Prognoza Mizuho na 2027 r. jest wyższa od konsensusu rynkowego, który oscyluje wokół 170 000–180 000 wpm. Oto porównanie z innymi opublikowanymi prognozami instytucjonalnymi:
Prognoza Mizuho na poziomie 190 000–200 000 wpm na 2027 r. czyni ją jedną z najbardziej optymistycznych na rynku.
Popyt jest silnie skoncentrowany wśród kilku dominujących graczy.
Szacuje się, że ponad 85% mocy CoWoS TSMC na lata 2026–2027 jest już wstępnie zarezerwowane dla zaledwie czterech głównych graczy: NVIDIA, Broadcom, AMD i hiper skalerów . Silicon Analysts podają, że sama NVIDIA posiada około 60% mocy CoWoS, czyli około 595 000 wafli . Doprowadziło to do sytuacji, w której firmy produkujące układy AI drugiej kategorii są praktycznie zablokowane w dostępie do mocy produkcyjnych .
Luka podażowo-popytowa dla mocy CoWoS wynosi obecnie około 20% (popyt przewyższa podaż) i oczekuje się, że zmniejszy się do około 10% do końca 2026 r. w miarę uruchamiania nowych mocy . Wcześniejsze szacunki z połowy 2025 r. wskazywały na niedobór na poziomie ponad 30%, przy mocy około 115 000 wpm i popycie przekraczającym 180 000 wpm .
Dyrektor generalny TSMC, C.C. Wei, stwierdził, że CoWoS jest „wyprzedane do 2025 i 2026 roku” . Oczekuje się, że luka poprawi się jeszcze bardziej w 2027 r., gdy fabryki takie jak AP7 w Chiayi na Tajwanie rozpoczną produkcję, której pierwsza faza ma zostać ukończona w 2026 r., a produkcja ruszy pod koniec 2027 i w 2028 r. .
CoWoS-S i CoWoS-L pozostają w pełni zarezerwowane, a czasy realizacji wynoszą około 52–78 tygodni (mniej więcej 12–18 miesięcy) . Wąskie gardło strukturalne utrzymuje się, ponieważ uruchomienie nowych mocy zajmuje 12–18 miesięcy . Jak zauważa jedna z analiz: „Wzrost lub stabilizacja czasu realizacji przy rosnących mocach = popyt wciąż wyprzedza podaż; niedobór utrzymuje się niezależnie od nagłówków o ekspansji” .
CoPoS (Chip-on-Panel-on-Substrate) to platforma zaawansowanego pakowania 2.5D następnej generacji TSMC, która przechodzi z okrągłych wafli 300 mm na prostokątne panele o wymiarach 310 mm × 310 mm (skalowalne do 515 mm × 510 mm lub większe), obiecując niższe koszty i lepsze wykorzystanie powierzchni podłoża .
Linia pilotażowa CoPoS jest już gotowa od połowy 2026 r. Dostawy sprzętu do zespołów R&D rozpoczęły się w lutym 2026 r., a pełne ukończenie linii pilotażowej nastąpiło do czerwca 2026 r. . Prezes TSMC, C.C. Wei, potwierdził na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy na początku czerwca 2026 r., że linia pilotażowa działa . Linia pilotażowa w zakładzie VisEra w Longtan prowadzi dwutorową ocenę, z jedną linią prowadzoną przez głównych globalnych dostawców sprzętu, a drugą wykorzystującą rozwiązania tajwańskich producentów sprzętu .
Produkcja masowa spodziewana jest za 2–3 lata, według prezesa Wei . Wiele źródeł wskazuje na rok 2029 jako cel produkcji wolumenowej . TrendForce podaje, że produkcja pilotażowa jest planowana na 2027 r., a produkcja masowa na drugą połowę 2028 r. . DigiTimes również podaje, że produkcja masowa nie jest spodziewana przed 2029 r. .
CoPoS jest wciąż we wczesnej fazie pilotażowej i nie będzie znacząco przyczyniać się do mocy CoWoS TSMC przed 2028–2029 rokiem. W najbliższej perspektywie (2026–2027) cały wzrost zaawansowanego pakowania opiera się na tradycyjnych rozszerzeniach linii CoWoS.
Prognoza Mizuho na 2027 r. jest wyższa od konsensusu rynkowego, który oscyluje wokół 170 000–180 000 wpm. Oto porównanie z innymi opublikowanymi prognozami instytucjonalnymi:
Prognoza Mizuho na poziomie 190 000–200 000 wpm na 2027 r. czyni ją jedną z najbardziej optymistycznych na rynku.
Popyt jest silnie skoncentrowany wśród kilku dominujących graczy.
Szacuje się, że ponad 85% mocy CoWoS TSMC na lata 2026–2027 jest już wstępnie zarezerwowane dla zaledwie czterech głównych graczy: NVIDIA, Broadcom, AMD i hiper skalerów . Silicon Analysts podają, że sama NVIDIA posiada około 60% mocy CoWoS, czyli około 595 000 wafli . Doprowadziło to do sytuacji, w której firmy produkujące układy AI drugiej kategorii są praktycznie zablokowane w dostępie do mocy produkcyjnych .
Luka podażowo-popytowa dla mocy CoWoS wynosi obecnie około 20% (popyt przewyższa podaż) i oczekuje się, że zmniejszy się do około 10% do końca 2026 r. w miarę uruchamiania nowych mocy . Wcześniejsze szacunki z połowy 2025 r. wskazywały na niedobór na poziomie ponad 30%, przy mocy około 115 000 wpm i popycie przekraczającym 180 000 wpm .
Dyrektor generalny TSMC, C.C. Wei, stwierdził, że CoWoS jest „wyprzedane do 2025 i 2026 roku” . Oczekuje się, że luka poprawi się jeszcze bardziej w 2027 r., gdy fabryki takie jak AP7 w Chiayi na Tajwanie rozpoczną produkcję, której pierwsza faza ma zostać ukończona w 2026 r., a produkcja ruszy pod koniec 2027 i w 2028 r. .
CoWoS-S i CoWoS-L pozostają w pełni zarezerwowane, a czasy realizacji wynoszą około 52–78 tygodni (mniej więcej 12–18 miesięcy) . Wąskie gardło strukturalne utrzymuje się, ponieważ uruchomienie nowych mocy zajmuje 12–18 miesięcy . Jak zauważa jedna z analiz: „Wzrost lub stabilizacja czasu realizacji przy rosnących mocach = popyt wciąż wyprzedza podaż; niedobór utrzymuje się niezależnie od nagłówków o ekspansji” .
CoPoS (Chip-on-Panel-on-Substrate) to platforma zaawansowanego pakowania 2.5D następnej generacji TSMC, która przechodzi z okrągłych wafli 300 mm na prostokątne panele o wymiarach 310 mm × 310 mm (skalowalne do 515 mm × 510 mm lub większe), obiecując niższe koszty i lepsze wykorzystanie powierzchni podłoża .
Linia pilotażowa CoPoS jest już gotowa od połowy 2026 r. Dostawy sprzętu do zespołów R&D rozpoczęły się w lutym 2026 r., a pełne ukończenie linii pilotażowej nastąpiło do czerwca 2026 r. . Prezes TSMC, C.C. Wei, potwierdził na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy na początku czerwca 2026 r., że linia pilotażowa działa . Linia pilotażowa w zakładzie VisEra w Longtan prowadzi dwutorową ocenę, z jedną linią prowadzoną przez głównych globalnych dostawców sprzętu, a drugą wykorzystującą rozwiązania tajwańskich producentów sprzętu .
Produkcja masowa spodziewana jest za 2–3 lata, według prezesa Wei . Wiele źródeł wskazuje na rok 2029 jako cel produkcji wolumenowej . TrendForce podaje, że produkcja pilotażowa jest planowana na 2027 r., a produkcja masowa na drugą połowę 2028 r. . DigiTimes również podaje, że produkcja masowa nie jest spodziewana przed 2029 r. .
CoPoS jest wciąż we wczesnej fazie pilotażowej i nie będzie znacząco przyczyniać się do mocy CoWoS TSMC przed 2028–2029 rokiem. W najbliższej perspektywie (2026–2027) cały wzrost zaawansowanego pakowania opiera się na tradycyjnych rozszerzeniach linii CoWoS.