TSMC szykuje się do ogłoszenia wyników za Q2 2026. Analitycy prognozują kolejne rekordy
TSMC ogłosi wyniki za Q2 2026 16 lipca. Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na ADR, a przychody mają sięgnąć 39,0–40,2 mld USD, z marżą brutto na poziomie 65,5–67,5%.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą DeepSeek-V4-FlashObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
TSMC ogłosi wyniki za Q2 2026 16 lipca. Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na ADR, a przychody mają sięgnąć 39,0–40,2 mld USD, z marżą brutto na poziomie 65,5–67,5%.
Firma jest w trakcie najbardziej agresywnej ekspansji mocy produkcyjnych w swojej historii – uruchamia jednocześnie pięć fabryk procesu 2 nm, napędzana niesłabnącym popytem na układy AI.
Analitycy podnoszą ceny docelowe akcji TSMC, m.in. Barclays do 625 USD, a Citi do 2800 NTD.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) opublikuje wyniki finansowe za drugi kwartał 2026 roku podczas telekonferencji 16 lipca 2026 o godzinie 14:00 czasu tajwańskiego, z okresem ciszy obowiązującym od 6 do 15 lipca . Konferencja odbywa się w przełomowym momencie: TSMC realizuje najbardziej agresywną ekspansję mocy produkcyjnych w swojej historii, napędzaną nienasyconym popytem na układy AI oraz wdrożeniem przełomowego procesu 2 nm (N2). Poniżej znajduje się sprawdzony, oparty na źródłach przegląd tego, co analitycy i inwestorzy obserwują najuważniej.
Oczekiwania finansowe na Q2 2026
Konsensus analityków i prognozy spółki wskazują na kolejny kwartał rekordowych, lub bliskich rekordowi, wyników.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC szykuje się do ogłoszenia wyników za Q2 2026. Analitycy prognozują kolejne rekordy"?
TSMC ogłosi wyniki za Q2 2026 16 lipca. Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na ADR, a przychody mają sięgnąć 39,0–40,2 mld USD, z marżą brutto na poziomie 65,5–67,5%.
What are the key points to validate first?
TSMC ogłosi wyniki za Q2 2026 16 lipca. Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na ADR, a przychody mają sięgnąć 39,0–40,2 mld USD, z marżą brutto na poziomie 65,5–67,5%. Firma jest w trakcie najbardziej agresywnej ekspansji mocy produkcyjnych w swojej historii – uruchamia jednocześnie pięć fabryk procesu 2 nm, napędzana niesłabnącym popytem na układy AI.
What should I do next in practice?
Analitycy podnoszą ceny docelowe akcji TSMC, m.in. Barclays do 625 USD, a Citi do 2800 NTD.
TSMC szykuje się do ogłoszenia wyników za Q2 2026. Analitycy prognozują kolejne rekordy
TSMC ogłosi wyniki za Q2 2026 16 lipca. Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na ADR, a przychody mają sięgnąć 39,0–40,2 mld USD, z marżą brutto na poziomie 65,5–67,5%.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą DeepSeek-V4-FlashObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
TSMC ogłosi wyniki za Q2 2026 16 lipca. Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na ADR, a przychody mają sięgnąć 39,0–40,2 mld USD, z marżą brutto na poziomie 65,5–67,5%.
Firma jest w trakcie najbardziej agresywnej ekspansji mocy produkcyjnych w swojej historii – uruchamia jednocześnie pięć fabryk procesu 2 nm, napędzana niesłabnącym popytem na układy AI.
Analitycy podnoszą ceny docelowe akcji TSMC, m.in. Barclays do 625 USD, a Citi do 2800 NTD.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) opublikuje wyniki finansowe za drugi kwartał 2026 roku podczas telekonferencji 16 lipca 2026 o godzinie 14:00 czasu tajwańskiego, z okresem ciszy obowiązującym od 6 do 15 lipca . Konferencja odbywa się w przełomowym momencie: TSMC realizuje najbardziej agresywną ekspansję mocy produkcyjnych w swojej historii, napędzaną nienasyconym popytem na układy AI oraz wdrożeniem przełomowego procesu 2 nm (N2). Poniżej znajduje się sprawdzony, oparty na źródłach przegląd tego, co analitycy i inwestorzy obserwują najuważniej.
Oczekiwania finansowe na Q2 2026
Konsensus analityków i prognozy spółki wskazują na kolejny kwartał rekordowych, lub bliskich rekordowi, wyników.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC szykuje się do ogłoszenia wyników za Q2 2026. Analitycy prognozują kolejne rekordy"?
TSMC ogłosi wyniki za Q2 2026 16 lipca. Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na ADR, a przychody mają sięgnąć 39,0–40,2 mld USD, z marżą brutto na poziomie 65,5–67,5%.
What are the key points to validate first?
TSMC ogłosi wyniki za Q2 2026 16 lipca. Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na ADR, a przychody mają sięgnąć 39,0–40,2 mld USD, z marżą brutto na poziomie 65,5–67,5%. Firma jest w trakcie najbardziej agresywnej ekspansji mocy produkcyjnych w swojej historii – uruchamia jednocześnie pięć fabryk procesu 2 nm, napędzana niesłabnącym popytem na układy AI.
What should I do next in practice?
Analitycy podnoszą ceny docelowe akcji TSMC, m.in. Barclays do 625 USD, a Citi do 2800 NTD.
Zysk na akcję (ADR): Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na jednostkę ADR, na podstawie szacunków 5 analityków, z przedziałem od 3,67 do 4,20 USD . Inny zestaw danych wskazuje na konsensus na poziomie 3,78 USD/ADR . Dla porównania, w Q1 2026 TSMC raportowało GAAP EPS na poziomie 3,49 USD/ADR .
Przychody: Własne prognozy TSMC zakładają przychody za Q2 w przedziale 39,0–40,2 mld USD, co oznacza wzrost o około 32% rok do roku i 10% kwartał do kwartału w punkcie środkowym . Konsensus analityków oscyluje wokół 40,1 mld USD .
Marża brutto: Zarząd prognozuje marżę brutto za Q2 w przedziale 65,5%–67,5%. Następuje to po rekordowym poziomie 66,2% w Q1 2026 . Podczas gdy niektórzy analitycy domów maklerskich modelują marże brutto zbliżające się lub przekraczające 68%, przez bieżące oficjalne prognozy ani opublikowany konsensus – górna granica podana przez zarząd to 67,5%, co czyni marżę na poziomie 70% scenariuszem byczym powyżej konsensusu .
Marża operacyjna: Prognozowana w przedziale 56,5%–58,5% .
Inwestorzy skupią się na tym, czy zarząd TSMC zaostrzy, czy podniesie już i tak zaktualizowane prognozy na cały rok 2026.
Wzrost przychodów w FY2026: Podczas telekonferencji dotyczącej wyników za Q1 w kwietniu, TSMC podniosło prognozę rocznych przychodów do „wzrostu powyżej 30%” w dolarach amerykańskich, w porównaniu z wcześniejszym „blisko 30%” . Analitycy spodziewają się, że konferencja 16 lipca dostarczy więcej informacji na temat tego, czy ta trajektoria jest realizowana zgodnie z podwyższonymi prognozami, czy też możliwa jest kolejna korekta w górę .
Wydatki inwestycyjne na 2026 rok (Capex): TSMC prognozuje capex na 2026 rok na poziomie 52–56 mld USD, co stanowi największe roczne zobowiązanie kapitałowe w historii półprzewodników . CFO Wendell Huang potwierdził w kwietniu, że wydatki będą kierowane w górną część tego przedziału . Wartość 56 mld USD jest najczęściej przywoływaną górną granicą .
Prognozy Capex na 2027 rok: Bank of America podniósł swoją prognozę capex TSMC na 2027 rok do 75 mld USD (z 63 mld USD), znacznie powyżej konsensusu rynkowego wynoszącego 65 mld USD, powołując się na popyt na układy AI . Konkretna wartość 73 mld USD, czasami pojawiająca się w spekulacjach, nie jest potwierdzona przez źródła najwyższej jakości; opublikowany szacunek BofA to 75 mld USD . Barclays, w swojej aktualizacji z 29 czerwca 2026 r., również modelował capex na 2027 rok na poziomie 74 mld USD .
Popyt na AI, siła cenowa i wyniki akcji
Motywem przewodnim wszystkich decyzji finansowych i operacyjnych TSMC pozostaje sztuczna inteligencja.
AI jako silnik przychodów: Obliczenia o wysokiej wydajności (HPC), kategoria obejmująca większość popytu na układy AI, stanowiły 58% rocznych przychodów TSMC. Popyt związany z AI jest często określany przez dyrektorów i analityków jako „nienasycony” .
Siła cenowa: Gwałtowny wzrost popytu na AI dał TSMC znaczącą dźwignię cenową. Moce produkcyjne w zaawansowanych procesach (N3, N2) są napięte, a klienci konkurują o alokację, co pozwala TSMC na dyktowanie premiowych cen .
Hossa na akcjach: Akcje TSMC znacznie zyskały na wartości. Co najmniej sześć domów maklerskich, w tym Goldman Sachs i Macquarie Group, podniosło ceny docelowe po gwałtownym wzroście kursu na początku 2026 roku . Chociaż dokładna wartość 44% wzrostu od początku roku nie została znaleziona w bezpośrednio zacytowanych materiałach, jest ona generalnie zgodna z rekordową hossą i działaniami analityków, o których donoszono .
Podwyższone ceny docelowe z Wall Street
Nastroje analityków przed publikacją wyników za Q2 są w przeważającej mierze bycze. Kilka głównych firm podniosło swoje ceny docelowe akcji TSMC (NYSE: TSM) w ostatnich miesiącach.
Barclays: Podniósł cenę docelową akcji TSMC do 625 USD z 470 USD w dniu 29 czerwca 2026 r., utrzymując rekomendację Overweight. Analityk Simon Coles opisał TSMC jako „jeden z najlepszych sposobów na ekspozycję na AI” i modelował capex na lata 2026/2027 na poziomie 56/74 mld USD .
Citigroup (Citi): Jest coraz bardziej byczy. Pod koniec marca 2026 r. Citi podniósł cenę docelową akcji TSMC do 2800 NTD z 2600 NTD, powołując się na przyspieszający popyt na układy AI . Wcześniej, w styczniu 2026 r., Citi również podniósł cenę docelową do 3030 NTD . Konkretna wartość 3800 T$, czasami pojawiająca się na forach, nie została znaleziona w źródłach.
Goldman Sachs: Podniósł cenę docelową akcji TSMC o 35% do 2330 NTD w styczniu 2026 r., powołując się na oczekiwania kolejnego roku solidnego wzrostu .
GF Securities: Podniósł cenę docelową akcji TSMC do 2808 NTD z 2325 NTD przed wynikami za Q1 2026, utrzymując rekomendację Kupuj . Wartość 2900 NTD, pojawiająca się w niektórych komentarzach inwestorów, jest wyższa niż to potwierdzone założenie.
JPMorgan: Podniósł cenę docelową TSMC o 24%, do 2100 NTD na początku stycznia 2026 r. .
Kluczowe punkty uwagi inwestorów podczas konferencji 16 lipca
Poza głównymi liczbami, inwestorzy będą uważnie słuchać aktualizacji dotyczących trzech strategicznych tematów.
1. Harmonogram produkcji procesu 2 nanometrów (N2)
Przejście TSMC na pierwszą architekturę tranzystorów nanosheet typu gate-all-around (GAA) jest najważniejszym punktem zwrotnym technologicznym od czasu FinFET.
Status produkcji: TSMC rozpoczęło produkcję wolumenową N2 (klasa 2 nm) w drugiej połowie 2025 roku. Produkcja masowa w dużych ilościach rozpoczęła się w styczniu 2026 roku w fabrykach w Baoshan i Kaohsiung . Marzec 2026 roku był pierwszym miesiącem, w którym przychody z N2 pojawiły się na znaczącą skalę .
Agresywny rozruch fabryk: Firma jednocześnie uruchamia pięć fabryk 2 nm w 2026 roku, co jest najbardziej agresywną ekspansją mocy produkcyjnych w historii TSMC, napędzaną popytem ze strony HPC i AI .
Popyt klientów: Moce produkcyjne 2 nm są podobno w pełni zarezerwowane. Apple ma zabezpieczyć ponad połowę początkowej mocy produkcyjnej, a Qualcomm jest kolejnym wczesnym klientem . AMD, Google i AWS planują rozpoczęcie produkcji w latach 2026 i 2027 .
Przyszłe węzły: N2P (ulepszona wersja z zasilaniem od tyłu) i N2X (zoptymalizowane dla HPC) mają wejść do produkcji wolumenowej w drugiej połowie 2026 roku . Węzeł A16 (1.6 nm) jest na dobrej drodze do produkcji wolumenowej w drugiej połowie 2026 roku .
2. Trajektoria zamówień AI/HPC i zaostrzenie podaży
HPC jest już dominującym motorem przychodów, a konferencja ujawni, czy trajektoria popytu przyspiesza.
Inwestorzy będą obserwować wszelkie komentarze na temat tego, czy popyt na AI absorbuje ogromne nowe moce produkcyjne N2 i N3 oraz czy istnieją oznaki zaostrzenia relacji podaży i popytu, które mogłyby wspierać dalsze podwyżki cen .
Napięcie dotyczy również zaawansowanego pakowania (CoWoS), które ma kluczowe znaczenie dla akceleratorów AI, takich jak GPU NVIDIA.
3. Długoterminowy cel marży brutto i jej utrzymanie
TSMC osiągnął rekordową marżę brutto na poziomie 66,2% w Q1 2026 . Kluczowe pytania dotyczące marż na konferencji obejmują:
Rentowność N3: Oczekuje się, że N3 przekroczy średnią marżę rentowności firmy w drugiej połowie 2026 roku, co zapewni strukturalny wzrost marż brutto .
Utrzymanie powyżej 65%: Prognoza na Q2 na poziomie 65,5–67,5% sugeruje pewność co do utrzymania marż znacznie powyżej średnich historycznych. Analitycy będą badać, czy jest to do utrzymania w drugiej połowie roku, gdy koszty rozruchu N2 i amortyzacja będą najwyższe.
Brak potwierdzonego celu 70%: Należy zauważyć, że zarząd TSMC nie ustalił wyraźnego długoterminowego celu marży brutto na poziomie 70% w dostępnych prognozach . Podczas gdy niektórzy analitycy modelowali marże brutto zbliżające się do 69–70% (np. jedna notatka subskrybenta prognozowała 69,9% dla Q3 ), są to szacunki powyżej konsensusu, a nie prognozy zarządu.
Uwagi co do dokładności kluczowych twierdzeń
Twierdzenie
Status weryfikacji
Źródło
Konsensus EPS 3,81 USD/ADR
Potwierdzone
Przychody ~40 mld USD
Potwierdzone (prognoza 39,0–40,2 mld USD)
Marża brutto zbliża się do 70%
Niepotwierdzone – zarząd prognozuje górną granicę na 67,5%
Wzrost przychodów w FY2026 podniesiony do >30%
Potwierdzone
Capex w 2026 ~56 mld USD
Potwierdzone (przedział 52–56 mld USD, wydatki w górnej części)
Zysk na akcję (ADR): Konsensus EPS wynosi 3,81 USD na jednostkę ADR, na podstawie szacunków 5 analityków, z przedziałem od 3,67 do 4,20 USD . Inny zestaw danych wskazuje na konsensus na poziomie 3,78 USD/ADR . Dla porównania, w Q1 2026 TSMC raportowało GAAP EPS na poziomie 3,49 USD/ADR .
Przychody: Własne prognozy TSMC zakładają przychody za Q2 w przedziale 39,0–40,2 mld USD, co oznacza wzrost o około 32% rok do roku i 10% kwartał do kwartału w punkcie środkowym . Konsensus analityków oscyluje wokół 40,1 mld USD .
Marża brutto: Zarząd prognozuje marżę brutto za Q2 w przedziale 65,5%–67,5%. Następuje to po rekordowym poziomie 66,2% w Q1 2026 . Podczas gdy niektórzy analitycy domów maklerskich modelują marże brutto zbliżające się lub przekraczające 68%, przez bieżące oficjalne prognozy ani opublikowany konsensus – górna granica podana przez zarząd to 67,5%, co czyni marżę na poziomie 70% scenariuszem byczym powyżej konsensusu .
Marża operacyjna: Prognozowana w przedziale 56,5%–58,5% .
Inwestorzy skupią się na tym, czy zarząd TSMC zaostrzy, czy podniesie już i tak zaktualizowane prognozy na cały rok 2026.
Wzrost przychodów w FY2026: Podczas telekonferencji dotyczącej wyników za Q1 w kwietniu, TSMC podniosło prognozę rocznych przychodów do „wzrostu powyżej 30%” w dolarach amerykańskich, w porównaniu z wcześniejszym „blisko 30%” . Analitycy spodziewają się, że konferencja 16 lipca dostarczy więcej informacji na temat tego, czy ta trajektoria jest realizowana zgodnie z podwyższonymi prognozami, czy też możliwa jest kolejna korekta w górę .
Wydatki inwestycyjne na 2026 rok (Capex): TSMC prognozuje capex na 2026 rok na poziomie 52–56 mld USD, co stanowi największe roczne zobowiązanie kapitałowe w historii półprzewodników . CFO Wendell Huang potwierdził w kwietniu, że wydatki będą kierowane w górną część tego przedziału . Wartość 56 mld USD jest najczęściej przywoływaną górną granicą .
Prognozy Capex na 2027 rok: Bank of America podniósł swoją prognozę capex TSMC na 2027 rok do 75 mld USD (z 63 mld USD), znacznie powyżej konsensusu rynkowego wynoszącego 65 mld USD, powołując się na popyt na układy AI . Konkretna wartość 73 mld USD, czasami pojawiająca się w spekulacjach, nie jest potwierdzona przez źródła najwyższej jakości; opublikowany szacunek BofA to 75 mld USD . Barclays, w swojej aktualizacji z 29 czerwca 2026 r., również modelował capex na 2027 rok na poziomie 74 mld USD .
Popyt na AI, siła cenowa i wyniki akcji
Motywem przewodnim wszystkich decyzji finansowych i operacyjnych TSMC pozostaje sztuczna inteligencja.
AI jako silnik przychodów: Obliczenia o wysokiej wydajności (HPC), kategoria obejmująca większość popytu na układy AI, stanowiły 58% rocznych przychodów TSMC. Popyt związany z AI jest często określany przez dyrektorów i analityków jako „nienasycony” .
Siła cenowa: Gwałtowny wzrost popytu na AI dał TSMC znaczącą dźwignię cenową. Moce produkcyjne w zaawansowanych procesach (N3, N2) są napięte, a klienci konkurują o alokację, co pozwala TSMC na dyktowanie premiowych cen .
Hossa na akcjach: Akcje TSMC znacznie zyskały na wartości. Co najmniej sześć domów maklerskich, w tym Goldman Sachs i Macquarie Group, podniosło ceny docelowe po gwałtownym wzroście kursu na początku 2026 roku . Chociaż dokładna wartość 44% wzrostu od początku roku nie została znaleziona w bezpośrednio zacytowanych materiałach, jest ona generalnie zgodna z rekordową hossą i działaniami analityków, o których donoszono .
Podwyższone ceny docelowe z Wall Street
Nastroje analityków przed publikacją wyników za Q2 są w przeważającej mierze bycze. Kilka głównych firm podniosło swoje ceny docelowe akcji TSMC (NYSE: TSM) w ostatnich miesiącach.
Barclays: Podniósł cenę docelową akcji TSMC do 625 USD z 470 USD w dniu 29 czerwca 2026 r., utrzymując rekomendację Overweight. Analityk Simon Coles opisał TSMC jako „jeden z najlepszych sposobów na ekspozycję na AI” i modelował capex na lata 2026/2027 na poziomie 56/74 mld USD .
Citigroup (Citi): Jest coraz bardziej byczy. Pod koniec marca 2026 r. Citi podniósł cenę docelową akcji TSMC do 2800 NTD z 2600 NTD, powołując się na przyspieszający popyt na układy AI . Wcześniej, w styczniu 2026 r., Citi również podniósł cenę docelową do 3030 NTD . Konkretna wartość 3800 T$, czasami pojawiająca się na forach, nie została znaleziona w źródłach.
Goldman Sachs: Podniósł cenę docelową akcji TSMC o 35% do 2330 NTD w styczniu 2026 r., powołując się na oczekiwania kolejnego roku solidnego wzrostu .
GF Securities: Podniósł cenę docelową akcji TSMC do 2808 NTD z 2325 NTD przed wynikami za Q1 2026, utrzymując rekomendację Kupuj . Wartość 2900 NTD, pojawiająca się w niektórych komentarzach inwestorów, jest wyższa niż to potwierdzone założenie.
JPMorgan: Podniósł cenę docelową TSMC o 24%, do 2100 NTD na początku stycznia 2026 r. .
Kluczowe punkty uwagi inwestorów podczas konferencji 16 lipca
Poza głównymi liczbami, inwestorzy będą uważnie słuchać aktualizacji dotyczących trzech strategicznych tematów.
1. Harmonogram produkcji procesu 2 nanometrów (N2)
Przejście TSMC na pierwszą architekturę tranzystorów nanosheet typu gate-all-around (GAA) jest najważniejszym punktem zwrotnym technologicznym od czasu FinFET.
Status produkcji: TSMC rozpoczęło produkcję wolumenową N2 (klasa 2 nm) w drugiej połowie 2025 roku. Produkcja masowa w dużych ilościach rozpoczęła się w styczniu 2026 roku w fabrykach w Baoshan i Kaohsiung . Marzec 2026 roku był pierwszym miesiącem, w którym przychody z N2 pojawiły się na znaczącą skalę .
Agresywny rozruch fabryk: Firma jednocześnie uruchamia pięć fabryk 2 nm w 2026 roku, co jest najbardziej agresywną ekspansją mocy produkcyjnych w historii TSMC, napędzaną popytem ze strony HPC i AI .
Popyt klientów: Moce produkcyjne 2 nm są podobno w pełni zarezerwowane. Apple ma zabezpieczyć ponad połowę początkowej mocy produkcyjnej, a Qualcomm jest kolejnym wczesnym klientem . AMD, Google i AWS planują rozpoczęcie produkcji w latach 2026 i 2027 .
Przyszłe węzły: N2P (ulepszona wersja z zasilaniem od tyłu) i N2X (zoptymalizowane dla HPC) mają wejść do produkcji wolumenowej w drugiej połowie 2026 roku . Węzeł A16 (1.6 nm) jest na dobrej drodze do produkcji wolumenowej w drugiej połowie 2026 roku .
2. Trajektoria zamówień AI/HPC i zaostrzenie podaży
HPC jest już dominującym motorem przychodów, a konferencja ujawni, czy trajektoria popytu przyspiesza.
Inwestorzy będą obserwować wszelkie komentarze na temat tego, czy popyt na AI absorbuje ogromne nowe moce produkcyjne N2 i N3 oraz czy istnieją oznaki zaostrzenia relacji podaży i popytu, które mogłyby wspierać dalsze podwyżki cen .
Napięcie dotyczy również zaawansowanego pakowania (CoWoS), które ma kluczowe znaczenie dla akceleratorów AI, takich jak GPU NVIDIA.
3. Długoterminowy cel marży brutto i jej utrzymanie
TSMC osiągnął rekordową marżę brutto na poziomie 66,2% w Q1 2026 . Kluczowe pytania dotyczące marż na konferencji obejmują:
Rentowność N3: Oczekuje się, że N3 przekroczy średnią marżę rentowności firmy w drugiej połowie 2026 roku, co zapewni strukturalny wzrost marż brutto .
Utrzymanie powyżej 65%: Prognoza na Q2 na poziomie 65,5–67,5% sugeruje pewność co do utrzymania marż znacznie powyżej średnich historycznych. Analitycy będą badać, czy jest to do utrzymania w drugiej połowie roku, gdy koszty rozruchu N2 i amortyzacja będą najwyższe.
Brak potwierdzonego celu 70%: Należy zauważyć, że zarząd TSMC nie ustalił wyraźnego długoterminowego celu marży brutto na poziomie 70% w dostępnych prognozach . Podczas gdy niektórzy analitycy modelowali marże brutto zbliżające się do 69–70% (np. jedna notatka subskrybenta prognozowała 69,9% dla Q3 ), są to szacunki powyżej konsensusu, a nie prognozy zarządu.
Uwagi co do dokładności kluczowych twierdzeń
Twierdzenie
Status weryfikacji
Źródło
Konsensus EPS 3,81 USD/ADR
Potwierdzone
Przychody ~40 mld USD
Potwierdzone (prognoza 39,0–40,2 mld USD)
Marża brutto zbliża się do 70%
Niepotwierdzone – zarząd prognozuje górną granicę na 67,5%
Wzrost przychodów w FY2026 podniesiony do >30%
Potwierdzone
Capex w 2026 ~56 mld USD
Potwierdzone (przedział 52–56 mld USD, wydatki w górnej części)