CoinGecko śledzi 20 spółek posiadających łącznie 18 483 376 SOL o wartości ok. 1,36 mld USD (stan na 22 czerwca 2026), co stanowi ok. 2,94% całkowitej podaży Solany . Pięć z nich odpowiada za zdecydowaną większość tej kwoty .
| Wskaźnik | Szczegóły |
|---|---|
| Obecny stan | ~7 013 536 SOL (stan na 22 czerwca) |
| Wartość rynkowa | ~516 mln USD przy ~73,60 USD/SOL |
| Średnia cena nabycia | ~232,08 USD za token |
| Łączny koszt | ~1,59 mld USD |
Strategia: Forward Industries stakuje całość swoich SOL, generując roczną stopę zwrotu (APY) brutto na poziomie 6,5–7,2%. Łączne nagrody za staking przekroczyły 112 171 SOL . Spółka nie ma żadnego długu korporacyjnego, co zarząd uważa za strategiczną przewagę .
Niezrealizowane straty: W połowie maja 2026 r., gdy SOL kosztował ok. 91 USD, Forward miał niezrealizowaną stratę ok. 983 mln – 1 mld USD . Do 20 czerwca, przy kursie ~71,75 USD, strata jeszcze wzrosła . W Q1 roku obrotowego 2026 spółka odnotowała stratę netto w wysokości 585,65 mln USD, z czego 560,2 mln USD przypadało na utratę wartości aktywów cyfrowych . Przychody wzrosły ponad czterokrotnie do 13,0 mln USD (wobec 3,1 mln USD rok wcześniej) dzięki stakingowi . Portfel DAT (Digital Asset Treasury) stanowi obecnie ok. 3% cyrkulującej podaży SOL .
| Wskaźnik | Szczegóły |
|---|---|
| Obecny stan | 2 223 074 SOL (stan na 22 czerwca) |
| Wartość rynkowa | ~163,6 mln USD |
| SOL na akcję (SPS) | 0,0670 (stan na 13 maja 2026) – wzrost o 108% rok do roku |
| Łączne zasoby (z ekwiwalentami) | ~2 294 576 SOL (stan na 13 maja) |
Strategia: DeFi Development Corp. to pierwsza amerykańska spółka publiczna, która zbudowała strategię skarbca wokół akumulacji i kapitalizacji Solany. Kluczowym wskaźnikiem efektywności jest SOL na akcję (SPS); celem długoterminowym jest osiągnięcie 1,0 SPS do grudnia 2028 r. . Ponad 15% zasobów SOL jest wykorzystywane on-chain do generowania zysku . Spółka prowadzi też buyback własnych akcji, by podnieść SPS . Posiada również ponad 656 000 dfdvSOL – tokenizowanej wersji swojego portfela .
Wyniki finansowe: Przychód w Q1 2026 wyniósł 4,49 mln USD (powyżej prognoz analityków na poziomie 3,50 mln USD), ale GAAP EPS wyniósł -8,47 USD, daleko poniżej oczekiwań (-0,25 USD). To efekt spadku ceny SOL . Firma potwierdziła prognozę SPS na czerwiec 2026 r. na poziomie 0,075 i odnotowała 108% wzrost SPS rok do roku mimo dekoniunktury .
| Wskaźnik | Szczegóły |
|---|---|
| Łączny stan SOL (przed sprzedażą) | ~530 251 SOL (stan na 3 lutego 2026) |
| Struktura portfela | 402 004 SOL + 37 043 jitoSOL + 81 149 STKESOL |
| Ostatnia transakcja | Sprzedaż 65 001 SOL (~12,4% portfela) 9 czerwca 2026 po ~87,88 CAD/token |
| Cel transakcji | Spłata długu w wys. ok. 5,7 mln CAD |
| Stan po sprzedaży | ~456 173 SOL |
Strategia: SOL Strategies operuje walidatorami i infrastrukturą Solany. 1 czerwca 2026 r. sfinalizowała przejęcie HoudiniSwap LLC za 18 mln USD, finansując je przez protokoły DeFi bez sprzedawania SOL z portfela . Spółka przeszła transformację z holdingu skoncentrowanego na Bitcoinie w firmę stawiającą na Solanę – za kadencji byłej CEO Leah Wald, która odeszła we wrześniu 2025 r. po przeprowadzeniu tej zmiany .
Według danych CoinGecko z 22 czerwca 2026 r., Upexi posiadało ok. 2 173 204 SOL o wartości ok. 159,9 mln USD, co plasuje je na trzecim miejscu wśród publicznych posiadaczy Solany . Wcześniejsze raporty (wrzesień 2025) wskazywały, że Upexi miało ok. 2 mln SOL . Konkretne plany dotyczące ewentualnej dalszej rozbudowy portfela nie zostały potwierdzone w dostępnych źródłach z czerwca 2026 r.
CoinGecko wymienia w pierwszej piątce także Sharps Technology (STSS.US) z 2 077 799 SOL (~152,9 mln USD) oraz Solana Company (HSDT.US) z 2 064 717 SOL (~152,0 mln USD) . Razem z pozostałymi spółkami, łączne zasoby 20 śledzonych podmiotów wynoszą 1,36 mld USD w SOL .
Już sam Forward Industries odpowiada za ~1 mld USD niezrealizowanych strat . Po doliczeniu strat DeFi Development Corp. i innych firm, łączna kwota dla publicznych spółek posiadających Solanę przekracza prawdopodobnie 1,5 mld USD (stan na czerwiec 2026 r.) .
Publiczne spółki wprost określają swoją strategię jako Solana-native wersję modelu akumulacji Bitcoina stosowanego przez MicroStrategy . Kluczowa różnica: MicroStrategy trzyma BTC bez zysku, natomiast posiadacze Solany stakują całość swoich zasobów, generując 6,5–7,2% APY brutto . Ten przychód częściowo równoważy straty papierowe i generuje powtarzalne wpływy. Jednak – jak zauważono w jednej z analiz – przychód ze stakingu w wysokości 17,4 mln USD był blady w porównaniu z 560,2 mln USD niezrealizowanej straty na aktywach cyfrowych . Firmy takie jak Forward Industries kładą nacisk na wzrost wskaźnika SOL na akcję (odpowiednik BTC na akcję MicroStrategy) i deklarują, że nie planują sprzedaży .
20 czerwca 2026 r. SOL kosztował ok. 73 USD – daleko poniżej historycznych maksimów i średniej ceny nabycia Forward Industries (~232 USD) . To właśnie ten spadek odpowiada za zdecydowaną większość strat papierowych.
Japoński producent gier Enish (TSE: 3667) sprzedał 9 czerwca 2026 r. wszystkie swoje Bitcoiny i ogłosił przejście na skoncentrowaną na Solanie aktywną strategię skarbca DAT 2.0, obejmującą staking i prowadzenie walidatorów . To część szerszego trendu: firmy odchodzą od pasywnego trzymania Bitcoina na rzecz dochodowych portfeli Solany.
| Spółka | Ticker | SOL (czerwiec 2026) | Szac. wartość | Kluczowy element strategii |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7 013 536 | 516 mln USD | 100% stakowane, 6,5–7,2% APY, ~1 mld USD straty |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2 223 074 | 164 mln USD | Kapitalizacja SPS (+108% r/r), zysk on-chain |
| Upexi | UPXI | ~2 173 204 | 160 mln USD | Trzeci największy posiadacz; plany niewiadome |
| Sharps Technology | STSS | ~2 077 799 | 153 mln USD | — |
| Solana Company | HSDT | ~2 064 717 | 152 mln USD | Udział w ekosystemie |
| SOL Strategies | HODL | ~456 173 (po sprzedaży) | ~33 mln USD | Sprzedaż 12,4% na spłatę długu; walidatory |
Nie wszystkie liczby pojawiające się w komentarzach rynkowych udało się potwierdzić w dostępnych źródłach. Dotyczy to m.in. zakupu 234 900 SOL za 16,5 mln USD przez wieloryba, wolumenu DEX na Solanie przewyższającego NYSE, odpływów z ETF-ów Solany w wysokości 5,5 mln USD czy emisji kolejnych 250 mln USDC na Solanie przez Circle. Również obecny stan portfela Upexi (poza danymi CoinGecko) nie został potwierdzony w ujawnieniach z czerwca 2026 r.
Model publicznego skarbca Solany jest wciąż nowy – łączne zasoby śledzonych spółek stanowią mniej niż 3% cyrkulującej podaży SOL . To, czy przychody ze stakingu są w stanie znacząco zniwelować straty w przedłużającej się bessie, pozostaje otwartym pytaniem, na które odpowiedź przyniesie dopiero przyszły kurs SOL.
CoinGecko śledzi 20 spółek posiadających łącznie 18 483 376 SOL o wartości ok. 1,36 mld USD (stan na 22 czerwca 2026), co stanowi ok. 2,94% całkowitej podaży Solany . Pięć z nich odpowiada za zdecydowaną większość tej kwoty .
| Wskaźnik | Szczegóły |
|---|---|
| Obecny stan | ~7 013 536 SOL (stan na 22 czerwca) |
| Wartość rynkowa | ~516 mln USD przy ~73,60 USD/SOL |
| Średnia cena nabycia | ~232,08 USD za token |
| Łączny koszt | ~1,59 mld USD |
Strategia: Forward Industries stakuje całość swoich SOL, generując roczną stopę zwrotu (APY) brutto na poziomie 6,5–7,2%. Łączne nagrody za staking przekroczyły 112 171 SOL . Spółka nie ma żadnego długu korporacyjnego, co zarząd uważa za strategiczną przewagę .
Niezrealizowane straty: W połowie maja 2026 r., gdy SOL kosztował ok. 91 USD, Forward miał niezrealizowaną stratę ok. 983 mln – 1 mld USD . Do 20 czerwca, przy kursie ~71,75 USD, strata jeszcze wzrosła . W Q1 roku obrotowego 2026 spółka odnotowała stratę netto w wysokości 585,65 mln USD, z czego 560,2 mln USD przypadało na utratę wartości aktywów cyfrowych . Przychody wzrosły ponad czterokrotnie do 13,0 mln USD (wobec 3,1 mln USD rok wcześniej) dzięki stakingowi . Portfel DAT (Digital Asset Treasury) stanowi obecnie ok. 3% cyrkulującej podaży SOL .
| Wskaźnik | Szczegóły |
|---|---|
| Obecny stan | 2 223 074 SOL (stan na 22 czerwca) |
| Wartość rynkowa | ~163,6 mln USD |
| SOL na akcję (SPS) | 0,0670 (stan na 13 maja 2026) – wzrost o 108% rok do roku |
| Łączne zasoby (z ekwiwalentami) | ~2 294 576 SOL (stan na 13 maja) |
Strategia: DeFi Development Corp. to pierwsza amerykańska spółka publiczna, która zbudowała strategię skarbca wokół akumulacji i kapitalizacji Solany. Kluczowym wskaźnikiem efektywności jest SOL na akcję (SPS); celem długoterminowym jest osiągnięcie 1,0 SPS do grudnia 2028 r. . Ponad 15% zasobów SOL jest wykorzystywane on-chain do generowania zysku . Spółka prowadzi też buyback własnych akcji, by podnieść SPS . Posiada również ponad 656 000 dfdvSOL – tokenizowanej wersji swojego portfela .
Wyniki finansowe: Przychód w Q1 2026 wyniósł 4,49 mln USD (powyżej prognoz analityków na poziomie 3,50 mln USD), ale GAAP EPS wyniósł -8,47 USD, daleko poniżej oczekiwań (-0,25 USD). To efekt spadku ceny SOL . Firma potwierdziła prognozę SPS na czerwiec 2026 r. na poziomie 0,075 i odnotowała 108% wzrost SPS rok do roku mimo dekoniunktury .
| Wskaźnik | Szczegóły |
|---|---|
| Łączny stan SOL (przed sprzedażą) | ~530 251 SOL (stan na 3 lutego 2026) |
| Struktura portfela | 402 004 SOL + 37 043 jitoSOL + 81 149 STKESOL |
| Ostatnia transakcja | Sprzedaż 65 001 SOL (~12,4% portfela) 9 czerwca 2026 po ~87,88 CAD/token |
| Cel transakcji | Spłata długu w wys. ok. 5,7 mln CAD |
| Stan po sprzedaży | ~456 173 SOL |
Strategia: SOL Strategies operuje walidatorami i infrastrukturą Solany. 1 czerwca 2026 r. sfinalizowała przejęcie HoudiniSwap LLC za 18 mln USD, finansując je przez protokoły DeFi bez sprzedawania SOL z portfela . Spółka przeszła transformację z holdingu skoncentrowanego na Bitcoinie w firmę stawiającą na Solanę – za kadencji byłej CEO Leah Wald, która odeszła we wrześniu 2025 r. po przeprowadzeniu tej zmiany .
Według danych CoinGecko z 22 czerwca 2026 r., Upexi posiadało ok. 2 173 204 SOL o wartości ok. 159,9 mln USD, co plasuje je na trzecim miejscu wśród publicznych posiadaczy Solany . Wcześniejsze raporty (wrzesień 2025) wskazywały, że Upexi miało ok. 2 mln SOL . Konkretne plany dotyczące ewentualnej dalszej rozbudowy portfela nie zostały potwierdzone w dostępnych źródłach z czerwca 2026 r.
CoinGecko wymienia w pierwszej piątce także Sharps Technology (STSS.US) z 2 077 799 SOL (~152,9 mln USD) oraz Solana Company (HSDT.US) z 2 064 717 SOL (~152,0 mln USD) . Razem z pozostałymi spółkami, łączne zasoby 20 śledzonych podmiotów wynoszą 1,36 mld USD w SOL .
Już sam Forward Industries odpowiada za ~1 mld USD niezrealizowanych strat . Po doliczeniu strat DeFi Development Corp. i innych firm, łączna kwota dla publicznych spółek posiadających Solanę przekracza prawdopodobnie 1,5 mld USD (stan na czerwiec 2026 r.) .
Publiczne spółki wprost określają swoją strategię jako Solana-native wersję modelu akumulacji Bitcoina stosowanego przez MicroStrategy . Kluczowa różnica: MicroStrategy trzyma BTC bez zysku, natomiast posiadacze Solany stakują całość swoich zasobów, generując 6,5–7,2% APY brutto . Ten przychód częściowo równoważy straty papierowe i generuje powtarzalne wpływy. Jednak – jak zauważono w jednej z analiz – przychód ze stakingu w wysokości 17,4 mln USD był blady w porównaniu z 560,2 mln USD niezrealizowanej straty na aktywach cyfrowych . Firmy takie jak Forward Industries kładą nacisk na wzrost wskaźnika SOL na akcję (odpowiednik BTC na akcję MicroStrategy) i deklarują, że nie planują sprzedaży .
20 czerwca 2026 r. SOL kosztował ok. 73 USD – daleko poniżej historycznych maksimów i średniej ceny nabycia Forward Industries (~232 USD) . To właśnie ten spadek odpowiada za zdecydowaną większość strat papierowych.
Japoński producent gier Enish (TSE: 3667) sprzedał 9 czerwca 2026 r. wszystkie swoje Bitcoiny i ogłosił przejście na skoncentrowaną na Solanie aktywną strategię skarbca DAT 2.0, obejmującą staking i prowadzenie walidatorów . To część szerszego trendu: firmy odchodzą od pasywnego trzymania Bitcoina na rzecz dochodowych portfeli Solany.
| Spółka | Ticker | SOL (czerwiec 2026) | Szac. wartość | Kluczowy element strategii |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7 013 536 | 516 mln USD | 100% stakowane, 6,5–7,2% APY, ~1 mld USD straty |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2 223 074 | 164 mln USD | Kapitalizacja SPS (+108% r/r), zysk on-chain |
| Upexi | UPXI | ~2 173 204 | 160 mln USD | Trzeci największy posiadacz; plany niewiadome |
| Sharps Technology | STSS | ~2 077 799 | 153 mln USD | — |
| Solana Company | HSDT | ~2 064 717 | 152 mln USD | Udział w ekosystemie |
| SOL Strategies | HODL | ~456 173 (po sprzedaży) | ~33 mln USD | Sprzedaż 12,4% na spłatę długu; walidatory |
Nie wszystkie liczby pojawiające się w komentarzach rynkowych udało się potwierdzić w dostępnych źródłach. Dotyczy to m.in. zakupu 234 900 SOL za 16,5 mln USD przez wieloryba, wolumenu DEX na Solanie przewyższającego NYSE, odpływów z ETF-ów Solany w wysokości 5,5 mln USD czy emisji kolejnych 250 mln USDC na Solanie przez Circle. Również obecny stan portfela Upexi (poza danymi CoinGecko) nie został potwierdzony w ujawnieniach z czerwca 2026 r.
Model publicznego skarbca Solany jest wciąż nowy – łączne zasoby śledzonych spółek stanowią mniej niż 3% cyrkulującej podaży SOL . To, czy przychody ze stakingu są w stanie znacząco zniwelować straty w przedłużającej się bessie, pozostaje otwartym pytaniem, na które odpowiedź przyniesie dopiero przyszły kurs SOL.