Jeden serwer AI wykorzystuje około 15–25 tys. kondensatorów MLCC, co podnosi popyt na komponenty o wysokiej pojemności, niezawodności i wydajności energetycznej.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC, czyli wielowarstwowe kondensatory ceramiczne, są mikroskopijnymi elementami o dużym znaczeniu dla infrastruktury AI. Stabilizują i odsprzęgają zasilanie procesorów, pamięci oraz układów dostarczania energii. W systemach AI, gdzie obciążenie energetyczne jest wyjątkowo gęste i szybko się zmienia, potrzeba ich znacznie więcej: według danych branżowych jeden serwer AI zawiera około 15–25 tys. MLCC. 53
To przesuwa uwagę na trzech istotnych producentów z prowincji Guangdong: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technology i Viiyong. Ich wyniki za pierwszą połowę 2026 r. oraz plany inwestycyjne wskazują na wyraźną poprawę popytu i miksu produktowego. Nie oznacza to jednak, że każdy wzrost można przypisać wyłącznie sztucznej inteligencji.
Sprzęt AI podnosi zarówno liczbę potrzebnych kondensatorów, jak i wartość parametrów technicznych. W płytach serwerowych, systemach zasilania oraz urządzeniach optycznej transmisji danych potrzebne są MLCC o wysokiej pojemności, wysokim napięciu pracy, wysokiej częstotliwości, niskiej impedancji i dużej niezawodności. Dla dostawców, którzy przejdą wymagające procedury kwalifikacyjne, popyt ze strony serwerów AI jest więc atrakcyjniejszy niż szeroki rynek elektroniki konsumenckiej. 17
53
Ożywienie w 2026 r. obejmuje też lepsze warunki rynkowe i odbudowę cen części typów MLCC. To istotne zastrzeżenie: wyniki firm wspierają jednocześnie AI, elektronika samochodowa, automatyka przemysłowa, łączność optyczna oraz szersza poprawa cen komponentów. 1
2
Początki Chaozhou Three-Circle sięgają lokalnej fabryki komponentów radiowych utworzonej w 1970 r. Z czasem firma rozbudowała działalność w obszarze zaawansowanej ceramiki elektronicznej — od materiałów elektronicznych i ceramicznych, przez komponenty, po urządzenia komunikacyjne i części do sprzętu. 20
18
W przypadku rozwoju infrastruktury AI jej atutem nie jest wyłącznie skala produkcji MLCC. Spółka działa również w segmencie ceramicznych komponentów do łączności optycznej, a więc uczestniczy w dwóch kluczowych elementach infrastruktury: zasilaniu serwerów oraz szybkich połączeniach optycznych między nimi. 17
24
Wyniki za pierwsze półrocze były bardzo mocne. Three-Circle podał przychody w wysokości 6,423 mld RMB, o 54,82% wyższe rok do roku, oraz przypadający akcjonariuszom zysk netto w wysokości 1,932 mld RMB, wzrost o 56,18%. Skorygowany zysk netto zwiększył się o 69,66%. Firma wskazała na większy popyt na komponenty elektroniczne i rozwiązania dla łączności optycznej. W MLCC pomogły większe uznanie ze strony klientów, lepsza koniunktura, normalizacja cen części specyfikacji oraz wzrost sprzedaży ilościowej. 1
2
9 lipca 2026 r. Three-Circle zadebiutował również na giełdzie w Hongkongu, uzyskując status spółki notowanej równocześnie na rynkach A i H. Emisja przyniosła około 7,046 mld HKD wpływów netto. 20 Dodatkowy kapitał zwiększa możliwości inwestowania w technologię, automatyzację i ekspansję zagraniczną, ale o trwałym efekcie zdecyduje wykonanie strategii w produktach z wyższej półki, a nie samo finansowanie.
Fenghua Advanced Technology z Zhaoqing była jednym z pionierów produkcji MLCC w Chinach — w 1985 r. firma sprowadziła z USA kompletną linię produkcyjną. 17 Jej znaczenie w obecnym cyklu wynika z wychodzenia poza standardowe kondensatory dla elektroniki konsumenckiej w stronę produktów o większej pojemności i wyższym napięciu, a także komponentów dla motoryzacji, przemysłu i zastosowań wymagających wysokiej niezawodności.
Spółka deklaruje rozwijanie MLCC, rezystorów i cewek indukcyjnych pod kątem większej pojemności, napięcia, niezawodności i precyzji — między innymi dla obliczeń AI oraz elektroniki samochodowej. 2
W I półroczu 2026 r. Fenghua osiągnęła 3,50 mld RMB przychodów, o 26,28% więcej niż rok wcześniej, oraz 290 mln RMB zysku netto przypadającego akcjonariuszom, co oznacza wzrost o 74,01%. Zysk netto w samym drugim kwartale wyniósł 202 mln RMB i był o około 127% wyższy niż w pierwszym kwartale. 1
9
Dane spółki studzą jednak narrację o firmie będącej czystą ekspozycją na AI. Produkty MLCC z wyższej półki stanowiły około 40% przychodów segmentu MLCC w pierwszym półroczu, a cały segment MLCC odpowiadał za około 40% przychodów grupy. 10 Fenghua korzysta więc z popytu związanego z AI i modernizacji produktów, ale jej wyniki nadal odzwierciedlają zdywersyfikowany biznes komponentów pasywnych oraz wzrost w motoryzacji, przemyśle i innych branżach końcowych.
Viiyong, formalnie Guangdong Viiyong Electronic Technology, został założony w 2017 r. i ma siedzibę w Luoding, w mieście Yunfu w prowincji Guangdong. Firma specjalizuje się w wysokiej klasy kondensatorach MLCC. 32
Jej pozycja strategiczna różni się od dwóch notowanych, bardziej dojrzałych konkurentów. Materiały IPO Viiyong podkreślają specjalizację w miniaturowych kondensatorach o wysokiej pojemności i niezawodności, wykorzystywanych w elektronice konsumenckiej, przemyśle i motoryzacji. Według danych Frost & Sullivan przytoczonych w prospekcie, pod względem wolumenu sprzedaży w 2024 r. firma zajmowała pierwsze miejsce w Chinach i drugie na świecie w segmencie ultraminiaturowych MLCC — za Murata. 33
Dla zastosowań w serwerach AI kluczowa jest zdolność wytwarzania kondensatorów o wysokiej pojemności dzięki precyzyjnemu układaniu i laminowaniu warstw. Doniesienia związane z IPO wskazują, że Viiyong opracował proces przekraczający 1 200 warstw i rozpoczął seryjne dostawy odpowiednich modeli do czołowych producentów serwerów. 21
28 kwietnia 2026 r. giełda w Shenzhen przyjęła wniosek firmy o IPO na rynku ChiNext. Planowana emisja na 1,675 mld RMB ma w dużej części finansować rozbudowę mocy produkcyjnych wysokiej klasy MLCC. 21 W udostępnionych materiałach nie ma porównywalnego, publicznego raportu Viiyong za I półrocze 2026 r. Dlatego jego udział w fali AI najlepiej oceniać dziś przez pryzmat technologii, kwalifikacji u klientów i planowanej rozbudowy mocy, a nie półrocznych zysków.
Firmy działają w różnych częściach Guangdong: Three-Circle w Chaozhou, Fenghua w Zhaoqing, a Viiyong w Luoding w Yunfu. Branżowe publikacje nazywają je trzema muszkieterami MLCC z Guangdong i zaliczają do największego oraz najbardziej kompletnego klastra komponentów elektronicznych w Chinach. 17
Ich różnice mają znaczenie biznesowe:
Łącznie pokazują, dlaczego rozbudowa infrastruktury AI generuje popyt daleko poza samymi GPU i serwerami. W górę łańcucha dostaw rośnie znaczenie materiałów, precyzyjnej produkcji, kwalifikacji komponentów oraz połączeń optycznych.
Wyniki z 2026 r. pokazują, że większe wolumeny i lepsze ceny MLCC przekładają się na zyski. Trwała przewaga w AI wymaga jednak czegoś więcej niż uczestnictwa w cyklicznym niedoborze podaży. Dostawca musi stale spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące parametrów i kwalifikacji w serwerach, systemach zasilania i aplikacjach optycznych.
TrendForce wskazuje, że chińscy producenci zdobywają kolejne dopuszczenia i poprawiają pozycję w segmentach niskim oraz średnim, natomiast dostawcy z Japonii i Korei Południowej nadal dominują w najbardziej zaawansowanej części rynku MLCC dla serwerów AI. 34 Z perspektywy przemysłowej i inwestycyjnej pytanie jest więc proste: zwyciężą firmy, które zamienią obecny popyt w powtarzalne kontrakty na wysokomarżowe, zaawansowane produkty — a nie tylko skorzystają na ogólnym odbiciu cen.
Na razie trzy firmy z Guangdong przedstawiają trzy warianty tej samej historii o infrastrukturze AI: Three-Circle raportuje najsilniejsze wyniki i zyskał dostęp do hongkońskiego rynku kapitałowego; Fenghua przekuła modernizację portfolio w szybszy wzrost zysków; a Viiyong wybiera drogę specjalisty, łącząc rozwój technologii z rozbudową mocy produkcyjnych. Fala inwestycji w moc obliczeniową AI podniosła stawkę dla całej trójki, lecz ich zdolność do rywalizacji w najwyższym segmencie pozostanie decydującym sprawdzianem.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Jeden serwer AI wykorzystuje około 15–25 tys. kondensatorów MLCC, co podnosi popyt na komponenty o wysokiej pojemności, niezawodności i wydajności energetycznej.
Jeden serwer AI wykorzystuje około 15–25 tys. kondensatorów MLCC, co podnosi popyt na komponenty o wysokiej pojemności, niezawodności i wydajności energetycznej. W I półroczu 2026 r. Three Circle osiągnął 6,423 mld RMB przychodów i 1,932 mld RMB zysku netto, a Fenghua — odpowiednio 3,50 mld RMB oraz 290 mln RMB.
Viiyong stawia na miniaturyzację i wysoką pojemność, ale jego ekspozycję na AI na razie lepiej pokazują technologia, kwalifikacje u klientów i rozbudowa mocy niż raportowane wyniki półroczne.
Jeden serwer AI wykorzystuje około 15–25 tys. kondensatorów MLCC, co podnosi popyt na komponenty o wysokiej pojemności, niezawodności i wydajności energetycznej.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC, czyli wielowarstwowe kondensatory ceramiczne, są mikroskopijnymi elementami o dużym znaczeniu dla infrastruktury AI. Stabilizują i odsprzęgają zasilanie procesorów, pamięci oraz układów dostarczania energii. W systemach AI, gdzie obciążenie energetyczne jest wyjątkowo gęste i szybko się zmienia, potrzeba ich znacznie więcej: według danych branżowych jeden serwer AI zawiera około 15–25 tys. MLCC. 53
To przesuwa uwagę na trzech istotnych producentów z prowincji Guangdong: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technology i Viiyong. Ich wyniki za pierwszą połowę 2026 r. oraz plany inwestycyjne wskazują na wyraźną poprawę popytu i miksu produktowego. Nie oznacza to jednak, że każdy wzrost można przypisać wyłącznie sztucznej inteligencji.
Sprzęt AI podnosi zarówno liczbę potrzebnych kondensatorów, jak i wartość parametrów technicznych. W płytach serwerowych, systemach zasilania oraz urządzeniach optycznej transmisji danych potrzebne są MLCC o wysokiej pojemności, wysokim napięciu pracy, wysokiej częstotliwości, niskiej impedancji i dużej niezawodności. Dla dostawców, którzy przejdą wymagające procedury kwalifikacyjne, popyt ze strony serwerów AI jest więc atrakcyjniejszy niż szeroki rynek elektroniki konsumenckiej. 17
53
Ożywienie w 2026 r. obejmuje też lepsze warunki rynkowe i odbudowę cen części typów MLCC. To istotne zastrzeżenie: wyniki firm wspierają jednocześnie AI, elektronika samochodowa, automatyka przemysłowa, łączność optyczna oraz szersza poprawa cen komponentów. 1
2
Początki Chaozhou Three-Circle sięgają lokalnej fabryki komponentów radiowych utworzonej w 1970 r. Z czasem firma rozbudowała działalność w obszarze zaawansowanej ceramiki elektronicznej — od materiałów elektronicznych i ceramicznych, przez komponenty, po urządzenia komunikacyjne i części do sprzętu. 20
18
W przypadku rozwoju infrastruktury AI jej atutem nie jest wyłącznie skala produkcji MLCC. Spółka działa również w segmencie ceramicznych komponentów do łączności optycznej, a więc uczestniczy w dwóch kluczowych elementach infrastruktury: zasilaniu serwerów oraz szybkich połączeniach optycznych między nimi. 17
24
Wyniki za pierwsze półrocze były bardzo mocne. Three-Circle podał przychody w wysokości 6,423 mld RMB, o 54,82% wyższe rok do roku, oraz przypadający akcjonariuszom zysk netto w wysokości 1,932 mld RMB, wzrost o 56,18%. Skorygowany zysk netto zwiększył się o 69,66%. Firma wskazała na większy popyt na komponenty elektroniczne i rozwiązania dla łączności optycznej. W MLCC pomogły większe uznanie ze strony klientów, lepsza koniunktura, normalizacja cen części specyfikacji oraz wzrost sprzedaży ilościowej. 1
2
9 lipca 2026 r. Three-Circle zadebiutował również na giełdzie w Hongkongu, uzyskując status spółki notowanej równocześnie na rynkach A i H. Emisja przyniosła około 7,046 mld HKD wpływów netto. 20 Dodatkowy kapitał zwiększa możliwości inwestowania w technologię, automatyzację i ekspansję zagraniczną, ale o trwałym efekcie zdecyduje wykonanie strategii w produktach z wyższej półki, a nie samo finansowanie.
Fenghua Advanced Technology z Zhaoqing była jednym z pionierów produkcji MLCC w Chinach — w 1985 r. firma sprowadziła z USA kompletną linię produkcyjną. 17 Jej znaczenie w obecnym cyklu wynika z wychodzenia poza standardowe kondensatory dla elektroniki konsumenckiej w stronę produktów o większej pojemności i wyższym napięciu, a także komponentów dla motoryzacji, przemysłu i zastosowań wymagających wysokiej niezawodności.
Spółka deklaruje rozwijanie MLCC, rezystorów i cewek indukcyjnych pod kątem większej pojemności, napięcia, niezawodności i precyzji — między innymi dla obliczeń AI oraz elektroniki samochodowej. 2
W I półroczu 2026 r. Fenghua osiągnęła 3,50 mld RMB przychodów, o 26,28% więcej niż rok wcześniej, oraz 290 mln RMB zysku netto przypadającego akcjonariuszom, co oznacza wzrost o 74,01%. Zysk netto w samym drugim kwartale wyniósł 202 mln RMB i był o około 127% wyższy niż w pierwszym kwartale. 1
9
Dane spółki studzą jednak narrację o firmie będącej czystą ekspozycją na AI. Produkty MLCC z wyższej półki stanowiły około 40% przychodów segmentu MLCC w pierwszym półroczu, a cały segment MLCC odpowiadał za około 40% przychodów grupy. 10 Fenghua korzysta więc z popytu związanego z AI i modernizacji produktów, ale jej wyniki nadal odzwierciedlają zdywersyfikowany biznes komponentów pasywnych oraz wzrost w motoryzacji, przemyśle i innych branżach końcowych.
Viiyong, formalnie Guangdong Viiyong Electronic Technology, został założony w 2017 r. i ma siedzibę w Luoding, w mieście Yunfu w prowincji Guangdong. Firma specjalizuje się w wysokiej klasy kondensatorach MLCC. 32
Jej pozycja strategiczna różni się od dwóch notowanych, bardziej dojrzałych konkurentów. Materiały IPO Viiyong podkreślają specjalizację w miniaturowych kondensatorach o wysokiej pojemności i niezawodności, wykorzystywanych w elektronice konsumenckiej, przemyśle i motoryzacji. Według danych Frost & Sullivan przytoczonych w prospekcie, pod względem wolumenu sprzedaży w 2024 r. firma zajmowała pierwsze miejsce w Chinach i drugie na świecie w segmencie ultraminiaturowych MLCC — za Murata. 33
Dla zastosowań w serwerach AI kluczowa jest zdolność wytwarzania kondensatorów o wysokiej pojemności dzięki precyzyjnemu układaniu i laminowaniu warstw. Doniesienia związane z IPO wskazują, że Viiyong opracował proces przekraczający 1 200 warstw i rozpoczął seryjne dostawy odpowiednich modeli do czołowych producentów serwerów. 21
28 kwietnia 2026 r. giełda w Shenzhen przyjęła wniosek firmy o IPO na rynku ChiNext. Planowana emisja na 1,675 mld RMB ma w dużej części finansować rozbudowę mocy produkcyjnych wysokiej klasy MLCC. 21 W udostępnionych materiałach nie ma porównywalnego, publicznego raportu Viiyong za I półrocze 2026 r. Dlatego jego udział w fali AI najlepiej oceniać dziś przez pryzmat technologii, kwalifikacji u klientów i planowanej rozbudowy mocy, a nie półrocznych zysków.
Firmy działają w różnych częściach Guangdong: Three-Circle w Chaozhou, Fenghua w Zhaoqing, a Viiyong w Luoding w Yunfu. Branżowe publikacje nazywają je trzema muszkieterami MLCC z Guangdong i zaliczają do największego oraz najbardziej kompletnego klastra komponentów elektronicznych w Chinach. 17
Ich różnice mają znaczenie biznesowe:
Łącznie pokazują, dlaczego rozbudowa infrastruktury AI generuje popyt daleko poza samymi GPU i serwerami. W górę łańcucha dostaw rośnie znaczenie materiałów, precyzyjnej produkcji, kwalifikacji komponentów oraz połączeń optycznych.
Wyniki z 2026 r. pokazują, że większe wolumeny i lepsze ceny MLCC przekładają się na zyski. Trwała przewaga w AI wymaga jednak czegoś więcej niż uczestnictwa w cyklicznym niedoborze podaży. Dostawca musi stale spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące parametrów i kwalifikacji w serwerach, systemach zasilania i aplikacjach optycznych.
TrendForce wskazuje, że chińscy producenci zdobywają kolejne dopuszczenia i poprawiają pozycję w segmentach niskim oraz średnim, natomiast dostawcy z Japonii i Korei Południowej nadal dominują w najbardziej zaawansowanej części rynku MLCC dla serwerów AI. 34 Z perspektywy przemysłowej i inwestycyjnej pytanie jest więc proste: zwyciężą firmy, które zamienią obecny popyt w powtarzalne kontrakty na wysokomarżowe, zaawansowane produkty — a nie tylko skorzystają na ogólnym odbiciu cen.
Na razie trzy firmy z Guangdong przedstawiają trzy warianty tej samej historii o infrastrukturze AI: Three-Circle raportuje najsilniejsze wyniki i zyskał dostęp do hongkońskiego rynku kapitałowego; Fenghua przekuła modernizację portfolio w szybszy wzrost zysków; a Viiyong wybiera drogę specjalisty, łącząc rozwój technologii z rozbudową mocy produkcyjnych. Fala inwestycji w moc obliczeniową AI podniosła stawkę dla całej trójki, lecz ich zdolność do rywalizacji w najwyższym segmencie pozostanie decydującym sprawdzianem.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Jeden serwer AI wykorzystuje około 15–25 tys. kondensatorów MLCC, co podnosi popyt na komponenty o wysokiej pojemności, niezawodności i wydajności energetycznej.
Jeden serwer AI wykorzystuje około 15–25 tys. kondensatorów MLCC, co podnosi popyt na komponenty o wysokiej pojemności, niezawodności i wydajności energetycznej. W I półroczu 2026 r. Three Circle osiągnął 6,423 mld RMB przychodów i 1,932 mld RMB zysku netto, a Fenghua — odpowiednio 3,50 mld RMB oraz 290 mln RMB.
Viiyong stawia na miniaturyzację i wysoką pojemność, ale jego ekspozycję na AI na razie lepiej pokazują technologia, kwalifikacje u klientów i rozbudowa mocy niż raportowane wyniki półroczne.