DeepSeek V4 Flash może być wyjątkowo tani dla długotrwałych agentów, ponieważ wejście z cache kosztuje 0,0028 USD za milion tokenów, a bez trafienia w cache — 0,14 USD, czyli 50 razy więcej. Platformy zewnętrzne mogą reklamować niższe stawki, ale mogą korzystać z innych wersji modelu, kwantyzacji, zasad routowania,...
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How can DeepSeek V4 Flash remain the cheapest major AI model—and potentially stay cheapest even after a 30× list-price increase—given that t. Article summary: DeepSeek V4 Flash can remain cheapest in effective cost because “price per input token” is the wrong unit for long-running agents. The decisive variable is the share of input that is served from a reusable prefix cache: . Topic tags: general, general web, user generated, documentation, academic. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, w
Przewaga cenowa DeepSeek V4 Flash wynika z elementu, który łatwo przeoczyć przy porównywaniu nagłówkowych stawek: wejście trafiające do cache i wejście bez trafienia są rozliczane zupełnie inaczej. We wcześniejszym cenniku wejście bez trafienia w cache kosztowało 0,14 USD za milion tokenów, wejście z cache — 0,0028 USD, a tokeny wyjściowe — 0,28 USD. 12
To szczególnie korzystne dla agentów kodujących, którzy wielokrotnie wysyłają te same instrukcje systemowe, definicje narzędzi, kontekst repozytorium lub inne długie początki promptu. Nie oznacza to jednak, że Flash będzie najtańszy dla każdego użytkownika, obciążenia i dostawcy.
Dla zadania, w którym część wejścia trafiająca do cache wynosi h, uśredniona stawka za wejście wygląda w przybliżeniu tak:
h × stawka za trafienie w cache + (1 − h) × stawka za brak trafienia
Przy wcześniejszych stawkach 99-procentowy udział wejścia z cache oznaczał koszt około 0,00417 USD za milion tokenów — mniej więcej 34 razy niższy niż 0,14 USD za milion tokenów bez trafienia w cache. To wyliczenie nie obejmuje tokenów wyjściowych, które są rozliczane osobno i mogą dominować rachunek, jeśli agent generuje dużo kodu, objaśnień lub wyników działania narzędzi.
W praktyce ta sama usługa może wyglądać zupełnie inaczej dla różnych użytkowników:
DeepSeek opisuje swoje rozwiązanie jako automatyczne cache’owanie prefiksu promptu. Powtarzające się początki zapytań są rozliczane po niższej stawce za trafienie w cache. 12 Warunkiem jest jednak ścisłe ponowne użycie prefiksu: zmiana jego wcześniejszej części może sprawić, że dalszy fragment również nie skorzysta z cache.
Dostawcy zewnętrzni mogą oferować V4 Flash taniej niż oficjalne API. Przykładowo aktualny cennik DeepInfra pokazuje warianty V4 Flash w cenie około 0,08–0,09 USD za milion tokenów wejściowych i 0,18 USD za milion tokenów wyjściowych, z osobnymi stawkami dla wejścia z cache. 29 OpenRouter prezentuje natomiast wielu dostawców różnych wersji V4 Flash, a cena zależy od konkretnego snapshotu modelu i wybranej trasy.
21
22
Nie muszą to być identyczne produkty. Rzetelne porównanie powinno uwzględniać:
Niższa cena z cennika może rzeczywiście oznaczać mniejszy rachunek przy zadaniach, które prawie nie korzystają z cache. Z kolei oficjalna trasa może okazać się korzystniejsza podczas długiej sesji, jeśli jej prefiks pozostaje niezmienny. Właściwe pytanie brzmi więc nie: „Kto ma najniższą stawkę za wejście?”, lecz: „Która trasa najtaniej i niezawodnie doprowadza zadanie do końca?”
Scenariusz 30-krotnej podwyżki warto traktować jako test wrażliwości, a nie prognozę. Pomnożenie wcześniejszej stawki 0,0028 USD za milion tokenów z cache przez 30 daje 0,084 USD. To nadal mniej niż wcześniejsze 0,14 USD za milion tokenów wejściowych bez trafienia w cache.
Porównanie obejmuje jednak tylko jedną pozycję na rachunku. Gdyby również tokeny wyjściowe podrożały 30 razy, wcześniejsza stawka 0,28 USD wzrosłaby do 8,40 USD za milion tokenów. Obciążenie, które generuje dużo kodu lub długich odpowiedzi, mogłoby więc stać się znacznie droższe, nawet jeśli wejście z cache nadal byłoby relatywnie tanie. Tak samo bezpośrednio odczuliby podwyżkę użytkownicy, których zapytania często nie trafiają w cache.
Wniosek jest warunkowy:
DeepSeek V4 Flash może zachować przewagę wynikającą z cache nawet po bardzo dużej nominalnej podwyżce, ale nie pozostanie najtańszy przy każdym połączeniu trafień w cache, chybionych zapytań, tokenów wyjściowych i opłat dostawcy.
W późniejszych cennikach pojawiły się stawki poza szczytem i w godzinach szczytu. Dla V4 Flash podawano 0,22 USD za milion tokenów wejściowych bez trafienia w cache, 0,007 USD za wejście z cache i 0,66 USD za wyjście poza szczytem. W szczycie stawki miały wynosić odpowiednio 0,44, 0,014 i 1,32 USD. 10
20
To wyraźne podwyżki względem wcześniejszego układu 0,14/0,0028/0,28 USD, ale nie jednolita podwyżka 30-krotna. Cennik zależny od pory dnia może przesuwać zadania wsadowe poza okres największego obciążenia albo ograniczać popyt na ograniczoną przepustowość. Sam w sobie nie dowodzi jednak, czy wzrosły koszty obsługi modelu, czy po prostu popyt pozostał wyjątkowo wysoki — albo czy zadziałały oba czynniki.
Dla kupujących lekcja jest prostsza: godzina uruchomienia agenta może stać się częścią modelu kosztowego. Jeśli zadania da się planować, warto porównywać rachunki w szczycie i poza szczytem, zamiast opierać się na jednej nominalnej stawce.
W opisywanym przez społeczność eksperymencie obejmującym 20 tysięcy zapytań DeepSeek miał osiągnąć 100-procentowy poziom trafień w cache w ciągu 12 godzin. Dla GLM po pięciu minutach raportowano znacznie niższy wynik, a inne modele — Kimi i GPT — miały plasować się pomiędzy nimi. 31
To interesująca obserwacja, ponieważ pokazuje, dlaczego długotrwałe agenty mogą inaczej oceniać dostawców niż krótkie, jednorazowe prompty. Nie jest to jednak niezależnie powtórzony benchmark porównujący modele. Wynik zależy między innymi od dokładnego budowania prefiksu, usuwania wpisów z cache, routingu, współbieżności, czasu przechowywania oraz formatu promptów po stronie klienta.
Programiści powinni odtworzyć taki test dla własnej trajektorii agenta i osobno rejestrować tokeny z trafieniem oraz bez trafienia w cache. Stabilna architektura promptu — stałe instrukcje na początku, a zmienne dane później — może znacząco poprawić ekonomikę, ale efekt należy zmierzyć, a nie zakładać z góry.
OpenCode Go to inny produkt niż bezpośredni dostęp do API. Dokumentacja opisuje go jako subskrypcję za 10 USD miesięcznie, obejmującą DeepSeek V4 Flash i wykorzystującą kroczące limity wyrażone w dolarach: 12 USD w ciągu pięciu godzin, 30 USD tygodniowo i 60 USD miesięcznie. 1
Takiego planu nie można uczciwie porównywać z bezpośrednim API wyłącznie na podstawie miesięcznej opłaty albo stawki za token. OpenCode kontroluje routing i faktyczny limit wykorzystania, podczas gdy bezpośrednie API udostępnia rozliczenia tokenowe oraz informacje o działaniu cache. Doniesienia o planie wskazują również, że po podwyżce zmieniła się wartość wykorzystania przypisana do V4 Flash. 6
Twierdzenie, że Go jest podczas długich sesji od dwóch do dziesięciu razy droższy, wymagałoby uruchomienia tego samego strumienia promptów przez obie trasy i zapisania co najmniej:
Bez takiego kontrolowanego porównania można sformułować węższy wniosek: subskrypcja może wyglądać taniej na papierze, ale generować wyższy koszt efektywny, jeśli jej trasa traci możliwość ponownego wykorzystania kontekstu. Zależy to jednak od konkretnego obciążenia.
W realistycznym porównaniu należy mierzyć koszt ukończenia zadania, a nie tylko koszt miliona tokenów wejściowych. Ten sam snapshot modelu i tę samą sekwencję promptów trzeba uruchomić u różnych dostawców, rejestrując:
Warto wykonać zarówno test przyjazny dla cache, jak i test, w którym kontekst często się zmienia. Pierwszy pokaże korzyści ze stabilnego prefiksu, a drugi — co dzieje się, gdy agent nieustannie przebudowuje kontekst.
DeepSeek V4 Flash może pozostać jednym z najtańszych wyborów dla długotrwałych agentów kodujących, ponieważ cache’owanie prefiksu zmienia ekonomię wielokrotnie używanego kontekstu. Dostawca zewnętrzny może oferować niższą cenę nagłówkową, a nawet duża podwyżka może pozostawić wejście z cache konkurencyjnym. Żaden z tych faktów nie dowodzi jednak, że Flash jest najtańszy w każdej sytuacji.
Decydujące są: odsetek trafień w cache, liczba tokenów wyjściowych, ceny w godzinach szczytu, sposób implementacji po stronie dostawcy oraz koszt niezawodnego ukończenia zadania. W systemach produkcyjnych te pomiary są ważniejsze niż pojedyncze porównanie stawek z cennika.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
DeepSeek V4 Flash może być wyjątkowo tani dla długotrwałych agentów, ponieważ wejście z cache kosztuje 0,0028 USD za milion tokenów, a bez trafienia w cache — 0,14 USD, czyli 50 razy więcej.
DeepSeek V4 Flash może być wyjątkowo tani dla długotrwałych agentów, ponieważ wejście z cache kosztuje 0,0028 USD za milion tokenów, a bez trafienia w cache — 0,14 USD, czyli 50 razy więcej. Platformy zewnętrzne mogą reklamować niższe stawki, ale mogą korzystać z innych wersji modelu, kwantyzacji, zasad routowania, okien cache i poziomów obsługi.
Hipotetyczna podwyżka 30 krotna zwiększyłaby cenę wejścia z cache do 0,084 USD za milion tokenów według wcześniejszego cennika — nadal poniżej dawnej stawki 0,14 USD za wejście bez trafienia w cache, ale nie oznaczało...
DeepSeek V4 Flash może być wyjątkowo tani dla długotrwałych agentów, ponieważ wejście z cache kosztuje 0,0028 USD za milion tokenów, a bez trafienia w cache — 0,14 USD, czyli 50 razy więcej. Platformy zewnętrzne mogą reklamować niższe stawki, ale mogą korzystać z innych wersji modelu, kwantyzacji, zasad routowania,...
Opublikowane przezEdytowane za pomocą GPT-5.6 LunaObrazy wygenerowane za pomocą GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How can DeepSeek V4 Flash remain the cheapest major AI model—and potentially stay cheapest even after a 30× list-price increase—given that t. Article summary: DeepSeek V4 Flash can remain cheapest in effective cost because “price per input token” is the wrong unit for long-running agents. The decisive variable is the share of input that is served from a reusable prefix cache: . Topic tags: general, general web, user generated, documentation, academic. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, w
Przewaga cenowa DeepSeek V4 Flash wynika z elementu, który łatwo przeoczyć przy porównywaniu nagłówkowych stawek: wejście trafiające do cache i wejście bez trafienia są rozliczane zupełnie inaczej. We wcześniejszym cenniku wejście bez trafienia w cache kosztowało 0,14 USD za milion tokenów, wejście z cache — 0,0028 USD, a tokeny wyjściowe — 0,28 USD. 12
To szczególnie korzystne dla agentów kodujących, którzy wielokrotnie wysyłają te same instrukcje systemowe, definicje narzędzi, kontekst repozytorium lub inne długie początki promptu. Nie oznacza to jednak, że Flash będzie najtańszy dla każdego użytkownika, obciążenia i dostawcy.
Dla zadania, w którym część wejścia trafiająca do cache wynosi h, uśredniona stawka za wejście wygląda w przybliżeniu tak:
h × stawka za trafienie w cache + (1 − h) × stawka za brak trafienia
Przy wcześniejszych stawkach 99-procentowy udział wejścia z cache oznaczał koszt około 0,00417 USD za milion tokenów — mniej więcej 34 razy niższy niż 0,14 USD za milion tokenów bez trafienia w cache. To wyliczenie nie obejmuje tokenów wyjściowych, które są rozliczane osobno i mogą dominować rachunek, jeśli agent generuje dużo kodu, objaśnień lub wyników działania narzędzi.
W praktyce ta sama usługa może wyglądać zupełnie inaczej dla różnych użytkowników:
DeepSeek opisuje swoje rozwiązanie jako automatyczne cache’owanie prefiksu promptu. Powtarzające się początki zapytań są rozliczane po niższej stawce za trafienie w cache. 12 Warunkiem jest jednak ścisłe ponowne użycie prefiksu: zmiana jego wcześniejszej części może sprawić, że dalszy fragment również nie skorzysta z cache.
Dostawcy zewnętrzni mogą oferować V4 Flash taniej niż oficjalne API. Przykładowo aktualny cennik DeepInfra pokazuje warianty V4 Flash w cenie około 0,08–0,09 USD za milion tokenów wejściowych i 0,18 USD za milion tokenów wyjściowych, z osobnymi stawkami dla wejścia z cache. 29 OpenRouter prezentuje natomiast wielu dostawców różnych wersji V4 Flash, a cena zależy od konkretnego snapshotu modelu i wybranej trasy.
21
22
Nie muszą to być identyczne produkty. Rzetelne porównanie powinno uwzględniać:
Niższa cena z cennika może rzeczywiście oznaczać mniejszy rachunek przy zadaniach, które prawie nie korzystają z cache. Z kolei oficjalna trasa może okazać się korzystniejsza podczas długiej sesji, jeśli jej prefiks pozostaje niezmienny. Właściwe pytanie brzmi więc nie: „Kto ma najniższą stawkę za wejście?”, lecz: „Która trasa najtaniej i niezawodnie doprowadza zadanie do końca?”
Scenariusz 30-krotnej podwyżki warto traktować jako test wrażliwości, a nie prognozę. Pomnożenie wcześniejszej stawki 0,0028 USD za milion tokenów z cache przez 30 daje 0,084 USD. To nadal mniej niż wcześniejsze 0,14 USD za milion tokenów wejściowych bez trafienia w cache.
Porównanie obejmuje jednak tylko jedną pozycję na rachunku. Gdyby również tokeny wyjściowe podrożały 30 razy, wcześniejsza stawka 0,28 USD wzrosłaby do 8,40 USD za milion tokenów. Obciążenie, które generuje dużo kodu lub długich odpowiedzi, mogłoby więc stać się znacznie droższe, nawet jeśli wejście z cache nadal byłoby relatywnie tanie. Tak samo bezpośrednio odczuliby podwyżkę użytkownicy, których zapytania często nie trafiają w cache.
Wniosek jest warunkowy:
DeepSeek V4 Flash może zachować przewagę wynikającą z cache nawet po bardzo dużej nominalnej podwyżce, ale nie pozostanie najtańszy przy każdym połączeniu trafień w cache, chybionych zapytań, tokenów wyjściowych i opłat dostawcy.
W późniejszych cennikach pojawiły się stawki poza szczytem i w godzinach szczytu. Dla V4 Flash podawano 0,22 USD za milion tokenów wejściowych bez trafienia w cache, 0,007 USD za wejście z cache i 0,66 USD za wyjście poza szczytem. W szczycie stawki miały wynosić odpowiednio 0,44, 0,014 i 1,32 USD. 10
20
To wyraźne podwyżki względem wcześniejszego układu 0,14/0,0028/0,28 USD, ale nie jednolita podwyżka 30-krotna. Cennik zależny od pory dnia może przesuwać zadania wsadowe poza okres największego obciążenia albo ograniczać popyt na ograniczoną przepustowość. Sam w sobie nie dowodzi jednak, czy wzrosły koszty obsługi modelu, czy po prostu popyt pozostał wyjątkowo wysoki — albo czy zadziałały oba czynniki.
Dla kupujących lekcja jest prostsza: godzina uruchomienia agenta może stać się częścią modelu kosztowego. Jeśli zadania da się planować, warto porównywać rachunki w szczycie i poza szczytem, zamiast opierać się na jednej nominalnej stawce.
W opisywanym przez społeczność eksperymencie obejmującym 20 tysięcy zapytań DeepSeek miał osiągnąć 100-procentowy poziom trafień w cache w ciągu 12 godzin. Dla GLM po pięciu minutach raportowano znacznie niższy wynik, a inne modele — Kimi i GPT — miały plasować się pomiędzy nimi. 31
To interesująca obserwacja, ponieważ pokazuje, dlaczego długotrwałe agenty mogą inaczej oceniać dostawców niż krótkie, jednorazowe prompty. Nie jest to jednak niezależnie powtórzony benchmark porównujący modele. Wynik zależy między innymi od dokładnego budowania prefiksu, usuwania wpisów z cache, routingu, współbieżności, czasu przechowywania oraz formatu promptów po stronie klienta.
Programiści powinni odtworzyć taki test dla własnej trajektorii agenta i osobno rejestrować tokeny z trafieniem oraz bez trafienia w cache. Stabilna architektura promptu — stałe instrukcje na początku, a zmienne dane później — może znacząco poprawić ekonomikę, ale efekt należy zmierzyć, a nie zakładać z góry.
OpenCode Go to inny produkt niż bezpośredni dostęp do API. Dokumentacja opisuje go jako subskrypcję za 10 USD miesięcznie, obejmującą DeepSeek V4 Flash i wykorzystującą kroczące limity wyrażone w dolarach: 12 USD w ciągu pięciu godzin, 30 USD tygodniowo i 60 USD miesięcznie. 1
Takiego planu nie można uczciwie porównywać z bezpośrednim API wyłącznie na podstawie miesięcznej opłaty albo stawki za token. OpenCode kontroluje routing i faktyczny limit wykorzystania, podczas gdy bezpośrednie API udostępnia rozliczenia tokenowe oraz informacje o działaniu cache. Doniesienia o planie wskazują również, że po podwyżce zmieniła się wartość wykorzystania przypisana do V4 Flash. 6
Twierdzenie, że Go jest podczas długich sesji od dwóch do dziesięciu razy droższy, wymagałoby uruchomienia tego samego strumienia promptów przez obie trasy i zapisania co najmniej:
Bez takiego kontrolowanego porównania można sformułować węższy wniosek: subskrypcja może wyglądać taniej na papierze, ale generować wyższy koszt efektywny, jeśli jej trasa traci możliwość ponownego wykorzystania kontekstu. Zależy to jednak od konkretnego obciążenia.
W realistycznym porównaniu należy mierzyć koszt ukończenia zadania, a nie tylko koszt miliona tokenów wejściowych. Ten sam snapshot modelu i tę samą sekwencję promptów trzeba uruchomić u różnych dostawców, rejestrując:
Warto wykonać zarówno test przyjazny dla cache, jak i test, w którym kontekst często się zmienia. Pierwszy pokaże korzyści ze stabilnego prefiksu, a drugi — co dzieje się, gdy agent nieustannie przebudowuje kontekst.
DeepSeek V4 Flash może pozostać jednym z najtańszych wyborów dla długotrwałych agentów kodujących, ponieważ cache’owanie prefiksu zmienia ekonomię wielokrotnie używanego kontekstu. Dostawca zewnętrzny może oferować niższą cenę nagłówkową, a nawet duża podwyżka może pozostawić wejście z cache konkurencyjnym. Żaden z tych faktów nie dowodzi jednak, że Flash jest najtańszy w każdej sytuacji.
Decydujące są: odsetek trafień w cache, liczba tokenów wyjściowych, ceny w godzinach szczytu, sposób implementacji po stronie dostawcy oraz koszt niezawodnego ukończenia zadania. W systemach produkcyjnych te pomiary są ważniejsze niż pojedyncze porównanie stawek z cennika.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
DeepSeek V4 Flash może być wyjątkowo tani dla długotrwałych agentów, ponieważ wejście z cache kosztuje 0,0028 USD za milion tokenów, a bez trafienia w cache — 0,14 USD, czyli 50 razy więcej.
DeepSeek V4 Flash może być wyjątkowo tani dla długotrwałych agentów, ponieważ wejście z cache kosztuje 0,0028 USD za milion tokenów, a bez trafienia w cache — 0,14 USD, czyli 50 razy więcej. Platformy zewnętrzne mogą reklamować niższe stawki, ale mogą korzystać z innych wersji modelu, kwantyzacji, zasad routowania, okien cache i poziomów obsługi.
Hipotetyczna podwyżka 30 krotna zwiększyłaby cenę wejścia z cache do 0,084 USD za milion tokenów według wcześniejszego cennika — nadal poniżej dawnej stawki 0,14 USD za wejście bez trafienia w cache, ale nie oznaczało...