Dynamika short squeeza — Open interest na instrumentach pochodnych wzrósł o 243% do 170,74 mln USD, ponieważ krótcy sprzedający zostali zaskoczeni. Likwidacje krótkich pozycji stanowiły większość z 2,87 mln USD całkowitych likwidacji podczas rajdu . Wolumen obrotu wzrósł o 1090% do 1,27 mld USD .
Do 27 czerwca VELVET wystrzelił z połowy czerwca w okolicach 0,41 USD do około 1,45 USD, osiągając wzrost przekraczający 250% . Do 28 czerwca token był notowany nawet na poziomie 1,77–1,80 USD, co stanowiło około 13% poniżej historycznego maksimum .
| Wskaźnik | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Wzrost ceny (od dołka z połowy czerwca do 27 czerwca) | >250%, do 1,45 USD | |
| Wzrost w ciągu 24 godzin (27–28 czerwca) | 124%, do 1,33 USD | |
| Wzrost tygodniowy (22–28 czerwca) | 222–235% | |
| Wzrost miesięczny (czerwiec 2026) | ~1547–1600% | |
| Wzrost open interestu | +243%, do 170,74 mln USD | |
| Wzrost wolumenu obrotu | +1090%, do 1,27 mld USD | |
| Całkowite likwidacje (squeeze) | 2,87 mln USD, głównie krótkie pozycje | |
| Historyczne maksimum (ATH) | 1,83 USD (12 czerwca) | |
| Podaż w obiegu | ~248 mln – 421 mln (różni się w zależności od źródła) | |
| Całkowita podaż (stała) | 1 miliard |
Planowane odblokowania tokenów. Odblokowanie 10,4 mln VELVET (1,04% całkowitej podaży) zaplanowano na 10 lipca 2026 r., jako pierwsze z czterech kolejnych miesięcznych odblokowań z alokacji dla zespołu i doradców . Te odblokowania stanowią istotną presję podażową.
Obawy dotyczące dystrybucji przez insiderów. Analitycy on-chain zidentyfikowali przesunięcie ~22 mln VELVET na giełdy przez portfele powiązane z projektem oraz kolejne ~6,68 mln przeniesione przez animatora rynku DWF Labs podczas rajdu do ATH 11 czerwca . Łącznie prawie 29 mln tokenów trafiło na giełdy, co analitycy zinterpretowali jako realizację zysków przez insiderów przed szerszym spadkiem rynku . Jeden z chińskich portali finansowych opisał ruch z 27 czerwca jako „towarzyszący wyraźnemu czerpaniu zysków przez insiderów” .
W pełni rozwodniona wycena (FDV) a niskie TVL. Przy całkowitej podaży ograniczonej do 1 miliarda i cenie w okolicach 1,50 USD, FDV wynosi około 1,5 miliarda USD – wartość, którą wiele portali określa jako ekstremalnie wysoką w stosunku do rzeczywistej całkowitej wartości zablokowanej (TVL) Velvet Capital, co budzi wątpliwości co do trwałości .
Poziomy oporu. Strefa 1,80–1,83 USD to historyczne maksimum i bezpośredni opór . Wybicie powyżej oznaczałoby wejście na nieznane terytorium cenowe. Po stronie spadkowej analitycy wskazali 0,80 USD jako kluczowy poziom wsparcia po wcześniejszym cyklu z czerwca .
Początki z syntetycznymi pre-IPO perpetualami. Początkowy rajd w czerwcu (z ~0,04 USD do 1,83 USD, czyli około 1600%) był napędzany uruchomieniem syntetycznych pre-IPO perpetual futures na platformie Velvet Capital, pozwalających traderom obstawiać wyceny spółek prywatnych przed debiutem giełdowym . Ta narracja przyciągnęła ogromny wolumen spekulacyjny, który następnie gwałtownie się odwrócił. Po osiągnięciu szczytu 1,83 USD 12 czerwca, token spadł o 84% do ~0,31 USD przed odbiciem w ramach short squeeza 27 czerwca .
Utrzymująca się zmienność. Nawet po squeezie, token odnotował 24-godzinny zakres 1,02–1,63 USD 28 czerwca , a dane o instrumentach pochodnych wykazały likwidację 186 kont za 283 tys. USD w ciągu ostatnich 24 godzin . Profil niskiej płynności sprawia, że VELVET jest podatny na gwałtowne wahania.
Konkluzja dla traderów: VELVET znajduje się w grze przeciągania liny między prawdziwymi wiadomościami o produktach DeFi (integracja z Aerodrome) a poważnym ryzykiem podażowym (odblokowanie 10 lipca, ruchy insiderów i naciągnięty wskaźnik FDV do TVL). Kluczowym oporem jest ATH na poziomie 1,80 USD. Poniżej tego poziomu, ścieżka najmniejszego oporu może przechylić się na niedźwiedzią stronę, gdy zrealizuje się presja odblokowań, zwłaszcza jeśli aktywność on-chain będzie wskazywać na dalszą dystrybucję przez insiderów.