XPENG MONA L05 zadebiutował w Chinach w sześciu wersjach: czterech elektrycznych i dwóch z generatorem zasięgu. Zasięg według chińskiego cyklu CLTC sięga 635 km w wersjach elektrycznych oraz 1310 km łącznie w wariantach z generatorem zasięgu.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What are the full details of XPENG’s MONA L05, its first five-seat large MONA-series SUV launched in Guangzhou, China, on October 29, 2026,. Article summary: XPENG launched the MONA L05 at its “MONA WORLD” event in Guangzhou on October 29, 2026, offering four battery-electric trims and two extended-range trims, with limited-time prices of RMB139,800–171,800.[3] The available . Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, click
XPENG MONA L05 to pięcioosobowy SUV, który można wybrać w wersji całkowicie elektrycznej albo z tzw. generatorem zasięgu. Model zadebiutował w Kantonie 29 października 2026 r. w sześciu odmianach, a jego promocyjne ceny w Chinach wynoszą od 139 800 do 171 800 juanów. Producent podaje zasięg do 635 km dla wersji elektrycznych i do 1310 km łącznie dla odmian z generatorem — w obu przypadkach według chińskiego cyklu CLTC.10
19
Ceny promocyjne podane przez XPENG wyglądają następująco:10
| Rodzaj napędu | Wersja | Cena promocyjna przy premierze |
|---|---|---|
| Elektryczny | 560 Plus | 139 800 juanów |
| Elektryczny | 535 Max | 149 800 juanów |
| Elektryczny | 635 Max | 159 800 juanów |
| Elektryczny | 635 Ultra SE | 171 800 juanów |
| Z generatorem zasięgu | 1310 Max | 149 800 juanów |
| Z generatorem zasięgu | 1310 Ultra SE | 161 800 juanów |
Podawany przed promocją zakres oficjalnych cen katalogowych to 144 800–176 800 juanów.4
7 Przedsprzedaż ruszyła 15 października i obejmowała pięć wersji w cenach 169 800–191 800 juanów; bazowy elektryczny wariant 560 Plus dołączył do oferty w dniu premiery.
1
11
Według jednego z doniesień pięć wersji dostępnych wcześniej w przedsprzedaży potaniało przy premierze o 20 000 juanów. Na tę różnicę składały się obniżka cen katalogowych i czasowy rabat w wysokości 5000 juanów.8 Źródła różnią się jednak w sprawie co najmniej jednej ceny katalogowej dla konkretnej wersji, dlatego nie podajemy tu pełnego zestawienia cen przed promocją.
Zamówienia złożone do północy 15 grudnia 2026 r. miały uprawniać do czasowych korzyści reklamowanych jako warte ponad 49 000 juanów. XPENG poinformował również, że wyprodukowano już 5000 aut, a dostawy miały ruszyć 1 listopada.10
MONA L05 ma 4870 mm długości, 1930 mm szerokości i 1636 mm wysokości, a jego rozstaw osi wynosi 2940 mm.17 Jedno z doniesień podaje, że rozstaw osi jest większy niż w XPENG-u G6, ale dostępne informacje nie pozwalają rzetelnie określić dokładnej różnicy.
16
Nadwozie zaprojektowano zgodnie z językiem stylistycznym XPENG-a „Vital Flow” i ma ono sylwetkę typu fastback. Pracami kierował Juanma López, przedstawiany w relacjach z premiery jako były szef projektowania nadwozi Ferrari; współpracował z młodszym zespołem stylistów.17
32 Wśród opisanych elementów są bezramkowe drzwi, ukryte wykończenie dolnej krawędzi szyb, częściowo chowane klamki oraz aktywna żaluzja w przednim grillu. Do wyboru są obręcze o średnicy 18 lub 20 cali.
32
Producent podaje 102-litrowy przedni schowek bagażowy i 702-litrowy bagażnik z tyłu. Po złożeniu tylnych siedzeń jego pojemność ma wzrosnąć do 1913 litrów.30 To wartości deklarowane przez producenta, a nie wyniki niezależnego pomiaru.
Wszystkie odmiany korzystają z umieszczonego z tyłu silnika elektrycznego o mocy 183 kW. W wersjach elektrycznych zastosowano akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP). Wersja 535 Max ma akumulator o pojemności 58,2 kWh, a warianty o dłuższym zasięgu — 71,1 kWh.19
33
Oznaczenia elektrycznych wersji odpowiadają deklarowanym zasięgom CLTC: 560 km dla 560 Plus, 535 km dla 535 Max i 635 km dla obu odmian 635.10
19 Dostępne dane nie potwierdzają osobno pojemności akumulatora w 560 Plus.
Wersje z generatorem zasięgu łączą silnik spalinowy o pojemności 1,5 litra i mocy 70 kW z akumulatorem o pojemności 37,2 kWh. Deklarowany zasięg na samym napędzie elektrycznym wynosi 310 km, a łączny — 1310 km, według cyklu CLTC.19
26
W relacjach z premiery podano także zużycie energii na poziomie nawet 11,7 kWh/100 km, czas ładowania od 30 do 80 proc. wynoszący 15,8 minuty oraz możliwość uzyskania do 285 km zasięgu po 10 minutach ładowania.48 Inne doniesienie podaje przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 6,8 sekundy.
47 Są to deklaracje producenta lub wartości przytaczane przez media; dostępne źródła nie potwierdzają, że dotyczą każdej wersji ani że pochodzą z niezależnych testów.
W opisach wnętrza wymieniono szeroki wyświetlacz przezierny o przekątnej 26,8 cala oraz centralny ekran dotykowy o przekątnej 17,3 cala. Relacje z premiery wspominają również o 17,3-calowym ekranie rozrywki dla pasażerów z tyłu, montowanym przy dachu. Ponieważ XPENG wymienia pakiet modernizacyjny tylnego ekranu wśród dostępnych korzyści przy zakupie, warto sprawdzić, które wersje lub pakiety obejmują go w standardzie.17
32
47
Asystent głosowy Master Agent ma obsługiwać nieprecyzyjne polecenia dotyczące nawigacji, planować złożone trasy i pozwalać na głosowe zmiany w trakcie podróży.32
51
Wyposażenie systemów wspomagania różni się zależnie od wersji. Odmiany Max mają korzystać z jednego układu Turing AI o mocy obliczeniowej 750 TOPS i modelu VLA Lite drugiej generacji. Wersje Ultra SE otrzymują dwa układy o łącznej mocy 1500 TOPS oraz pełny model VLA drugiej generacji.24
34 XPENG twierdzi także, że MONA i jego Robotaxi korzystają ze wspólnej architektury systemów wspomagania, a rozwój ich funkcji przebiega równolegle. To deklaracja producenta o wspólnej technologii, a nie dowód na autonomiczne możliwości L05.
24
Jedna z relacji opisuje system oparty wyłącznie na kamerach oraz funkcje NGP do jazdy miejskiej i autostradowej, a także wspomaganie jazdy od miejsca parkingowego do miejsca parkingowego.32 Dostępne źródła nie potwierdzają jednak, że wszystkie te funkcje znajdują się w każdej z sześciu wersji — zwłaszcza w dodanej przy premierze 560 Plus. Wyposażenie konkretnego egzemplarza warto więc sprawdzić przed zakupem.
Relacje z premiery wymieniają amortyzatory DCC o zmiennej charakterystyce tłumienia jako wyposażenie standardowe. Jedno ze źródeł opisuje także zawieszenie z kolumnami MacPhersona z przodu i układem pięciowahaczowym z tyłu oraz promień skrętu wynoszący 5,4 m.19
52 Nie ma jednak potwierdzenia, że wszystkie szczegóły podwozia są takie same w każdej wersji.
Dostępne materiały z premiery nie potwierdzają liczby poduszek powietrznych, drogi hamowania ani deklarowanego standardu rozwoju odpowiadającego pięciu gwiazdkom w testach chińskich, europejskich i australijskich. Osobne doniesienie informuje o standardowym układzie automatycznego hamowania awaryjnego i awaryjnego omijania przeszkód, ale źródła nie pozwalają ustalić, czy systemy te są dostępne w każdej odmianie.25 Cel projektowy związany z oceną pięciogwiazdkową nie jest równoznaczny z niezależnie przyznaną oceną w teście zderzeniowym.
Najważniejsze wyróżniki MONA L05 to sześć poziomów cenowych, wybór między napędem elektrycznym a układem z generatorem zasięgu oraz duża deklarowana pojemność bagażników. Podane zasięgi, osiągi, ładowanie i wyposażenie pochodzą z danych producenta lub relacji medialnych — nie z niezależnych testów.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
XPENG MONA L05 zadebiutował w Chinach w sześciu wersjach: czterech elektrycznych i dwóch z generatorem zasięgu.
XPENG MONA L05 zadebiutował w Chinach w sześciu wersjach: czterech elektrycznych i dwóch z generatorem zasięgu. Zasięg według chińskiego cyklu CLTC sięga 635 km w wersjach elektrycznych oraz 1310 km łącznie w wariantach z generatorem zasięgu.
Zamówienia złożone do 15 grudnia 2026 r. miały kwalifikować się do reklamowanych korzyści o wartości ponad 49 000 juanów; XPENG informował też o 5000 wyprodukowanych aut i rozpoczęciu dostaw 1 listopada.[10]
XPENG MONA L05 zadebiutował w Chinach w sześciu wersjach: czterech elektrycznych i dwóch z generatorem zasięgu. Zasięg według chińskiego cyklu CLTC sięga 635 km w wersjach elektrycznych oraz 1310 km łącznie w wariantach z generatorem zasięgu.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What are the full details of XPENG’s MONA L05, its first five-seat large MONA-series SUV launched in Guangzhou, China, on October 29, 2026,. Article summary: XPENG launched the MONA L05 at its “MONA WORLD” event in Guangzhou on October 29, 2026, offering four battery-electric trims and two extended-range trims, with limited-time prices of RMB139,800–171,800.[3] The available . Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, click
XPENG MONA L05 to pięcioosobowy SUV, który można wybrać w wersji całkowicie elektrycznej albo z tzw. generatorem zasięgu. Model zadebiutował w Kantonie 29 października 2026 r. w sześciu odmianach, a jego promocyjne ceny w Chinach wynoszą od 139 800 do 171 800 juanów. Producent podaje zasięg do 635 km dla wersji elektrycznych i do 1310 km łącznie dla odmian z generatorem — w obu przypadkach według chińskiego cyklu CLTC.10
19
Ceny promocyjne podane przez XPENG wyglądają następująco:10
| Rodzaj napędu | Wersja | Cena promocyjna przy premierze |
|---|---|---|
| Elektryczny | 560 Plus | 139 800 juanów |
| Elektryczny | 535 Max | 149 800 juanów |
| Elektryczny | 635 Max | 159 800 juanów |
| Elektryczny | 635 Ultra SE | 171 800 juanów |
| Z generatorem zasięgu | 1310 Max | 149 800 juanów |
| Z generatorem zasięgu | 1310 Ultra SE | 161 800 juanów |
Podawany przed promocją zakres oficjalnych cen katalogowych to 144 800–176 800 juanów.4
7 Przedsprzedaż ruszyła 15 października i obejmowała pięć wersji w cenach 169 800–191 800 juanów; bazowy elektryczny wariant 560 Plus dołączył do oferty w dniu premiery.
1
11
Według jednego z doniesień pięć wersji dostępnych wcześniej w przedsprzedaży potaniało przy premierze o 20 000 juanów. Na tę różnicę składały się obniżka cen katalogowych i czasowy rabat w wysokości 5000 juanów.8 Źródła różnią się jednak w sprawie co najmniej jednej ceny katalogowej dla konkretnej wersji, dlatego nie podajemy tu pełnego zestawienia cen przed promocją.
Zamówienia złożone do północy 15 grudnia 2026 r. miały uprawniać do czasowych korzyści reklamowanych jako warte ponad 49 000 juanów. XPENG poinformował również, że wyprodukowano już 5000 aut, a dostawy miały ruszyć 1 listopada.10
MONA L05 ma 4870 mm długości, 1930 mm szerokości i 1636 mm wysokości, a jego rozstaw osi wynosi 2940 mm.17 Jedno z doniesień podaje, że rozstaw osi jest większy niż w XPENG-u G6, ale dostępne informacje nie pozwalają rzetelnie określić dokładnej różnicy.
16
Nadwozie zaprojektowano zgodnie z językiem stylistycznym XPENG-a „Vital Flow” i ma ono sylwetkę typu fastback. Pracami kierował Juanma López, przedstawiany w relacjach z premiery jako były szef projektowania nadwozi Ferrari; współpracował z młodszym zespołem stylistów.17
32 Wśród opisanych elementów są bezramkowe drzwi, ukryte wykończenie dolnej krawędzi szyb, częściowo chowane klamki oraz aktywna żaluzja w przednim grillu. Do wyboru są obręcze o średnicy 18 lub 20 cali.
32
Producent podaje 102-litrowy przedni schowek bagażowy i 702-litrowy bagażnik z tyłu. Po złożeniu tylnych siedzeń jego pojemność ma wzrosnąć do 1913 litrów.30 To wartości deklarowane przez producenta, a nie wyniki niezależnego pomiaru.
Wszystkie odmiany korzystają z umieszczonego z tyłu silnika elektrycznego o mocy 183 kW. W wersjach elektrycznych zastosowano akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP). Wersja 535 Max ma akumulator o pojemności 58,2 kWh, a warianty o dłuższym zasięgu — 71,1 kWh.19
33
Oznaczenia elektrycznych wersji odpowiadają deklarowanym zasięgom CLTC: 560 km dla 560 Plus, 535 km dla 535 Max i 635 km dla obu odmian 635.10
19 Dostępne dane nie potwierdzają osobno pojemności akumulatora w 560 Plus.
Wersje z generatorem zasięgu łączą silnik spalinowy o pojemności 1,5 litra i mocy 70 kW z akumulatorem o pojemności 37,2 kWh. Deklarowany zasięg na samym napędzie elektrycznym wynosi 310 km, a łączny — 1310 km, według cyklu CLTC.19
26
W relacjach z premiery podano także zużycie energii na poziomie nawet 11,7 kWh/100 km, czas ładowania od 30 do 80 proc. wynoszący 15,8 minuty oraz możliwość uzyskania do 285 km zasięgu po 10 minutach ładowania.48 Inne doniesienie podaje przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 6,8 sekundy.
47 Są to deklaracje producenta lub wartości przytaczane przez media; dostępne źródła nie potwierdzają, że dotyczą każdej wersji ani że pochodzą z niezależnych testów.
W opisach wnętrza wymieniono szeroki wyświetlacz przezierny o przekątnej 26,8 cala oraz centralny ekran dotykowy o przekątnej 17,3 cala. Relacje z premiery wspominają również o 17,3-calowym ekranie rozrywki dla pasażerów z tyłu, montowanym przy dachu. Ponieważ XPENG wymienia pakiet modernizacyjny tylnego ekranu wśród dostępnych korzyści przy zakupie, warto sprawdzić, które wersje lub pakiety obejmują go w standardzie.17
32
47
Asystent głosowy Master Agent ma obsługiwać nieprecyzyjne polecenia dotyczące nawigacji, planować złożone trasy i pozwalać na głosowe zmiany w trakcie podróży.32
51
Wyposażenie systemów wspomagania różni się zależnie od wersji. Odmiany Max mają korzystać z jednego układu Turing AI o mocy obliczeniowej 750 TOPS i modelu VLA Lite drugiej generacji. Wersje Ultra SE otrzymują dwa układy o łącznej mocy 1500 TOPS oraz pełny model VLA drugiej generacji.24
34 XPENG twierdzi także, że MONA i jego Robotaxi korzystają ze wspólnej architektury systemów wspomagania, a rozwój ich funkcji przebiega równolegle. To deklaracja producenta o wspólnej technologii, a nie dowód na autonomiczne możliwości L05.
24
Jedna z relacji opisuje system oparty wyłącznie na kamerach oraz funkcje NGP do jazdy miejskiej i autostradowej, a także wspomaganie jazdy od miejsca parkingowego do miejsca parkingowego.32 Dostępne źródła nie potwierdzają jednak, że wszystkie te funkcje znajdują się w każdej z sześciu wersji — zwłaszcza w dodanej przy premierze 560 Plus. Wyposażenie konkretnego egzemplarza warto więc sprawdzić przed zakupem.
Relacje z premiery wymieniają amortyzatory DCC o zmiennej charakterystyce tłumienia jako wyposażenie standardowe. Jedno ze źródeł opisuje także zawieszenie z kolumnami MacPhersona z przodu i układem pięciowahaczowym z tyłu oraz promień skrętu wynoszący 5,4 m.19
52 Nie ma jednak potwierdzenia, że wszystkie szczegóły podwozia są takie same w każdej wersji.
Dostępne materiały z premiery nie potwierdzają liczby poduszek powietrznych, drogi hamowania ani deklarowanego standardu rozwoju odpowiadającego pięciu gwiazdkom w testach chińskich, europejskich i australijskich. Osobne doniesienie informuje o standardowym układzie automatycznego hamowania awaryjnego i awaryjnego omijania przeszkód, ale źródła nie pozwalają ustalić, czy systemy te są dostępne w każdej odmianie.25 Cel projektowy związany z oceną pięciogwiazdkową nie jest równoznaczny z niezależnie przyznaną oceną w teście zderzeniowym.
Najważniejsze wyróżniki MONA L05 to sześć poziomów cenowych, wybór między napędem elektrycznym a układem z generatorem zasięgu oraz duża deklarowana pojemność bagażników. Podane zasięgi, osiągi, ładowanie i wyposażenie pochodzą z danych producenta lub relacji medialnych — nie z niezależnych testów.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
XPENG MONA L05 zadebiutował w Chinach w sześciu wersjach: czterech elektrycznych i dwóch z generatorem zasięgu.
XPENG MONA L05 zadebiutował w Chinach w sześciu wersjach: czterech elektrycznych i dwóch z generatorem zasięgu. Zasięg według chińskiego cyklu CLTC sięga 635 km w wersjach elektrycznych oraz 1310 km łącznie w wariantach z generatorem zasięgu.
Zamówienia złożone do 15 grudnia 2026 r. miały kwalifikować się do reklamowanych korzyści o wartości ponad 49 000 juanów; XPENG informował też o 5000 wyprodukowanych aut i rozpoczęciu dostaw 1 listopada.[10]