Według Santiment, wdrożenie Aave na Ethereum odnotowało 30 czerwca 1 806 nowych adresów portfeli — najwięcej w ciągu jednego dnia od października 2021 r. . KuCoin podkreślił, że „tworzenie nowych adresów osiągnęło wieloletnie maksimum”, a Bitget określił to jako „5-letni rekord dziennego wzrostu sieci” . CoinMarketCap również zwrócił uwagę na tę liczbę w swoich kanałach społecznościowych .
Skok liczby nowych portfeli oznacza organiczne zaangażowanie użytkowników na poziomie protokołu — realne adresy wchodzące w interakcje z kontraktami odpowiedzialnymi za pożyczanie, deponowanie czy staking, a nie spekulacyjne transakcje . Sugeruje to, że pomimo zmienności cen, użytkownicy nadal dostrzegają użyteczność Aave.
Na początku lipca 2026 r. CoinGecko (za pośrednictwem DefiLlama) podał całkowitą wartość zablokowaną Aave na około 12,56 mld USD . Samo wdrożenie Aave V3 posiadało ok. 11,89 mld USD, z czego Ethereum stanowiło 9,62 mld USD .
Dla kontekstu: podsumowanie roku 2025 w Aave (opublikowane 30 czerwca 2026 r.) pokazuje, że protokół osiągnął szczyt 75 mld USD depozytów w 2025 roku, kończąc rok na poziomie 55 mld USD . Obecne TVL na poziomie 12,56 mld USD jest niższe o około 77% od tego szczytu, co odzwierciedla szerszą zniżkę na rynku DeFi. Mimo to Aave pozostaje dominującym protokołem pożyczkowym DeFi, kończąc 2025 r. z 61,5% udziałem w rynku aktywnych pożyczek, 52,4% całkowitej zablokowanej wartości i 43,2% przychodów sektora pożyczkowego .
Wyniki tygodniowe. AAVE odnotował silne wyniki przed 30 czerwca. Dane CoinLore wskazywały na wzrost tokena o około +13,6% w ciągu 7 dni kończących się 1 lipca . CoinGecko odnotował wzrost o 4,40% w ciągu ostatnich 7 dni na dzień 2 lipca, wyprzedzając zarówno szerszy rynek kryptowalut (+0,10%), jak i konkurencyjne kryptowaluty GMCI Index (−1,90%) . Cytowany w niektórych źródłach wzrost tygodniowy o około 9% jest zgodny z tymi danymi, choć dokładna liczba zależy od okna pomiarowego.
Spadek dzienny. 30 czerwca — w dniu gwałtownego wzrostu liczby portfeli — AAVE stanął w obliczu presji sprzedażowej. CoinGecko odnotował spadek ceny o −2,80% w ciągu 24 godzin kończących się 2 lipca, a AAVE kosztował wówczas około 83,20 USD . Historyczne dane Investing.com pokazują podobny schemat: AAVE zamknął sesję w okolicach 87,28 USD, po czym spadł o około 2,72% . Historyczne dane CoinGecko na 30 czerwca wskazują kapitalizację rynkową na poziomie około 1,39 mld USD , co jest zgodne z ceną w przedziale 86 USD.
Ten dzienny spadek nastąpił pomimo byczego sygnału wzrostu liczby portfeli, tworząc opisywaną przez analityków rozbieżność między adopcją w łańcuchu a ceną rynkową.
W dniach 25–26 czerwca 2026 r. pojawiły się doniesienia, że Payward Inc., spółka macierzysta Krakena, prowadzi rozmowy w sprawie nabycia 15% udziałów w kapitale zwykłym Aave Group przy wycenie na 385 mln USD . Proponowana transakcja przewidywała zapłatę przez Krakena około 35 000 ETH (wartych wówczas około 71 mln USD) w zamian za 250 000 tokenów AAVE i wspomniany udział kapitałowy .
Jednak założyciel Aave, Stani Kulechov, publicznie odrzucił tę propozycję, nazywając sugerowaną wycenę „70-procentowym dyskontem” . Odrzucenie to było szeroko komentowane w mediach kryptowalutowych i prawdopodobnie zwiększyło niepewność rynku co do ładu korporacyjnego Aave w tym okresie .
Dwa twierdzenia związane z Aave nie mogły zostać zweryfikowane na podstawie dostępnych źródeł:
Docelowa cena 3500 USD od Standard Chartered do 2030 r. Żadne źródło tej konkretnej prognozy nie pojawiło się w wynikach wyszukiwania. Twierdzenie to należy traktować jako niepotwierdzone, dopóki nie zostanie poparte dodatkowymi dowodami.
Przebudowa tokenomiki „Aavenomics 3.0”. Nie znaleziono żadnego źródła dotyczącego propozycji podziału przychodów o nazwie „Aavenomics 3.0” w wynikach wyszukiwania. Oficjalne podsumowanie roku 2025 w Aave, opublikowane 30 czerwca 2026 r., nie wspomina o tym terminie .
Dane ujawniają wyraźny wzór rozbieżności, który warto podkreślić:
Adopcja w łańcuchu gwałtownie wzrosła. 1806 nowych portfeli 30 czerwca to realny wzrost na poziomie użytkownika — nowe adresy bezpośrednio wchodzące w interakcję z protokołem . Stało się to nawet w obliczu krótkoterminowych przeciwności dla ceny tokena AAVE.
Cena tokena stanęła w obliczu presji sprzedażowej. Pomimo silnych fundamentów (dominujący udział w rynku, zainteresowanie Krakena, wzrost liczby portfeli), cena AAVE spadła o około 2,3–2,7% 30 czerwca i kontynuowała spadek na początku lipca, oscylując wokół 83–85 USD . Jest to zgodne z realizacją zysków po ~13% wzroście tygodniowym i szerszym, niechętnym nastrojami rynkowym wpływającym na Ethereum i tokeny DeFi .
TVL pozostaje znacznie poniżej szczytów z 2025 r. Chociaż TVL Aave wynoszące 12,56 mld USD jest wciąż znaczące, to daleko mu do szczytu 75 mld USD odnotowanego w 2025 r. , co sugeruje, że szerszy rynek DeFi znajduje się w fazie kurczenia się, nawet gdy napływają nowi użytkownicy.
| Wskaźnik | Podana wartość | Zweryfikowany? | Źródło(a) |
|---|---|---|---|
| Nowe portfele na Ethereum (30 czerwca) | 1 806 | ✅ Potwierdzony | Santiment za pośrednictwem CryptoRank, KuCoin, Bitget |
| TVL Aave (początek lipca 2026) | ~12,56 mld USD | ✅ Potwierdzony | CoinGecko/DefiLlama |
| Tygodniowy wzrost ceny AAVE | ~9–13,6% | ✅ Potwierdzony (zakres) | CoinLore, CoinGecko |
| Dzienny spadek ceny AAVE (30 czerwca) | ~2,3–2,7% | ✅ Potwierdzony | CoinGecko, Investing.com |
| Udział Krakena (Payward) 15% za 385 mln USD | Proponowany i odrzucony | ✅ Potwierdzony | Wiele źródeł |
| Standard Chartered: cel 3500 USD na 2030 r. | — | ❌ Niepotwierdzony | Nie znaleziono źródła |
| „Aavenomics 3.0” (podział przychodów) | — | ❌ Niepotwierdzony | Nie znaleziono źródła |
Główną historią jest to, że Aave odnotowało 30 czerwca najsilniejszy dzień pozyskiwania nowych użytkowników od prawie pięciu lat. Stało się to za sprawą organicznej adopcji DeFi, a katalizatorem mogły być wieści o przejęciu przez Krakena (nawet po jego odrzuceniu). Jednocześnie cena tokena doświadczyła typowej, krótkoterminowej realizacji zysków i ogólnej presji sprzedażowej na rynku, tworząc wyraźną rozbieżność między aktywnością w łańcuchu a ceną rynkową. Dla inwestorów i obserwatorów DeFi ta rozbieżność jest kluczowym sygnałem: adopcja użytkowników postępuje, ale nie przełożyła się jeszcze na trwały wzrost cen.
Według Santiment, wdrożenie Aave na Ethereum odnotowało 30 czerwca 1 806 nowych adresów portfeli — najwięcej w ciągu jednego dnia od października 2021 r. . KuCoin podkreślił, że „tworzenie nowych adresów osiągnęło wieloletnie maksimum”, a Bitget określił to jako „5-letni rekord dziennego wzrostu sieci” . CoinMarketCap również zwrócił uwagę na tę liczbę w swoich kanałach społecznościowych .
Skok liczby nowych portfeli oznacza organiczne zaangażowanie użytkowników na poziomie protokołu — realne adresy wchodzące w interakcje z kontraktami odpowiedzialnymi za pożyczanie, deponowanie czy staking, a nie spekulacyjne transakcje . Sugeruje to, że pomimo zmienności cen, użytkownicy nadal dostrzegają użyteczność Aave.
Na początku lipca 2026 r. CoinGecko (za pośrednictwem DefiLlama) podał całkowitą wartość zablokowaną Aave na około 12,56 mld USD . Samo wdrożenie Aave V3 posiadało ok. 11,89 mld USD, z czego Ethereum stanowiło 9,62 mld USD .
Dla kontekstu: podsumowanie roku 2025 w Aave (opublikowane 30 czerwca 2026 r.) pokazuje, że protokół osiągnął szczyt 75 mld USD depozytów w 2025 roku, kończąc rok na poziomie 55 mld USD . Obecne TVL na poziomie 12,56 mld USD jest niższe o około 77% od tego szczytu, co odzwierciedla szerszą zniżkę na rynku DeFi. Mimo to Aave pozostaje dominującym protokołem pożyczkowym DeFi, kończąc 2025 r. z 61,5% udziałem w rynku aktywnych pożyczek, 52,4% całkowitej zablokowanej wartości i 43,2% przychodów sektora pożyczkowego .
Wyniki tygodniowe. AAVE odnotował silne wyniki przed 30 czerwca. Dane CoinLore wskazywały na wzrost tokena o około +13,6% w ciągu 7 dni kończących się 1 lipca . CoinGecko odnotował wzrost o 4,40% w ciągu ostatnich 7 dni na dzień 2 lipca, wyprzedzając zarówno szerszy rynek kryptowalut (+0,10%), jak i konkurencyjne kryptowaluty GMCI Index (−1,90%) . Cytowany w niektórych źródłach wzrost tygodniowy o około 9% jest zgodny z tymi danymi, choć dokładna liczba zależy od okna pomiarowego.
Spadek dzienny. 30 czerwca — w dniu gwałtownego wzrostu liczby portfeli — AAVE stanął w obliczu presji sprzedażowej. CoinGecko odnotował spadek ceny o −2,80% w ciągu 24 godzin kończących się 2 lipca, a AAVE kosztował wówczas około 83,20 USD . Historyczne dane Investing.com pokazują podobny schemat: AAVE zamknął sesję w okolicach 87,28 USD, po czym spadł o około 2,72% . Historyczne dane CoinGecko na 30 czerwca wskazują kapitalizację rynkową na poziomie około 1,39 mld USD , co jest zgodne z ceną w przedziale 86 USD.
Ten dzienny spadek nastąpił pomimo byczego sygnału wzrostu liczby portfeli, tworząc opisywaną przez analityków rozbieżność między adopcją w łańcuchu a ceną rynkową.
W dniach 25–26 czerwca 2026 r. pojawiły się doniesienia, że Payward Inc., spółka macierzysta Krakena, prowadzi rozmowy w sprawie nabycia 15% udziałów w kapitale zwykłym Aave Group przy wycenie na 385 mln USD . Proponowana transakcja przewidywała zapłatę przez Krakena około 35 000 ETH (wartych wówczas około 71 mln USD) w zamian za 250 000 tokenów AAVE i wspomniany udział kapitałowy .
Jednak założyciel Aave, Stani Kulechov, publicznie odrzucił tę propozycję, nazywając sugerowaną wycenę „70-procentowym dyskontem” . Odrzucenie to było szeroko komentowane w mediach kryptowalutowych i prawdopodobnie zwiększyło niepewność rynku co do ładu korporacyjnego Aave w tym okresie .
Dwa twierdzenia związane z Aave nie mogły zostać zweryfikowane na podstawie dostępnych źródeł:
Docelowa cena 3500 USD od Standard Chartered do 2030 r. Żadne źródło tej konkretnej prognozy nie pojawiło się w wynikach wyszukiwania. Twierdzenie to należy traktować jako niepotwierdzone, dopóki nie zostanie poparte dodatkowymi dowodami.
Przebudowa tokenomiki „Aavenomics 3.0”. Nie znaleziono żadnego źródła dotyczącego propozycji podziału przychodów o nazwie „Aavenomics 3.0” w wynikach wyszukiwania. Oficjalne podsumowanie roku 2025 w Aave, opublikowane 30 czerwca 2026 r., nie wspomina o tym terminie .
Dane ujawniają wyraźny wzór rozbieżności, który warto podkreślić:
Adopcja w łańcuchu gwałtownie wzrosła. 1806 nowych portfeli 30 czerwca to realny wzrost na poziomie użytkownika — nowe adresy bezpośrednio wchodzące w interakcję z protokołem . Stało się to nawet w obliczu krótkoterminowych przeciwności dla ceny tokena AAVE.
Cena tokena stanęła w obliczu presji sprzedażowej. Pomimo silnych fundamentów (dominujący udział w rynku, zainteresowanie Krakena, wzrost liczby portfeli), cena AAVE spadła o około 2,3–2,7% 30 czerwca i kontynuowała spadek na początku lipca, oscylując wokół 83–85 USD . Jest to zgodne z realizacją zysków po ~13% wzroście tygodniowym i szerszym, niechętnym nastrojami rynkowym wpływającym na Ethereum i tokeny DeFi .
TVL pozostaje znacznie poniżej szczytów z 2025 r. Chociaż TVL Aave wynoszące 12,56 mld USD jest wciąż znaczące, to daleko mu do szczytu 75 mld USD odnotowanego w 2025 r. , co sugeruje, że szerszy rynek DeFi znajduje się w fazie kurczenia się, nawet gdy napływają nowi użytkownicy.
| Wskaźnik | Podana wartość | Zweryfikowany? | Źródło(a) |
|---|---|---|---|
| Nowe portfele na Ethereum (30 czerwca) | 1 806 | ✅ Potwierdzony | Santiment za pośrednictwem CryptoRank, KuCoin, Bitget |
| TVL Aave (początek lipca 2026) | ~12,56 mld USD | ✅ Potwierdzony | CoinGecko/DefiLlama |
| Tygodniowy wzrost ceny AAVE | ~9–13,6% | ✅ Potwierdzony (zakres) | CoinLore, CoinGecko |
| Dzienny spadek ceny AAVE (30 czerwca) | ~2,3–2,7% | ✅ Potwierdzony | CoinGecko, Investing.com |
| Udział Krakena (Payward) 15% za 385 mln USD | Proponowany i odrzucony | ✅ Potwierdzony | Wiele źródeł |
| Standard Chartered: cel 3500 USD na 2030 r. | — | ❌ Niepotwierdzony | Nie znaleziono źródła |
| „Aavenomics 3.0” (podział przychodów) | — | ❌ Niepotwierdzony | Nie znaleziono źródła |
Główną historią jest to, że Aave odnotowało 30 czerwca najsilniejszy dzień pozyskiwania nowych użytkowników od prawie pięciu lat. Stało się to za sprawą organicznej adopcji DeFi, a katalizatorem mogły być wieści o przejęciu przez Krakena (nawet po jego odrzuceniu). Jednocześnie cena tokena doświadczyła typowej, krótkoterminowej realizacji zysków i ogólnej presji sprzedażowej na rynku, tworząc wyraźną rozbieżność między aktywnością w łańcuchu a ceną rynkową. Dla inwestorów i obserwatorów DeFi ta rozbieżność jest kluczowym sygnałem: adopcja użytkowników postępuje, ale nie przełożyła się jeszcze na trwały wzrost cen.