Sześć chińskich grup sprzedało w pierwszym półroczu 2026 r. 5,504 mln pojazdów zelektryfikowanych, zwiększając łączny udział w rynku światowym z 57,2% do 62,3%.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did the Korea Automobile & Mobility Association’s September 14, 2026 report reveal about the growing global dominance of six Chinese au. Article summary: KAMA found that six Chinese groups had become the decisive force in global electrified-vehicle sales in the first half of 2026: together they sold 5.504 million vehicles, lifting their global share from 57.2% a year earl. Topic tags: general, general web, news, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Dane Korea Automobile & Mobility Association (KAMA), opublikowane 14 września, pokazują wyraźną zmianę układu sił na globalnym rynku pojazdów zelektryfikowanych. Sześć chińskich grup motoryzacyjnych odpowiadało w pierwszej połowie 2026 r. za niemal dwie trzecie światowej sprzedaży takich aut.
Łącznie sprzedały 5,504 mln pojazdów — zarówno samochodów w pełni elektrycznych (BEV), jak i hybryd plug-in (PHEV). Ich udział w globalnym rynku wzrósł rok do roku o 5,1 pkt proc., do 62,3%. 6
Od stycznia do czerwca na świecie sprzedano 8,847 mln pojazdów zelektryfikowanych, o 2,6% więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż sześciu chińskich grup wzrosła w tym czasie o 11,6%, a więc znacznie szybciej niż cały rynek. 6
| Miejsce na świecie | Grupa motoryzacyjna | Sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych w I półroczu 2026 r. |
|---|---|---|
| 1 | BYD | 2,290 mln |
| 2 | Geely Group | 1,127 mln |
| 4 | SAIC Motor Group | 752 tys. |
| 6 | Chery Automobile | 579 tys. |
| 7 | Leapmotor | 417 tys. |
| 9 | Changan Group | 339 tys. |
Łączny udział tych firm urósł z 57,2% w pierwszej połowie 2025 r. do 62,3% rok później. 6
To nie jest już historia jednego wyjątkowo dużego producenta. W pierwszej dziesiątce są zarówno wielkie, długo działające konglomeraty, jak i młodsze firmy skoncentrowane na autach elektrycznych. KAMA wiąże ich ekspansję z konkurencyjnymi cenami, strategiami wielu marek oraz szybszym rozwojem sprzedaży zagranicznej. 1
6
Ekspansja za granicą nabrała znaczenia w momencie osłabienia krajowego rynku samochodów osobowych w Chinach. W lipcu sprzedaż krajowa spadła o 21,1% rok do roku, do 1,47 mln pojazdów, podczas gdy eksport wzrósł o 88,2%, do 923 tys. sztuk. Eksport aut elektrycznych i hybryd plug-in zwiększył się aż o 147,8%, mimo że sprzedaż krajowa w tym segmencie obniżyła się o 3,9%. 18
W sierpniu kontrast był jeszcze wyraźniejszy. Eksport samochodów osobowych wzrósł o 77,5% rok do roku, do 894 tys. sztuk, a sprzedaż krajowa spadła o 23,7%, do 1,55 mln. 17
Skalę znaczenia rynków zagranicznych dobrze pokazuje BYD. Firma podała, że jej łączna sprzedaż w sierpniu wyniosła 440 293 pojazdy, o 17,8% więcej niż rok wcześniej. Dostawy poza Chiny wzrosły jednak o 134,5%, do 189 466 aut. 34
Europa jest jednym z kierunków zbytu dla chińskich pojazdów zelektryfikowanych, lecz polityka handlowa wpływa na to, jakie napędy są tam najbardziej atrakcyjne. Dodatkowe unijne cła na samochody produkowane w Chinach obejmują auta bateryjne, ale nie hybrydy plug-in. Daje to PHEV względną przewagę w eksporcie do Europy. 24
Taka różnica zachęca eksporterów do dostosowywania struktury oferty do danego rynku. Szeroki wybór marek i napędów pozwala sprzedawać modele bateryjne tam, gdzie ich ekonomika pozostaje korzystna, a jednocześnie wykorzystywać hybrydy plug-in na rynkach z łagodniejszym traktowaniem celnym. Dostępne informacje potwierdzają ten trend na poziomie rynku, ale nie przedstawiają pełnego podziału europejskich dostaw PHEV według producentów.
Firmy równolegle rozbudowują skalę działalności za granicą. Kierownictwo BYD wskazywało, że w 2026 r. spodziewa się zagranicznych dostaw na poziomie od 1,9 mln do 2 mln pojazdów, a w 2027 r. — ponad 2,5 mln. Spółka analizuje też kolejne lokalizacje produkcji poza Chinami. 33
Pod koniec lata taka granica była osiągalna z czysto matematycznego punktu widzenia. W pierwszych ośmiu miesiącach 2026 r. Chiny wyeksportowały 7,153 mln pojazdów — o 66,7% więcej niż rok wcześniej i już więcej niż 7,1 mln wyeksportowanych w całym 2025 r. Sam sierpień przyniósł 1,01 mln wyeksportowanych aut. 22
Aby przekroczyć 10 mln w całym 2026 r., od września do grudnia trzeba byłoby wyeksportować około 2,85 mln pojazdów, czyli średnio około 712 tys. miesięcznie. To mniej niż sierpniowy wynik 1,01 mln, dlatego przy dotychczasowym tempie cel wyglądał na realny. 22
Nie był to jednak wynik przesądzony. Dostawy mogłyby ograniczyć bariery handlowe, problemy logistyczne lub słabszy popyt na rynkach docelowych. Dane KAMA za pierwszą połowę roku pokazują jednak fundament tej dynamiki: czołowi chińscy producenci osiągnęli już wyjątkowo dużą skalę na światowym rynku pojazdów zelektryfikowanych. 6
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Sześć chińskich grup sprzedało w pierwszym półroczu 2026 r. 5,504 mln pojazdów zelektryfikowanych, zwiększając łączny udział w rynku światowym z 57,2% do 62,3%.
Sześć chińskich grup sprzedało w pierwszym półroczu 2026 r. 5,504 mln pojazdów zelektryfikowanych, zwiększając łączny udział w rynku światowym z 57,2% do 62,3%. Liderem było BYD z wynikiem 2,290 mln aut, przed Geely (1,127 mln). Cztery kolejne chińskie grupy również znalazły się w globalnej czołowej dziesiątce.
Do końca sierpnia Chiny wyeksportowały 7,153 mln pojazdów. Aby przekroczyć 10 mln w całym 2026 r., potrzebowały jeszcze około 2,85 mln aut w ostatnich czterech miesiącach roku.
Sześć chińskich grup sprzedało w pierwszym półroczu 2026 r. 5,504 mln pojazdów zelektryfikowanych, zwiększając łączny udział w rynku światowym z 57,2% do 62,3%.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did the Korea Automobile & Mobility Association’s September 14, 2026 report reveal about the growing global dominance of six Chinese au. Article summary: KAMA found that six Chinese groups had become the decisive force in global electrified-vehicle sales in the first half of 2026: together they sold 5.504 million vehicles, lifting their global share from 57.2% a year earl. Topic tags: general, general web, news, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Dane Korea Automobile & Mobility Association (KAMA), opublikowane 14 września, pokazują wyraźną zmianę układu sił na globalnym rynku pojazdów zelektryfikowanych. Sześć chińskich grup motoryzacyjnych odpowiadało w pierwszej połowie 2026 r. za niemal dwie trzecie światowej sprzedaży takich aut.
Łącznie sprzedały 5,504 mln pojazdów — zarówno samochodów w pełni elektrycznych (BEV), jak i hybryd plug-in (PHEV). Ich udział w globalnym rynku wzrósł rok do roku o 5,1 pkt proc., do 62,3%. 6
Od stycznia do czerwca na świecie sprzedano 8,847 mln pojazdów zelektryfikowanych, o 2,6% więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż sześciu chińskich grup wzrosła w tym czasie o 11,6%, a więc znacznie szybciej niż cały rynek. 6
| Miejsce na świecie | Grupa motoryzacyjna | Sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych w I półroczu 2026 r. |
|---|---|---|
| 1 | BYD | 2,290 mln |
| 2 | Geely Group | 1,127 mln |
| 4 | SAIC Motor Group | 752 tys. |
| 6 | Chery Automobile | 579 tys. |
| 7 | Leapmotor | 417 tys. |
| 9 | Changan Group | 339 tys. |
Łączny udział tych firm urósł z 57,2% w pierwszej połowie 2025 r. do 62,3% rok później. 6
To nie jest już historia jednego wyjątkowo dużego producenta. W pierwszej dziesiątce są zarówno wielkie, długo działające konglomeraty, jak i młodsze firmy skoncentrowane na autach elektrycznych. KAMA wiąże ich ekspansję z konkurencyjnymi cenami, strategiami wielu marek oraz szybszym rozwojem sprzedaży zagranicznej. 1
6
Ekspansja za granicą nabrała znaczenia w momencie osłabienia krajowego rynku samochodów osobowych w Chinach. W lipcu sprzedaż krajowa spadła o 21,1% rok do roku, do 1,47 mln pojazdów, podczas gdy eksport wzrósł o 88,2%, do 923 tys. sztuk. Eksport aut elektrycznych i hybryd plug-in zwiększył się aż o 147,8%, mimo że sprzedaż krajowa w tym segmencie obniżyła się o 3,9%. 18
W sierpniu kontrast był jeszcze wyraźniejszy. Eksport samochodów osobowych wzrósł o 77,5% rok do roku, do 894 tys. sztuk, a sprzedaż krajowa spadła o 23,7%, do 1,55 mln. 17
Skalę znaczenia rynków zagranicznych dobrze pokazuje BYD. Firma podała, że jej łączna sprzedaż w sierpniu wyniosła 440 293 pojazdy, o 17,8% więcej niż rok wcześniej. Dostawy poza Chiny wzrosły jednak o 134,5%, do 189 466 aut. 34
Europa jest jednym z kierunków zbytu dla chińskich pojazdów zelektryfikowanych, lecz polityka handlowa wpływa na to, jakie napędy są tam najbardziej atrakcyjne. Dodatkowe unijne cła na samochody produkowane w Chinach obejmują auta bateryjne, ale nie hybrydy plug-in. Daje to PHEV względną przewagę w eksporcie do Europy. 24
Taka różnica zachęca eksporterów do dostosowywania struktury oferty do danego rynku. Szeroki wybór marek i napędów pozwala sprzedawać modele bateryjne tam, gdzie ich ekonomika pozostaje korzystna, a jednocześnie wykorzystywać hybrydy plug-in na rynkach z łagodniejszym traktowaniem celnym. Dostępne informacje potwierdzają ten trend na poziomie rynku, ale nie przedstawiają pełnego podziału europejskich dostaw PHEV według producentów.
Firmy równolegle rozbudowują skalę działalności za granicą. Kierownictwo BYD wskazywało, że w 2026 r. spodziewa się zagranicznych dostaw na poziomie od 1,9 mln do 2 mln pojazdów, a w 2027 r. — ponad 2,5 mln. Spółka analizuje też kolejne lokalizacje produkcji poza Chinami. 33
Pod koniec lata taka granica była osiągalna z czysto matematycznego punktu widzenia. W pierwszych ośmiu miesiącach 2026 r. Chiny wyeksportowały 7,153 mln pojazdów — o 66,7% więcej niż rok wcześniej i już więcej niż 7,1 mln wyeksportowanych w całym 2025 r. Sam sierpień przyniósł 1,01 mln wyeksportowanych aut. 22
Aby przekroczyć 10 mln w całym 2026 r., od września do grudnia trzeba byłoby wyeksportować około 2,85 mln pojazdów, czyli średnio około 712 tys. miesięcznie. To mniej niż sierpniowy wynik 1,01 mln, dlatego przy dotychczasowym tempie cel wyglądał na realny. 22
Nie był to jednak wynik przesądzony. Dostawy mogłyby ograniczyć bariery handlowe, problemy logistyczne lub słabszy popyt na rynkach docelowych. Dane KAMA za pierwszą połowę roku pokazują jednak fundament tej dynamiki: czołowi chińscy producenci osiągnęli już wyjątkowo dużą skalę na światowym rynku pojazdów zelektryfikowanych. 6
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Sześć chińskich grup sprzedało w pierwszym półroczu 2026 r. 5,504 mln pojazdów zelektryfikowanych, zwiększając łączny udział w rynku światowym z 57,2% do 62,3%.
Sześć chińskich grup sprzedało w pierwszym półroczu 2026 r. 5,504 mln pojazdów zelektryfikowanych, zwiększając łączny udział w rynku światowym z 57,2% do 62,3%. Liderem było BYD z wynikiem 2,290 mln aut, przed Geely (1,127 mln). Cztery kolejne chińskie grupy również znalazły się w globalnej czołowej dziesiątce.
Do końca sierpnia Chiny wyeksportowały 7,153 mln pojazdów. Aby przekroczyć 10 mln w całym 2026 r., potrzebowały jeszcze około 2,85 mln aut w ostatnich czterech miesiącach roku.