Rapidus ogłosił cenę docelową płytek 2 nm na poziomie 3–3,5 mln jenów (ok. 20 000–23 000 dolarów), co oznacza 23–33% niższą cenę niż w przypadku TSMC.
Firma, wspierana przez japoński rząd i 32 prywatnych inwestorów, zebrała już ponad 18 miliardów dolarów na rozwój i produkcję.
Produkcja masowa czipów 2 nm ma ruszyć w 2027 roku, a pierwsze testowe chipy dla klientów pojawią się pod koniec 2026 roku.
Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, whatConcept image of a 2nm wafer. Rapidus aims to mass-produce 2nm chips by 2027, targeting AI and HPC applications.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, what. Article summary: Here is a comprehensive, sourced briefing on Rapidus.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
W lipcu 2026 roku Atsuyoshi Koike, dyrektor generalny Rapidus, postawił sprawę jasno: w kwestii cen płytek krzemowych „nie możemy przegrać z TSMC” . To stwierdzenie idealnie oddaje ambicje Japonii, która chce odbudować swoje zaawansowane zdolności produkcyjne w sektorze półprzewodników, celując w węzeł 2 nm z modelem cenowym mającym na celu znaczące podcięcie lidera rynku.
Rapidus ustalił docelową cenę płytki 2 nm na poziomie 3–3,5 mln jenów — co przy obecnych kursach walutowych daje około 20 000–23 000 dolarów . Dla porównania, płytki TSMC w procesie N2 wyceniane są na około 30 000 dolarów, co stanowi premię rzędu 10–20% w stosunku do własnych płytek 3 nm . Oznacza to potencjalną przewagę kosztową Rapidus na poziomie 23–33% — znaczącą różnicę na rynku, gdzie każdy dolar na płytkę ma znaczenie.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Japoński Rapidus rzuca wyzwanie TSMC: agresywna cena 2 nm, która może zmienić układ sił w branży półprzewodników"?
Rapidus ogłosił cenę docelową płytek 2 nm na poziomie 3–3,5 mln jenów (ok. 20 000–23 000 dolarów), co oznacza 23–33% niższą cenę niż w przypadku TSMC.
What are the key points to validate first?
Rapidus ogłosił cenę docelową płytek 2 nm na poziomie 3–3,5 mln jenów (ok. 20 000–23 000 dolarów), co oznacza 23–33% niższą cenę niż w przypadku TSMC. Firma, wspierana przez japoński rząd i 32 prywatnych inwestorów, zebrała już ponad 18 miliardów dolarów na rozwój i produkcję.
What should I do next in practice?
Produkcja masowa czipów 2 nm ma ruszyć w 2027 roku, a pierwsze testowe chipy dla klientów pojawią się pod koniec 2026 roku.
Rapidus ogłosił cenę docelową płytek 2 nm na poziomie 3–3,5 mln jenów (ok. 20 000–23 000 dolarów), co oznacza 23–33% niższą cenę niż w przypadku TSMC.
Firma, wspierana przez japoński rząd i 32 prywatnych inwestorów, zebrała już ponad 18 miliardów dolarów na rozwój i produkcję.
Produkcja masowa czipów 2 nm ma ruszyć w 2027 roku, a pierwsze testowe chipy dla klientów pojawią się pod koniec 2026 roku.
Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, whatConcept image of a 2nm wafer. Rapidus aims to mass-produce 2nm chips by 2027, targeting AI and HPC applications.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, what. Article summary: Here is a comprehensive, sourced briefing on Rapidus.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
W lipcu 2026 roku Atsuyoshi Koike, dyrektor generalny Rapidus, postawił sprawę jasno: w kwestii cen płytek krzemowych „nie możemy przegrać z TSMC” . To stwierdzenie idealnie oddaje ambicje Japonii, która chce odbudować swoje zaawansowane zdolności produkcyjne w sektorze półprzewodników, celując w węzeł 2 nm z modelem cenowym mającym na celu znaczące podcięcie lidera rynku.
Rapidus ustalił docelową cenę płytki 2 nm na poziomie 3–3,5 mln jenów — co przy obecnych kursach walutowych daje około 20 000–23 000 dolarów . Dla porównania, płytki TSMC w procesie N2 wyceniane są na około 30 000 dolarów, co stanowi premię rzędu 10–20% w stosunku do własnych płytek 3 nm . Oznacza to potencjalną przewagę kosztową Rapidus na poziomie 23–33% — znaczącą różnicę na rynku, gdzie każdy dolar na płytkę ma znaczenie.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Japoński Rapidus rzuca wyzwanie TSMC: agresywna cena 2 nm, która może zmienić układ sił w branży półprzewodników"?
Rapidus ogłosił cenę docelową płytek 2 nm na poziomie 3–3,5 mln jenów (ok. 20 000–23 000 dolarów), co oznacza 23–33% niższą cenę niż w przypadku TSMC.
What are the key points to validate first?
Rapidus ogłosił cenę docelową płytek 2 nm na poziomie 3–3,5 mln jenów (ok. 20 000–23 000 dolarów), co oznacza 23–33% niższą cenę niż w przypadku TSMC. Firma, wspierana przez japoński rząd i 32 prywatnych inwestorów, zebrała już ponad 18 miliardów dolarów na rozwój i produkcję.
What should I do next in practice?
Produkcja masowa czipów 2 nm ma ruszyć w 2027 roku, a pierwsze testowe chipy dla klientów pojawią się pod koniec 2026 roku.
Strategia „nie możemy przegrać z TSMC”; agresywne podcięcie cen
TSMC
~30 000 dolarów
10–20% powyżej 3 nm; wieloletnie podwyżki cen planowane co najmniej do 2029 roku
Samsung
~20 000 dolarów
33% zniżki w stosunku do TSMC, ale utrzymują się obawy co do jakości
Strategia cenowa TSMC dodaje kolejny poziom złożoności. Tajwańska odlewnia podobno poinformowała klientów o planowanych corocznych podwyżkach cen rzędu 3–10% w zaawansowanych węzłach, począwszy od 2026 roku i trwających co najmniej do 2029 roku . Oznacza to, że nawet gdy Rapidus próbuje zdobyć przyczółek, poziom bazowy cen nieustannie rośnie.
Geneza firmy: rządowy projekt na miarę księżycowego lądowania
Rapidus Corporation została założona 10 sierpnia 2022 roku jako konsorcjum największych japońskich potentatów przemysłowych z jednym celem: odbudową zaawansowanych zdolności produkcyjnych w Japonii w zakresie logiki . Firma powstała w momencie, gdy historyczna dominacja Japonii w dziedzinie półprzewodników już dawno wygasła — fakt, który rząd był zdeterminowany odwrócić.
Kluczowi inwestorzy:
Japoński rząd (METI / IPA): Główny fundator poprzez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu oraz Agencję Promocji Technologii Informacyjnych .
Ośmiu założycielskich inwestorów korporacyjnych: Toyota, Sony Group, NTT, SoftBank, Fujitsu, NEC, Canon oraz Japoński Bank Rozwoju . Do lutego 2026 roku ich liczba wzrosła do 32 firm z sektora prywatnego.
Partnerzy technologiczni: IBM (licencja na technologię 2 nm GAA), imec (badania i rozwój procesów), ASML (litografia High-NA EUV) oraz Cadence (narzędzia EDA dla AI/HPC) .
Łączne finansowanie (stan na połowę 2026 roku):
Łączne rządowe wsparcie B+R: 2,35 biliona jenów (~16,3 miliarda dolarów) do marca 2027 roku .
Dodatkowe rundy finansowania w 2026 roku: 267,6 miliarda jenów (~1,7 miliarda dolarów) w lutym i 150 miliardów jenów (~943 miliony dolarów) w czerwcu .
Łączne skumulowane finansowanie przekracza 18 miliardów dolarów, co czyni ją jednym z najbardziej kapitałochłonnych startupów półprzewodnikowych w historii .
Kamienie milowe: od linii pilotażowej do celu na 2027 rok
Rapidus osiągnął już kilka kluczowych kamieni milowych na drodze do produkcji masowej:
Kwiecień 2025: Uruchomienie linii pilotażowej 2 nm w fabryce IIM-1 w Chitose na Hokkaido .
Lipiec 2025: Udana demonstracja działania tranzystorów 2 nm Gate-All-Around (GAA) z wykorzystaniem litografii ASML NXE:3800E EUV .
Luty 2026: Wydanie pierwszego Process Design Kit (PDK) dla węzła 2 nm dla klientów z wczesnym dostępem .
Koniec 2026 (plan): Rozpoczęcie produkcji testowych chipów dla klientów w fabryce w Chitose .
2027 (cel):Produkcja masowa czipów 2 nm .
Zwiększanie mocy: Początkowa miesięczna wydajność na poziomie 6000 płytek przy starcie, z celem około 25 000 płytek miesięcznie do 2028 roku .
Rapidus stosuje zróżnicowany model produkcyjny o nazwie „Rapid and Unified Manufacturing Service” (RUMS) — 100% przetwarzanie pojedynczych płytek z zaawansowaną integracją AI, co ma radykalnie skrócić cykle rozwoju w porównaniu z podejściem TSMC opartym na produkcji wielkoseryjnej .
Docelowe zastosowania: AI, HPC i nie tylko
Rapidus celuje wyraźnie w rynki o wysokiej wartości i wrażliwe na wydajność, gdzie osiągi chipa są ważniejsze od czystej ilości :
Akceleratory AI — chipy do trenowania i wnioskowania AI w centrach danych.
Wysokowydajne obliczenia (HPC) — superkomputery i autorskie projekty CPU/GPU.
Komputery AI (AI PCs) — procesory wnioskujące AI na urządzeniu z zintegrowanymi NPU .
Zaawansowane IoT/edge AI — energooszczędne chipy 2 nm GAA zapewniające 45% lepszą wydajność lub 75% niższe zużycie energii w porównaniu z węzłem 7 nm .
Strategia zakłada skupienie się na niszowych, wysoko-marżowych zamówieniach (AI/HPC), zamiast próbować dorównać ogromnej masowej produkcji TSMC — przynajmniej na początku .
Kluczowe ryzyka: sześć wyzwań przed Rapidus
Mimo agresywnej wyceny i imponujących kamieni milowych, Rapidus stoi przed poważnymi trudnościami:
Ekstremalna kapitałochłonność: Japonia zaangażowała już ponad 16 miliardów dolarów, a całkowity koszt osiągnięcia rentowności może przekroczyć 30–40 miliardów dolarów, bez gwarancji wystarczającej liczby zamówień .
Wyzwanie pozyskania klientów: TSMC dominuje dzięki dziesięcioleciom zaufania, ogromnemu ekosystemowi (IP, przepływy EDA) i kluczowym klientom, takim jak Apple, NVIDIA, AMD i Qualcomm. Odciągnięcie dużych klientów od sprawdzonego węzła N2 TSMC jest niezwykle trudne .
Krzywa uczenia się i wydajność produkcji: Rapidus nie ma doświadczenia w produkcji wielkoseryjnej. Przejście od sukcesu na linii pilotażowej do komercyjnie opłacalnej wydajności (>80%) w najnowocześniejszym węźle GAA jest ekstremalnie trudne .
Niekorzystna skala: Moc produkcyjna TSMC w węźle 2 nm ma wynieść około 60 000 płytek miesięcznie w samym 2026 roku . Początkowa wydajność Rapidus na poziomie 6000 płytek miesięcznie jest o rząd wielkości mniejsza, co ogranicza dźwignię kosztową i alokację dla klientów .
Zależność geopolityczna: Przedsięwzięcie jest silnie uzależnione od dobrej woli japońskiego rządu. Zmiana priorytetów politycznych lub kryzys fiskalny mogą zakłócić finansowanie .
Ryzyko technologicznego wyścigu: Konkurencja nie śpi. TSMC produkuje już węzeł N2 w dużych ilościach , a Intel 18A i Samsung SF2 również konkurują. Rapidus musi poprawnie przeprowadzić swój pierwszy w historii skok do produkcji masowej w najbardziej zaawansowanym możliwym węźle.
semiwiki.comTSMC to raise foundry prices by 5-10% across advanced nodes in ...
Strategia „nie możemy przegrać z TSMC”; agresywne podcięcie cen
TSMC
~30 000 dolarów
10–20% powyżej 3 nm; wieloletnie podwyżki cen planowane co najmniej do 2029 roku
Samsung
~20 000 dolarów
33% zniżki w stosunku do TSMC, ale utrzymują się obawy co do jakości
Strategia cenowa TSMC dodaje kolejny poziom złożoności. Tajwańska odlewnia podobno poinformowała klientów o planowanych corocznych podwyżkach cen rzędu 3–10% w zaawansowanych węzłach, począwszy od 2026 roku i trwających co najmniej do 2029 roku . Oznacza to, że nawet gdy Rapidus próbuje zdobyć przyczółek, poziom bazowy cen nieustannie rośnie.
Geneza firmy: rządowy projekt na miarę księżycowego lądowania
Rapidus Corporation została założona 10 sierpnia 2022 roku jako konsorcjum największych japońskich potentatów przemysłowych z jednym celem: odbudową zaawansowanych zdolności produkcyjnych w Japonii w zakresie logiki . Firma powstała w momencie, gdy historyczna dominacja Japonii w dziedzinie półprzewodników już dawno wygasła — fakt, który rząd był zdeterminowany odwrócić.
Kluczowi inwestorzy:
Japoński rząd (METI / IPA): Główny fundator poprzez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu oraz Agencję Promocji Technologii Informacyjnych .
Ośmiu założycielskich inwestorów korporacyjnych: Toyota, Sony Group, NTT, SoftBank, Fujitsu, NEC, Canon oraz Japoński Bank Rozwoju . Do lutego 2026 roku ich liczba wzrosła do 32 firm z sektora prywatnego.
Partnerzy technologiczni: IBM (licencja na technologię 2 nm GAA), imec (badania i rozwój procesów), ASML (litografia High-NA EUV) oraz Cadence (narzędzia EDA dla AI/HPC) .
Łączne finansowanie (stan na połowę 2026 roku):
Łączne rządowe wsparcie B+R: 2,35 biliona jenów (~16,3 miliarda dolarów) do marca 2027 roku .
Dodatkowe rundy finansowania w 2026 roku: 267,6 miliarda jenów (~1,7 miliarda dolarów) w lutym i 150 miliardów jenów (~943 miliony dolarów) w czerwcu .
Łączne skumulowane finansowanie przekracza 18 miliardów dolarów, co czyni ją jednym z najbardziej kapitałochłonnych startupów półprzewodnikowych w historii .
Kamienie milowe: od linii pilotażowej do celu na 2027 rok
Rapidus osiągnął już kilka kluczowych kamieni milowych na drodze do produkcji masowej:
Kwiecień 2025: Uruchomienie linii pilotażowej 2 nm w fabryce IIM-1 w Chitose na Hokkaido .
Lipiec 2025: Udana demonstracja działania tranzystorów 2 nm Gate-All-Around (GAA) z wykorzystaniem litografii ASML NXE:3800E EUV .
Luty 2026: Wydanie pierwszego Process Design Kit (PDK) dla węzła 2 nm dla klientów z wczesnym dostępem .
Koniec 2026 (plan): Rozpoczęcie produkcji testowych chipów dla klientów w fabryce w Chitose .
2027 (cel):Produkcja masowa czipów 2 nm .
Zwiększanie mocy: Początkowa miesięczna wydajność na poziomie 6000 płytek przy starcie, z celem około 25 000 płytek miesięcznie do 2028 roku .
Rapidus stosuje zróżnicowany model produkcyjny o nazwie „Rapid and Unified Manufacturing Service” (RUMS) — 100% przetwarzanie pojedynczych płytek z zaawansowaną integracją AI, co ma radykalnie skrócić cykle rozwoju w porównaniu z podejściem TSMC opartym na produkcji wielkoseryjnej .
Docelowe zastosowania: AI, HPC i nie tylko
Rapidus celuje wyraźnie w rynki o wysokiej wartości i wrażliwe na wydajność, gdzie osiągi chipa są ważniejsze od czystej ilości :
Akceleratory AI — chipy do trenowania i wnioskowania AI w centrach danych.
Wysokowydajne obliczenia (HPC) — superkomputery i autorskie projekty CPU/GPU.
Komputery AI (AI PCs) — procesory wnioskujące AI na urządzeniu z zintegrowanymi NPU .
Zaawansowane IoT/edge AI — energooszczędne chipy 2 nm GAA zapewniające 45% lepszą wydajność lub 75% niższe zużycie energii w porównaniu z węzłem 7 nm .
Strategia zakłada skupienie się na niszowych, wysoko-marżowych zamówieniach (AI/HPC), zamiast próbować dorównać ogromnej masowej produkcji TSMC — przynajmniej na początku .
Kluczowe ryzyka: sześć wyzwań przed Rapidus
Mimo agresywnej wyceny i imponujących kamieni milowych, Rapidus stoi przed poważnymi trudnościami:
Ekstremalna kapitałochłonność: Japonia zaangażowała już ponad 16 miliardów dolarów, a całkowity koszt osiągnięcia rentowności może przekroczyć 30–40 miliardów dolarów, bez gwarancji wystarczającej liczby zamówień .
Wyzwanie pozyskania klientów: TSMC dominuje dzięki dziesięcioleciom zaufania, ogromnemu ekosystemowi (IP, przepływy EDA) i kluczowym klientom, takim jak Apple, NVIDIA, AMD i Qualcomm. Odciągnięcie dużych klientów od sprawdzonego węzła N2 TSMC jest niezwykle trudne .
Krzywa uczenia się i wydajność produkcji: Rapidus nie ma doświadczenia w produkcji wielkoseryjnej. Przejście od sukcesu na linii pilotażowej do komercyjnie opłacalnej wydajności (>80%) w najnowocześniejszym węźle GAA jest ekstremalnie trudne .
Niekorzystna skala: Moc produkcyjna TSMC w węźle 2 nm ma wynieść około 60 000 płytek miesięcznie w samym 2026 roku . Początkowa wydajność Rapidus na poziomie 6000 płytek miesięcznie jest o rząd wielkości mniejsza, co ogranicza dźwignię kosztową i alokację dla klientów .
Zależność geopolityczna: Przedsięwzięcie jest silnie uzależnione od dobrej woli japońskiego rządu. Zmiana priorytetów politycznych lub kryzys fiskalny mogą zakłócić finansowanie .
Ryzyko technologicznego wyścigu: Konkurencja nie śpi. TSMC produkuje już węzeł N2 w dużych ilościach , a Intel 18A i Samsung SF2 również konkurują. Rapidus musi poprawnie przeprowadzić swój pierwszy w historii skok do produkcji masowej w najbardziej zaawansowanym możliwym węźle.
semiwiki.comTSMC to raise foundry prices by 5-10% across advanced nodes in ...