Na koniec lipca 2026 r. Chiny miały 1286 GW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej, wobec 1285 GW w elektrowniach węglowych.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How has China’s installed solar capacity, reaching 1.286 billion kilowatts by the end of July 2026 and narrowly surpassing coal’s 1.285 bill. Article summary: China’s solar fleet became the country’s largest *installed* power source because exceptionally rapid utility-scale and distributed PV deployment lifted it to 1.286 billion kW at end-July 2026, just above coal’s 1.285 bi. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Chiny mają obecnie więcej zainstalowanej mocy fotowoltaicznej niż mocy w elektrowniach węglowych. Pod koniec lipca 2026 r. instalacje PV osiągnęły 1,286 mld kW, czyli 1286 GW, nieznacznie przekraczając 1,285 mld kW mocy węglowej. Fotowoltaika stanowiła ponad 30% całej zainstalowanej mocy wytwórczej kraju. 25
To ważny moment dla największego systemu elektroenergetycznego świata. Nie należy go jednak mylić z sytuacją, w której energia słoneczna stała się w Chinach głównym źródłem produkcji prądu albo najbardziej pewnym źródłem zasilania. Kolejny etap transformacji nie będzie już polegał przede wszystkim na montowaniu paneli, lecz na dostarczaniu energii tam i wtedy, gdzie oraz kiedy potrzebuje jej sieć.
Do przekroczenia progu doszło dzięki ogromnej i stałej rozbudowie zarówno wielkoskalowych farm słonecznych, jak i instalacji rozproszonych. Z 1286 GW mocy PV odnotowanych pod koniec lipca 704 GW przypadały na elektrownie wielkoskalowe, a 582 GW na fotowoltaikę rozproszoną. 22
Skalę zmiany najlepiej pokazuje tempo nowych przyłączeń. Od stycznia do lipca 2026 r. Chiny dobudowały 86,15 GW fotowoltaiki oraz 47,07 GW energetyki wiatrowej. Łącznie oba źródła odpowiadały za niemal 70% wszystkich nowych mocy wytwórczych. 36 Już pod koniec czerwca moc PV była praktycznie równa mocy węglowej: około 1,274 mld kW wobec 1,275 mld kW.
34
Krajowa ekspansja umacnia również globalną pozycję Chin w branży PV. W najnowszej ocenie IEA PVPS Chiny odpowiadały za około 60% światowych rocznych przyrostów mocy fotowoltaicznej i pozostawały największym rynkiem pod względem skumulowanej mocy. 49 Międzynarodowa Agencja Energetyczna szacuje z kolei, że Chiny mają około 85% globalnych zdolności produkcyjnych w łańcuchu dostaw energii słonecznej, a w produkcji wafli krzemowych ich udział jest szczególnie wysoki.
54
Ta koncentracja zapewnia chińskim producentom skalę i olbrzymi rynek krajowy, ale oznacza też zależność sektora od silnie skoncentrowanych łańcuchów dostaw oraz bardzo ostrej globalnej konkurencji w produkcji. 54
Moc zainstalowana określa maksymalną znamionową moc, jaką elektrownia może osiągnąć w odpowiednich warunkach. Nie mówi jednak ani o tym, ile energii wyprodukuje w ciągu roku, ani czy będzie dostępna w krytycznym momencie dla systemu.
Produkcja z fotowoltaiki zależy od pory dnia, pogody, pory roku i lokalizacji, a nocą wynosi zero. Bloki węglowe mogą natomiast zasadniczo pracować wtedy, gdy są dysponowane — z zastrzeżeniem dostępności paliwa, remontów i ograniczeń technicznych. Dlatego 1 GW mocy słonecznej i 1 GW mocy węglowej nie zapewniają takiej samej ilości sterowalnej, pewnej mocy.
Widać to już w danych o wytwarzaniu. W pierwszej połowie 2026 r. wiatr i słońce łącznie pokryły 24,6% zużycia energii elektrycznej, podczas gdy energetyka węglowa odpowiadała za 49,7% całej produkcji. Było to zarazem pierwsze półrocze, w którym udział węgla w wytwarzaniu spadł poniżej 50%. 35
34
Dla planistów liczy się zatem nie tylko liczba gigawatów, lecz także:
Chiński plan rozwoju OZE wprost wprowadza do celów kryteria pewnego zastępowania źródeł konwencjonalnych i zdolności do pokrywania szczytów. Zakłada, że do 2030 r. średnia wartość pewnej mocy wiatru i słońca osiągnie 8%, a źródła te dostarczą 20% energii podczas wieczornych szczytów letnich i zimowych. 2
Przewaga PV w mocy zainstalowanej nie oznacza, że Chiny mogą szybko wycofać flotę elektrowni węglowych. Dokumenty dotyczące 15. planu pięcioletniego nadal wskazują węgiel, ropę i gaz jako zabezpieczenie dostaw, choć źródła niekopalne mają stać się głównym źródłem produkcji energii elektrycznej. 4
Zmienia się natomiast przewidywana funkcja węgla. Zamiast pracować przede wszystkim stabilnie w podstawie systemu, elektrownie węglowe mogą być coraz częściej potrzebne przy niskiej produkcji wiatru i słońca, w wieczornych szczytach popytu, podczas ekstremalnej pogody oraz innych napięć podażowych. Analizy planu opisują przejście węgla ku roli elastycznego wsparcia mocy i bezpieczeństwa systemu. 7
To trudna zmiana operacyjna. System z większym udziałem zmiennych OZE potrzebuje nie tylko elastycznych bloków cieplnych, lecz także mocniejszych połączeń między regionami, magazynów energii, reakcji odbiorców na popyt, lepszego dysponowania oraz mechanizmów rynkowych wyceniających niezawodność, a nie wyłącznie dostarczoną energię.
Okres 15. planu pięcioletniego obejmuje lata 2026–2030. Kierunek jest jasny: zbudować system, w którym źródła niekopalne mają nie tylko wytwarzać większą część energii, ale też realniej wspierać niezawodność dostaw.
Najważniejsze cele i zapowiedzi inwestycyjne obejmują:
Przekroczenie 1286 GW dowodzi, że inwestycje w chińskiej elektroenergetyce zmieniają strukturę mocy zainstalowanej w bezprecedensowym tempie. Wzmacnia to rolę Chin jako centrum światowego rynku fotowoltaiki i tworzy potencjał dla wzrostu produkcji energii o niższej emisyjności.
Decydujące nie będzie jednak to, czy PV utrzyma przewagę kilku gigawatów nad węglem w mocy znamionowej. Prawdziwym sprawdzianem będzie zdolność Chin do przekształcenia ogromnej floty paneli w pewną i możliwą do dostarczenia energię — dzięki sieciom, magazynom, przesyłowi i elastycznemu popytowi — przy jednoczesnym ograniczaniu produkcji z węgla i zachowaniu bezpieczeństwa dostaw. Nowy nacisk 15. planu pięcioletniego na wiarygodny wkład OZE pokazuje, że decydenci uznają to za centralne wyzwanie. 2
39
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Na koniec lipca 2026 r. Chiny miały 1286 GW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej, wobec 1285 GW w elektrowniach węglowych.
Na koniec lipca 2026 r. Chiny miały 1286 GW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej, wobec 1285 GW w elektrowniach węglowych. Od stycznia do lipca przybyło 86,15 GW PV i 47,07 GW wiatru — niemal 70% wszystkich nowych mocy wytwórczych.
Kluczowym wyzwaniem do 2030 r. będzie integracja OZE: rozbudowa sieci i przesyłu, magazynowanie oraz zapewnienie dostępnej mocy w okresach szczytowego zapotrzebowania.
Na koniec lipca 2026 r. Chiny miały 1286 GW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej, wobec 1285 GW w elektrowniach węglowych.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How has China’s installed solar capacity, reaching 1.286 billion kilowatts by the end of July 2026 and narrowly surpassing coal’s 1.285 bill. Article summary: China’s solar fleet became the country’s largest *installed* power source because exceptionally rapid utility-scale and distributed PV deployment lifted it to 1.286 billion kW at end-July 2026, just above coal’s 1.285 bi. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Chiny mają obecnie więcej zainstalowanej mocy fotowoltaicznej niż mocy w elektrowniach węglowych. Pod koniec lipca 2026 r. instalacje PV osiągnęły 1,286 mld kW, czyli 1286 GW, nieznacznie przekraczając 1,285 mld kW mocy węglowej. Fotowoltaika stanowiła ponad 30% całej zainstalowanej mocy wytwórczej kraju. 25
To ważny moment dla największego systemu elektroenergetycznego świata. Nie należy go jednak mylić z sytuacją, w której energia słoneczna stała się w Chinach głównym źródłem produkcji prądu albo najbardziej pewnym źródłem zasilania. Kolejny etap transformacji nie będzie już polegał przede wszystkim na montowaniu paneli, lecz na dostarczaniu energii tam i wtedy, gdzie oraz kiedy potrzebuje jej sieć.
Do przekroczenia progu doszło dzięki ogromnej i stałej rozbudowie zarówno wielkoskalowych farm słonecznych, jak i instalacji rozproszonych. Z 1286 GW mocy PV odnotowanych pod koniec lipca 704 GW przypadały na elektrownie wielkoskalowe, a 582 GW na fotowoltaikę rozproszoną. 22
Skalę zmiany najlepiej pokazuje tempo nowych przyłączeń. Od stycznia do lipca 2026 r. Chiny dobudowały 86,15 GW fotowoltaiki oraz 47,07 GW energetyki wiatrowej. Łącznie oba źródła odpowiadały za niemal 70% wszystkich nowych mocy wytwórczych. 36 Już pod koniec czerwca moc PV była praktycznie równa mocy węglowej: około 1,274 mld kW wobec 1,275 mld kW.
34
Krajowa ekspansja umacnia również globalną pozycję Chin w branży PV. W najnowszej ocenie IEA PVPS Chiny odpowiadały za około 60% światowych rocznych przyrostów mocy fotowoltaicznej i pozostawały największym rynkiem pod względem skumulowanej mocy. 49 Międzynarodowa Agencja Energetyczna szacuje z kolei, że Chiny mają około 85% globalnych zdolności produkcyjnych w łańcuchu dostaw energii słonecznej, a w produkcji wafli krzemowych ich udział jest szczególnie wysoki.
54
Ta koncentracja zapewnia chińskim producentom skalę i olbrzymi rynek krajowy, ale oznacza też zależność sektora od silnie skoncentrowanych łańcuchów dostaw oraz bardzo ostrej globalnej konkurencji w produkcji. 54
Moc zainstalowana określa maksymalną znamionową moc, jaką elektrownia może osiągnąć w odpowiednich warunkach. Nie mówi jednak ani o tym, ile energii wyprodukuje w ciągu roku, ani czy będzie dostępna w krytycznym momencie dla systemu.
Produkcja z fotowoltaiki zależy od pory dnia, pogody, pory roku i lokalizacji, a nocą wynosi zero. Bloki węglowe mogą natomiast zasadniczo pracować wtedy, gdy są dysponowane — z zastrzeżeniem dostępności paliwa, remontów i ograniczeń technicznych. Dlatego 1 GW mocy słonecznej i 1 GW mocy węglowej nie zapewniają takiej samej ilości sterowalnej, pewnej mocy.
Widać to już w danych o wytwarzaniu. W pierwszej połowie 2026 r. wiatr i słońce łącznie pokryły 24,6% zużycia energii elektrycznej, podczas gdy energetyka węglowa odpowiadała za 49,7% całej produkcji. Było to zarazem pierwsze półrocze, w którym udział węgla w wytwarzaniu spadł poniżej 50%. 35
34
Dla planistów liczy się zatem nie tylko liczba gigawatów, lecz także:
Chiński plan rozwoju OZE wprost wprowadza do celów kryteria pewnego zastępowania źródeł konwencjonalnych i zdolności do pokrywania szczytów. Zakłada, że do 2030 r. średnia wartość pewnej mocy wiatru i słońca osiągnie 8%, a źródła te dostarczą 20% energii podczas wieczornych szczytów letnich i zimowych. 2
Przewaga PV w mocy zainstalowanej nie oznacza, że Chiny mogą szybko wycofać flotę elektrowni węglowych. Dokumenty dotyczące 15. planu pięcioletniego nadal wskazują węgiel, ropę i gaz jako zabezpieczenie dostaw, choć źródła niekopalne mają stać się głównym źródłem produkcji energii elektrycznej. 4
Zmienia się natomiast przewidywana funkcja węgla. Zamiast pracować przede wszystkim stabilnie w podstawie systemu, elektrownie węglowe mogą być coraz częściej potrzebne przy niskiej produkcji wiatru i słońca, w wieczornych szczytach popytu, podczas ekstremalnej pogody oraz innych napięć podażowych. Analizy planu opisują przejście węgla ku roli elastycznego wsparcia mocy i bezpieczeństwa systemu. 7
To trudna zmiana operacyjna. System z większym udziałem zmiennych OZE potrzebuje nie tylko elastycznych bloków cieplnych, lecz także mocniejszych połączeń między regionami, magazynów energii, reakcji odbiorców na popyt, lepszego dysponowania oraz mechanizmów rynkowych wyceniających niezawodność, a nie wyłącznie dostarczoną energię.
Okres 15. planu pięcioletniego obejmuje lata 2026–2030. Kierunek jest jasny: zbudować system, w którym źródła niekopalne mają nie tylko wytwarzać większą część energii, ale też realniej wspierać niezawodność dostaw.
Najważniejsze cele i zapowiedzi inwestycyjne obejmują:
Przekroczenie 1286 GW dowodzi, że inwestycje w chińskiej elektroenergetyce zmieniają strukturę mocy zainstalowanej w bezprecedensowym tempie. Wzmacnia to rolę Chin jako centrum światowego rynku fotowoltaiki i tworzy potencjał dla wzrostu produkcji energii o niższej emisyjności.
Decydujące nie będzie jednak to, czy PV utrzyma przewagę kilku gigawatów nad węglem w mocy znamionowej. Prawdziwym sprawdzianem będzie zdolność Chin do przekształcenia ogromnej floty paneli w pewną i możliwą do dostarczenia energię — dzięki sieciom, magazynom, przesyłowi i elastycznemu popytowi — przy jednoczesnym ograniczaniu produkcji z węgla i zachowaniu bezpieczeństwa dostaw. Nowy nacisk 15. planu pięcioletniego na wiarygodny wkład OZE pokazuje, że decydenci uznają to za centralne wyzwanie. 2
39
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Na koniec lipca 2026 r. Chiny miały 1286 GW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej, wobec 1285 GW w elektrowniach węglowych.
Na koniec lipca 2026 r. Chiny miały 1286 GW zainstalowanej mocy fotowoltaicznej, wobec 1285 GW w elektrowniach węglowych. Od stycznia do lipca przybyło 86,15 GW PV i 47,07 GW wiatru — niemal 70% wszystkich nowych mocy wytwórczych.
Kluczowym wyzwaniem do 2030 r. będzie integracja OZE: rozbudowa sieci i przesyłu, magazynowanie oraz zapewnienie dostępnej mocy w okresach szczytowego zapotrzebowania.