Akcje Shein kosztowały 2 września rano 46,94 HK$, poniżej ceny IPO wynoszącej 48,56 HK$, po spadku sięgającym 10 proc. Spółka pozyskała 1,7 mld dolarów przy wycenie około 26,5 mld dolarów — znacznie niższej niż prawie 100 mld dolarów w szczycie prywatnej wyceny — ale inwestorzy nadal oczekują dowodów na powrót rento...
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What explains Shein’s more than 3% share-price decline to HK$46.94 on its second day of Hong Kong trading—below its HK$48.56 IPO price—follo. Article summary: Shein’s second-day fall signals that public-market investors are treating it as a slowing, regulation-exposed cross-border retailer—not the high-growth technology platform implied by its earlier private valuation. The dr. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Słaby drugi dzień notowań Shein w Hongkongu był czymś więcej niż reakcją na jedną sesję. Rynek zaczął na nowo wyceniać całą historię spółki giełdowej. Akcje rano 2 września kosztowały 46,94 HK$, czyli mniej niż cena ofertowa 48,56 HK$. W dniu debiutu kurs chwilowo tracił nawet 10 proc., by ostatecznie zamknąć się na poziomie 48,50 HK$. Według Reutersa późniejsze odbicie mogły wspierać tzw. działania stabilizacyjne, stosowane przy dużych ofertach publicznych, aby ograniczyć gwałtowne spadki na otwarciu. 52
17
Wniosek dla inwestorów był czytelny, choć jeszcze nie ostateczny: Shein jest obecnie postrzegany jako transgraniczny sprzedawca szybkiej mody, któremu zagrażają wolniejszy wzrost i rosnące ryzyko regulacyjne. Spółka nie otrzymuje już automatycznie premii zarezerwowanej dla szybko rozwijających się platform technologicznych.
W ramach oferty w Hongkongu Shein pozyskał 13,6 mld HK$, czyli około 1,7 mld dolarów. Cena jednej akcji wyniosła 48,56 HK$, a wycena firmy sięgnęła około 26,5 mld dolarów — zdecydowanie mniej niż niemal 100 mld dolarów, na które wyceniano ją na rynku prywatnym w 2022 roku. 21
20
Tak duże obniżenie wyceny ułatwiło uzasadnienie oferty, ale nie zwolniło inwestorów z konieczności samodzielnej oceny biznesu. Niższa cena może przyciągnąć kupujących, lecz sama w sobie nie rozwiązuje problemów dotyczących przyszłych przychodów, marż ani trwałości modelu operacyjnego Shein.
Debiut spółki wyraźnie kontrastował z entuzjazmem towarzyszącym niektórym chińskim ofertom technologicznym. Producent półprzewodników CXMT zyskał 466 proc. w pierwszym dniu notowań w Szanghaju, a firma Unitree produkująca humanoidalne roboty zakończyła debiutancką sesję 460 proc. powyżej ceny IPO. 3
2 Nie oznacza to, że popyt na nowe chińskie spółki giełdowe zniknął. Inwestorzy wyraźnie chętniej kupowali firmy związane z półprzewodnikami, sztuczną inteligencją i robotyką niż platformę konsumencką, której wzrost wyhamował.
Dane finansowe ujawnione przed IPO dały inwestorom powody, by wątpić w powrót Shein do wcześniejszego tempa ekspansji. W pierwszym kwartale 2026 roku przychody spółki wzrosły rok do roku zaledwie o 1,1 proc., do około 9,05 mld dolarów. Przychody ze Stanów Zjednoczonych spadły natomiast o 14 proc., do około 2 mld dolarów. 34
Shein odnotował także kwartalną stratę netto w wysokości 99 mln dolarów, podczas gdy rok wcześniej wypracował 395 mln dolarów zysku. Na wynik znacząco wpłynęła bezgotówkowa strata w wysokości 328 mln dolarów związana z wyceną zamiennych akcji uprzywilejowanych, więc sama strata netto nie oddaje wyłącznie kondycji operacyjnej firmy. Mimo to — nawet po uwzględnieniu tego efektu księgowego — spowolnienie przychodów i słabszy biznes w USA skierowały uwagę inwestorów na fundamentalną presję, z jaką mierzy się Shein. 33
34
Dla rynku publicznego pytanie nie brzmi już tylko: czy Shein pozostanie dużą firmą? Ważniejsze jest to, czy spółka potrafi nadal rosnąć i jednocześnie utrzymać marże wystarczające do uzasadnienia premii w wycenie.
Model Shein w dużej mierze opiera się na sprzedaży tanich produktów bezpośrednio klientom z różnych krajów. Takie podejście korzysta z niskich cen i małych, często wysyłanych przesyłek, ale zmiany w przepisach importowych mogą podnieść koszt każdego zamówienia lub wydłużyć dostawę.
Według dokumentów złożonych przed IPO oraz relacji dotyczących wyników zniesienie w USA zwolnienia celnego dla małych przesyłek uderzyło w dynamikę sprzedaży. W tych samych dokumentach spółka wiązała stratę w pierwszym kwartale ze spowolnieniem sprzedaży po zmianie przepisów, a także z jednorazowym obciążeniem księgowym. 33
35
Shein staje więc przed trudnym wyborem. Może przerzucić wyższe cła i koszty logistyki na klientów, podnosząc ceny i ryzykując spadek popytu. Może też wziąć te koszty na siebie, co osłabi marże. Trzecia możliwość to przebudowa logistyki i łańcucha dostaw — rozwiązanie wymagające czasu i inwestycji, a przy tym zmieniające ekonomię, która pomogła firmie szybko się rozwinąć.
Reakcja rynku nie dowodzi, że jedna konkretna zmiana przepisów wywołała spadek drugiego dnia. Wczesnym rankiem tracił również indeks Hang Seng, a notowania nowych spółek bywają krótkoterminowo bardzo zmienne. 52 Tło celne i regulacyjne wyjaśnia jednak, dlaczego inwestorzy nie uznali zamknięcia pierwszego dnia niemal na poziomie ceny IPO za dowód, że problemy zostały rozwiązane.
Droga Shein na rynek publiczny prowadziła przez nieudane lub opóźnione próby debiutu w Stanach Zjednoczonych i Londynie. Dopiero zgoda chińskich regulatorów umożliwiła spółce wejście na giełdę w Hongkongu. Reuters opisywał opóźnienia i kolejne przeszkody jako czynniki, które podważyły ocenę przewag konkurencyjnych Shein i zwiększyły ostrożność inwestorów. 19
Ta historia ma znaczenie, bo ryzyka wykraczają poza samą sprzedaż odzieży. Inwestorzy muszą brać pod uwagę ekspozycję geopolityczną, kontrolę regulacyjną, wymogi informacyjne oraz dostęp firmy do kluczowych rynków konsumenckich. Taka niepewność może podnosić premię za ryzyko przypisywaną akcjom, nawet jeśli marka Shein pozostaje silna.
Shein próbuje wyjść poza rolę sprzedawcy odzieży, rozwijając marketplace dla zewnętrznych sprzedawców i promując własne kompetencje w zarządzaniu łańcuchem dostaw. W przyszłości inicjatywy te mogłyby zdywersyfikować przychody oraz zmniejszyć zależność od własnego asortymentu i bezpośredniej wysyłki do klientów.
Reakcja na IPO sugeruje jednak, że inwestorzy nie są jeszcze gotowi wyceniać Shein jak dojrzałej platformy technologicznej. Podstawowa działalność spółki nadal zależy od popytu na odzież, kosztów pozyskania klienta i ekonomiki transgranicznej realizacji zamówień. Dopóki nowe usługi nie osiągną istotnej skali i nie pokażą powtarzalnej rentowności, narracja o platformie pozostaje szansą, a nie sprawdzonym fundamentem wyceny.
To rozróżnienie jest kluczowe. Marketplace może zwiększać wybór produktów i generować opłaty, a usługi łańcucha dostaw mogą stworzyć drugie źródło przychodów. Żadne z tych rozwiązań nie neutralizuje jednak automatycznie słabszego popytu konsumenckiego ani wyższych kosztów dostawy. Inwestorzy będą chcieli zobaczyć, czy nowe biznesy mogą rosnąć bez tak intensywnej promocji i bez tych samych przewag regulacyjnych, które wspierały wcześniejszą ekspansję Shein.
Spadek w drugim dniu notowań wskazuje na cztery oceny formułowane przez inwestorów publicznych:
Najtrafniejsza interpretacja nie brzmi więc: „Shein przegrał po dwóch sesjach”. Rynek postawił spółce wyżej poprzeczkę. Kolejny etap rozwoju będzie oceniany nie tylko przez pryzmat tempa pozyskiwania klientów i poszerzania oferty, lecz przede wszystkim tego, czy firma potrafi chronić marże w warunkach zaostrzających się przepisów handlowych.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Akcje Shein kosztowały 2 września rano 46,94 HK$, poniżej ceny IPO wynoszącej 48,56 HK$, po spadku sięgającym 10 proc.
Akcje Shein kosztowały 2 września rano 46,94 HK$, poniżej ceny IPO wynoszącej 48,56 HK$, po spadku sięgającym 10 proc. Spółka pozyskała 1,7 mld dolarów przy wycenie około 26,5 mld dolarów — znacznie niższej niż prawie 100 mld dolarów w szczycie prywatnej wyceny — ale inwestorzy nadal oczekują dowodów na powrót rentownego wzrostu.
Najważniejszym testem dla Shein będzie ograniczenie zależności od taniej transgranicznej wysyłki oraz przekształcenie marketplace’u i usług łańcucha dostaw w skalowalne, istotne źródła przychodów.
Akcje Shein kosztowały 2 września rano 46,94 HK$, poniżej ceny IPO wynoszącej 48,56 HK$, po spadku sięgającym 10 proc. Spółka pozyskała 1,7 mld dolarów przy wycenie około 26,5 mld dolarów — znacznie niższej niż prawie 100 mld dolarów w szczycie prywatnej wyceny — ale inwestorzy nadal oczekują dowodów na powrót rento...
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What explains Shein’s more than 3% share-price decline to HK$46.94 on its second day of Hong Kong trading—below its HK$48.56 IPO price—follo. Article summary: Shein’s second-day fall signals that public-market investors are treating it as a slowing, regulation-exposed cross-border retailer—not the high-growth technology platform implied by its earlier private valuation. The dr. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Słaby drugi dzień notowań Shein w Hongkongu był czymś więcej niż reakcją na jedną sesję. Rynek zaczął na nowo wyceniać całą historię spółki giełdowej. Akcje rano 2 września kosztowały 46,94 HK$, czyli mniej niż cena ofertowa 48,56 HK$. W dniu debiutu kurs chwilowo tracił nawet 10 proc., by ostatecznie zamknąć się na poziomie 48,50 HK$. Według Reutersa późniejsze odbicie mogły wspierać tzw. działania stabilizacyjne, stosowane przy dużych ofertach publicznych, aby ograniczyć gwałtowne spadki na otwarciu. 52
17
Wniosek dla inwestorów był czytelny, choć jeszcze nie ostateczny: Shein jest obecnie postrzegany jako transgraniczny sprzedawca szybkiej mody, któremu zagrażają wolniejszy wzrost i rosnące ryzyko regulacyjne. Spółka nie otrzymuje już automatycznie premii zarezerwowanej dla szybko rozwijających się platform technologicznych.
W ramach oferty w Hongkongu Shein pozyskał 13,6 mld HK$, czyli około 1,7 mld dolarów. Cena jednej akcji wyniosła 48,56 HK$, a wycena firmy sięgnęła około 26,5 mld dolarów — zdecydowanie mniej niż niemal 100 mld dolarów, na które wyceniano ją na rynku prywatnym w 2022 roku. 21
20
Tak duże obniżenie wyceny ułatwiło uzasadnienie oferty, ale nie zwolniło inwestorów z konieczności samodzielnej oceny biznesu. Niższa cena może przyciągnąć kupujących, lecz sama w sobie nie rozwiązuje problemów dotyczących przyszłych przychodów, marż ani trwałości modelu operacyjnego Shein.
Debiut spółki wyraźnie kontrastował z entuzjazmem towarzyszącym niektórym chińskim ofertom technologicznym. Producent półprzewodników CXMT zyskał 466 proc. w pierwszym dniu notowań w Szanghaju, a firma Unitree produkująca humanoidalne roboty zakończyła debiutancką sesję 460 proc. powyżej ceny IPO. 3
2 Nie oznacza to, że popyt na nowe chińskie spółki giełdowe zniknął. Inwestorzy wyraźnie chętniej kupowali firmy związane z półprzewodnikami, sztuczną inteligencją i robotyką niż platformę konsumencką, której wzrost wyhamował.
Dane finansowe ujawnione przed IPO dały inwestorom powody, by wątpić w powrót Shein do wcześniejszego tempa ekspansji. W pierwszym kwartale 2026 roku przychody spółki wzrosły rok do roku zaledwie o 1,1 proc., do około 9,05 mld dolarów. Przychody ze Stanów Zjednoczonych spadły natomiast o 14 proc., do około 2 mld dolarów. 34
Shein odnotował także kwartalną stratę netto w wysokości 99 mln dolarów, podczas gdy rok wcześniej wypracował 395 mln dolarów zysku. Na wynik znacząco wpłynęła bezgotówkowa strata w wysokości 328 mln dolarów związana z wyceną zamiennych akcji uprzywilejowanych, więc sama strata netto nie oddaje wyłącznie kondycji operacyjnej firmy. Mimo to — nawet po uwzględnieniu tego efektu księgowego — spowolnienie przychodów i słabszy biznes w USA skierowały uwagę inwestorów na fundamentalną presję, z jaką mierzy się Shein. 33
34
Dla rynku publicznego pytanie nie brzmi już tylko: czy Shein pozostanie dużą firmą? Ważniejsze jest to, czy spółka potrafi nadal rosnąć i jednocześnie utrzymać marże wystarczające do uzasadnienia premii w wycenie.
Model Shein w dużej mierze opiera się na sprzedaży tanich produktów bezpośrednio klientom z różnych krajów. Takie podejście korzysta z niskich cen i małych, często wysyłanych przesyłek, ale zmiany w przepisach importowych mogą podnieść koszt każdego zamówienia lub wydłużyć dostawę.
Według dokumentów złożonych przed IPO oraz relacji dotyczących wyników zniesienie w USA zwolnienia celnego dla małych przesyłek uderzyło w dynamikę sprzedaży. W tych samych dokumentach spółka wiązała stratę w pierwszym kwartale ze spowolnieniem sprzedaży po zmianie przepisów, a także z jednorazowym obciążeniem księgowym. 33
35
Shein staje więc przed trudnym wyborem. Może przerzucić wyższe cła i koszty logistyki na klientów, podnosząc ceny i ryzykując spadek popytu. Może też wziąć te koszty na siebie, co osłabi marże. Trzecia możliwość to przebudowa logistyki i łańcucha dostaw — rozwiązanie wymagające czasu i inwestycji, a przy tym zmieniające ekonomię, która pomogła firmie szybko się rozwinąć.
Reakcja rynku nie dowodzi, że jedna konkretna zmiana przepisów wywołała spadek drugiego dnia. Wczesnym rankiem tracił również indeks Hang Seng, a notowania nowych spółek bywają krótkoterminowo bardzo zmienne. 52 Tło celne i regulacyjne wyjaśnia jednak, dlaczego inwestorzy nie uznali zamknięcia pierwszego dnia niemal na poziomie ceny IPO za dowód, że problemy zostały rozwiązane.
Droga Shein na rynek publiczny prowadziła przez nieudane lub opóźnione próby debiutu w Stanach Zjednoczonych i Londynie. Dopiero zgoda chińskich regulatorów umożliwiła spółce wejście na giełdę w Hongkongu. Reuters opisywał opóźnienia i kolejne przeszkody jako czynniki, które podważyły ocenę przewag konkurencyjnych Shein i zwiększyły ostrożność inwestorów. 19
Ta historia ma znaczenie, bo ryzyka wykraczają poza samą sprzedaż odzieży. Inwestorzy muszą brać pod uwagę ekspozycję geopolityczną, kontrolę regulacyjną, wymogi informacyjne oraz dostęp firmy do kluczowych rynków konsumenckich. Taka niepewność może podnosić premię za ryzyko przypisywaną akcjom, nawet jeśli marka Shein pozostaje silna.
Shein próbuje wyjść poza rolę sprzedawcy odzieży, rozwijając marketplace dla zewnętrznych sprzedawców i promując własne kompetencje w zarządzaniu łańcuchem dostaw. W przyszłości inicjatywy te mogłyby zdywersyfikować przychody oraz zmniejszyć zależność od własnego asortymentu i bezpośredniej wysyłki do klientów.
Reakcja na IPO sugeruje jednak, że inwestorzy nie są jeszcze gotowi wyceniać Shein jak dojrzałej platformy technologicznej. Podstawowa działalność spółki nadal zależy od popytu na odzież, kosztów pozyskania klienta i ekonomiki transgranicznej realizacji zamówień. Dopóki nowe usługi nie osiągną istotnej skali i nie pokażą powtarzalnej rentowności, narracja o platformie pozostaje szansą, a nie sprawdzonym fundamentem wyceny.
To rozróżnienie jest kluczowe. Marketplace może zwiększać wybór produktów i generować opłaty, a usługi łańcucha dostaw mogą stworzyć drugie źródło przychodów. Żadne z tych rozwiązań nie neutralizuje jednak automatycznie słabszego popytu konsumenckiego ani wyższych kosztów dostawy. Inwestorzy będą chcieli zobaczyć, czy nowe biznesy mogą rosnąć bez tak intensywnej promocji i bez tych samych przewag regulacyjnych, które wspierały wcześniejszą ekspansję Shein.
Spadek w drugim dniu notowań wskazuje na cztery oceny formułowane przez inwestorów publicznych:
Najtrafniejsza interpretacja nie brzmi więc: „Shein przegrał po dwóch sesjach”. Rynek postawił spółce wyżej poprzeczkę. Kolejny etap rozwoju będzie oceniany nie tylko przez pryzmat tempa pozyskiwania klientów i poszerzania oferty, lecz przede wszystkim tego, czy firma potrafi chronić marże w warunkach zaostrzających się przepisów handlowych.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Akcje Shein kosztowały 2 września rano 46,94 HK$, poniżej ceny IPO wynoszącej 48,56 HK$, po spadku sięgającym 10 proc.
Akcje Shein kosztowały 2 września rano 46,94 HK$, poniżej ceny IPO wynoszącej 48,56 HK$, po spadku sięgającym 10 proc. Spółka pozyskała 1,7 mld dolarów przy wycenie około 26,5 mld dolarów — znacznie niższej niż prawie 100 mld dolarów w szczycie prywatnej wyceny — ale inwestorzy nadal oczekują dowodów na powrót rentownego wzrostu.
Najważniejszym testem dla Shein będzie ograniczenie zależności od taniej transgranicznej wysyłki oraz przekształcenie marketplace’u i usług łańcucha dostaw w skalowalne, istotne źródła przychodów.