Aave V4 osiąga 200 mln USD depozytów: architektura hub-and-spoke, harmonogram wzrostu i dominacja w DeFi
Depozyty Aave V4 na Ethereum osiągnęły 200 mln USD pod koniec czerwca 2026 r., a aktywne pożyczki wyniosły 60 mln USD, podwajając się z 100 mln USD w poprzednim miesiącu – wszystko w ciągu trzech miesięcy od uruchomie... Kluczową innowacją jest architektura hub and spoke: centralny Hub płynności gromadzi cały kapita...
Opublikowane przezEdytowane za pomocą DeepSeek-V4-FlashObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Depozyty Aave V4 na Ethereum osiągnęły 200 mln USD pod koniec czerwca 2026 r., a aktywne pożyczki wyniosły 60 mln USD, podwajając się z 100 mln USD w poprzednim miesiącu – wszystko w ciągu trzech miesięcy od uruchomie...
Kluczową innowacją jest architektura hub and spoke: centralny Hub płynności gromadzi cały kapitał, a modułowe Spokes pozwalają każdemu rynkowi ustalać własne parametry ryzyka, zasady zabezpieczeń i logikę likwidacji.
Aave wciąż kontroluje ponad 51% rynku pożyczek DeFi (35,8 mld USD TVL na początku 2026 r.), a V4 stanowi rosnący, ale wciąż niewielki wycinek obok starszego protokołu V3 (ponad 42 mld USD depozytów na 14 łańcuchach).
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Największa od pięciu lat aktualizacja protokołu Aave nabiera tempa. V4, uruchomiony na głównej sieci Ethereum 30 marca 2026 r., odnotował gwałtowny wzrost depozytów do około 200 mln USD pod koniec czerwca, podwajając się z około 100 mln USD w poprzednim miesiącu . Aktywne pożyczki wyniosły około 60 mln USD . Ten wzrost – z około 25 mln USD przy starcie do 200 mln USD w niecałe trzy miesiące – sygnalizuje silny wczesny popyt na przeprojektowaną architekturę V4 .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 osiąga 200 mln USD depozytów: architektura hub-and-spoke, harmonogram wzrostu i dominacja w DeFi"?
Depozyty Aave V4 na Ethereum osiągnęły 200 mln USD pod koniec czerwca 2026 r., a aktywne pożyczki wyniosły 60 mln USD, podwajając się z 100 mln USD w poprzednim miesiącu – wszystko w ciągu trzech miesięcy od uruchomie...
What are the key points to validate first?
Depozyty Aave V4 na Ethereum osiągnęły 200 mln USD pod koniec czerwca 2026 r., a aktywne pożyczki wyniosły 60 mln USD, podwajając się z 100 mln USD w poprzednim miesiącu – wszystko w ciągu trzech miesięcy od uruchomie... Kluczową innowacją jest architektura hub and spoke: centralny Hub płynności gromadzi cały kapitał, a modułowe Spokes pozwalają każdemu rynkowi ustalać własne parametry ryzyka, zasady zabezpieczeń i logikę likwidacji.
What should I do next in practice?
Aave wciąż kontroluje ponad 51% rynku pożyczek DeFi (35,8 mld USD TVL na początku 2026 r.), a V4 stanowi rosnący, ale wciąż niewielki wycinek obok starszego protokołu V3 (ponad 42 mld USD depozytów na 14 łańcuchach).
Aave V4 osiąga 200 mln USD depozytów: architektura hub-and-spoke, harmonogram wzrostu i dominacja w DeFi
Depozyty Aave V4 na Ethereum osiągnęły 200 mln USD pod koniec czerwca 2026 r., a aktywne pożyczki wyniosły 60 mln USD, podwajając się z 100 mln USD w poprzednim miesiącu – wszystko w ciągu trzech miesięcy od uruchomie... Kluczową innowacją jest architektura hub and spoke: centralny Hub płynności gromadzi cały kapita...
Opublikowane przezEdytowane za pomocą DeepSeek-V4-FlashObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Depozyty Aave V4 na Ethereum osiągnęły 200 mln USD pod koniec czerwca 2026 r., a aktywne pożyczki wyniosły 60 mln USD, podwajając się z 100 mln USD w poprzednim miesiącu – wszystko w ciągu trzech miesięcy od uruchomie...
Kluczową innowacją jest architektura hub and spoke: centralny Hub płynności gromadzi cały kapitał, a modułowe Spokes pozwalają każdemu rynkowi ustalać własne parametry ryzyka, zasady zabezpieczeń i logikę likwidacji.
Aave wciąż kontroluje ponad 51% rynku pożyczek DeFi (35,8 mld USD TVL na początku 2026 r.), a V4 stanowi rosnący, ale wciąż niewielki wycinek obok starszego protokołu V3 (ponad 42 mld USD depozytów na 14 łańcuchach).
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Największa od pięciu lat aktualizacja protokołu Aave nabiera tempa. V4, uruchomiony na głównej sieci Ethereum 30 marca 2026 r., odnotował gwałtowny wzrost depozytów do około 200 mln USD pod koniec czerwca, podwajając się z około 100 mln USD w poprzednim miesiącu . Aktywne pożyczki wyniosły około 60 mln USD . Ten wzrost – z około 25 mln USD przy starcie do 200 mln USD w niecałe trzy miesiące – sygnalizuje silny wczesny popyt na przeprojektowaną architekturę V4 .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 osiąga 200 mln USD depozytów: architektura hub-and-spoke, harmonogram wzrostu i dominacja w DeFi"?
Depozyty Aave V4 na Ethereum osiągnęły 200 mln USD pod koniec czerwca 2026 r., a aktywne pożyczki wyniosły 60 mln USD, podwajając się z 100 mln USD w poprzednim miesiącu – wszystko w ciągu trzech miesięcy od uruchomie...
What are the key points to validate first?
Depozyty Aave V4 na Ethereum osiągnęły 200 mln USD pod koniec czerwca 2026 r., a aktywne pożyczki wyniosły 60 mln USD, podwajając się z 100 mln USD w poprzednim miesiącu – wszystko w ciągu trzech miesięcy od uruchomie... Kluczową innowacją jest architektura hub and spoke: centralny Hub płynności gromadzi cały kapitał, a modułowe Spokes pozwalają każdemu rynkowi ustalać własne parametry ryzyka, zasady zabezpieczeń i logikę likwidacji.
What should I do next in practice?
Aave wciąż kontroluje ponad 51% rynku pożyczek DeFi (35,8 mld USD TVL na początku 2026 r.), a V4 stanowi rosnący, ale wciąż niewielki wycinek obok starszego protokołu V3 (ponad 42 mld USD depozytów na 14 łańcuchach).
Liczby te nie oddają jednak pełnego obrazu. Wartość ~200 mln USD dotyczy wyłącznie nowego wdrożenia Aave V4 na Ethereum. Starszy protokół Aave V3, działający na 14+ łańcuchach, wciąż trzyma ponad 42 mld USD depozytów według stanu na koniec marca 2026 r. . V4 to przyszłość, ale V3 wciąż jest maszyną do zarabiania pieniędzy.
Trajektoria wzrostu: od 25 mln USD do 200 mln USD w trzy miesiące
Wzrost depozytów V4 przebiegał w wyraźnych fazach, przerywanych incydentem bezpieczeństwa i szybkim odbiciem :
Koniec marca 2026 (uruchomienie): V4 wystartował z konserwatywnymi limitami podaży i pożyczek, zaczynając od około 25 mln USD depozytów .
Początek maja 2026: Całkowita wartość zablokowana (TVL) wzrosła o 150% do szczytu około 105 mln USD, napędzana popytem wczesnych użytkowników .
Koniec maja 2026 (skutki exploitów): Exploit mostu międzyłańcuchowego dotyczący zabezpieczenia rsETH przeniknął do rynków WETH Aave. TVL spadł do około 75 mln USD w miarę wycofywania dźwigni . Skoordynowana akcja ratunkowa "DeFi United" przywróciła stabilność .
Koniec maja 2026 (kamień milowy): Pomimo niepowodzenia, V4 przekroczył pierwszy poważny kamień milowy 100 mln USD całkowitych depozytów. DAO zatwierdziło trzy kolejne podwyżki limitów i aktywowało pierwsze kampanie motywacyjne dla frxUSD i USDG .
Koniec czerwca 2026: Depozyty ponownie się podwoiły, osiągając około 200 mln USD, z 60 mln USD aktywnych pożyczek – mniej więcej dwukrotny wzrost miesiąc do miesiąca .
Ważny kontekst: Nawet przy 200 mln USD, V4 stanowi mniej niż 0,5% całkowitych depozytów protokołu Aave (V3 + V4 ~42 mld USD+). Aktualizacja wciąż znajduje się na kontrolowanym, wczesnym etapie wdrażania .
Zmiany architektoniczne: dlaczego hub-and-spoke ma znaczenie
Największą zmianą z V3 na V4 jest architektura. V3 używał modelu "jeden basen na łańcuch" – każdy łańcuch miał własny, odizolowany basen płynności, co powodowało fragmentację kapitału . V4 zastępuje go projektem Hub i Spoke:
Hub płynności: Jeden centralny kontrakt przechowuje wszystkie dostarczone aktywa i zarządza ujednoliconą księgowością . Kapitał dostarczony przez dowolne Spoke wpływa do Hub i staje się dostępny dla wszystkich podłączonych Spoke .
Spokes: Modułowe, niezależnie wdrażalne środowiska pożyczkowe. Każde Spoke ma własne typy zabezpieczeń, parametry ryzyka i zasady likwidacji . Oznacza to, że zarząd może uruchomić nowy rynek pożyczkowy – na przykład dla nowej klasy aktywów lub zastosowania instytucjonalnego – bez migracji płynności i ingerencji w Hub .
Obecne wdrożenie: Trzy Huby (Core, Prime, Plus) i jedenaście Spoke są aktywne, umożliwiając izolowane kierowanie płynności w różnych kategoriach zabezpieczeń .
Przyszła faza: Wymienność płynności międzyłańcuchowej jest planowana w późniejszych fazach, co oznacza, że Spokes na różnych łańcuchach będą ostatecznie czerpać z tej samej globalnej puli płynności .
Inwestycja w bezpieczeństwo: Aktualizacja przeszła 345 dni rygorystycznego przeglądu bezpieczeństwa z budżetem audytowym w wysokości 1,5 mln USD .
Ta architektura zapewnia trzy wymierne korzyści w porównaniu z V3: bardziej elastyczne zarządzanie ryzykiem (izolowane ryzyko na Spoke), łatwiejsze wsparcie dla nowych klas aktywów oraz wzrost wydajności kapitału dzięki wspólnej płynności .
Szerszy krajobraz pożyczek DeFi: dominacja Aave w liczbach
Aave pozostaje dominującą siłą w pożyczkach DeFi z dużą przewagą, choć konkurenci rosną :
TVL całego protokołu Aave osiągnął szczyt 75 mld USD w 2025 r. (najwyższy w historii dla dowolnego protokołu DeFi) i zakończył 2025 r. na poziomie 55 mld USD, co oznacza wzrost o 57% rok do roku .
Na początku 2026 r. Aave posiadał około 51,3% całego rynku pożyczek DeFi (35,8 mld USD TVL) i kontrolował szacunkowo 82% wszystkich zaległych długów pożyczkowych na Ethereum.
Łączny sektor pożyczek DeFi wynosi około 75-80 mld USD TVL w połowie 2026 r., w porównaniu z około 50 mld USD na początku 2025 r. .
Kluczowi konkurenci: Morpho Blue (~11,8 mld USD TVL), Spark (~6,8 mld USD), Compound V3 (~2,7 mld USD) . Morpho w szczególności urósł z 2 mld USD do 10+ mld USD dzięki adopcji instytucjonalnej .
Fosa płynnościowa Aave na 14+ łańcuchach i najgłębsza historia audytów pozostają przewagami strukturalnymi . Jednak Morpho wyprzedził Aave na rynku pożyczek Base (1 mld USD vs 539 mln USD) i obsługuje więcej łańcuchów (29 vs 19) .
Przyszłe ambicje Aave: trzy filary na 2026 rok
Plan założyciela Staniego Kulechova na 2026 rok opiera się na trzech filarach :
Aave V4 – Aktualizacja hub-and-spoke, z międzyłańcuchową płynnością jako następną fazą . V4 jest fundamentem skalowania.
Horizon – Instytucjonalna platforma pożyczkowa dla aktywów ze świata rzeczywistego (RWA), która już przyciągnęła 550+ mln USD depozytów dla tokenizowanych aktywów .
Aave App – Aplikacja mobilna nastawiona na konsumentów, mająca na celu zwiększenie adopcji wśród użytkowników spoza natywnego świata kryptowalut .
Strategiczne ramy pozycjonują Aave jako coś więcej niż pożyczkodawcę DeFi – celem jest stanie się "fundamentalną warstwą kredytową on-chain", która służy zarówno natywnym użytkownikom kryptowalut, jak i rynkom instytucjonalnym . Skumulowany wolumen pożyczek przekroczył już 1 bilion USD, a protokół historycznie przetworzył ponad 3,33 biliona USD całkowitych depozytów .
Liczby te nie oddają jednak pełnego obrazu. Wartość ~200 mln USD dotyczy wyłącznie nowego wdrożenia Aave V4 na Ethereum. Starszy protokół Aave V3, działający na 14+ łańcuchach, wciąż trzyma ponad 42 mld USD depozytów według stanu na koniec marca 2026 r. . V4 to przyszłość, ale V3 wciąż jest maszyną do zarabiania pieniędzy.
Trajektoria wzrostu: od 25 mln USD do 200 mln USD w trzy miesiące
Wzrost depozytów V4 przebiegał w wyraźnych fazach, przerywanych incydentem bezpieczeństwa i szybkim odbiciem :
Koniec marca 2026 (uruchomienie): V4 wystartował z konserwatywnymi limitami podaży i pożyczek, zaczynając od około 25 mln USD depozytów .
Początek maja 2026: Całkowita wartość zablokowana (TVL) wzrosła o 150% do szczytu około 105 mln USD, napędzana popytem wczesnych użytkowników .
Koniec maja 2026 (skutki exploitów): Exploit mostu międzyłańcuchowego dotyczący zabezpieczenia rsETH przeniknął do rynków WETH Aave. TVL spadł do około 75 mln USD w miarę wycofywania dźwigni . Skoordynowana akcja ratunkowa "DeFi United" przywróciła stabilność .
Koniec maja 2026 (kamień milowy): Pomimo niepowodzenia, V4 przekroczył pierwszy poważny kamień milowy 100 mln USD całkowitych depozytów. DAO zatwierdziło trzy kolejne podwyżki limitów i aktywowało pierwsze kampanie motywacyjne dla frxUSD i USDG .
Koniec czerwca 2026: Depozyty ponownie się podwoiły, osiągając około 200 mln USD, z 60 mln USD aktywnych pożyczek – mniej więcej dwukrotny wzrost miesiąc do miesiąca .
Ważny kontekst: Nawet przy 200 mln USD, V4 stanowi mniej niż 0,5% całkowitych depozytów protokołu Aave (V3 + V4 ~42 mld USD+). Aktualizacja wciąż znajduje się na kontrolowanym, wczesnym etapie wdrażania .
Zmiany architektoniczne: dlaczego hub-and-spoke ma znaczenie
Największą zmianą z V3 na V4 jest architektura. V3 używał modelu "jeden basen na łańcuch" – każdy łańcuch miał własny, odizolowany basen płynności, co powodowało fragmentację kapitału . V4 zastępuje go projektem Hub i Spoke:
Hub płynności: Jeden centralny kontrakt przechowuje wszystkie dostarczone aktywa i zarządza ujednoliconą księgowością . Kapitał dostarczony przez dowolne Spoke wpływa do Hub i staje się dostępny dla wszystkich podłączonych Spoke .
Spokes: Modułowe, niezależnie wdrażalne środowiska pożyczkowe. Każde Spoke ma własne typy zabezpieczeń, parametry ryzyka i zasady likwidacji . Oznacza to, że zarząd może uruchomić nowy rynek pożyczkowy – na przykład dla nowej klasy aktywów lub zastosowania instytucjonalnego – bez migracji płynności i ingerencji w Hub .
Obecne wdrożenie: Trzy Huby (Core, Prime, Plus) i jedenaście Spoke są aktywne, umożliwiając izolowane kierowanie płynności w różnych kategoriach zabezpieczeń .
Przyszła faza: Wymienność płynności międzyłańcuchowej jest planowana w późniejszych fazach, co oznacza, że Spokes na różnych łańcuchach będą ostatecznie czerpać z tej samej globalnej puli płynności .
Inwestycja w bezpieczeństwo: Aktualizacja przeszła 345 dni rygorystycznego przeglądu bezpieczeństwa z budżetem audytowym w wysokości 1,5 mln USD .
Ta architektura zapewnia trzy wymierne korzyści w porównaniu z V3: bardziej elastyczne zarządzanie ryzykiem (izolowane ryzyko na Spoke), łatwiejsze wsparcie dla nowych klas aktywów oraz wzrost wydajności kapitału dzięki wspólnej płynności .
Szerszy krajobraz pożyczek DeFi: dominacja Aave w liczbach
Aave pozostaje dominującą siłą w pożyczkach DeFi z dużą przewagą, choć konkurenci rosną :
TVL całego protokołu Aave osiągnął szczyt 75 mld USD w 2025 r. (najwyższy w historii dla dowolnego protokołu DeFi) i zakończył 2025 r. na poziomie 55 mld USD, co oznacza wzrost o 57% rok do roku .
Na początku 2026 r. Aave posiadał około 51,3% całego rynku pożyczek DeFi (35,8 mld USD TVL) i kontrolował szacunkowo 82% wszystkich zaległych długów pożyczkowych na Ethereum.
Łączny sektor pożyczek DeFi wynosi około 75-80 mld USD TVL w połowie 2026 r., w porównaniu z około 50 mld USD na początku 2025 r. .
Kluczowi konkurenci: Morpho Blue (~11,8 mld USD TVL), Spark (~6,8 mld USD), Compound V3 (~2,7 mld USD) . Morpho w szczególności urósł z 2 mld USD do 10+ mld USD dzięki adopcji instytucjonalnej .
Fosa płynnościowa Aave na 14+ łańcuchach i najgłębsza historia audytów pozostają przewagami strukturalnymi . Jednak Morpho wyprzedził Aave na rynku pożyczek Base (1 mld USD vs 539 mln USD) i obsługuje więcej łańcuchów (29 vs 19) .
Przyszłe ambicje Aave: trzy filary na 2026 rok
Plan założyciela Staniego Kulechova na 2026 rok opiera się na trzech filarach :
Aave V4 – Aktualizacja hub-and-spoke, z międzyłańcuchową płynnością jako następną fazą . V4 jest fundamentem skalowania.
Horizon – Instytucjonalna platforma pożyczkowa dla aktywów ze świata rzeczywistego (RWA), która już przyciągnęła 550+ mln USD depozytów dla tokenizowanych aktywów .
Aave App – Aplikacja mobilna nastawiona na konsumentów, mająca na celu zwiększenie adopcji wśród użytkowników spoza natywnego świata kryptowalut .
Strategiczne ramy pozycjonują Aave jako coś więcej niż pożyczkodawcę DeFi – celem jest stanie się "fundamentalną warstwą kredytową on-chain", która służy zarówno natywnym użytkownikom kryptowalut, jak i rynkom instytucjonalnym . Skumulowany wolumen pożyczek przekroczył już 1 bilion USD, a protokół historycznie przetworzył ponad 3,33 biliona USD całkowitych depozytów .