Wydany 28 sierpnia 2026 r. Tencent Hy4 Preview ma 770 mld parametrów, aktywuje 49 mld na token i obsługuje kontekst przekraczający 1 mln tokenów.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open-source AI model, released in August 2026, and how does it compare with its predecessor Hy3 and competing. Article summary: Tencent’s Hy4 Preview is a permissively licensed, open-weight flagship language model aimed at agentic productivity work—especially software engineering, office analysis, research, and finance. Released on August 28, 202. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts wi
Tencent Hy4 Preview to największy jak dotąd model językowy udostępniony przez Tencent w formule open weight. Chińska firma pozycjonuje go nie tylko jako chatbot, lecz przede wszystkim jako narzędzie do programowania, pracy biurowej, badań, analiz finansowych i zadań wykonywanych przez agentów AI. Model został wydany 28 sierpnia 2026 r. 1
12
Najważniejsze liczby robią wrażenie: 770 mld parametrów łącznie, 49 mld parametrów aktywowanych przy każdym tokenie oraz okno kontekstowe przekraczające milion tokenów. Ostrożniejszy wniosek brzmi jednak tak: Hy4 wygląda na jeden z najmocniejszych chińskich modeli open weight do kodowania i produktywności, ale jego przewaga nad konkurencją nadal opiera się w dużej mierze na testach Tencentu i czeka na szerszą, niezależną weryfikację. 1
8
Hy4 Preview wykorzystuje architekturę Mixture of Experts, czyli MoE. Zamiast uruchamiać wszystkie parametry przy każdym zapytaniu, system kieruje poszczególne tokeny do mniejszej części sieci. Dzięki temu model może mieć bardzo dużą całkowitą pojemność, bez ponoszenia pełnego kosztu obliczeniowego przy każdej odpowiedzi.
Tencent projektuje Hy4 z myślą o pracy agentowej — na przykład samodzielnym wykonywaniu złożonych zadań programistycznych lub biurowych — a nie wyłącznie o rozmowie z użytkownikiem. Model ma być wykorzystywany w programowaniu, analizie dokumentów, badaniach i finansach, także bezpośrednio w narzędziach deweloperskich i produktywnościowych firmy. 1
8
Określenie „open source” najlepiej rozumieć w tym przypadku jako dostępne wagi oraz szerokie możliwości wdrażania. Tencent opublikował model na licencji Apache 2.0, a także udostępnił wskazówki dotyczące serwowania, dostrajania i kwantyzacji. 8
12
Najważniejsze parametry modelu to:
Szkielet modelu ma 78 warstw. Pierwsza wykorzystuje gęstą sieć feed-forward, natomiast pozostałe 77 korzysta z routingu MoE. W tych warstwach znajduje się 256 ekspertów routowanych oraz jeden ekspert współdzielony. Dla każdego tokena wybieranych jest ośmiu ekspertów routowanych i ekspert współdzielony. Hy4 ma również natywną warstwę przewidywania wielu tokenów, która ma wspierać dekodowanie spekulatywne. 8
W mechanizmie uwagi zastosowano Gated DeepSeek Sparse Attention z IndexCache, pozwalającym ponownie wykorzystywać indeksy rzadkiej uwagi w kolejnych warstwach. Tencent wskazuje, że rozwiązania architektoniczne inspirowane są m.in. podejściami kojarzonymi z modelami DeepSeek i GLM. 8
W praktyce znaczenie Hy4 nie sprowadza się więc do samej liczby parametrów. Model łączy bardzo dużą pojemność z rzadkim routingiem, obsługą wyjątkowo długiego kontekstu i mechanizmami, które mają ograniczać koszt wnioskowania.
W porównaniu z poprzednią generacją Hy3 jest to wyraźny skok skali:
| Parametr | Hy3 | Hy4 Preview | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Łączna liczba parametrów | 295 mld | 770 mld | około 2,6 raza więcej |
| Parametry aktywne na token | 21 mld | 49 mld | około 2,3 raza więcej |
| Okno kontekstowe | 262 tys. tokenów | ponad 1 mln tokenów | około 4 razy większe |
| Konstrukcja | MoE | rozbudowane MoE ze zmianami w rzadkiej uwadze | większa pojemność i dłuższy kontekst |
Hy4 zwiększa więc zarówno całkowitą pojemność modelu, jak i zakres aktywnych obliczeń przypadających na token. Tencent informuje również o rozszerzeniu danych treningowych oraz istotnych zmianach w pretreningu i posttreningu. 8
14
Szczególnie praktyczne może okazać się okno kontekstowe przekraczające milion tokenów. Taka pojemność potencjalnie ułatwia analizę dużych repozytoriów kodu, obszernych zbiorów badań czy wielowątkowych procesów firmowych. Sama długość kontekstu nie gwarantuje jednak dobrej odpowiedzi — znaczenie mają także opóźnienia, jakość wyszukiwania informacji i utrzymanie poprawności na długim wejściu.
Najbardziej konkretne publiczne porównanie Tencentu pochodzi z wewnętrznego, ślepego testu porównawczego. 163 ekspertów firmy oceniło odpowiedzi na 203 zadania inżynieryjne. Hy4 Preview uzyskał średnio 2,99 pkt na 4, wyprzedzając GLM-5.3 firmy Zhipu, który otrzymał 2,92 pkt, oraz Kimi K3 firmy Moonshot z wynikiem 2,94 pkt. 8
To niewielka przewaga w teście Tencentu, ale nie należy traktować jej jako neutralnego, pełnego rankingu rynku. Oceniającymi byli wewnętrzni eksperci firmy, a zakres badania ograniczał się do zadań inżynieryjnych. W innych benchmarkach wyniki Hy4 różniły się w porównaniach z modelami Alibaba Qwen i DeepSeek. 1
13
Część publikacji branżowych wskazuje także na duży postęp względem Hy3 w testach programistycznych, m.in. Terminal-Bench 2.1 i DeepSWE. Są to użyteczne sygnały rozwoju modelu, ale warto podchodzić do nich ostrożnie, dopóki warunki testów i rezultaty nie zostaną szerzej niezależnie odtworzone. 17
18
Najbezpieczniejszy wniosek jest taki, że Hy4 należy do ścisłej czołówki chińskich modeli open weight dla kodowania i produktywności. Dostępne dane nie dowodzą jeszcze, że zdecydowanie wygrywa z każdym konkurentem w każdym rodzaju zadania.
Tencent udostępnił model zarówno w postaci wag do pobrania, jak i w swoich produktach oraz usługach hostowanych.
Model, w tym wersja FP8, jest dostępny w serwisach Hugging Face, ModelScope, GitCode i CNB. Tencent opublikował konfiguracje dla vLLM i SGLang, lokalną ścieżkę API kompatybilną z OpenAI, instrukcje dostrajania oraz narzędzia do kwantyzacji. 8
12
To ułatwia deweloperom eksperymentowanie z wagami i budowę własnego środowiska serwującego. „Open weight” nie oznacza jednak, że model jest lekki. Referencyjna konfiguracja FP8 Tencentu korzysta z równoległości tensorowej na ośmiu układach, a obsługa modelu o rozmiarze 770 mld parametrów pozostaje poważnym projektem infrastrukturalnym wymagającym wielu GPU. 8
Z Hy4 można korzystać w WorkBuddy, CodeBuddy, Yuanbao i ima. Tencent wymienia również dostęp przez Tencent Cloud TokenHub i OpenRouter. W chwili premiery firma zaoferowała dwa tygodnie bezpłatnego dostępu w WorkBuddy i CodeBuddy, a dostęp do poprzedniego modelu Hy3 przedłużono do 30 września. 12
Według zewnętrznego raportu cena wejściowa w OpenRouter wynosiła około 0,834 dol. za milion tokenów. Należy traktować ją jako stawkę zależną od konkretnego kanału, a nie stały cennik Tencentu — ceny i dostępność mogą różnić się w zależności od dostawcy oraz regionu. 3
Hy4 jest ściśle powiązany ze strategią produktową Tencentu. Firma twierdzi, że model był współprojektowany z WorkBuddy i CodeBuddy, a podczas jego tworzenia wykorzystywano dane zadań oraz opinie wewnętrznych inżynierów, twórców gier, analityków finansowych i specjalistów ds. bezpieczeństwa. 8
Daje to Tencentowi potencjalną przewagę wykraczającą poza samą architekturę. Firma może testować model w rzeczywistych narzędziach do kodowania i pracy biurowej, a następnie wykorzystywać informacje zwrotne przy kolejnych iteracjach. Rozbudowany ekosystem sprawia też, że użytkownicy mogą wypróbować Hy4 bez samodzielnego uruchamiania systemu o rozmiarze 770 mld parametrów.
Pierwsze dane sugerują, że szeroka dystrybucja modeli Hunyuan może szybko generować duże wykorzystanie. Tencent podał, że po wdrożeniu Hunyuan 3 do produkcji średnie dzienne użycie tokenów wzrosło około sześciokrotnie względem fazy preview. To dowód szybkiego wzrostu wykorzystania, ale nie niezależne potwierdzenie zadowolenia użytkowników ani ich długoterminowego utrzymania.
Firma mocno inwestuje w zaplecze tej strategii. W drugim kwartale 2026 r. wydatki kapitałowe na obiekty i sprzęt wyniosły 52,784 mld juanów, czyli około 2,8 raza więcej niż rok wcześniej. Kierownictwo wskazywało na priorytet dla infrastruktury AI i inwestycji związanych z WorkBuddy.
Tencent określa WorkBuddy jako najczęściej używaną usługę produktywnościową opartą na agencie AI w Chinach. Jest to jednak deklaracja firmy, a nie niezależnie audytowany pomiar udziału w rynku. 4
Hy4 Preview nie jest przedstawiany jako ukończony model. Tencent przyznaje, że przy trudnych zadaniach system może rozumować dłużej, niż jest to potrzebne, oraz nadmiernie weryfikować własne odpowiedzi. Może to zwiększać opóźnienia i koszt wnioskowania. 8
Drugim problemem jest sama skala. Choć dzięki architekturze MoE przy pojedynczym tokenie aktywnych jest 49 mld parametrów, cały model nadal trzeba przechowywać i obsługiwać. Organizacje planujące instalację on-premise muszą dysponować dużą pamięcią, szybkim połączeniem między układami i infrastrukturą wieloprocesorową.
Ograniczenia dotyczą również dowodów benchmarkowych. Wewnętrzny test Tencentu pokazuje niewielką przewagę nad GLM-5.3 i Kimi K3 w zadaniach inżynieryjnych, natomiast szersze porównania dają różne rezultaty zależnie od testu. Wczesne rankingi należy więc traktować jako wskazówkę, a nie ostateczny werdykt. 8
Wreszcie milion tokenów kontekstu nie oznacza automatycznie niezawodnego rozumowania na tak długim wejściu. Rzeczywista skuteczność będzie zależeć od rodzaju zadania, konstrukcji promptu, strategii wyszukiwania oraz konfiguracji serwera.
Kierunek rozwoju wskazywany przez Tencent jest bardziej konkretny niż formalny harmonogram wydań. Firma zapowiada dalszy pretrening i posttrening, szybsze oraz mniej powtarzalne rozumowanie, kolejne iteracje oparte na informacjach z WorkBuddy i CodeBuddy, a także kompresję i kwantyzację obniżającą koszt wdrożenia. 8
Takie usprawnienia odpowiadałyby na główny kompromis Hy4: model oferuje większą pojemność i znacznie dłuższy kontekst niż Hy3, ale oznaczenie „Preview” sygnalizuje, że szybkość, efektywność i niezawodność produkcyjna są nadal dopracowywane.
Hy4 Preview to duży krok naprzód względem Hy3: liczba parametrów wzrosła z 295 do 770 mld, liczba aktywnych parametrów z 21 do 49 mld, a okno kontekstowe z 262 tys. do ponad miliona tokenów. Model jest też wyjątkowo mocno połączony z ekosystemem Tencentu obejmującym narzędzia programistyczne, aplikacje biurowe, chmurę i produkty konsumenckie. 8
12
Dla deweloperów licencja Apache 2.0 i dostępne narzędzia wdrożeniowe czynią Hy4 interesującym modelem do testów. Firmom wygodniejszy może być dostęp przez produkty i API Tencentu niż samodzielne utrzymywanie infrastruktury dla modelu 770B.
Obecny werdykt powinien jednak pozostać wyważony: Hy4 wygląda na potężny, należący do czołówki chiński model open weight do kodowania i produktywności agentowej. To niezależne benchmarki oraz dłuższe wykorzystanie produkcyjne pokażą, czy obiecujący start przełoży się na trwałą przewagę.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Wydany 28 sierpnia 2026 r. Tencent Hy4 Preview ma 770 mld parametrów, aktywuje 49 mld na token i obsługuje kontekst przekraczający 1 mln tokenów.
Wydany 28 sierpnia 2026 r. Tencent Hy4 Preview ma 770 mld parametrów, aktywuje 49 mld na token i obsługuje kontekst przekraczający 1 mln tokenów. W porównaniu z Hy3 model urósł z 295 do 770 mld parametrów, liczba aktywnych parametrów wzrosła z 21 do 49 mld, a okno kontekstowe — z 262 tys.
Wagi są dostępne na licencji Apache 2.0 oraz w produktach Tencentu, TokenHub i OpenRouter, ale uruchomienie pełnego modelu lokalnie wymaga rozbudowanej infrastruktury wieloprocesorowej.
Wydany 28 sierpnia 2026 r. Tencent Hy4 Preview ma 770 mld parametrów, aktywuje 49 mld na token i obsługuje kontekst przekraczający 1 mln tokenów.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What is Tencent’s Hy4 Preview open-source AI model, released in August 2026, and how does it compare with its predecessor Hy3 and competing. Article summary: Tencent’s Hy4 Preview is a permissively licensed, open-weight flagship language model aimed at agentic productivity work—especially software engineering, office analysis, research, and finance. Released on August 28, 202. Topic tags: general, news, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts wi
Tencent Hy4 Preview to największy jak dotąd model językowy udostępniony przez Tencent w formule open weight. Chińska firma pozycjonuje go nie tylko jako chatbot, lecz przede wszystkim jako narzędzie do programowania, pracy biurowej, badań, analiz finansowych i zadań wykonywanych przez agentów AI. Model został wydany 28 sierpnia 2026 r. 1
12
Najważniejsze liczby robią wrażenie: 770 mld parametrów łącznie, 49 mld parametrów aktywowanych przy każdym tokenie oraz okno kontekstowe przekraczające milion tokenów. Ostrożniejszy wniosek brzmi jednak tak: Hy4 wygląda na jeden z najmocniejszych chińskich modeli open weight do kodowania i produktywności, ale jego przewaga nad konkurencją nadal opiera się w dużej mierze na testach Tencentu i czeka na szerszą, niezależną weryfikację. 1
8
Hy4 Preview wykorzystuje architekturę Mixture of Experts, czyli MoE. Zamiast uruchamiać wszystkie parametry przy każdym zapytaniu, system kieruje poszczególne tokeny do mniejszej części sieci. Dzięki temu model może mieć bardzo dużą całkowitą pojemność, bez ponoszenia pełnego kosztu obliczeniowego przy każdej odpowiedzi.
Tencent projektuje Hy4 z myślą o pracy agentowej — na przykład samodzielnym wykonywaniu złożonych zadań programistycznych lub biurowych — a nie wyłącznie o rozmowie z użytkownikiem. Model ma być wykorzystywany w programowaniu, analizie dokumentów, badaniach i finansach, także bezpośrednio w narzędziach deweloperskich i produktywnościowych firmy. 1
8
Określenie „open source” najlepiej rozumieć w tym przypadku jako dostępne wagi oraz szerokie możliwości wdrażania. Tencent opublikował model na licencji Apache 2.0, a także udostępnił wskazówki dotyczące serwowania, dostrajania i kwantyzacji. 8
12
Najważniejsze parametry modelu to:
Szkielet modelu ma 78 warstw. Pierwsza wykorzystuje gęstą sieć feed-forward, natomiast pozostałe 77 korzysta z routingu MoE. W tych warstwach znajduje się 256 ekspertów routowanych oraz jeden ekspert współdzielony. Dla każdego tokena wybieranych jest ośmiu ekspertów routowanych i ekspert współdzielony. Hy4 ma również natywną warstwę przewidywania wielu tokenów, która ma wspierać dekodowanie spekulatywne. 8
W mechanizmie uwagi zastosowano Gated DeepSeek Sparse Attention z IndexCache, pozwalającym ponownie wykorzystywać indeksy rzadkiej uwagi w kolejnych warstwach. Tencent wskazuje, że rozwiązania architektoniczne inspirowane są m.in. podejściami kojarzonymi z modelami DeepSeek i GLM. 8
W praktyce znaczenie Hy4 nie sprowadza się więc do samej liczby parametrów. Model łączy bardzo dużą pojemność z rzadkim routingiem, obsługą wyjątkowo długiego kontekstu i mechanizmami, które mają ograniczać koszt wnioskowania.
W porównaniu z poprzednią generacją Hy3 jest to wyraźny skok skali:
| Parametr | Hy3 | Hy4 Preview | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Łączna liczba parametrów | 295 mld | 770 mld | około 2,6 raza więcej |
| Parametry aktywne na token | 21 mld | 49 mld | około 2,3 raza więcej |
| Okno kontekstowe | 262 tys. tokenów | ponad 1 mln tokenów | około 4 razy większe |
| Konstrukcja | MoE | rozbudowane MoE ze zmianami w rzadkiej uwadze | większa pojemność i dłuższy kontekst |
Hy4 zwiększa więc zarówno całkowitą pojemność modelu, jak i zakres aktywnych obliczeń przypadających na token. Tencent informuje również o rozszerzeniu danych treningowych oraz istotnych zmianach w pretreningu i posttreningu. 8
14
Szczególnie praktyczne może okazać się okno kontekstowe przekraczające milion tokenów. Taka pojemność potencjalnie ułatwia analizę dużych repozytoriów kodu, obszernych zbiorów badań czy wielowątkowych procesów firmowych. Sama długość kontekstu nie gwarantuje jednak dobrej odpowiedzi — znaczenie mają także opóźnienia, jakość wyszukiwania informacji i utrzymanie poprawności na długim wejściu.
Najbardziej konkretne publiczne porównanie Tencentu pochodzi z wewnętrznego, ślepego testu porównawczego. 163 ekspertów firmy oceniło odpowiedzi na 203 zadania inżynieryjne. Hy4 Preview uzyskał średnio 2,99 pkt na 4, wyprzedzając GLM-5.3 firmy Zhipu, który otrzymał 2,92 pkt, oraz Kimi K3 firmy Moonshot z wynikiem 2,94 pkt. 8
To niewielka przewaga w teście Tencentu, ale nie należy traktować jej jako neutralnego, pełnego rankingu rynku. Oceniającymi byli wewnętrzni eksperci firmy, a zakres badania ograniczał się do zadań inżynieryjnych. W innych benchmarkach wyniki Hy4 różniły się w porównaniach z modelami Alibaba Qwen i DeepSeek. 1
13
Część publikacji branżowych wskazuje także na duży postęp względem Hy3 w testach programistycznych, m.in. Terminal-Bench 2.1 i DeepSWE. Są to użyteczne sygnały rozwoju modelu, ale warto podchodzić do nich ostrożnie, dopóki warunki testów i rezultaty nie zostaną szerzej niezależnie odtworzone. 17
18
Najbezpieczniejszy wniosek jest taki, że Hy4 należy do ścisłej czołówki chińskich modeli open weight dla kodowania i produktywności. Dostępne dane nie dowodzą jeszcze, że zdecydowanie wygrywa z każdym konkurentem w każdym rodzaju zadania.
Tencent udostępnił model zarówno w postaci wag do pobrania, jak i w swoich produktach oraz usługach hostowanych.
Model, w tym wersja FP8, jest dostępny w serwisach Hugging Face, ModelScope, GitCode i CNB. Tencent opublikował konfiguracje dla vLLM i SGLang, lokalną ścieżkę API kompatybilną z OpenAI, instrukcje dostrajania oraz narzędzia do kwantyzacji. 8
12
To ułatwia deweloperom eksperymentowanie z wagami i budowę własnego środowiska serwującego. „Open weight” nie oznacza jednak, że model jest lekki. Referencyjna konfiguracja FP8 Tencentu korzysta z równoległości tensorowej na ośmiu układach, a obsługa modelu o rozmiarze 770 mld parametrów pozostaje poważnym projektem infrastrukturalnym wymagającym wielu GPU. 8
Z Hy4 można korzystać w WorkBuddy, CodeBuddy, Yuanbao i ima. Tencent wymienia również dostęp przez Tencent Cloud TokenHub i OpenRouter. W chwili premiery firma zaoferowała dwa tygodnie bezpłatnego dostępu w WorkBuddy i CodeBuddy, a dostęp do poprzedniego modelu Hy3 przedłużono do 30 września. 12
Według zewnętrznego raportu cena wejściowa w OpenRouter wynosiła około 0,834 dol. za milion tokenów. Należy traktować ją jako stawkę zależną od konkretnego kanału, a nie stały cennik Tencentu — ceny i dostępność mogą różnić się w zależności od dostawcy oraz regionu. 3
Hy4 jest ściśle powiązany ze strategią produktową Tencentu. Firma twierdzi, że model był współprojektowany z WorkBuddy i CodeBuddy, a podczas jego tworzenia wykorzystywano dane zadań oraz opinie wewnętrznych inżynierów, twórców gier, analityków finansowych i specjalistów ds. bezpieczeństwa. 8
Daje to Tencentowi potencjalną przewagę wykraczającą poza samą architekturę. Firma może testować model w rzeczywistych narzędziach do kodowania i pracy biurowej, a następnie wykorzystywać informacje zwrotne przy kolejnych iteracjach. Rozbudowany ekosystem sprawia też, że użytkownicy mogą wypróbować Hy4 bez samodzielnego uruchamiania systemu o rozmiarze 770 mld parametrów.
Pierwsze dane sugerują, że szeroka dystrybucja modeli Hunyuan może szybko generować duże wykorzystanie. Tencent podał, że po wdrożeniu Hunyuan 3 do produkcji średnie dzienne użycie tokenów wzrosło około sześciokrotnie względem fazy preview. To dowód szybkiego wzrostu wykorzystania, ale nie niezależne potwierdzenie zadowolenia użytkowników ani ich długoterminowego utrzymania.
Firma mocno inwestuje w zaplecze tej strategii. W drugim kwartale 2026 r. wydatki kapitałowe na obiekty i sprzęt wyniosły 52,784 mld juanów, czyli około 2,8 raza więcej niż rok wcześniej. Kierownictwo wskazywało na priorytet dla infrastruktury AI i inwestycji związanych z WorkBuddy.
Tencent określa WorkBuddy jako najczęściej używaną usługę produktywnościową opartą na agencie AI w Chinach. Jest to jednak deklaracja firmy, a nie niezależnie audytowany pomiar udziału w rynku. 4
Hy4 Preview nie jest przedstawiany jako ukończony model. Tencent przyznaje, że przy trudnych zadaniach system może rozumować dłużej, niż jest to potrzebne, oraz nadmiernie weryfikować własne odpowiedzi. Może to zwiększać opóźnienia i koszt wnioskowania. 8
Drugim problemem jest sama skala. Choć dzięki architekturze MoE przy pojedynczym tokenie aktywnych jest 49 mld parametrów, cały model nadal trzeba przechowywać i obsługiwać. Organizacje planujące instalację on-premise muszą dysponować dużą pamięcią, szybkim połączeniem między układami i infrastrukturą wieloprocesorową.
Ograniczenia dotyczą również dowodów benchmarkowych. Wewnętrzny test Tencentu pokazuje niewielką przewagę nad GLM-5.3 i Kimi K3 w zadaniach inżynieryjnych, natomiast szersze porównania dają różne rezultaty zależnie od testu. Wczesne rankingi należy więc traktować jako wskazówkę, a nie ostateczny werdykt. 8
Wreszcie milion tokenów kontekstu nie oznacza automatycznie niezawodnego rozumowania na tak długim wejściu. Rzeczywista skuteczność będzie zależeć od rodzaju zadania, konstrukcji promptu, strategii wyszukiwania oraz konfiguracji serwera.
Kierunek rozwoju wskazywany przez Tencent jest bardziej konkretny niż formalny harmonogram wydań. Firma zapowiada dalszy pretrening i posttrening, szybsze oraz mniej powtarzalne rozumowanie, kolejne iteracje oparte na informacjach z WorkBuddy i CodeBuddy, a także kompresję i kwantyzację obniżającą koszt wdrożenia. 8
Takie usprawnienia odpowiadałyby na główny kompromis Hy4: model oferuje większą pojemność i znacznie dłuższy kontekst niż Hy3, ale oznaczenie „Preview” sygnalizuje, że szybkość, efektywność i niezawodność produkcyjna są nadal dopracowywane.
Hy4 Preview to duży krok naprzód względem Hy3: liczba parametrów wzrosła z 295 do 770 mld, liczba aktywnych parametrów z 21 do 49 mld, a okno kontekstowe z 262 tys. do ponad miliona tokenów. Model jest też wyjątkowo mocno połączony z ekosystemem Tencentu obejmującym narzędzia programistyczne, aplikacje biurowe, chmurę i produkty konsumenckie. 8
12
Dla deweloperów licencja Apache 2.0 i dostępne narzędzia wdrożeniowe czynią Hy4 interesującym modelem do testów. Firmom wygodniejszy może być dostęp przez produkty i API Tencentu niż samodzielne utrzymywanie infrastruktury dla modelu 770B.
Obecny werdykt powinien jednak pozostać wyważony: Hy4 wygląda na potężny, należący do czołówki chiński model open weight do kodowania i produktywności agentowej. To niezależne benchmarki oraz dłuższe wykorzystanie produkcyjne pokażą, czy obiecujący start przełoży się na trwałą przewagę.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Wydany 28 sierpnia 2026 r. Tencent Hy4 Preview ma 770 mld parametrów, aktywuje 49 mld na token i obsługuje kontekst przekraczający 1 mln tokenów.
Wydany 28 sierpnia 2026 r. Tencent Hy4 Preview ma 770 mld parametrów, aktywuje 49 mld na token i obsługuje kontekst przekraczający 1 mln tokenów. W porównaniu z Hy3 model urósł z 295 do 770 mld parametrów, liczba aktywnych parametrów wzrosła z 21 do 49 mld, a okno kontekstowe — z 262 tys.
Wagi są dostępne na licencji Apache 2.0 oraz w produktach Tencentu, TokenHub i OpenRouter, ale uruchomienie pełnego modelu lokalnie wymaga rozbudowanej infrastruktury wieloprocesorowej.