Bak topplinjetallene skjuler det seg et svært ujevnt marked. Europa sto for den globale økningen med en vekst på hele 33 %, mens Nord-Amerika opplevde den største nedgangen av noen stor region – ned 27 %. Kinas hjemmemarked svekket seg, men andelen nye energikjøretøyer (NEV) passerte 60 % for første gang, takket være en rekordstor eksportboom.
Europeiske EV-salg nådde omtrent 450.000 enheter i juli, et hopp på 33 % sammenlignet med fjoråret. Dette løftet regionens år-til-dato-vekst til 28 % . I første halvår av 2026 alene ble det solgt 1,24 millioner elbiler i Europa, en økning på 33,7 % fra H1 2025 .
Ledende nasjonale markeder så spesielt sterke gevinster. Frankrike postet en BEV-markedsandel på 35 % i juli, med en salgsvekst på 127 % år-over-år, støttet av en inntektsbasert kjøpsbonus og en tredje runde av sosialt leieprogram – som tilbød leiepriser ned mot 94 euro per måned for modeller som Citroën ë-C3 . Tyskland, regionens største BEV-marked målt i volum, registrerte en BEV-andel på 29 % (+62 %), drevet av private kjøpere som kvalifiserte for kjøpsinsentiver på opptil 6.000 euro . Storbritannia rapporterte en rekordhøy BEV-markedsandel på 27,5 %, med en økning i nyregistreringer på 44,5 % . Nederland og Belgia postet også sterke gevinster, og Danmarks BEV-andel nådde 80 % .
Politiske drivere bak den europeiske økningen inkluderer gjeninnføring av nasjonale subsidier i store bilmarkeder de siste 18 månedene, utvidet ladeinfrastruktur, høye drivstoffpriser, strengere EU CO₂-mål og et økende antall konkurransedyktige – spesielt rimelige kinesiske – EV-modeller .
Kinas EV-marked gir et mer sammensatt bilde, ettersom data rapportert gjennom to ulike linser gir forskjellige hovedtall.
CAAMs engrosdata (inkludert eksport) viser at totale NEV-salg (New Energy Vehicles) nådde 1.561.000 enheter i juli, noe som utgjorde en rekordhøy 60,4 % av alt nybilsalg – første gang andelen har oversteget 60 % . År-over-år-veksten på dette grunnlaget var +23,7 % . NEV-produksjonen nådde også en rekord på 1.576.000 enheter .
CPCAs detaljhandelsdata forteller en mer avdempet historie. NEV-penetrasjon i detaljhandelen nådde en rekord på 65,1 % i juli (opp 11,6 prosentpoeng fra i fjor), men detaljvolumene falt for syvende måned på rad . Rene batterielektriske biler (BEV) så detaljsalg på omtrent 647.000 enheter, opp 6 % år-over-år, mens detaljsalget av ladbare hybrider (PHEV) falt med 21,1 % .
Eksportboomen var den virkelige historien. NEV-eksporten steg til et sted mellom 540.000 og 553.000 enheter i juli – opp omtrent 1,5 ganger år-over-år – og utgjorde mer enn halvparten av Kinas totale bilkjøretøyeksport for andre måned på rad . Alene eksporterte BYD 173.721 NEV-er i juli, noe som ga dem en andel på 32,2 % av Kinas NEV-eksportmarked . Tesla Kina lå på tredjeplass i eksport, med 66.330 enheter . Denne eksportboomen kompenserte delvis for svakere innenlandsk detaljhandelsefterspørsel.
Best presterende bilprodusent: BYD leverte 419.211 NEV-er i juli, opp 21,7 % år-over-år, deres høyeste månedlige salg så langt i år .
Metodologisk merknad: BMIs globale tall på 1,85 millioner bruker en smalere EV-definisjon og en annen metode på tvers av landegrensene enn CAAMs bredere NEV-telling. BMI-tallet for Kina rapporteres til omtrent 980.000 enheter , noe som forklarer forskjellen mellom Kinas totale innenlandske engrosproduksjon og enhetene som telles i BMIs regionale opptelling.
Nord-Amerika var det svakeste store EV-markedet i juli 2026. Salget falt til omtrent 140.000 enheter, en nedgang på -27 % år-over-år . Hittil i år ligger salget på 900.000 enheter, ned 18 % fra samme periode i 2025 .
USAs ytelse var den viktigste årsaken. USAs EV-salg falt mer enn 30 % år-over-år i juli alene, selv om det totale lettkjøretøysalget bare falt 1,4 % . En beskjeden bedring i Q2 dukket opp kort, men juli reverserte den trenden .
Politiske årsaker er klare og godt dokumenterte. Fjerningen av det føderale EV-skattefradraget på 7.500 dollar i september 2025 under Trump-administrasjonen, kombinert med fossilvennlige politikk, redusert regulatorisk press og utløp av kjøpsinsentiver, har kraftig redusert etterspørselen . Rabattene har også krympet, noe som ytterligere har dempet salget . I tillegg inflaterte et rush for å kjøpe EV-er i 2024 og tidlig 2025 før kredittens utløp sammenligningsgrunnlaget, noe som gjorde nedgangen år-over-år enda brattere .
Markeder utenfor Europa, Kina og Nord-Amerika sto for omtrent 280.000 EV-er i juli 2026 – beregnet som restleddet fra det globale totaltallet på 1,85 millioner minus de tre store regionene .
Disse markedene viste det sterkeste vekstmomentumet av noen region. I første halvår av 2026 var EV-salget i resten av verden opp omtrent 98 % år-over-år, totalt omtrent 1,4 millioner enheter gjennom juni . Viktige bidragsytere inkluderer India, Sørøst-Asia, Brasil og Australia, der politisk støtte og nye modellanseringer driver adopsjon .
Bak topplinjetallene skjuler det seg et svært ujevnt marked. Europa sto for den globale økningen med en vekst på hele 33 %, mens Nord-Amerika opplevde den største nedgangen av noen stor region – ned 27 %. Kinas hjemmemarked svekket seg, men andelen nye energikjøretøyer (NEV) passerte 60 % for første gang, takket være en rekordstor eksportboom.
Europeiske EV-salg nådde omtrent 450.000 enheter i juli, et hopp på 33 % sammenlignet med fjoråret. Dette løftet regionens år-til-dato-vekst til 28 % . I første halvår av 2026 alene ble det solgt 1,24 millioner elbiler i Europa, en økning på 33,7 % fra H1 2025 .
Ledende nasjonale markeder så spesielt sterke gevinster. Frankrike postet en BEV-markedsandel på 35 % i juli, med en salgsvekst på 127 % år-over-år, støttet av en inntektsbasert kjøpsbonus og en tredje runde av sosialt leieprogram – som tilbød leiepriser ned mot 94 euro per måned for modeller som Citroën ë-C3 . Tyskland, regionens største BEV-marked målt i volum, registrerte en BEV-andel på 29 % (+62 %), drevet av private kjøpere som kvalifiserte for kjøpsinsentiver på opptil 6.000 euro . Storbritannia rapporterte en rekordhøy BEV-markedsandel på 27,5 %, med en økning i nyregistreringer på 44,5 % . Nederland og Belgia postet også sterke gevinster, og Danmarks BEV-andel nådde 80 % .
Politiske drivere bak den europeiske økningen inkluderer gjeninnføring av nasjonale subsidier i store bilmarkeder de siste 18 månedene, utvidet ladeinfrastruktur, høye drivstoffpriser, strengere EU CO₂-mål og et økende antall konkurransedyktige – spesielt rimelige kinesiske – EV-modeller .
Kinas EV-marked gir et mer sammensatt bilde, ettersom data rapportert gjennom to ulike linser gir forskjellige hovedtall.
CAAMs engrosdata (inkludert eksport) viser at totale NEV-salg (New Energy Vehicles) nådde 1.561.000 enheter i juli, noe som utgjorde en rekordhøy 60,4 % av alt nybilsalg – første gang andelen har oversteget 60 % . År-over-år-veksten på dette grunnlaget var +23,7 % . NEV-produksjonen nådde også en rekord på 1.576.000 enheter .
CPCAs detaljhandelsdata forteller en mer avdempet historie. NEV-penetrasjon i detaljhandelen nådde en rekord på 65,1 % i juli (opp 11,6 prosentpoeng fra i fjor), men detaljvolumene falt for syvende måned på rad . Rene batterielektriske biler (BEV) så detaljsalg på omtrent 647.000 enheter, opp 6 % år-over-år, mens detaljsalget av ladbare hybrider (PHEV) falt med 21,1 % .
Eksportboomen var den virkelige historien. NEV-eksporten steg til et sted mellom 540.000 og 553.000 enheter i juli – opp omtrent 1,5 ganger år-over-år – og utgjorde mer enn halvparten av Kinas totale bilkjøretøyeksport for andre måned på rad . Alene eksporterte BYD 173.721 NEV-er i juli, noe som ga dem en andel på 32,2 % av Kinas NEV-eksportmarked . Tesla Kina lå på tredjeplass i eksport, med 66.330 enheter . Denne eksportboomen kompenserte delvis for svakere innenlandsk detaljhandelsefterspørsel.
Best presterende bilprodusent: BYD leverte 419.211 NEV-er i juli, opp 21,7 % år-over-år, deres høyeste månedlige salg så langt i år .
Metodologisk merknad: BMIs globale tall på 1,85 millioner bruker en smalere EV-definisjon og en annen metode på tvers av landegrensene enn CAAMs bredere NEV-telling. BMI-tallet for Kina rapporteres til omtrent 980.000 enheter , noe som forklarer forskjellen mellom Kinas totale innenlandske engrosproduksjon og enhetene som telles i BMIs regionale opptelling.
Nord-Amerika var det svakeste store EV-markedet i juli 2026. Salget falt til omtrent 140.000 enheter, en nedgang på -27 % år-over-år . Hittil i år ligger salget på 900.000 enheter, ned 18 % fra samme periode i 2025 .
USAs ytelse var den viktigste årsaken. USAs EV-salg falt mer enn 30 % år-over-år i juli alene, selv om det totale lettkjøretøysalget bare falt 1,4 % . En beskjeden bedring i Q2 dukket opp kort, men juli reverserte den trenden .
Politiske årsaker er klare og godt dokumenterte. Fjerningen av det føderale EV-skattefradraget på 7.500 dollar i september 2025 under Trump-administrasjonen, kombinert med fossilvennlige politikk, redusert regulatorisk press og utløp av kjøpsinsentiver, har kraftig redusert etterspørselen . Rabattene har også krympet, noe som ytterligere har dempet salget . I tillegg inflaterte et rush for å kjøpe EV-er i 2024 og tidlig 2025 før kredittens utløp sammenligningsgrunnlaget, noe som gjorde nedgangen år-over-år enda brattere .
Markeder utenfor Europa, Kina og Nord-Amerika sto for omtrent 280.000 EV-er i juli 2026 – beregnet som restleddet fra det globale totaltallet på 1,85 millioner minus de tre store regionene .
Disse markedene viste det sterkeste vekstmomentumet av noen region. I første halvår av 2026 var EV-salget i resten av verden opp omtrent 98 % år-over-år, totalt omtrent 1,4 millioner enheter gjennom juni . Viktige bidragsytere inkluderer India, Sørøst-Asia, Brasil og Australia, der politisk støtte og nye modellanseringer driver adopsjon .