Od 1 października Nebius podniesie stawki za GPU na żądanie o 17–21%, co sugeruje, że popyt na gotową do użycia moc AI nadal przewyższa podaż. Eksperymentalne aukcje Blackwell, w których klienci płacili o 15–20% więcej niż wcześniejsze najwyższe ceny, oraz deklarowana widoczność popytu do pierwszej połowy 2028 r.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does Nebius’s approximately 20% GPU-cloud price increase effective October 1—including H100 pricing rising from $3.85 to $4.50 per GPU-. Article summary: Nebius’s price action is a strong signal that near-term AI-compute demand exceeds deployable supply—not merely that GPUs are expensive. Customers appear willing to accept materially higher rates, including for older H100. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Najnowszą podwyżkę cen w chmurze GPU Nebius należy odczytywać przede wszystkim jako sygnał krótkoterminowego niedoboru dostępnej od razu mocy obliczeniowej dla AI. Chodzi nie tylko o same układy GPU, lecz także o energię, powierzchnię centrów danych, chłodzenie, sieć oraz kompletne klastry, które można już udostępnić klientom.
Spółka ma podnieść od 1 października ceny usług na żądanie dla układów Nvidia H100, H200, B200 i B300. Jest to druga podwyżka w ciągu trzech miesięcy; Reuters niezależnie poinformował o tej drugiej zmianie cen. 29
31
| GPU | Dotychczasowa cena na żądanie | Cena od 1 października | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Nvidia H100 | 3,85 USD za GPU-godzinę | 4,50 USD | ok. 17% |
| Nvidia H200 | 4,50 USD za GPU-godzinę | 5,40 USD | 20% |
| Nvidia B200 | 7,15 USD za GPU-godzinę | 8,50 USD | ok. 19% |
| Nvidia B300 | 7,85 USD za GPU-godzinę | 9,50 USD | ok. 21% |
Łączna podwyżka stawek za B300 od wcześniejszej części roku ma wynosić około 56%. 1
31
33
Znaczenie ma fakt, że drożeją zarówno starsze H100, jak i nowsze produkty z rodziny Blackwell. Wskazuje to, że ograniczenie nie dotyczy wyłącznie dostępu do najnowszej generacji akceleratorów. Klienci płacą więcej za użyteczną, uruchomioną moc AI w całym stosie sprzętowym.
Dostawca chmury może podwyższyć opublikowane ceny z wielu powodów. Więcej mówi jednak to, co dzieje się, gdy próbuje rozdzielać ograniczoną pojemność w konkurencyjnym procesie.
Kierownictwo Nebius przekazało, że ręczne korekty cen nie wystarczyły, by zrównoważyć popyt z podażą, dlatego spółka zastosowała aukcje mocy Blackwell. W eksperymentalnej aukcji klienci mieli zapłacić około 15–20% ponad wcześniejsze najwyższe ceny. 17
18
Nie wyznacza to uniwersalnej ceny rynkowej: nie ujawniono wolumenu aukcji, profilu klientów ani warunków umów. Jest to jednak istotna wskazówka, że przynajmniej w przypadku części pilnie potrzebnej mocy nabywcy licytowali dostęp, zamiast po prostu wybierać między opublikowanymi cennikami chmurowymi.
Podczas konferencji inwestorskich we wrześniu Nebius podał, że ma widoczność popytu na ponad 24 miesiące, a klienci składają zamówienia na pierwszą połowę 2028 r. 18
Tak odległy horyzont jest ważny, ponieważ sugeruje, że część odbiorców traktuje dostępność mocy jako strategiczne ograniczenie. Mogą rezerwować zasoby przed ich dostarczeniem, a nie traktować chmury GPU jako krótkoterminowego kosztu, który łatwo zastąpić innym dostawcą.
Widoczność popytu nie jest jednak tym samym co w pełni rozpoznany przychód ani dowodem, że każde zapotrzebowanie przełoży się na umowę. Zakupy infrastruktury AI mogą się zmieniać wraz z popytem na modele, warunkami finansowania, planami rozwoju sprzętu i harmonogramami budowy obiektów.
Nebius podał, że przychody segmentu AI Cloud w drugim kwartale wyniosły około 575 mln USD, czyli wzrosły o 514% rok do roku. W relacjach dotyczących wyników wskazywano również na skorygowaną EBITDA w wysokości 236,2 mln USD. 2
38
Liczby te są spójne z obrazem biznesu działającego w warunkach szybkiego wzrostu i wysokiego wykorzystania infrastruktury. Nie należy jednak przypisywać ich wyłącznie najnowszej podwyżce, która zacznie obowiązywać później.
Spółka ogłosiła też zabezpieczoną pożyczkę senioralną o wartości około 775 mln USD, opartą na działającej infrastrukturze GPU oraz zakontraktowanych przepływach pieniężnych od klienta o ratingu inwestycyjnym. Nebius zapowiedział przeznaczenie finansowania na przyspieszenie globalnej rozbudowy chmury. 54
Ta transakcja pokazuje, że działająca infrastruktura GPU generująca przychody oraz zakontraktowane przepływy mogą stanowić podstawę finansowania zabezpieczonego aktywami. Zarazem uwidacznia główne napięcie w branży: aby zaspokoić silny popyt, trzeba ponieść ogromne nakłady kapitałowe, zanim nowa moc będzie gotowa dla klientów.
Nebius wynajmuje serwery oparte na akceleratorach Nvidia. Trwała siła cen wynajmu w chmurze jest więc pozytywnym sygnałem, że układy te zachowują rzadkość i wartość ekonomiczną także po wdrożeniu do flot chmurowych. Może to wspierać dalszy popyt na akceleratory oraz powiązane systemy.
Długoterminowym ryzykiem pozostaje jednak nadrobienie zaległości przez podaż. Hiperskalerzy i wyspecjalizowani dostawcy chmur intensywnie inwestują, a późniejsza nadpodaż gotowej, zasilanej infrastruktury GPU mogłaby obniżyć zarówno wykorzystanie, jak i stawki najmu.
Dla operatorów neochmur — wyspecjalizowanych dostawców wynajmu mocy GPU dla AI — odczyt jest korzystny, jeśli mają już zainstalowane GPU, sieć, zasilanie i zobowiązania klientów. Niedobór mocy na żądanie może poprawiać ekonomię świeżo uruchamianych klastrów i dawać pole do aktualizacji cen krótkoterminowej pojemności.
Inwestorzy początkowo uznali informację Nebius za istotną także dla konkurentów: po komunikacie w handlu przed otwarciem rynku rosły notowania IREN i CoreWeave. 2
32
Korzyść nie jest jednak automatyczna. Neochmury pozostają narażone na wysoką kapitałochłonność, zadłużenie, koncentrację klientów, opóźnienia wykonawcze i szybkie starzenie się sprzętu. Wysoka cena z cennika nie rozwiąże problemu centrum danych, które nie ma zasilania albo nie zostało jeszcze oddane do użytku.
Najcenniejsze obiekty nie są zwykłymi budynkami centrów danych. Liczą się lokalizacje z zapewnionym zasilaniem, pozwoleniami, chłodzeniem, łącznością sieciową i wiarygodnym terminem uruchomienia.
Na ograniczonym rynku operatorzy chmur GPU mogą zabiegać o dłuższe umowy, opcje rozbudowy i szybki dostęp do mocy. Właściciele rzadkich obiektów zdolnych obsłużyć wysoką gęstość mocy mogą z kolei dążyć do dłuższego najmu, przenoszenia części kosztów oraz silniejszych zobowiązań najemców.
Dlatego historia podaży jest szersza niż same GPU. Przyłącza energetyczne, chłodzenie, pozwolenia, budowa i sieć mogą ograniczać tempo, w jakim zakupione akceleratory zamieniają się w rozliczalną moc obliczeniową.
Większe klastry GPU wymagają rozbudowanej, szybkiej infrastruktury połączeń: przełączników, transceiverów i komponentów optycznych. Więcej wdrożeń takich klastrów logicznie wspiera więc popyt w łańcuchu dostaw sieciowych.
Dostępne dane nie potwierdzają jednak konkretnego wpływu na przychody którejkolwiek pojedynczej firmy z sektora komunikacji optycznej. To wniosek kierunkowy, a nie potwierdzenie na poziomie konkretnej spółki.
Sygnał popytu sięgającego 2028 r. daje dużym odbiorcom powód, by wcześniej zabezpieczać zasoby i dywersyfikować je między własnymi centrami danych, hiperskalerami oraz wyspecjalizowanymi dostawcami chmury GPU. Pożyczka Nebius jest oparta na zakontraktowanych przepływach od nienazwanego klienta o ratingu inwestycyjnym, a doniesienia dotyczące spółki łączyły duże kontrakty z Microsoftem i Metą. 54
50
Materiał źródłowy nie określa jednak skali obecnego wdrożenia GPU przez Microsoft ani nie dowodzi, że ta konkretna podwyżka zmieniła strategię zakupową firmy.
Najbardziej użyteczne będą wskaźniki zrealizowane, a nie same cenniki:
Podwyżka Nebius jest zatem wyraźnym sygnałem krótkoterminowego popytu, a nie dowodem, że ceny chmury GPU będą rosnąć bez końca. Pokazuje, że podaż pozostaje ograniczona tam, gdzie klienci potrzebują jej najbardziej: w ukończonych, zasilanych klastrach AI dostępnych teraz. Punkt zwrotny nadejdzie wtedy, gdy rozbudowa infrastruktury dogoni popyt — albo go przekroczy. 17
18
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Od 1 października Nebius podniesie stawki za GPU na żądanie o 17–21%, co sugeruje, że popyt na gotową do użycia moc AI nadal przewyższa podaż.
Od 1 października Nebius podniesie stawki za GPU na żądanie o 17–21%, co sugeruje, że popyt na gotową do użycia moc AI nadal przewyższa podaż. Eksperymentalne aukcje Blackwell, w których klienci płacili o 15–20% więcej niż wcześniejsze najwyższe ceny, oraz deklarowana widoczność popytu do pierwszej połowy 2028 r.
Najwięcej mogą zyskać operatorzy posiadający już uruchomione klastry i zapewnione zasilanie; kluczowym ryzykiem pozostaje późniejsza nadpodaż infrastruktury.
Od 1 października Nebius podniesie stawki za GPU na żądanie o 17–21%, co sugeruje, że popyt na gotową do użycia moc AI nadal przewyższa podaż. Eksperymentalne aukcje Blackwell, w których klienci płacili o 15–20% więcej niż wcześniejsze najwyższe ceny, oraz deklarowana widoczność popytu do pierwszej połowy 2028 r.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does Nebius’s approximately 20% GPU-cloud price increase effective October 1—including H100 pricing rising from $3.85 to $4.50 per GPU-. Article summary: Nebius’s price action is a strong signal that near-term AI-compute demand exceeds deployable supply—not merely that GPUs are expensive. Customers appear willing to accept materially higher rates, including for older H100. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Najnowszą podwyżkę cen w chmurze GPU Nebius należy odczytywać przede wszystkim jako sygnał krótkoterminowego niedoboru dostępnej od razu mocy obliczeniowej dla AI. Chodzi nie tylko o same układy GPU, lecz także o energię, powierzchnię centrów danych, chłodzenie, sieć oraz kompletne klastry, które można już udostępnić klientom.
Spółka ma podnieść od 1 października ceny usług na żądanie dla układów Nvidia H100, H200, B200 i B300. Jest to druga podwyżka w ciągu trzech miesięcy; Reuters niezależnie poinformował o tej drugiej zmianie cen. 29
31
| GPU | Dotychczasowa cena na żądanie | Cena od 1 października | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Nvidia H100 | 3,85 USD za GPU-godzinę | 4,50 USD | ok. 17% |
| Nvidia H200 | 4,50 USD za GPU-godzinę | 5,40 USD | 20% |
| Nvidia B200 | 7,15 USD za GPU-godzinę | 8,50 USD | ok. 19% |
| Nvidia B300 | 7,85 USD za GPU-godzinę | 9,50 USD | ok. 21% |
Łączna podwyżka stawek za B300 od wcześniejszej części roku ma wynosić około 56%. 1
31
33
Znaczenie ma fakt, że drożeją zarówno starsze H100, jak i nowsze produkty z rodziny Blackwell. Wskazuje to, że ograniczenie nie dotyczy wyłącznie dostępu do najnowszej generacji akceleratorów. Klienci płacą więcej za użyteczną, uruchomioną moc AI w całym stosie sprzętowym.
Dostawca chmury może podwyższyć opublikowane ceny z wielu powodów. Więcej mówi jednak to, co dzieje się, gdy próbuje rozdzielać ograniczoną pojemność w konkurencyjnym procesie.
Kierownictwo Nebius przekazało, że ręczne korekty cen nie wystarczyły, by zrównoważyć popyt z podażą, dlatego spółka zastosowała aukcje mocy Blackwell. W eksperymentalnej aukcji klienci mieli zapłacić około 15–20% ponad wcześniejsze najwyższe ceny. 17
18
Nie wyznacza to uniwersalnej ceny rynkowej: nie ujawniono wolumenu aukcji, profilu klientów ani warunków umów. Jest to jednak istotna wskazówka, że przynajmniej w przypadku części pilnie potrzebnej mocy nabywcy licytowali dostęp, zamiast po prostu wybierać między opublikowanymi cennikami chmurowymi.
Podczas konferencji inwestorskich we wrześniu Nebius podał, że ma widoczność popytu na ponad 24 miesiące, a klienci składają zamówienia na pierwszą połowę 2028 r. 18
Tak odległy horyzont jest ważny, ponieważ sugeruje, że część odbiorców traktuje dostępność mocy jako strategiczne ograniczenie. Mogą rezerwować zasoby przed ich dostarczeniem, a nie traktować chmury GPU jako krótkoterminowego kosztu, który łatwo zastąpić innym dostawcą.
Widoczność popytu nie jest jednak tym samym co w pełni rozpoznany przychód ani dowodem, że każde zapotrzebowanie przełoży się na umowę. Zakupy infrastruktury AI mogą się zmieniać wraz z popytem na modele, warunkami finansowania, planami rozwoju sprzętu i harmonogramami budowy obiektów.
Nebius podał, że przychody segmentu AI Cloud w drugim kwartale wyniosły około 575 mln USD, czyli wzrosły o 514% rok do roku. W relacjach dotyczących wyników wskazywano również na skorygowaną EBITDA w wysokości 236,2 mln USD. 2
38
Liczby te są spójne z obrazem biznesu działającego w warunkach szybkiego wzrostu i wysokiego wykorzystania infrastruktury. Nie należy jednak przypisywać ich wyłącznie najnowszej podwyżce, która zacznie obowiązywać później.
Spółka ogłosiła też zabezpieczoną pożyczkę senioralną o wartości około 775 mln USD, opartą na działającej infrastrukturze GPU oraz zakontraktowanych przepływach pieniężnych od klienta o ratingu inwestycyjnym. Nebius zapowiedział przeznaczenie finansowania na przyspieszenie globalnej rozbudowy chmury. 54
Ta transakcja pokazuje, że działająca infrastruktura GPU generująca przychody oraz zakontraktowane przepływy mogą stanowić podstawę finansowania zabezpieczonego aktywami. Zarazem uwidacznia główne napięcie w branży: aby zaspokoić silny popyt, trzeba ponieść ogromne nakłady kapitałowe, zanim nowa moc będzie gotowa dla klientów.
Nebius wynajmuje serwery oparte na akceleratorach Nvidia. Trwała siła cen wynajmu w chmurze jest więc pozytywnym sygnałem, że układy te zachowują rzadkość i wartość ekonomiczną także po wdrożeniu do flot chmurowych. Może to wspierać dalszy popyt na akceleratory oraz powiązane systemy.
Długoterminowym ryzykiem pozostaje jednak nadrobienie zaległości przez podaż. Hiperskalerzy i wyspecjalizowani dostawcy chmur intensywnie inwestują, a późniejsza nadpodaż gotowej, zasilanej infrastruktury GPU mogłaby obniżyć zarówno wykorzystanie, jak i stawki najmu.
Dla operatorów neochmur — wyspecjalizowanych dostawców wynajmu mocy GPU dla AI — odczyt jest korzystny, jeśli mają już zainstalowane GPU, sieć, zasilanie i zobowiązania klientów. Niedobór mocy na żądanie może poprawiać ekonomię świeżo uruchamianych klastrów i dawać pole do aktualizacji cen krótkoterminowej pojemności.
Inwestorzy początkowo uznali informację Nebius za istotną także dla konkurentów: po komunikacie w handlu przed otwarciem rynku rosły notowania IREN i CoreWeave. 2
32
Korzyść nie jest jednak automatyczna. Neochmury pozostają narażone na wysoką kapitałochłonność, zadłużenie, koncentrację klientów, opóźnienia wykonawcze i szybkie starzenie się sprzętu. Wysoka cena z cennika nie rozwiąże problemu centrum danych, które nie ma zasilania albo nie zostało jeszcze oddane do użytku.
Najcenniejsze obiekty nie są zwykłymi budynkami centrów danych. Liczą się lokalizacje z zapewnionym zasilaniem, pozwoleniami, chłodzeniem, łącznością sieciową i wiarygodnym terminem uruchomienia.
Na ograniczonym rynku operatorzy chmur GPU mogą zabiegać o dłuższe umowy, opcje rozbudowy i szybki dostęp do mocy. Właściciele rzadkich obiektów zdolnych obsłużyć wysoką gęstość mocy mogą z kolei dążyć do dłuższego najmu, przenoszenia części kosztów oraz silniejszych zobowiązań najemców.
Dlatego historia podaży jest szersza niż same GPU. Przyłącza energetyczne, chłodzenie, pozwolenia, budowa i sieć mogą ograniczać tempo, w jakim zakupione akceleratory zamieniają się w rozliczalną moc obliczeniową.
Większe klastry GPU wymagają rozbudowanej, szybkiej infrastruktury połączeń: przełączników, transceiverów i komponentów optycznych. Więcej wdrożeń takich klastrów logicznie wspiera więc popyt w łańcuchu dostaw sieciowych.
Dostępne dane nie potwierdzają jednak konkretnego wpływu na przychody którejkolwiek pojedynczej firmy z sektora komunikacji optycznej. To wniosek kierunkowy, a nie potwierdzenie na poziomie konkretnej spółki.
Sygnał popytu sięgającego 2028 r. daje dużym odbiorcom powód, by wcześniej zabezpieczać zasoby i dywersyfikować je między własnymi centrami danych, hiperskalerami oraz wyspecjalizowanymi dostawcami chmury GPU. Pożyczka Nebius jest oparta na zakontraktowanych przepływach od nienazwanego klienta o ratingu inwestycyjnym, a doniesienia dotyczące spółki łączyły duże kontrakty z Microsoftem i Metą. 54
50
Materiał źródłowy nie określa jednak skali obecnego wdrożenia GPU przez Microsoft ani nie dowodzi, że ta konkretna podwyżka zmieniła strategię zakupową firmy.
Najbardziej użyteczne będą wskaźniki zrealizowane, a nie same cenniki:
Podwyżka Nebius jest zatem wyraźnym sygnałem krótkoterminowego popytu, a nie dowodem, że ceny chmury GPU będą rosnąć bez końca. Pokazuje, że podaż pozostaje ograniczona tam, gdzie klienci potrzebują jej najbardziej: w ukończonych, zasilanych klastrach AI dostępnych teraz. Punkt zwrotny nadejdzie wtedy, gdy rozbudowa infrastruktury dogoni popyt — albo go przekroczy. 17
18
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Od 1 października Nebius podniesie stawki za GPU na żądanie o 17–21%, co sugeruje, że popyt na gotową do użycia moc AI nadal przewyższa podaż.
Od 1 października Nebius podniesie stawki za GPU na żądanie o 17–21%, co sugeruje, że popyt na gotową do użycia moc AI nadal przewyższa podaż. Eksperymentalne aukcje Blackwell, w których klienci płacili o 15–20% więcej niż wcześniejsze najwyższe ceny, oraz deklarowana widoczność popytu do pierwszej połowy 2028 r.
Najwięcej mogą zyskać operatorzy posiadający już uruchomione klastry i zapewnione zasilanie; kluczowym ryzykiem pozostaje późniejsza nadpodaż infrastruktury.