Fallet var mindre kraftig målt på Xiaomis rapporterte nettoresultat. Morningstar, som viste til selskapets resultater, oppga et nettoresultat på 9,46 milliarder RMB, ned 20,5 prosent fra året før, mens det justerte resultatet falt 42,6 prosent.
Samtidig svekket konsernets bruttomargin seg til 19,8 prosent, fra 22,5 prosent året før. Høyere komponentkostnader og tøff konkurranse la press på lønnsomheten.
Smarttelefoninntektene falt 7,5 prosent til 42,1 milliarder RMB. Xiaomi leverte 31,2 millioner smarttelefoner, en nedgang på 26,5 prosent fra året før. Selskapet reduserte blant annet leveransene av modeller i mellom- og lavprissegmentet, samtidig som etterspørselen ble svekket av høyere komponentkostnader.
Presset var særlig tydelig på marginene. Bruttomarginen for smarttelefoner falt til 8,5 prosent, fra 11,5 prosent året før.
Xiaomi satte opp prisene og flyttet produktsammensetningen mot dyrere modeller, men dette var ikke nok til å oppveie økningen i kostnadene for minnebrikker og andre komponenter. Gjennomsnittlig salgspris for smarttelefoner nådde rekordhøye 1 351 RMB, opp 25,9 prosent, mens premiumtelefoner sto for 32,1 prosent av Xiaomis smarttelefonsalg i Kina.
Kombinasjonen av høyere priser, færre solgte enheter og svakere marginer tyder på at premiumstrategien først og fremst dempet inntektsfallet – den snudde ikke den underliggende motvinden i mobilmarkedet. Kildematerialet peker på høye minnekostnader som en viktig faktor, men dokumenterer ikke uavhengig hvor stor del av mangelen som skyldtes konkrete prioriteringer hos bestemte minneprodusenter.
Segmentet Smarte elbiler, KI og andre nye satsinger fikk inntekter på 24,9 milliarder RMB i andre kvartal, opp 17,1 prosent fra året før. Av dette kom 23,9 milliarder RMB fra smarte elbiler og 1,0 milliarder RMB fra andre relaterte virksomheter, blant annet KI-inntekter knyttet til Xiaomis MiMo-serie med store språkmodeller.
Xiaomi leverte 104 199 biler i kvartalet. Samlede leveranser av SU7-serien passerte 500 000, ifølge den oppsummerte resultatrapporteringen.
Veksten krevde samtidig betydelige investeringer. Segmentet fikk et driftsunderskudd på 2,6 milliarder RMB og en bruttomargin på 19,2 prosent. Siden segmentet omfatter både bilsalg, KI og andre nye satsinger, kan driftsunderskuddet ikke brukes som et isolert mål på lønnsomheten i selve bilvirksomheten.
Xiaomi sa at det verste presset på smarttelefonvirksomheten var over, og ventet at økningen i minneprisene skulle avta i andre halvår 2026.
Selskapet arbeidet også mot et mål om å levere 550 000 biler i løpet av hele 2026, ifølge omtalen før resultatfremleggelsen. SkyNomad-serien, med modellene N70 Max og N90 Max, var ventet lansert i september. Xiaomis offisielle melding oppga forhåndssalgspriser på henholdsvis 259 900 RMB og 299 900 RMB.
Xiaomis videre utvikling avhenger dermed av to forhold: om lavere prispress på minnebrikker kan bidra til å hente tilbake smarttelefonmarginene, og om selskapet klarer å gjøre den raske elbilveksten lønnsom. Andre kvartal viser at Xiaomi bygger skala i nye forretningsområder, men ikke at disse ennå gir et varig positivt driftsresultat.
Fallet var mindre kraftig målt på Xiaomis rapporterte nettoresultat. Morningstar, som viste til selskapets resultater, oppga et nettoresultat på 9,46 milliarder RMB, ned 20,5 prosent fra året før, mens det justerte resultatet falt 42,6 prosent.
Samtidig svekket konsernets bruttomargin seg til 19,8 prosent, fra 22,5 prosent året før. Høyere komponentkostnader og tøff konkurranse la press på lønnsomheten.
Smarttelefoninntektene falt 7,5 prosent til 42,1 milliarder RMB. Xiaomi leverte 31,2 millioner smarttelefoner, en nedgang på 26,5 prosent fra året før. Selskapet reduserte blant annet leveransene av modeller i mellom- og lavprissegmentet, samtidig som etterspørselen ble svekket av høyere komponentkostnader.
Presset var særlig tydelig på marginene. Bruttomarginen for smarttelefoner falt til 8,5 prosent, fra 11,5 prosent året før.
Xiaomi satte opp prisene og flyttet produktsammensetningen mot dyrere modeller, men dette var ikke nok til å oppveie økningen i kostnadene for minnebrikker og andre komponenter. Gjennomsnittlig salgspris for smarttelefoner nådde rekordhøye 1 351 RMB, opp 25,9 prosent, mens premiumtelefoner sto for 32,1 prosent av Xiaomis smarttelefonsalg i Kina.
Kombinasjonen av høyere priser, færre solgte enheter og svakere marginer tyder på at premiumstrategien først og fremst dempet inntektsfallet – den snudde ikke den underliggende motvinden i mobilmarkedet. Kildematerialet peker på høye minnekostnader som en viktig faktor, men dokumenterer ikke uavhengig hvor stor del av mangelen som skyldtes konkrete prioriteringer hos bestemte minneprodusenter.
Segmentet Smarte elbiler, KI og andre nye satsinger fikk inntekter på 24,9 milliarder RMB i andre kvartal, opp 17,1 prosent fra året før. Av dette kom 23,9 milliarder RMB fra smarte elbiler og 1,0 milliarder RMB fra andre relaterte virksomheter, blant annet KI-inntekter knyttet til Xiaomis MiMo-serie med store språkmodeller.
Xiaomi leverte 104 199 biler i kvartalet. Samlede leveranser av SU7-serien passerte 500 000, ifølge den oppsummerte resultatrapporteringen.
Veksten krevde samtidig betydelige investeringer. Segmentet fikk et driftsunderskudd på 2,6 milliarder RMB og en bruttomargin på 19,2 prosent. Siden segmentet omfatter både bilsalg, KI og andre nye satsinger, kan driftsunderskuddet ikke brukes som et isolert mål på lønnsomheten i selve bilvirksomheten.
Xiaomi sa at det verste presset på smarttelefonvirksomheten var over, og ventet at økningen i minneprisene skulle avta i andre halvår 2026.
Selskapet arbeidet også mot et mål om å levere 550 000 biler i løpet av hele 2026, ifølge omtalen før resultatfremleggelsen. SkyNomad-serien, med modellene N70 Max og N90 Max, var ventet lansert i september. Xiaomis offisielle melding oppga forhåndssalgspriser på henholdsvis 259 900 RMB og 299 900 RMB.
Xiaomis videre utvikling avhenger dermed av to forhold: om lavere prispress på minnebrikker kan bidra til å hente tilbake smarttelefonmarginene, og om selskapet klarer å gjøre den raske elbilveksten lønnsom. Andre kvartal viser at Xiaomi bygger skala i nye forretningsområder, men ikke at disse ennå gir et varig positivt driftsresultat.