Jednak liczby te maskują głęboką zmianę: chińscy producenci akumulatorów zwiększyli swoją dominację do niespotykanego dotąd poziomu, podczas gdy ich koreańscy i japońscy konkurenci są w odwrocie.
Według SNE Research, siedem chińskich firm spośród globalnej pierwszej dziesiątki odpowiadało za 72,2% światowych instalacji akumulatorów EV w okresie styczeń–kwiecień 2026 roku, co oznacza wzrost o 2,1 punktu procentowego rok do roku . Są to: CATL (40,1%), BYD (14,2%), CALB (5,1%), Gotion High-tech (4,4%), Eve Energy (3,3%), Svolt (2,6%) oraz Sunwoda (2,1%) .
CATL i BYD łącznie posiadały 54,3% globalnego rynku , co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 59,0% w styczniu, gdyż średnie chińskie firmy zyskały udziały .
| Firma | Udział | Instalacje (GWh) | Zmiana r/r |
|---|---|---|---|
| CATL | 40,1% | 141,4 GWh | +19,8% |
| BYD | 14,2% | 50,0 GWh | -2,4% (spadek udziału z ~16,2%) |
| LG Energy Solution | 9,1% | 32,0 GWh | +8,3%, ale spadający udział |
| SK On | 3,5% | 12,3 GWh | Spadający udział |
| Panasonic | 3,4% | 12,0 GWh | Stagnacja |
Czynnikiem decydującym o zmianie układu sił jest dramatyczna różnica kosztów. Chińskie pryzmatyczne ogniwa LFP były w 2025 roku sprzedawane za około 52,1 dolara za kWh, podczas gdy południowokoreańskie trójskładnikowe ogniwa NCM kosztowały mniej więcej 90 dolarów za kWh – co daje chińskim producentom przewagę kosztową rzędu 80–90% w przypadku chemii LFP .
Ta przewaga cenowa pozwala chińskim firmom skutecznie konkurować na całym świecie. Średnie chińskie firmy, takie jak CALB, odnotowały trójcyfrowe wzrosty na rynkach poza Chinami . Nawet na rynkach zagranicznych instalacje CATL-a poza rodzimym krajem wzrosły o 36,0% rok do roku, osiągając 54,9 GWh, co podniosło jego udział poza Chinami do 33,8% .
Amerykańskie cła na chińskie akumulatory ESS osiągnęły w 2026 roku 78%, co daje produkcji koreańskich akumulatorów w USA 17% przewagę kosztową w segmencie stacjonarnych magazynów energii . Ta tarcza celna jest jednak ograniczona. Koreańskie firmy przekonwertowały część linii produkcyjnych EV na produkcję ESS (np. zakład LGES w Holland w Michigan), ale mają trudności z dorównaniem chińskiej skali w tym segmencie .
Łączny udział trzech koreańskich producentów akumulatorów – LG Energy Solution, SK On i Samsung SDI – załamał się z około 30,4% w 2021 roku do mniej więcej 12% w pierwszym kwartale 2026 roku . Na początku 2026 roku wszystkie trzy koreańskie firmy odnotowały spadki wolumenów rok do roku z powodu słabego popytu na EV w USA i intensywnej chińskiej presji cenowej .
Sytuacja jest na tyle poważna, że minister handlu, przemysłu i energii Korei, Kim Jeong-gwan, spotkał się z dyrektorami tych trzech firm i wezwał ich do poważnego rozważenia, czy obecna struktura branży oparta na trzech firmach jest nadal stabilna . Koreańskie firmy redukują zatrudnienie poprzez dobrowolne odejścia, wyprzedają aktywa warte biliony wonów i emitują obligacje korporacyjne na dużą skalę, aby zapewnić sobie stabilność finansową .
Panasonic posiadał 3,4% udziału w okresie styczeń–kwiecień 2026 roku (12,0 GWh) – pozycja w dużej mierze statyczna . Żadna japońska firma nie znajduje się w pierwszej dziesiątce liderów wzrostu, a Panasonic nadal traci grunt w obliczu chińskich i koreańskich rywali .
CATL zabezpieczył największe na świecie zamówienie na baterie sodowo-jonowe o mocy 60 GWh, a pełna produkcja ma zostać uruchomiona w czwartym kwartale 2026 roku . Chemia sodowo-jonowa jest o 35–40% tańsza niż LFP, co może jeszcze bardziej pogłębić chińską przewagę kosztową.
Globalny rynek akumulatorów EV staje się coraz bardziej dwubiegunowy: chińskie firmy przyspieszają dzięki niskim kosztom i skali, podczas gdy koreańscy i japońscy producenci zmagają się z różnicami cenowymi, politycznymi przeciwnościami i strategiczną niepewnością.
Jednak liczby te maskują głęboką zmianę: chińscy producenci akumulatorów zwiększyli swoją dominację do niespotykanego dotąd poziomu, podczas gdy ich koreańscy i japońscy konkurenci są w odwrocie.
Według SNE Research, siedem chińskich firm spośród globalnej pierwszej dziesiątki odpowiadało za 72,2% światowych instalacji akumulatorów EV w okresie styczeń–kwiecień 2026 roku, co oznacza wzrost o 2,1 punktu procentowego rok do roku . Są to: CATL (40,1%), BYD (14,2%), CALB (5,1%), Gotion High-tech (4,4%), Eve Energy (3,3%), Svolt (2,6%) oraz Sunwoda (2,1%) .
CATL i BYD łącznie posiadały 54,3% globalnego rynku , co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 59,0% w styczniu, gdyż średnie chińskie firmy zyskały udziały .
| Firma | Udział | Instalacje (GWh) | Zmiana r/r |
|---|---|---|---|
| CATL | 40,1% | 141,4 GWh | +19,8% |
| BYD | 14,2% | 50,0 GWh | -2,4% (spadek udziału z ~16,2%) |
| LG Energy Solution | 9,1% | 32,0 GWh | +8,3%, ale spadający udział |
| SK On | 3,5% | 12,3 GWh | Spadający udział |
| Panasonic | 3,4% | 12,0 GWh | Stagnacja |
Czynnikiem decydującym o zmianie układu sił jest dramatyczna różnica kosztów. Chińskie pryzmatyczne ogniwa LFP były w 2025 roku sprzedawane za około 52,1 dolara za kWh, podczas gdy południowokoreańskie trójskładnikowe ogniwa NCM kosztowały mniej więcej 90 dolarów za kWh – co daje chińskim producentom przewagę kosztową rzędu 80–90% w przypadku chemii LFP .
Ta przewaga cenowa pozwala chińskim firmom skutecznie konkurować na całym świecie. Średnie chińskie firmy, takie jak CALB, odnotowały trójcyfrowe wzrosty na rynkach poza Chinami . Nawet na rynkach zagranicznych instalacje CATL-a poza rodzimym krajem wzrosły o 36,0% rok do roku, osiągając 54,9 GWh, co podniosło jego udział poza Chinami do 33,8% .
Amerykańskie cła na chińskie akumulatory ESS osiągnęły w 2026 roku 78%, co daje produkcji koreańskich akumulatorów w USA 17% przewagę kosztową w segmencie stacjonarnych magazynów energii . Ta tarcza celna jest jednak ograniczona. Koreańskie firmy przekonwertowały część linii produkcyjnych EV na produkcję ESS (np. zakład LGES w Holland w Michigan), ale mają trudności z dorównaniem chińskiej skali w tym segmencie .
Łączny udział trzech koreańskich producentów akumulatorów – LG Energy Solution, SK On i Samsung SDI – załamał się z około 30,4% w 2021 roku do mniej więcej 12% w pierwszym kwartale 2026 roku . Na początku 2026 roku wszystkie trzy koreańskie firmy odnotowały spadki wolumenów rok do roku z powodu słabego popytu na EV w USA i intensywnej chińskiej presji cenowej .
Sytuacja jest na tyle poważna, że minister handlu, przemysłu i energii Korei, Kim Jeong-gwan, spotkał się z dyrektorami tych trzech firm i wezwał ich do poważnego rozważenia, czy obecna struktura branży oparta na trzech firmach jest nadal stabilna . Koreańskie firmy redukują zatrudnienie poprzez dobrowolne odejścia, wyprzedają aktywa warte biliony wonów i emitują obligacje korporacyjne na dużą skalę, aby zapewnić sobie stabilność finansową .
Panasonic posiadał 3,4% udziału w okresie styczeń–kwiecień 2026 roku (12,0 GWh) – pozycja w dużej mierze statyczna . Żadna japońska firma nie znajduje się w pierwszej dziesiątce liderów wzrostu, a Panasonic nadal traci grunt w obliczu chińskich i koreańskich rywali .
CATL zabezpieczył największe na świecie zamówienie na baterie sodowo-jonowe o mocy 60 GWh, a pełna produkcja ma zostać uruchomiona w czwartym kwartale 2026 roku . Chemia sodowo-jonowa jest o 35–40% tańsza niż LFP, co może jeszcze bardziej pogłębić chińską przewagę kosztową.
Globalny rynek akumulatorów EV staje się coraz bardziej dwubiegunowy: chińskie firmy przyspieszają dzięki niskim kosztom i skali, podczas gdy koreańscy i japońscy producenci zmagają się z różnicami cenowymi, politycznymi przeciwnościami i strategiczną niepewnością.