Niezależne redakcje potwierdzają wynik Arc G3 Extreme w 3DMark Time Spy na poziomie 6500–6700 punktów, co jest wartością o około 60–67% wyższą niż w przypadku konkurencyjnych AMD Ryzen Z2 Extreme . Poniższa tabela przedstawia opublikowane rezultaty:
| Urządzenie / Układ | Wynik 3DMark Time Spy |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6 726 / 6 534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4 029 / 4 033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3 795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3 882 |
W teście 3DMark Fire Strike przewaga jest podobna: 12 358 pkt. wobec 9 141 pkt. dla Z2 Extreme . Różnica w wydajności ray tracingu jest jeszcze większa – 3DMark Port Royal daje wyniki 3 544 vs. 1 999 .
Cyberpunk 2077 to tytuł, w którym Arc G3 Extreme błyszczy szczególnie. Tom's Hardware odnotował przewagę 20–30+ kl./s nad wszystkimi konkurencyjnymi handheldami przy 35W i ustawieniach Steam Deck . Engadget zaobserwował wzrost liczby klatek o 50–75% w różnych tytułach w porównaniu do ROG Ally X i Legion Go 2 przy 35W i rozdzielczości 1080p . Własne benchmarki MSI wskazują na +54% wyższe FPS w Cyberpunk 2077 przy 1200p/Medium z włączonym XeSS 3 + MFG w porównaniu do poprzedniej generacji Claw 8 AI+ .
Inne przetestowane gry na MSI Claw 8 EX AI+ przy 35W (1200p, wysoka jakość, natywna rozdzielczość bez skalowania):
Tom's Guide podaje, że po włączeniu XeSS 3 (Super Resolution i Frame Generation) przepaść dzieląca Arc G3 Extreme od Z2 Extreme powiększa się znacznie, wykraczając poza natywną przewagę rzędu ~43% przy 35W .
Intel twierdzi – a liczne recenzje to potwierdzają – że Arc G3 Extreme przy 17W oferuje porównywalną wydajność do Ryzen Z2 Extreme przy 35W, co oznacza mniej więcej połowę mocy przy takiej samej liczbie klatek . Przy identycznym poborze mocy 35W przewaga wynosi 42–44% wyższego FPS . Tom's Hardware nazwał to „przewagą 20–30+ kl./s nad rywalami we wszystkich grach” . Wczesne przecieki PassMark wskazywały na +25% wydajności wielordzeniowej CPU i +14,6% wydajności 3D w DX12 w porównaniu do Ryzen Z2 Extreme .
| Urządzenie | Przedział cenowy | Ekran | Kluczowe cechy |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | 1 699–1 799 USD | 8 cali IPS 120 Hz | 32 GB RAM, 1 TB SSD, regulatory Hall, Thunderbolt 4, powszechna dostępność w sklepach |
| OneXPlayer 3 | ~1 399–1 438 USD (early-bird na Indiegogo) | 8,8 cala AMOLED 144 Hz, VRR, HDR | Bateria 85 Wh, konstrukcja 3w1 (handheld/tablet/laptop), finansowanie społecznościowe |
Tworzy to swoisty paradoks wartości: MSI Claw 8 EX AI+ kosztuje około 400 dolarów więcej, nie oferując przy tym panelu OLED, podczas gdy OneXPlayer 3 zapewnia wysokiej klasy wyświetlacz OLED w niższej cenie startowej . Uzasadnieniem MSI są: solidniejsza konstrukcja, regulatory Hall, mocniejsze haptyki, port Thunderbolt 4 i powszechna dostępność sprzedażowa (w przeciwieństwie do modelu crowdfundingowego OneXPlayer).
Arc G3 Extreme to pierwszy SoC Intela projektowany specjalnie dla handheldów, który wykorzystuje pakietowanie 3D Foveros do połączenia krzemu obliczeniowego (Intel 18A), GPU (Xe3 Battlemage) i I/O w jeden układ zoptymalizowany pod kątem ograniczeń termicznych i energetycznych . To bezpośrednie uderzenie w dominację AMD Ryzen Z2 Extreme na rynku konsol przenośnych, gdzie AMD króluje za sprawą ASUS ROG Ally X, Lenovo Legion Go 2 i innych. Intel stawia na lepsze skalowanie AI XeSS 3, wydajność sprzętowego ray tracingu i efektywność energetyczną przy niskim TDP (15–35W), mając nadzieję na pozyskanie takich producentów OEM jak Acer, MSI i OneXPlayer . Łączna moc AI rzędu 160 TOPS pozycjonuje tę platformę również do obsługi przyszłych funkcji AI w grach .
Niezależne redakcje potwierdzają wynik Arc G3 Extreme w 3DMark Time Spy na poziomie 6500–6700 punktów, co jest wartością o około 60–67% wyższą niż w przypadku konkurencyjnych AMD Ryzen Z2 Extreme . Poniższa tabela przedstawia opublikowane rezultaty:
| Urządzenie / Układ | Wynik 3DMark Time Spy |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6 726 / 6 534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4 029 / 4 033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3 795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3 882 |
W teście 3DMark Fire Strike przewaga jest podobna: 12 358 pkt. wobec 9 141 pkt. dla Z2 Extreme . Różnica w wydajności ray tracingu jest jeszcze większa – 3DMark Port Royal daje wyniki 3 544 vs. 1 999 .
Cyberpunk 2077 to tytuł, w którym Arc G3 Extreme błyszczy szczególnie. Tom's Hardware odnotował przewagę 20–30+ kl./s nad wszystkimi konkurencyjnymi handheldami przy 35W i ustawieniach Steam Deck . Engadget zaobserwował wzrost liczby klatek o 50–75% w różnych tytułach w porównaniu do ROG Ally X i Legion Go 2 przy 35W i rozdzielczości 1080p . Własne benchmarki MSI wskazują na +54% wyższe FPS w Cyberpunk 2077 przy 1200p/Medium z włączonym XeSS 3 + MFG w porównaniu do poprzedniej generacji Claw 8 AI+ .
Inne przetestowane gry na MSI Claw 8 EX AI+ przy 35W (1200p, wysoka jakość, natywna rozdzielczość bez skalowania):
Tom's Guide podaje, że po włączeniu XeSS 3 (Super Resolution i Frame Generation) przepaść dzieląca Arc G3 Extreme od Z2 Extreme powiększa się znacznie, wykraczając poza natywną przewagę rzędu ~43% przy 35W .
Intel twierdzi – a liczne recenzje to potwierdzają – że Arc G3 Extreme przy 17W oferuje porównywalną wydajność do Ryzen Z2 Extreme przy 35W, co oznacza mniej więcej połowę mocy przy takiej samej liczbie klatek . Przy identycznym poborze mocy 35W przewaga wynosi 42–44% wyższego FPS . Tom's Hardware nazwał to „przewagą 20–30+ kl./s nad rywalami we wszystkich grach” . Wczesne przecieki PassMark wskazywały na +25% wydajności wielordzeniowej CPU i +14,6% wydajności 3D w DX12 w porównaniu do Ryzen Z2 Extreme .
| Urządzenie | Przedział cenowy | Ekran | Kluczowe cechy |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | 1 699–1 799 USD | 8 cali IPS 120 Hz | 32 GB RAM, 1 TB SSD, regulatory Hall, Thunderbolt 4, powszechna dostępność w sklepach |
| OneXPlayer 3 | ~1 399–1 438 USD (early-bird na Indiegogo) | 8,8 cala AMOLED 144 Hz, VRR, HDR | Bateria 85 Wh, konstrukcja 3w1 (handheld/tablet/laptop), finansowanie społecznościowe |
Tworzy to swoisty paradoks wartości: MSI Claw 8 EX AI+ kosztuje około 400 dolarów więcej, nie oferując przy tym panelu OLED, podczas gdy OneXPlayer 3 zapewnia wysokiej klasy wyświetlacz OLED w niższej cenie startowej . Uzasadnieniem MSI są: solidniejsza konstrukcja, regulatory Hall, mocniejsze haptyki, port Thunderbolt 4 i powszechna dostępność sprzedażowa (w przeciwieństwie do modelu crowdfundingowego OneXPlayer).
Arc G3 Extreme to pierwszy SoC Intela projektowany specjalnie dla handheldów, który wykorzystuje pakietowanie 3D Foveros do połączenia krzemu obliczeniowego (Intel 18A), GPU (Xe3 Battlemage) i I/O w jeden układ zoptymalizowany pod kątem ograniczeń termicznych i energetycznych . To bezpośrednie uderzenie w dominację AMD Ryzen Z2 Extreme na rynku konsol przenośnych, gdzie AMD króluje za sprawą ASUS ROG Ally X, Lenovo Legion Go 2 i innych. Intel stawia na lepsze skalowanie AI XeSS 3, wydajność sprzętowego ray tracingu i efektywność energetyczną przy niskim TDP (15–35W), mając nadzieję na pozyskanie takich producentów OEM jak Acer, MSI i OneXPlayer . Łączna moc AI rzędu 160 TOPS pozycjonuje tę platformę również do obsługi przyszłych funkcji AI w grach .