MiMo V2.6 Pro osiągnął według doniesień 46,32 pkt w Artificial Analysis Intelligence Index v4.3, a Flash kosztuje w API około jedną trzecią stawek Pro. Pro ma 1,02 bln parametrów ogółem i 42 mld aktywnych na token; Flash — około 309 mld ogółem i 15 mld aktywnych.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Xiaomi’s September 21–22, 2026 release of the MIT-licensed MiMo‑V2.6 open-weight multimodal models—Pro (1.02 trillion total/42 billi. Article summary: MiMo‑V2.6 is a technically significant open-weight release: Pro appears to be the strongest open-weight model on the available independent aggregate ranking, while Flash offers much of the capability at substantially low. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomi MiMo-V2.6 to jedna z ciekawszych premier modeli o otwartych wagach dla zastosowań agentowych i multimodalnych. Flagowy Pro łączy ogromną, rzadką architekturę mixture-of-experts (MoE) z niskimi deklarowanymi stawkami API, a Flash ma być znacznie tańszą opcją do obsługi większego wolumenu zapytań.
Dla przedsiębiorstwa sama wydajność i licencja nie wystarczą. Zarzuty, że Xiaomi miało wykorzystywać odpowiedzi Claude’a w nieautoryzowanej destylacji, rodzą nierozstrzygnięte pytania o pochodzenie danych treningowych, ryzyko prawne oraz wiarygodność ewaluacji. Dlatego MiMo-V2.6 warto dziś traktować przede wszystkim jako kandydata do pilotażu.
Xiaomi opublikowało do pobrania checkpointy MiMo-V2.6-Pro-RL i MiMo-V2.6-Flash-RL; ich repozytoria wskazują licencję MIT. Firma udostępniła też MiMo-V2.6-Distill-Qwen-9B — 9-miliardowy model agentowy, który według opisu powstał przez dostrajanie nadzorowane Qwen3.5-9B na danych wygenerowanych przez MiMo. 2
4
5
Dwa większe modele są przedstawiane jako systemy omnimodalne: przyjmują tekst, obrazy, wideo i audio, a deklarowane okno kontekstowe sięga 1 mln tokenów. Pro to rzadki model MoE z 1,02 bln parametrów ogółem, z których 42 mld jest aktywowanych dla pojedynczego tokenu. Flash ma około 309 mld parametrów ogółem i 15 mld aktywnych na token. 3
Licencja MIT daje szerokie prawo do używania i modyfikowania udostępnionych artefaktów. Sama w sobie nie potwierdza jednak pochodzenia każdego elementu danych treningowych ani syntetycznych wyników użytych wcześniej w procesie tworzenia modelu. Nie rozstrzyga też ewentualnych roszczeń dotyczących własności intelektualnej czy zgodności z wymogami regulacyjnymi.
Według publikowanych informacji MiMo-V2.6-Pro uzyskał 46,32 punktu w Intelligence Index v4.3 firmy Artificial Analysis — tyle samo co Grok 4.7 w tym zestawieniu i najwyższy wynik w przywołanym rankingu modeli o otwartych wagach. To istotny zewnętrzny sygnał, ale indeks złożony nie dowodzi jeszcze skuteczności na danych konkretnej organizacji, w języku polskim czy innych wymaganych językach, przy jej limitach opóźnień, zasadach bezpieczeństwa i rzeczywistych zadaniach z długim kontekstem. 23
24
Materiały Xiaomi wskazują także na silne wyniki w programowaniu i zadaniach agentowych. W wynikach uczenia ze wzmocnieniem dla DeepSWE v1.1 średni wynik Pro w metryce average@3 wzrósł z 58,4 do 72,6, a Flash — z 48,7 do 65,7. DeepSWE v1.1 obejmuje 113 zadań inżynierii repozytoriów, weryfikowanych funkcjonalnie; average@3 oznacza średni odsetek zaliczonych prób w trzech wygenerowanych podejściach. 10
To wartościowe dane, lecz do niezależnego odtworzenia należy je uznawać za wyniki raportowane przez dostawcę. Decyzja o wdrożeniu powinna opierać się na ślepych testach na prywatnych zbiorach kontrolnych i zadaniach zbliżonych do produkcyjnych, a nie wyłącznie na tabeli wyników benchmarków.
| Model | Skala architektury | Deklarowana cena API za 1 mln tokenów wejściowych | Deklarowana cena API za 1 mln tokenów wyjściowych | Praktyczne zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| MiMo-V2.6-Pro | 1,02 bln ogółem / 42 mld aktywnych | 0,435 USD | 0,87 USD | Najwyższa deklarowana jakość w trudnych testach agentowych i inżynierskich |
| MiMo-V2.6-Flash | Około 309 mld ogółem / 15 mld aktywnych | 0,14 USD | 0,28 USD | Eksperymenty na większą skalę i zadania wrażliwe na koszt |
Deklarowane stawki Flash są w przybliżeniu równe jednej trzeciej cen Pro — zarówno dla nowych tokenów wejściowych, jak i wyjściowych. 20 To czyni Flash rozsądnym pierwszym modelem do testów tam, gdzie istotniejszy jest wolumen pracy niż uzyskanie ostatniego ułamka przewagi w benchmarku.
Samodzielne hostowanie zmienia jednak rachunek. Otwarte wagi mogą zwiększać przenośność i kontrolę nad danymi, ale firma przejmuje wtedy koszty oraz obowiązki związane z GPU, magazynowaniem, obsługą inferencji, monitoringiem, aktualizacjami i wsparciem. Najniższa cena tokena nie musi oznaczać najniższego całkowitego kosztu posiadania.
Premiera objęła publiczne checkpointy i raport techniczny. Z relacji na temat ujawnionych przez Xiaomi przebiegów RL wynika, że oba duże modele przeszły 30 kroków RL na około 750 tys. trajektorii. Xiaomi podało koszt około 2,62 mln USD dla przebiegu Pro i 850 tys. USD dla Flash, czyli łącznie około 3,47 mln USD. 18
29
Nie należy jednak traktować tych liczb jako pełnego kosztu stworzenia modeli. Przywołane źródła wskazują, że obejmują one tylko fazę RL, a kosztów pretrenowania nie ujawniono. 29 Są więc dowodem efektywności jednego etapu dostrajania, a nie kompletnym bilansem rozwoju modeli.
10 września Anthropic podał, że wykrył i przerwał domniemane kampanie nieautoryzowanej destylacji wymierzone w Claude’a, przypisane siedmiu laboratoriom z Chin, w tym Xiaomi. Anthropic definiuje niedozwoloną destylację jako działanie na przemysłową skalę, mające potajemnie wydobyć możliwości modelu i odtworzyć je bez upoważnienia. 47
Według relacji o tych zarzutach Xiaomi miało rejestrować rozmowy związane z modelami MiMo i przesyłać je do Claude’a w celu tworzenia danych treningowych. Wtórne omówienie raportu Anthropic mówi o ponad 400 tys. zapytań z wykorzystaniem ponad 1,5 tys. kont; wskazuje też, że Anthropic nie zaobserwował podawania odpowiedzi Claude’a użytkownikom końcowym. 44 Szerszy zestaw kampanii opisywano jako około 190 mln lub blisko 200 mln interakcji w kilku domniemanych operacjach.
33
38
Są to zarzuty Anthropic, a nie ustalenia sądu ani wyniki niezależnego audytu kryminalistycznego. Dostępne materiały nie wykazują, że konkretny checkpoint MiMo-V2.6 zawiera treści pochodzące od Claude’a, że przesłano dane konkretnego klienta ani że skażono konkretny benchmark. Te rozróżnienia mają znaczenie.
Mimo to zarzuty tworzą realną listę pytań due diligence:
Najbezpieczniej traktować MiMo-V2.6 jako kandydata do pilotażu, a nie automatyczny fundament strategicznej platformy AI — przynajmniej dopóki nie zostaną wyjaśnione kwestie pochodzenia danych.
MiMo-V2.6 oferuje nietypowo atrakcyjne połączenie: wagi do pobrania na licencji MIT, deklarowany multimodalny kontekst do 1 mln tokenów, silne raportowane wyniki i niskie ceny inferencji. Pro warto oceniać tam, gdzie najważniejsze są możliwości, a Flash — gdy celem jest szerokie i ekonomiczne eksperymentowanie. 3
20
23
Otwarte udostępnienie nie jest jednak równoznaczne z gotowością do użycia w przedsiębiorstwie. Dopóki Xiaomi nie przedstawi satysfakcjonujących dowodów dotyczących pochodzenia danych, ładu nad modelem i podziału ryzyka, MiMo-V2.6 powinien być traktowany jako obiecująca rodzina modeli do kontrolowanych pilotaży — z wymogiem niezależnej walidacji przed powierzeniem mu danych wrażliwych lub procesów krytycznych dla biznesu.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
MiMo V2.6 Pro osiągnął według doniesień 46,32 pkt w Artificial Analysis Intelligence Index v4.3, a Flash kosztuje w API około jedną trzecią stawek Pro.
MiMo V2.6 Pro osiągnął według doniesień 46,32 pkt w Artificial Analysis Intelligence Index v4.3, a Flash kosztuje w API około jedną trzecią stawek Pro. Pro ma 1,02 bln parametrów ogółem i 42 mld aktywnych na token; Flash — około 309 mld ogółem i 15 mld aktywnych.
Najrozsądniejszym podejściem jest kontrolowany pilotaż na danych niewrażliwych, a nie bezwarunkowe wdrożenie produkcyjne — do czasu wyjaśnienia pochodzenia danych, ochron umownych i niezależnych testów.
MiMo V2.6 Pro osiągnął według doniesień 46,32 pkt w Artificial Analysis Intelligence Index v4.3, a Flash kosztuje w API około jedną trzecią stawek Pro. Pro ma 1,02 bln parametrów ogółem i 42 mld aktywnych na token; Flash — około 309 mld ogółem i 15 mld aktywnych.
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 TerraObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Xiaomi’s September 21–22, 2026 release of the MIT-licensed MiMo‑V2.6 open-weight multimodal models—Pro (1.02 trillion total/42 billi. Article summary: MiMo‑V2.6 is a technically significant open-weight release: Pro appears to be the strongest open-weight model on the available independent aggregate ranking, while Flash offers much of the capability at substantially low. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Xiaomi MiMo-V2.6 to jedna z ciekawszych premier modeli o otwartych wagach dla zastosowań agentowych i multimodalnych. Flagowy Pro łączy ogromną, rzadką architekturę mixture-of-experts (MoE) z niskimi deklarowanymi stawkami API, a Flash ma być znacznie tańszą opcją do obsługi większego wolumenu zapytań.
Dla przedsiębiorstwa sama wydajność i licencja nie wystarczą. Zarzuty, że Xiaomi miało wykorzystywać odpowiedzi Claude’a w nieautoryzowanej destylacji, rodzą nierozstrzygnięte pytania o pochodzenie danych treningowych, ryzyko prawne oraz wiarygodność ewaluacji. Dlatego MiMo-V2.6 warto dziś traktować przede wszystkim jako kandydata do pilotażu.
Xiaomi opublikowało do pobrania checkpointy MiMo-V2.6-Pro-RL i MiMo-V2.6-Flash-RL; ich repozytoria wskazują licencję MIT. Firma udostępniła też MiMo-V2.6-Distill-Qwen-9B — 9-miliardowy model agentowy, który według opisu powstał przez dostrajanie nadzorowane Qwen3.5-9B na danych wygenerowanych przez MiMo. 2
4
5
Dwa większe modele są przedstawiane jako systemy omnimodalne: przyjmują tekst, obrazy, wideo i audio, a deklarowane okno kontekstowe sięga 1 mln tokenów. Pro to rzadki model MoE z 1,02 bln parametrów ogółem, z których 42 mld jest aktywowanych dla pojedynczego tokenu. Flash ma około 309 mld parametrów ogółem i 15 mld aktywnych na token. 3
Licencja MIT daje szerokie prawo do używania i modyfikowania udostępnionych artefaktów. Sama w sobie nie potwierdza jednak pochodzenia każdego elementu danych treningowych ani syntetycznych wyników użytych wcześniej w procesie tworzenia modelu. Nie rozstrzyga też ewentualnych roszczeń dotyczących własności intelektualnej czy zgodności z wymogami regulacyjnymi.
Według publikowanych informacji MiMo-V2.6-Pro uzyskał 46,32 punktu w Intelligence Index v4.3 firmy Artificial Analysis — tyle samo co Grok 4.7 w tym zestawieniu i najwyższy wynik w przywołanym rankingu modeli o otwartych wagach. To istotny zewnętrzny sygnał, ale indeks złożony nie dowodzi jeszcze skuteczności na danych konkretnej organizacji, w języku polskim czy innych wymaganych językach, przy jej limitach opóźnień, zasadach bezpieczeństwa i rzeczywistych zadaniach z długim kontekstem. 23
24
Materiały Xiaomi wskazują także na silne wyniki w programowaniu i zadaniach agentowych. W wynikach uczenia ze wzmocnieniem dla DeepSWE v1.1 średni wynik Pro w metryce average@3 wzrósł z 58,4 do 72,6, a Flash — z 48,7 do 65,7. DeepSWE v1.1 obejmuje 113 zadań inżynierii repozytoriów, weryfikowanych funkcjonalnie; average@3 oznacza średni odsetek zaliczonych prób w trzech wygenerowanych podejściach. 10
To wartościowe dane, lecz do niezależnego odtworzenia należy je uznawać za wyniki raportowane przez dostawcę. Decyzja o wdrożeniu powinna opierać się na ślepych testach na prywatnych zbiorach kontrolnych i zadaniach zbliżonych do produkcyjnych, a nie wyłącznie na tabeli wyników benchmarków.
| Model | Skala architektury | Deklarowana cena API za 1 mln tokenów wejściowych | Deklarowana cena API za 1 mln tokenów wyjściowych | Praktyczne zastosowanie |
|---|---|---|---|---|
| MiMo-V2.6-Pro | 1,02 bln ogółem / 42 mld aktywnych | 0,435 USD | 0,87 USD | Najwyższa deklarowana jakość w trudnych testach agentowych i inżynierskich |
| MiMo-V2.6-Flash | Około 309 mld ogółem / 15 mld aktywnych | 0,14 USD | 0,28 USD | Eksperymenty na większą skalę i zadania wrażliwe na koszt |
Deklarowane stawki Flash są w przybliżeniu równe jednej trzeciej cen Pro — zarówno dla nowych tokenów wejściowych, jak i wyjściowych. 20 To czyni Flash rozsądnym pierwszym modelem do testów tam, gdzie istotniejszy jest wolumen pracy niż uzyskanie ostatniego ułamka przewagi w benchmarku.
Samodzielne hostowanie zmienia jednak rachunek. Otwarte wagi mogą zwiększać przenośność i kontrolę nad danymi, ale firma przejmuje wtedy koszty oraz obowiązki związane z GPU, magazynowaniem, obsługą inferencji, monitoringiem, aktualizacjami i wsparciem. Najniższa cena tokena nie musi oznaczać najniższego całkowitego kosztu posiadania.
Premiera objęła publiczne checkpointy i raport techniczny. Z relacji na temat ujawnionych przez Xiaomi przebiegów RL wynika, że oba duże modele przeszły 30 kroków RL na około 750 tys. trajektorii. Xiaomi podało koszt około 2,62 mln USD dla przebiegu Pro i 850 tys. USD dla Flash, czyli łącznie około 3,47 mln USD. 18
29
Nie należy jednak traktować tych liczb jako pełnego kosztu stworzenia modeli. Przywołane źródła wskazują, że obejmują one tylko fazę RL, a kosztów pretrenowania nie ujawniono. 29 Są więc dowodem efektywności jednego etapu dostrajania, a nie kompletnym bilansem rozwoju modeli.
10 września Anthropic podał, że wykrył i przerwał domniemane kampanie nieautoryzowanej destylacji wymierzone w Claude’a, przypisane siedmiu laboratoriom z Chin, w tym Xiaomi. Anthropic definiuje niedozwoloną destylację jako działanie na przemysłową skalę, mające potajemnie wydobyć możliwości modelu i odtworzyć je bez upoważnienia. 47
Według relacji o tych zarzutach Xiaomi miało rejestrować rozmowy związane z modelami MiMo i przesyłać je do Claude’a w celu tworzenia danych treningowych. Wtórne omówienie raportu Anthropic mówi o ponad 400 tys. zapytań z wykorzystaniem ponad 1,5 tys. kont; wskazuje też, że Anthropic nie zaobserwował podawania odpowiedzi Claude’a użytkownikom końcowym. 44 Szerszy zestaw kampanii opisywano jako około 190 mln lub blisko 200 mln interakcji w kilku domniemanych operacjach.
33
38
Są to zarzuty Anthropic, a nie ustalenia sądu ani wyniki niezależnego audytu kryminalistycznego. Dostępne materiały nie wykazują, że konkretny checkpoint MiMo-V2.6 zawiera treści pochodzące od Claude’a, że przesłano dane konkretnego klienta ani że skażono konkretny benchmark. Te rozróżnienia mają znaczenie.
Mimo to zarzuty tworzą realną listę pytań due diligence:
Najbezpieczniej traktować MiMo-V2.6 jako kandydata do pilotażu, a nie automatyczny fundament strategicznej platformy AI — przynajmniej dopóki nie zostaną wyjaśnione kwestie pochodzenia danych.
MiMo-V2.6 oferuje nietypowo atrakcyjne połączenie: wagi do pobrania na licencji MIT, deklarowany multimodalny kontekst do 1 mln tokenów, silne raportowane wyniki i niskie ceny inferencji. Pro warto oceniać tam, gdzie najważniejsze są możliwości, a Flash — gdy celem jest szerokie i ekonomiczne eksperymentowanie. 3
20
23
Otwarte udostępnienie nie jest jednak równoznaczne z gotowością do użycia w przedsiębiorstwie. Dopóki Xiaomi nie przedstawi satysfakcjonujących dowodów dotyczących pochodzenia danych, ładu nad modelem i podziału ryzyka, MiMo-V2.6 powinien być traktowany jako obiecująca rodzina modeli do kontrolowanych pilotaży — z wymogiem niezależnej walidacji przed powierzeniem mu danych wrażliwych lub procesów krytycznych dla biznesu.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
MiMo V2.6 Pro osiągnął według doniesień 46,32 pkt w Artificial Analysis Intelligence Index v4.3, a Flash kosztuje w API około jedną trzecią stawek Pro.
MiMo V2.6 Pro osiągnął według doniesień 46,32 pkt w Artificial Analysis Intelligence Index v4.3, a Flash kosztuje w API około jedną trzecią stawek Pro. Pro ma 1,02 bln parametrów ogółem i 42 mld aktywnych na token; Flash — około 309 mld ogółem i 15 mld aktywnych.
Najrozsądniejszym podejściem jest kontrolowany pilotaż na danych niewrażliwych, a nie bezwarunkowe wdrożenie produkcyjne — do czasu wyjaśnienia pochodzenia danych, ochron umownych i niezależnych testów.