3 września akcje SAP wzrosły o około 3%, a uwagę rynku przyciągnęły wyniki za II kwartał: 22,9 mld euro bieżącego portfela zamówień chmurowych, 6,28 mld euro przychodów z chmury i 25% wzrostu Cloud ERP Suite. SAP utrzymał prognozę przychodów z chmury na 2026 r.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What drove SAP SE shares higher on September 3, 2026, how did its Q2 2026 cloud backlog, cloud revenue, and S/4HANA growth support investor. Article summary: SAP shares rose about 2.9% intraday on September 3, as investors refocused on unusually strong cloud-contract momentum and the prospect that SAP’s installed ERP base can be monetized through cloud migration and AI servic. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts wi
Wzrost kursu SAP na początku września wynikał z ponownego skupienia inwestorów na tym, że przejście firmy do modelu chmurowego generuje duży, zakontraktowany popyt na powtarzalne przychody. Otwarte pozostaje natomiast pytanie inwestycyjne: nie czy podstawowy biznes chmurowy rośnie, lecz czy produkty i przejęcia związane z generatywną sztuczną inteligencją zapewnią dodatkowy wzrost wystarczający do spełnienia wysokich oczekiwań rynku.
W II kwartale 2026 r. SAP wykazał 22,9 mld euro bieżącego portfela zamówień chmurowych, co oznaczało wzrost o 27% rok do roku, lub o 26% przy stałych kursach walut. Przychody z chmury sięgnęły 6,28 mld euro i wzrosły o 22%, natomiast przychody Cloud ERP Suite wzrosły o 25%, do 5,53 mld euro. 1
14
Każda z tych miar pokazuje inny etap transformacji:
Spółka utrzymała też prognozę przychodów z chmury na 2026 r. na poziomie 25,8–26,2 mld euro przy stałych kursach walut, co oznaczałoby wzrost o 23–25% wobec 2025 r. 14
33
Optymistyczny scenariusz zakłada, że przechodzenie klientów do chmury rozszerza SAP kanał dystrybucji dla Business AI. Gdy więcej procesów przedsiębiorstw działa w aplikacjach chmurowych SAP, funkcje AI mogą być wdrażane bezpośrednio w przepływach pracy i kontekście danych, które firma już obsługuje.
To jednak argument strategiczny, a nie dowód na monetyzację AI. SAP wskazuje, że dynamikę portfela zamówień chmurowych wspierają strategia Autonomous Enterprise i platforma Business AI, ale wyniki finansowe pokazują przede wszystkim popyt na chmurę — nie osobno ujawniony wkład przychodowy AI. 12
Zwyżka z 3 września nastąpiła po kilku ostrożniejszych ocenach analityków. UBS obniżył rekomendację dla SAP z Buy do Neutral, choć jednocześnie podwyższył cenę docelową do 201 euro ze 164 euro. Bank nadal uznawał SAP za wiodący system ewidencji dla przedsiębiorstw, ale ocenił, że agentowa AI zbyt wolno trafia do klientów, a wzrost portfela zamówień chmurowych może osłabnąć w drugiej połowie roku. 23
24
Według relacji dotyczących tej decyzji SAP udostępnił dotąd 17 gotowych agentów AI, a kolejnych 15 było w fazie wdrażania, przy celu 200 agentów do końca roku. Ta różnica dobrze oddaje obawę rynku: ambitna mapa produktowa nie musi automatycznie oznaczać gotowych dla klientów wdrożeń na dużą skalę ani szybkich przychodów. 18
1 września rekomendację do Neutral obniżył także Santander. 19
54
Kontrast tłumaczy ruch akcji. Inwestorzy widzieli konkretne dane potwierdzające rozpęd chmury — portfel zamówień i wzrost przychodów — podczas gdy sceptyczni analitycy skupiali się na tym, co SAP musi dopiero dostarczyć: szybszym wdrażaniu AI, mierzalnej monetyzacji oraz dalszym wzroście portfela zamówień. Dane rynkowe z okolic 3 września wskazywały na wzrost notowań o około 3%, choć dokładna skala zależy od rynku notowań i momentu pomiaru. 17
53
Konsensus analityków pozostawał pozytywny, ale porównując ceny docelowe trzeba uwzględnić różnice między zestawieniami. Badanie obejmujące 26 analityków wskazywało rekomendację Strong Buy i średnią 12-miesięczną cenę docelową 207,77 euro dla SAPG. 47 Z kolei osobne zestawienie dotyczące amerykańskich kwitów ADR wskazywało cel 264,83 USD oraz rekomendację Moderate Buy.
46
Nie są to wartości bezpośrednio porównywalne, ponieważ mogą dotyczyć innych rynków notowań, walut, grup analityków i dat aktualizacji. Istotniejszy wniosek jest taki, że nastawienie pozostało zasadniczo konstruktywne, ale obniżki rekomendacji pokazały, iż wycena daje mniej miejsca na opóźniony zwrot z inwestycji w AI.
SAP obniżył prognozę zysku operacyjnego non-IFRS na 2026 r., przy stałych kursach walut, do 11,8–12,2 mld euro z wcześniejszych 11,9–12,3 mld euro. Spółka wyjaśniła, że korekta wynika z rozwodniającego wpływu przejęć Dremio i Prior Labs, szacowanego na ponad 100 mln euro w 2026 r. 33
Strategiczna logika tych transakcji jest jasna: możliwości w zakresie danych i AI mogą pomóc SAP zbudować mocniejszą podstawę dla sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach. Inwestorzy muszą jednak zobaczyć, czy aktywa zostaną dobrze zintegrowane, wzmocnią produkty i docelowo przyniosą zwrot większy niż krótkoterminowe obciążenie wyniku. Dostępne materiały potwierdzają rozwodnienie związane z przejęciami, ale nie wyodrębniają osobno kosztów mocy obliczeniowej lub infrastruktury AI. 2
33
Transformację chmurową SAP wspierają mocne raportowane dane. Kolejny etap zależy jednak od realizacji planu:
Ruch kursu z 3 września był wyrazem zaufania do fundamentów chmurowych SAP: portfel zamówień, przychody z chmury i wzrost Cloud ERP Suite potwierdzały kontynuację przejścia do modelu powtarzalnych przychodów. 1
14
Historia AI pozostaje jednak historią o zdolności do realizacji planu. SAP musi udowodnić, że potrafi przejść od obietnic do płatnych, skalowalnych wdrożeń agentowej AI, jednocześnie chroniąc rentowność. Do tego czasu siła chmury i debata o wycenie opartej na AI będą współistnieć.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
3 września akcje SAP wzrosły o około 3%, a uwagę rynku przyciągnęły wyniki za II kwartał: 22,9 mld euro bieżącego portfela zamówień chmurowych, 6,28 mld euro przychodów z chmury i 25% wzrostu Cloud ERP Suite.
3 września akcje SAP wzrosły o około 3%, a uwagę rynku przyciągnęły wyniki za II kwartał: 22,9 mld euro bieżącego portfela zamówień chmurowych, 6,28 mld euro przychodów z chmury i 25% wzrostu Cloud ERP Suite. SAP utrzymał prognozę przychodów z chmury na 2026 r. na poziomie 25,8–26,2 mld euro przy stałych kursach walut, lecz obniżył prognozę zysku operacyjnego non IFRS do 11,8–12,2 mld euro.
UBS obniżył rekomendację do Neutral, jednocześnie podnosząc cenę docelową do 201 euro.
3 września akcje SAP wzrosły o około 3%, a uwagę rynku przyciągnęły wyniki za II kwartał: 22,9 mld euro bieżącego portfela zamówień chmurowych, 6,28 mld euro przychodów z chmury i 25% wzrostu Cloud ERP Suite. SAP utrzymał prognozę przychodów z chmury na 2026 r.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What drove SAP SE shares higher on September 3, 2026, how did its Q2 2026 cloud backlog, cloud revenue, and S/4HANA growth support investor. Article summary: SAP shares rose about 2.9% intraday on September 3, as investors refocused on unusually strong cloud-contract momentum and the prospect that SAP’s installed ERP base can be monetized through cloud migration and AI servic. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts wi
Wzrost kursu SAP na początku września wynikał z ponownego skupienia inwestorów na tym, że przejście firmy do modelu chmurowego generuje duży, zakontraktowany popyt na powtarzalne przychody. Otwarte pozostaje natomiast pytanie inwestycyjne: nie czy podstawowy biznes chmurowy rośnie, lecz czy produkty i przejęcia związane z generatywną sztuczną inteligencją zapewnią dodatkowy wzrost wystarczający do spełnienia wysokich oczekiwań rynku.
W II kwartale 2026 r. SAP wykazał 22,9 mld euro bieżącego portfela zamówień chmurowych, co oznaczało wzrost o 27% rok do roku, lub o 26% przy stałych kursach walut. Przychody z chmury sięgnęły 6,28 mld euro i wzrosły o 22%, natomiast przychody Cloud ERP Suite wzrosły o 25%, do 5,53 mld euro. 1
14
Każda z tych miar pokazuje inny etap transformacji:
Spółka utrzymała też prognozę przychodów z chmury na 2026 r. na poziomie 25,8–26,2 mld euro przy stałych kursach walut, co oznaczałoby wzrost o 23–25% wobec 2025 r. 14
33
Optymistyczny scenariusz zakłada, że przechodzenie klientów do chmury rozszerza SAP kanał dystrybucji dla Business AI. Gdy więcej procesów przedsiębiorstw działa w aplikacjach chmurowych SAP, funkcje AI mogą być wdrażane bezpośrednio w przepływach pracy i kontekście danych, które firma już obsługuje.
To jednak argument strategiczny, a nie dowód na monetyzację AI. SAP wskazuje, że dynamikę portfela zamówień chmurowych wspierają strategia Autonomous Enterprise i platforma Business AI, ale wyniki finansowe pokazują przede wszystkim popyt na chmurę — nie osobno ujawniony wkład przychodowy AI. 12
Zwyżka z 3 września nastąpiła po kilku ostrożniejszych ocenach analityków. UBS obniżył rekomendację dla SAP z Buy do Neutral, choć jednocześnie podwyższył cenę docelową do 201 euro ze 164 euro. Bank nadal uznawał SAP za wiodący system ewidencji dla przedsiębiorstw, ale ocenił, że agentowa AI zbyt wolno trafia do klientów, a wzrost portfela zamówień chmurowych może osłabnąć w drugiej połowie roku. 23
24
Według relacji dotyczących tej decyzji SAP udostępnił dotąd 17 gotowych agentów AI, a kolejnych 15 było w fazie wdrażania, przy celu 200 agentów do końca roku. Ta różnica dobrze oddaje obawę rynku: ambitna mapa produktowa nie musi automatycznie oznaczać gotowych dla klientów wdrożeń na dużą skalę ani szybkich przychodów. 18
1 września rekomendację do Neutral obniżył także Santander. 19
54
Kontrast tłumaczy ruch akcji. Inwestorzy widzieli konkretne dane potwierdzające rozpęd chmury — portfel zamówień i wzrost przychodów — podczas gdy sceptyczni analitycy skupiali się na tym, co SAP musi dopiero dostarczyć: szybszym wdrażaniu AI, mierzalnej monetyzacji oraz dalszym wzroście portfela zamówień. Dane rynkowe z okolic 3 września wskazywały na wzrost notowań o około 3%, choć dokładna skala zależy od rynku notowań i momentu pomiaru. 17
53
Konsensus analityków pozostawał pozytywny, ale porównując ceny docelowe trzeba uwzględnić różnice między zestawieniami. Badanie obejmujące 26 analityków wskazywało rekomendację Strong Buy i średnią 12-miesięczną cenę docelową 207,77 euro dla SAPG. 47 Z kolei osobne zestawienie dotyczące amerykańskich kwitów ADR wskazywało cel 264,83 USD oraz rekomendację Moderate Buy.
46
Nie są to wartości bezpośrednio porównywalne, ponieważ mogą dotyczyć innych rynków notowań, walut, grup analityków i dat aktualizacji. Istotniejszy wniosek jest taki, że nastawienie pozostało zasadniczo konstruktywne, ale obniżki rekomendacji pokazały, iż wycena daje mniej miejsca na opóźniony zwrot z inwestycji w AI.
SAP obniżył prognozę zysku operacyjnego non-IFRS na 2026 r., przy stałych kursach walut, do 11,8–12,2 mld euro z wcześniejszych 11,9–12,3 mld euro. Spółka wyjaśniła, że korekta wynika z rozwodniającego wpływu przejęć Dremio i Prior Labs, szacowanego na ponad 100 mln euro w 2026 r. 33
Strategiczna logika tych transakcji jest jasna: możliwości w zakresie danych i AI mogą pomóc SAP zbudować mocniejszą podstawę dla sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach. Inwestorzy muszą jednak zobaczyć, czy aktywa zostaną dobrze zintegrowane, wzmocnią produkty i docelowo przyniosą zwrot większy niż krótkoterminowe obciążenie wyniku. Dostępne materiały potwierdzają rozwodnienie związane z przejęciami, ale nie wyodrębniają osobno kosztów mocy obliczeniowej lub infrastruktury AI. 2
33
Transformację chmurową SAP wspierają mocne raportowane dane. Kolejny etap zależy jednak od realizacji planu:
Ruch kursu z 3 września był wyrazem zaufania do fundamentów chmurowych SAP: portfel zamówień, przychody z chmury i wzrost Cloud ERP Suite potwierdzały kontynuację przejścia do modelu powtarzalnych przychodów. 1
14
Historia AI pozostaje jednak historią o zdolności do realizacji planu. SAP musi udowodnić, że potrafi przejść od obietnic do płatnych, skalowalnych wdrożeń agentowej AI, jednocześnie chroniąc rentowność. Do tego czasu siła chmury i debata o wycenie opartej na AI będą współistnieć.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
3 września akcje SAP wzrosły o około 3%, a uwagę rynku przyciągnęły wyniki za II kwartał: 22,9 mld euro bieżącego portfela zamówień chmurowych, 6,28 mld euro przychodów z chmury i 25% wzrostu Cloud ERP Suite.
3 września akcje SAP wzrosły o około 3%, a uwagę rynku przyciągnęły wyniki za II kwartał: 22,9 mld euro bieżącego portfela zamówień chmurowych, 6,28 mld euro przychodów z chmury i 25% wzrostu Cloud ERP Suite. SAP utrzymał prognozę przychodów z chmury na 2026 r. na poziomie 25,8–26,2 mld euro przy stałych kursach walut, lecz obniżył prognozę zysku operacyjnego non IFRS do 11,8–12,2 mld euro.
UBS obniżył rekomendację do Neutral, jednocześnie podnosząc cenę docelową do 201 euro.