Apple zapowiedziało 25 sierpnia 2026 roku Maca mini z układem M6 — pierwszym 2 nanometrowym chipem firmy — przechodząc bezpośrednio z generacji M4. Nowy Mac mini będzie dostępny także z układem M5 Pro, a Mac Studio otrzyma warianty M5 Max i M5 Ultra.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Apple announce on August 25, 2026, about the M6 Mac mini—including its first-of-its-kind 2-nanometer M6 chip, skipped M5 generation. Article summary: On August 25, Apple announced new Mac mini models with M6 and M5 Pro, plus a refreshed Mac Studio with M5 Max and M5 Ultra. Some details in the question need qualification: Apple specifies the M6’s maximum bandwidth, but. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Apple wykorzystało 25 sierpnia 2026 roku do pokazania dużego skoku technologicznego w segmencie kompaktowych komputerów stacjonarnych. Nowy Mac mini z układem M6 przechodzi z procesu produkcyjnego 3 nm na 2 nm i omija standardową generację M5. Firma zapowiedziała również mocniejszego Maca mini z układem M5 Pro, odświeżonego Maca Studio z M5 Max i M5 Ultra oraz nową wersję ściereczki Polishing Cloth, której cena w Stanach Zjednoczonych spadła z 19 do 9 dolarów. 10
11
12
M6 ma 12-rdzeniowy CPU, 12-rdzeniowy GPU z akceleratorami neuronowymi oraz podwójny 16-rdzeniowy Neural Engine. Apple pozycjonuje ten komputer jako niewielką stację do lokalnego uruchamiania modeli AI, pracy z automatycznymi agentami i realizacji profesjonalnych oraz biznesowych zadań — także w trybie ciągłej pracy. 10
12
Podstawowy wariant M6 otrzymuje 16 GB zunifikowanej pamięci, a konfigurację można rozszerzyć do 32 GB. Apple podaje przepustowość pamięci „do 170 GB/s”, ale nie określa, jaka wartość dotyczy bazowego modelu z 16 GB RAM-u. Oznacza to, że maksymalnej przepustowości nie należy automatycznie przypisywać każdemu Macowi mini z M6. 12
Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczono Maca mini z układem M5 Pro. Ten wariant skaluje się do 18-rdzeniowego CPU i 20-rdzeniowego GPU, więc będzie naturalnym wyborem przy cięższej obróbce materiałów, pracy z grafiką czy innych profesjonalnych zastosowaniach. 12
W porównaniu z Makiem mini wyposażonym w M4 Apple deklaruje dla modelu z M6:
Firma podaje również wyniki dla konkretnych zastosowań: przetwarzanie promptów w LM Studio ma być nawet 4,8 raza szybsze, obliczenia w Excelu — 1,5 raza szybsze, a gry z ray tracingiem — 2 razy szybsze. Są to jednak deklaracje Apple uzyskane w określonych przez firmę warunkach, a nie niezależne wyniki testów porównawczych. 12
Największą różnicę powinni odczuć użytkownicy uruchamiający modele językowe lokalnie, pracujący z multimediami, analizujący duże arkusze kalkulacyjne lub budujący workflowy wspierane przez AI. Rzeczywisty efekt będzie zależał między innymi od ilości pamięci i przestrzeni dyskowej, używanego oprogramowania oraz charakteru zadań.
Oba nowe warianty Maca mini otrzymają Wi‑Fi 7 i Bluetooth 6. Standardem będzie port Ethernet 2,5 Gb/s, natomiast po zakupie opcjonalnej konfiguracji można będzie wybrać Ethernet 10 Gb/s. 12
Apple zastosowało także układ sieciowy N1 z obsługą Thread. Dzięki temu Mac mini może odgrywać bardziej bezpośrednią rolę w konfiguracjach inteligentnego domu wykorzystujących Matter i Thread. Sama zapowiedź nie przesądza jednak, że każda funkcja inteligentnego domu przyniesie dzięki temu identyczne korzyści.
Zamówienia przedpremierowe na nowe modele Maca mini ruszyły 25 sierpnia 2026 roku. Apple zapowiedziało dostawy do klientów i szerszą dostępność od 22 września 2026 roku. Komputery będą dostarczane z systemem macOS 27 o nazwie „Golden Gate”. 12
Materiały Apple opisują dostępne konfiguracje i możliwości rozbudowy, ale dokładna cena każdego wariantu M6 i M5 Pro zależy od wybranej pamięci oraz pojemności dysku. Przed zakupem warto sprawdzić aktualną ofertę sklepu Apple, zwłaszcza przy porównywaniu całkowitego kosztu poszczególnych wersji.
Apple odświeżyło również Mac Studio. Wariant z M5 Max może mieć maksymalnie 18-rdzeniowy CPU, 40-rdzeniowy GPU i 128 GB zunifikowanej pamięci. M5 Ultra zwiększa te wartości odpowiednio do 36 rdzeni CPU, 80 rdzeni GPU i 512 GB zunifikowanej pamięci. 11
Apple deklaruje dla nowego Maca Studio do 4,3 raza wyższą wydajność AI, 1,8 raza szybszą grafikę, 1,3 raza szybszy procesor oraz 2 razy szybszą pamięć masową. W przypadku M5 Ultra przepustowość pamięci sięga 1,2 TB/s. 11
Mac Studio otrzymał także Wi‑Fi 7, Bluetooth 6 i Thunderbolt 5. Apple twierdzi, że cztery połączone przez Thunderbolt 5 i RDMA komputery mogą zapewnić nawet trzykrotnie wyższą wydajność wnioskowania AI niż pojedynczy system. To rozwiązanie kierowane przede wszystkim do rozproszonych i wymagających lokalnych obciążeń AI. 11
Kwota 5499 dolarów dotyczy ceny startowej konfiguracji Mac Studio z M5 Ultra. Nie jest to cena wejściowa całej rodziny Mac Studio. Zamówienia na odświeżony komputer również rozpoczęły się 25 sierpnia, a dostępność zaplanowano na 22 września. 11
W cieniu premiery nowych komputerów Apple po cichu wymieniło także ściereczkę Polishing Cloth. Nowa wersja kosztuje w Stanach Zjednoczonych 9 dolarów, czyli o 10 dolarów mniej niż poprzedni model wyceniany na 19 dolarów. Produkt można było zamawiać od razu. 17
18
19
Oficjalny opis akcesorium pozostał niemal bez zmian: Apple nadal określa je jako miękką i nieścierną ściereczkę przeznaczoną do bezpiecznego czyszczenia ekranów Apple, również tych z nanostrukturalną powierzchnią. 17
18
Firma nie ogłosiła wyraźnie zmiany materiału ani przeprojektowania produktu. Niezależne porównania pierwszych dostarczonych egzemplarzy sugerują, że nowa ściereczka jest bardziej miękka i mniej sztywna, a jej faktura przypomina akcesorium dołączane do niektórych ekranów z nanostrukturą lub zestawu Vision Pro. To obserwacje zewnętrznych porównań, a nie oficjalna specyfikacja Apple. 20
21
Największą wiadomością pozostaje Mac mini z M6: to pierwszy komputer Apple z 2-nanometrowym układem, a firma przeskoczyła w tym segmencie z M4 od razu do M6, pomijając zwykłą generację M5. Apple szczególnie mocno akcentuje wzrost wydajności AI, ale nie ujawniło wszystkich szczegółów konfiguracji — w tym dokładnej przepustowości pamięci w podstawowym modelu z 16 GB RAM-u. 10
12
Mac mini z M5 Pro i Mac Studio z M5 Ultra zajmują wyższe poziomy wydajności i są kierowane do osób potrzebujących większej ilości pamięci, mocniejszej grafiki lub dodatkowej mocy obliczeniowej. Z kolei ściereczka za 9 dolarów to znacznie mniejsza aktualizacja, ale nietypowa z jednego powodu: Apple obniżyło jej cenę, choć oficjalny opis produktu pozostał praktycznie taki sam.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Apple zapowiedziało 25 sierpnia 2026 roku Maca mini z układem M6 — pierwszym 2 nanometrowym chipem firmy — przechodząc bezpośrednio z generacji M4.
Apple zapowiedziało 25 sierpnia 2026 roku Maca mini z układem M6 — pierwszym 2 nanometrowym chipem firmy — przechodząc bezpośrednio z generacji M4. Nowy Mac mini będzie dostępny także z układem M5 Pro, a Mac Studio otrzyma warianty M5 Max i M5 Ultra.
Apple po cichu zastąpiło ściereczkę Polishing Cloth nowym modelem w cenie 9 dolarów zamiast dotychczasowych 19 dolarów.
Apple zapowiedziało 25 sierpnia 2026 roku Maca mini z układem M6 — pierwszym 2 nanometrowym chipem firmy — przechodząc bezpośrednio z generacji M4. Nowy Mac mini będzie dostępny także z układem M5 Pro, a Mac Studio otrzyma warianty M5 Max i M5 Ultra.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Apple announce on August 25, 2026, about the M6 Mac mini—including its first-of-its-kind 2-nanometer M6 chip, skipped M5 generation. Article summary: On August 25, Apple announced new Mac mini models with M6 and M5 Pro, plus a refreshed Mac Studio with M5 Max and M5 Ultra. Some details in the question need qualification: Apple specifies the M6’s maximum bandwidth, but. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Apple wykorzystało 25 sierpnia 2026 roku do pokazania dużego skoku technologicznego w segmencie kompaktowych komputerów stacjonarnych. Nowy Mac mini z układem M6 przechodzi z procesu produkcyjnego 3 nm na 2 nm i omija standardową generację M5. Firma zapowiedziała również mocniejszego Maca mini z układem M5 Pro, odświeżonego Maca Studio z M5 Max i M5 Ultra oraz nową wersję ściereczki Polishing Cloth, której cena w Stanach Zjednoczonych spadła z 19 do 9 dolarów. 10
11
12
M6 ma 12-rdzeniowy CPU, 12-rdzeniowy GPU z akceleratorami neuronowymi oraz podwójny 16-rdzeniowy Neural Engine. Apple pozycjonuje ten komputer jako niewielką stację do lokalnego uruchamiania modeli AI, pracy z automatycznymi agentami i realizacji profesjonalnych oraz biznesowych zadań — także w trybie ciągłej pracy. 10
12
Podstawowy wariant M6 otrzymuje 16 GB zunifikowanej pamięci, a konfigurację można rozszerzyć do 32 GB. Apple podaje przepustowość pamięci „do 170 GB/s”, ale nie określa, jaka wartość dotyczy bazowego modelu z 16 GB RAM-u. Oznacza to, że maksymalnej przepustowości nie należy automatycznie przypisywać każdemu Macowi mini z M6. 12
Dla bardziej wymagających użytkowników przeznaczono Maca mini z układem M5 Pro. Ten wariant skaluje się do 18-rdzeniowego CPU i 20-rdzeniowego GPU, więc będzie naturalnym wyborem przy cięższej obróbce materiałów, pracy z grafiką czy innych profesjonalnych zastosowaniach. 12
W porównaniu z Makiem mini wyposażonym w M4 Apple deklaruje dla modelu z M6:
Firma podaje również wyniki dla konkretnych zastosowań: przetwarzanie promptów w LM Studio ma być nawet 4,8 raza szybsze, obliczenia w Excelu — 1,5 raza szybsze, a gry z ray tracingiem — 2 razy szybsze. Są to jednak deklaracje Apple uzyskane w określonych przez firmę warunkach, a nie niezależne wyniki testów porównawczych. 12
Największą różnicę powinni odczuć użytkownicy uruchamiający modele językowe lokalnie, pracujący z multimediami, analizujący duże arkusze kalkulacyjne lub budujący workflowy wspierane przez AI. Rzeczywisty efekt będzie zależał między innymi od ilości pamięci i przestrzeni dyskowej, używanego oprogramowania oraz charakteru zadań.
Oba nowe warianty Maca mini otrzymają Wi‑Fi 7 i Bluetooth 6. Standardem będzie port Ethernet 2,5 Gb/s, natomiast po zakupie opcjonalnej konfiguracji można będzie wybrać Ethernet 10 Gb/s. 12
Apple zastosowało także układ sieciowy N1 z obsługą Thread. Dzięki temu Mac mini może odgrywać bardziej bezpośrednią rolę w konfiguracjach inteligentnego domu wykorzystujących Matter i Thread. Sama zapowiedź nie przesądza jednak, że każda funkcja inteligentnego domu przyniesie dzięki temu identyczne korzyści.
Zamówienia przedpremierowe na nowe modele Maca mini ruszyły 25 sierpnia 2026 roku. Apple zapowiedziało dostawy do klientów i szerszą dostępność od 22 września 2026 roku. Komputery będą dostarczane z systemem macOS 27 o nazwie „Golden Gate”. 12
Materiały Apple opisują dostępne konfiguracje i możliwości rozbudowy, ale dokładna cena każdego wariantu M6 i M5 Pro zależy od wybranej pamięci oraz pojemności dysku. Przed zakupem warto sprawdzić aktualną ofertę sklepu Apple, zwłaszcza przy porównywaniu całkowitego kosztu poszczególnych wersji.
Apple odświeżyło również Mac Studio. Wariant z M5 Max może mieć maksymalnie 18-rdzeniowy CPU, 40-rdzeniowy GPU i 128 GB zunifikowanej pamięci. M5 Ultra zwiększa te wartości odpowiednio do 36 rdzeni CPU, 80 rdzeni GPU i 512 GB zunifikowanej pamięci. 11
Apple deklaruje dla nowego Maca Studio do 4,3 raza wyższą wydajność AI, 1,8 raza szybszą grafikę, 1,3 raza szybszy procesor oraz 2 razy szybszą pamięć masową. W przypadku M5 Ultra przepustowość pamięci sięga 1,2 TB/s. 11
Mac Studio otrzymał także Wi‑Fi 7, Bluetooth 6 i Thunderbolt 5. Apple twierdzi, że cztery połączone przez Thunderbolt 5 i RDMA komputery mogą zapewnić nawet trzykrotnie wyższą wydajność wnioskowania AI niż pojedynczy system. To rozwiązanie kierowane przede wszystkim do rozproszonych i wymagających lokalnych obciążeń AI. 11
Kwota 5499 dolarów dotyczy ceny startowej konfiguracji Mac Studio z M5 Ultra. Nie jest to cena wejściowa całej rodziny Mac Studio. Zamówienia na odświeżony komputer również rozpoczęły się 25 sierpnia, a dostępność zaplanowano na 22 września. 11
W cieniu premiery nowych komputerów Apple po cichu wymieniło także ściereczkę Polishing Cloth. Nowa wersja kosztuje w Stanach Zjednoczonych 9 dolarów, czyli o 10 dolarów mniej niż poprzedni model wyceniany na 19 dolarów. Produkt można było zamawiać od razu. 17
18
19
Oficjalny opis akcesorium pozostał niemal bez zmian: Apple nadal określa je jako miękką i nieścierną ściereczkę przeznaczoną do bezpiecznego czyszczenia ekranów Apple, również tych z nanostrukturalną powierzchnią. 17
18
Firma nie ogłosiła wyraźnie zmiany materiału ani przeprojektowania produktu. Niezależne porównania pierwszych dostarczonych egzemplarzy sugerują, że nowa ściereczka jest bardziej miękka i mniej sztywna, a jej faktura przypomina akcesorium dołączane do niektórych ekranów z nanostrukturą lub zestawu Vision Pro. To obserwacje zewnętrznych porównań, a nie oficjalna specyfikacja Apple. 20
21
Największą wiadomością pozostaje Mac mini z M6: to pierwszy komputer Apple z 2-nanometrowym układem, a firma przeskoczyła w tym segmencie z M4 od razu do M6, pomijając zwykłą generację M5. Apple szczególnie mocno akcentuje wzrost wydajności AI, ale nie ujawniło wszystkich szczegółów konfiguracji — w tym dokładnej przepustowości pamięci w podstawowym modelu z 16 GB RAM-u. 10
12
Mac mini z M5 Pro i Mac Studio z M5 Ultra zajmują wyższe poziomy wydajności i są kierowane do osób potrzebujących większej ilości pamięci, mocniejszej grafiki lub dodatkowej mocy obliczeniowej. Z kolei ściereczka za 9 dolarów to znacznie mniejsza aktualizacja, ale nietypowa z jednego powodu: Apple obniżyło jej cenę, choć oficjalny opis produktu pozostał praktycznie taki sam.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Apple zapowiedziało 25 sierpnia 2026 roku Maca mini z układem M6 — pierwszym 2 nanometrowym chipem firmy — przechodząc bezpośrednio z generacji M4.
Apple zapowiedziało 25 sierpnia 2026 roku Maca mini z układem M6 — pierwszym 2 nanometrowym chipem firmy — przechodząc bezpośrednio z generacji M4. Nowy Mac mini będzie dostępny także z układem M5 Pro, a Mac Studio otrzyma warianty M5 Max i M5 Ultra.
Apple po cichu zastąpiło ściereczkę Polishing Cloth nowym modelem w cenie 9 dolarów zamiast dotychczasowych 19 dolarów.