Skorygowany zysk netto Xiaomi spadł w II kwartale 2026 r. o 42,6 proc., do 6,2 mld juanów, a przychody zmniejszyły się o 6,1 proc., do 108,9 mld juanów.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Xiaomi report about its second-quarter 2026 financial performance and outlook, including the 42.6% year-on-year decline in adjusted. Article summary: Xiaomi reported a weaker-than-expected second quarter, as exceptionally high memory and component costs and tougher competition sharply compressed its core smartphone and tablet profitability. It argued that the worst sm. Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Wyniki Xiaomi za drugi kwartał 2026 r. pokazują, jak szybko droższa pamięć i inne komponenty mogą uszczuplić rentowność podstawowego biznesu smartfonowego. Skorygowany zysk netto spadł rok do roku o 42,6 proc., do 6,2 mld juanów, natomiast przychody zmniejszyły się o 6,1 proc., do 108,9 mld juanów. Oba rezultaty były niższe od prognoz analityków. 1
4
Firma opiera plan odbudowy na dwóch filarach: oczekuje wyhamowania wzrostu cen pamięci i jednocześnie przesuwa środek ciężkości na samochody elektryczne, sztuczną inteligencję oraz inne nowe obszary działalności.
Kwietniowo-czerwcowy kwartał przyniósł słabszą od oczekiwań sprzedaż i wyraźnie niższy skorygowany zysk:
Był to drugi kwartał z rzędu, w którym Xiaomi odnotowało spadek liczby dostarczonych smartfonów. 1 Dane sugerują więc, że problem nie ograniczał się do słabszej sprzedaży jednostkowej. Wzrosły również koszty obsługi kurczącego się biznesu smartfonowego.
Xiaomi wskazało na historycznie wysokie ceny pamięci i innych komponentów, które obciążyły marże. Jednocześnie nasilająca się konkurencja utrudniała przeniesienie całego wzrostu kosztów na klientów. Podnoszenie średniej ceny sprzedaży dzięki kierowaniu oferty w stronę droższych modeli może poprawiać wynik, ale efekt ten zostaje zniwelowany, gdy ceny pamięci i pozostałych podzespołów rosną szybciej. 1
3
Xiaomi jest szczególnie narażone na wzrost cen pamięci, ponieważ — według relacji dotyczących wyników — ponad połowa jego smartfonów kosztuje mniej niż 200 dolarów. W tym segmencie producent ma mniejsze możliwości absorbowania podwyżek bez podnoszenia cen lub godzenia się na niższą marżę. 1
W efekcie marża brutto na smartfonach skurczyła się z 11,5 proc. w analogicznym kwartale ubiegłego roku do 8,5 proc., a jednocześnie spadły przychody i liczba dostaw. 1
Perspektywa przedstawiana przez zarząd była bardziej optymistyczna niż same dane kwartalne. Spółka ocenia, że tempo wzrostu cen pamięci powinno osłabnąć w drugiej połowie roku, a najtrudniejszy okres dla jej biznesu smartfonowego może być już za nią. 1
Xiaomi poinformowało również o zmianach w strukturze oferty i harmonogramie premier, dostosowanych do sytuacji kosztowej. Może to pomóc w zarządzaniu dostępnością komponentów i ochronie rentowności. Odbudowa nadal zależy jednak od faktycznej stabilizacji cen pamięci oraz od tego, czy silna konkurencja pozwoli firmie utrzymać ceny.
Druga połowa roku będzie zatem sprawdzianem założeń Xiaomi, a nie gwarantowanym odbiciem. Najważniejszymi wskaźnikami poprawy pozostaną liczba dostarczonych smartfonów i ich marże.
Xiaomi rozwija nowe segmenty, aby zmniejszyć zależność od nasyconego rynku smartfonów. Łączny udział samochodów elektrycznych, AI i innych nowych inicjatyw w przychodach wzrósł do 23 proc. z 18,3 proc., a przychody z inteligentnych samochodów elektrycznych zwiększyły się o 15,9 proc., do 23,9 mld juanów. 1
4
Dywersyfikacja otwiera przed firmą dodatkowe ścieżki wzrostu w czasie słabszego popytu na chińskim rynku motoryzacyjnym i coraz bardziej agresywnej ekspansji zagranicznej rodzimych konkurentów. 1 Zmienia też sposób, w jaki inwestorzy mogą oceniać Xiaomi: słabość smartfonów coraz częściej zestawiana jest ze skalą i przyszłym potencjałem działalności motoryzacyjnej oraz AI.
Xiaomi planuje wejście na europejski rynek samochodów elektrycznych w 2027 r. 1 To długoterminowa szansa, ale także wejście do konkurencyjnej i kapitałochłonnej branży, w której znaczenie będą miały skala działalności, regulacje i sprawność realizacji planów.
Kwartalne dane wskazują raczej na transformację modelu biznesowego niż na prosty załamanie popytu. Xiaomi nadal pozostaje rentowne, jednak podstawowy biznes smartfonowy został mocno dotknięty wzrostem cen pamięci i nasileniem konkurencji. 1
4
Scenariusz odbudowy firmy opiera się na trzech warunkach:
Na razie obraz jest mieszany. Zysk i przychody Xiaomi wyraźnie spadły, a dostawy smartfonów zmniejszyły się drugi kwartał z rzędu. Rosnący udział samochodów elektrycznych i innych inicjatyw daje jednak firmie potencjalną drogę wyjścia poza nasycony rynek telefonów. Kolejne wyniki pokażą, czy złagodzenie presji kosztowej przełoży się na szerszą odbudowę zysków.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Skorygowany zysk netto Xiaomi spadł w II kwartale 2026 r. o 42,6 proc., do 6,2 mld juanów, a przychody zmniejszyły się o 6,1 proc., do 108,9 mld juanów.
Skorygowany zysk netto Xiaomi spadł w II kwartale 2026 r. o 42,6 proc., do 6,2 mld juanów, a przychody zmniejszyły się o 6,1 proc., do 108,9 mld juanów. Przychody ze smartfonów spadły o 7,5 proc., do 42,1 mld juanów. Marża brutto zmniejszyła się z 11,5 proc.
Nowe segmenty, w tym samochody elektryczne i sztuczna inteligencja, odpowiadały już za 23 proc.
Skorygowany zysk netto Xiaomi spadł w II kwartale 2026 r. o 42,6 proc., do 6,2 mld juanów, a przychody zmniejszyły się o 6,1 proc., do 108,9 mld juanów.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Xiaomi report about its second-quarter 2026 financial performance and outlook, including the 42.6% year-on-year decline in adjusted. Article summary: Xiaomi reported a weaker-than-expected second quarter, as exceptionally high memory and component costs and tougher competition sharply compressed its core smartphone and tablet profitability. It argued that the worst sm. Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Wyniki Xiaomi za drugi kwartał 2026 r. pokazują, jak szybko droższa pamięć i inne komponenty mogą uszczuplić rentowność podstawowego biznesu smartfonowego. Skorygowany zysk netto spadł rok do roku o 42,6 proc., do 6,2 mld juanów, natomiast przychody zmniejszyły się o 6,1 proc., do 108,9 mld juanów. Oba rezultaty były niższe od prognoz analityków. 1
4
Firma opiera plan odbudowy na dwóch filarach: oczekuje wyhamowania wzrostu cen pamięci i jednocześnie przesuwa środek ciężkości na samochody elektryczne, sztuczną inteligencję oraz inne nowe obszary działalności.
Kwietniowo-czerwcowy kwartał przyniósł słabszą od oczekiwań sprzedaż i wyraźnie niższy skorygowany zysk:
Był to drugi kwartał z rzędu, w którym Xiaomi odnotowało spadek liczby dostarczonych smartfonów. 1 Dane sugerują więc, że problem nie ograniczał się do słabszej sprzedaży jednostkowej. Wzrosły również koszty obsługi kurczącego się biznesu smartfonowego.
Xiaomi wskazało na historycznie wysokie ceny pamięci i innych komponentów, które obciążyły marże. Jednocześnie nasilająca się konkurencja utrudniała przeniesienie całego wzrostu kosztów na klientów. Podnoszenie średniej ceny sprzedaży dzięki kierowaniu oferty w stronę droższych modeli może poprawiać wynik, ale efekt ten zostaje zniwelowany, gdy ceny pamięci i pozostałych podzespołów rosną szybciej. 1
3
Xiaomi jest szczególnie narażone na wzrost cen pamięci, ponieważ — według relacji dotyczących wyników — ponad połowa jego smartfonów kosztuje mniej niż 200 dolarów. W tym segmencie producent ma mniejsze możliwości absorbowania podwyżek bez podnoszenia cen lub godzenia się na niższą marżę. 1
W efekcie marża brutto na smartfonach skurczyła się z 11,5 proc. w analogicznym kwartale ubiegłego roku do 8,5 proc., a jednocześnie spadły przychody i liczba dostaw. 1
Perspektywa przedstawiana przez zarząd była bardziej optymistyczna niż same dane kwartalne. Spółka ocenia, że tempo wzrostu cen pamięci powinno osłabnąć w drugiej połowie roku, a najtrudniejszy okres dla jej biznesu smartfonowego może być już za nią. 1
Xiaomi poinformowało również o zmianach w strukturze oferty i harmonogramie premier, dostosowanych do sytuacji kosztowej. Może to pomóc w zarządzaniu dostępnością komponentów i ochronie rentowności. Odbudowa nadal zależy jednak od faktycznej stabilizacji cen pamięci oraz od tego, czy silna konkurencja pozwoli firmie utrzymać ceny.
Druga połowa roku będzie zatem sprawdzianem założeń Xiaomi, a nie gwarantowanym odbiciem. Najważniejszymi wskaźnikami poprawy pozostaną liczba dostarczonych smartfonów i ich marże.
Xiaomi rozwija nowe segmenty, aby zmniejszyć zależność od nasyconego rynku smartfonów. Łączny udział samochodów elektrycznych, AI i innych nowych inicjatyw w przychodach wzrósł do 23 proc. z 18,3 proc., a przychody z inteligentnych samochodów elektrycznych zwiększyły się o 15,9 proc., do 23,9 mld juanów. 1
4
Dywersyfikacja otwiera przed firmą dodatkowe ścieżki wzrostu w czasie słabszego popytu na chińskim rynku motoryzacyjnym i coraz bardziej agresywnej ekspansji zagranicznej rodzimych konkurentów. 1 Zmienia też sposób, w jaki inwestorzy mogą oceniać Xiaomi: słabość smartfonów coraz częściej zestawiana jest ze skalą i przyszłym potencjałem działalności motoryzacyjnej oraz AI.
Xiaomi planuje wejście na europejski rynek samochodów elektrycznych w 2027 r. 1 To długoterminowa szansa, ale także wejście do konkurencyjnej i kapitałochłonnej branży, w której znaczenie będą miały skala działalności, regulacje i sprawność realizacji planów.
Kwartalne dane wskazują raczej na transformację modelu biznesowego niż na prosty załamanie popytu. Xiaomi nadal pozostaje rentowne, jednak podstawowy biznes smartfonowy został mocno dotknięty wzrostem cen pamięci i nasileniem konkurencji. 1
4
Scenariusz odbudowy firmy opiera się na trzech warunkach:
Na razie obraz jest mieszany. Zysk i przychody Xiaomi wyraźnie spadły, a dostawy smartfonów zmniejszyły się drugi kwartał z rzędu. Rosnący udział samochodów elektrycznych i innych inicjatyw daje jednak firmie potencjalną drogę wyjścia poza nasycony rynek telefonów. Kolejne wyniki pokażą, czy złagodzenie presji kosztowej przełoży się na szerszą odbudowę zysków.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Skorygowany zysk netto Xiaomi spadł w II kwartale 2026 r. o 42,6 proc., do 6,2 mld juanów, a przychody zmniejszyły się o 6,1 proc., do 108,9 mld juanów.
Skorygowany zysk netto Xiaomi spadł w II kwartale 2026 r. o 42,6 proc., do 6,2 mld juanów, a przychody zmniejszyły się o 6,1 proc., do 108,9 mld juanów. Przychody ze smartfonów spadły o 7,5 proc., do 42,1 mld juanów. Marża brutto zmniejszyła się z 11,5 proc.
Nowe segmenty, w tym samochody elektryczne i sztuczna inteligencja, odpowiadały już za 23 proc.