |
| 15 sierpnia 2026 | Miesięczna dystrybucja (śledzona przez EmberCN) | 4,94 mld PUMP (~13,6 mln USD) na 125 portfeli |
| 12 września 2026 | Następne zaplanowane miesięczne odblokowanie | ~1,30% kapitalizacji rynkowej |
| Październik – grudzień 2026 | Miesięczne odblokowania | ~1,30% kapitalizacji rynkowej każde |
| 2027 – czerwiec 2029 | Kontynuacja miesięcznych odblokowań | Stopniowo malejący % kapitalizacji rynkowej |
Źródło:
Odblokowanie cliff z 12 lipca było największym pojedynczym odblokowaniem tokenów Solany w tym miesiącu, uwalniającym około 82,5 miliarda PUMP o wartości ~127 mln USD – co stanowiło około 29% podaży w obiegu w tamtym czasie . Kolejna dystrybucja z 15 lipca przeniosła 57,28 miliarda PUMP (86,5 mln USD) do 121 portfeli .
Dla porównania, odblokowanie z 15 sierpnia (4,94 mld PUMP, 13,6 mln USD) jest znacznie mniejsze – stanowi około 6% wielkości cliffu z 12 lipca pod względem liczby tokenów i około 10-11% pod względem wartości, co odzwierciedla zarówno mniejszą transzę, jak i niższe ceny . Jest to rutynowa miesięczna dystrybucja vestingowa, a nie wydarzenie typu cliff.
EmberCN śledził sierpniowe odblokowanie w dwóch fazach. Po pierwsze, zaplanowane wydarzenie z 12 sierpnia udostępniło 6,875 miliarda PUMP (4,167 mld dla zespołu + 2,708 mld dla inwestorów) o wartości około 10-16 mln USD przy obowiązujących cenach . Następnie, 15 sierpnia, EmberCN odnotował, że dystrybucja rozpoczęła się około pięć godzin wcześniej, a 4,94 miliarda tokenów PUMP (13,6 mln USD) zostało już przeniesionych do 125 portfeli – co wskazuje na aktywny transfer, ale nie na masową wyprzedaż .
Zależność wyceny od utrzymania wysokiej przepustowości: Wartość PUMP jest powiązana z przychodami platformy z opłat i mechanizmem wykupu i spalania. Jeśli liczba tygodniowych uruchomień tokenów spadnie – co historycznie miało miejsce podczas bessy – przychody z opłat zmaleją, spalania się zmniejszą, a token straci swoje główne wsparcie cenowe. W dostępnych źródłach nie było bezpośrednich danych łańcuchowych o ostatnim spadku wolumenu uruchomień.
Historyczne spadki liczby tygodniowych uruchomień tokenów: Podczas bessy na rynku kryptowalut aktywność spekulacyjna na platformach do tworzenia memecoinów historycznie gwałtownie spadała. Długotrwały spadek koniunktury mógłby znacząco ograniczyć generowanie opłat przez Pump.fun, osłabiając mechanizm buyback-and-burn.
Niepewność regulacyjna: Pump.fun działa jako narzędzie do tworzenia tokenów bez zezwolenia (permissionless), umożliwiające każdemu uruchamianie tokenów, które mogą być uznane przez organy regulacyjne, takie jak SEC, za niezarejestrowane papiery wartościowe. Sama platforma zebrała 1,32 miliarda dolarów w ICO – metodzie pozyskiwania funduszy, która była już przedmiotem kontroli regulatorów . Status prawny zarówno platformy, jak i tokenów, które umożliwia, pozostaje nierozstrzygnięty w kluczowych jurysdykcjach.
Presja ze strony odblokowań insiderów: Pomimo silnych wyników cenowych, około 313,55 mld PUMP (31,35% całkowitej podaży) pozostaje zablokowane i będzie uwalniane w miesięcznych transzach do czerwca 2029 roku . Utrzymująca się presja sprzedażowa ze strony dystrybucji dla zespołu i inwestorów stanowi strukturalne ryzyko dla kursu tokena.