Finske teknologiselskaper hentet inn om lag 1,3 milliarder euro gjennom 53 finansieringsrunder i første halvår 2026. ICEYE hadde tre oppgitte finansieringer på til sammen 900 millioner euro: 150 millioner euro i februar, 300 millioner i gjeldsfinansiering i mai og 450 millioner i juni.
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Finland’s top-funded tech companies in the first half of 2026, how much did each of the ten companies raise, what technologies and. Article summary: Finland attracted about €1.3 billion through 53 tech funding deals in H1 2026, but the supplied evidence does not identify the ten companies, their individual round sizes, technologies, target markets, or stated uses of . Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Finlands teknologimiljø hentet inn om lag 1,3 milliarder euro fordelt på 53 finansieringsrunder i første halvår 2026. Det mest iøynefallende er hvor konsentrert kapitalen var: Romsektoren mottok rundt 900 millioner euro, eller nær 69 prosent av totalen. 8
Kildematerialet inneholder imidlertid ikke en komplett og verifiserbar topp-ti-liste med selskaper, beløp, teknologi, markeder og planlagt bruk av pengene. Det er derfor ikke grunnlag for å fylle ut manglende selskaper med antakelser. Det sikre bildet ligger i de offentlig oppgitte rundene – og i hva de forteller om finsk teknologiinvestering.
De tilgjengelige datasettene for 2026 og andre kvartal oppgir følgende runder:
| Selskap | Finansiering | Dato | Oppgitt beløp |
|---|---|---|---|
| ICEYE | Series D+ | februar 2026 | 150 millioner euro |
| ICEYE | Gjeldsfinansiering | mai 2026 | 300 millioner euro |
| ICEYE | Series D+ | juni 2026 | 450 millioner euro |
| Verda (tidligere DataCrunch) | Annet | april 2026 | 100 millioner euro |
| Solar Foods | Tilskudd | juni 2026 | Ikke oppgitt |
ICEYEs tre oppgitte finansieringer summerer seg til 900 millioner euro. Det tilsvarer den rapporterte finansieringen til romsektoren i første halvår, og gjør ICEYE til den tydelige drivkraften bak den romfartsdrevne konsentrasjonen i materialet som er tilgjengelig. 3
6
8
Materialet slår ikke fast at oppføringene dekker ti ulike selskaper, og gir heller ikke nok offentlig oppgitte beløp til å rangere ti selskaper presist. Solar Foods er for eksempel oppført med et tilskudd uten beløp, mens utdragene ikke identifiserer de øvrige selskapene som eventuelt ville vært blant de mest finansierte. 6
Mye av momentet kom i andre kvartal. Finske oppstartsbedrifter hentet da 1,0 milliard euro gjennom 30 runder, en økning på 496,8 prosent fra samme kvartal året før. Datasettene identifiserte 28 oppstartsbedrifter, og deeptech var den mest aktive sektoren. Business Finland, den finske offentlige innovasjonsfinansieringsaktøren, var den mest aktive investoren målt i antall avtaler. 6
Her er det viktig å skille mellom aktivitet og kapitalverdi. At deeptech var mest aktiv, betyr ikke nødvendigvis at sektoren fikk flest euro. Totalen for første halvår ble dominert av store romfartsfinansieringer, mens deeptech ledet i antall runder. Det passer med et marked der noen få modne, kapitalintensive selskaper kan prege overskriftene, samtidig som et bredere lag av selskaper henter mindre beløp. 8
6
Rapporteringen beskriver investeringer innen blant annet deeptech, kvantedatabehandling, KI-infrastruktur, energi, halvledere og cleantech. I tillegg kommer programvare, helseteknologi, matteknologi, cybersikkerhet, e-handel og sportsteknologi. 8
Finansieringen omfatter også flere typer kapital: tidlige pre-seed- og såkornrunder, vekstfinansiering i senere faser, gjeld og tilskudd. 8 Oversikten fra andre kvartal viser dette konkret, med både ICEYEs egenkapital- og gjeldsfinansiering og et tilskudd til Solar Foods.
6
Samlet peker tallene mot et todelt marked:
En troverdig topp-ti-rangering krever offentlig oppgitte beløp for hvert selskap, en konsekvent måte å behandle flere runder i samme selskap på, og nok informasjon til å etterprøve produkt, marked og bruk av kapitalen. De tilgjengelige utdragene er bare en delvis avtaleliste. De bekrefter ICEYEs tre runder og Verdas runde på 100 millioner euro, men oppgir ikke de resterende selskapene, fullstendige beløp eller formålet med finansieringen. 3
6
Kildene representerer dessuten ulike tidspunkter og datasett: Halvårsrapporten oppgir rundt 1,3 milliarder euro gjennom 53 avtaler, mens et senere 2026-datasett oppgir 1,4 milliarder euro gjennom 61 runder for 57 oppstartsbedrifter. Tallene bør derfor ikke behandles som én og samme rangering. De ser ut til å bygge på ulike rapporteringstidspunkter eller ulik dekning. 8
3
Den etterprøvbare konklusjonen er dermed ikke en spekulativ topp-ti-liste: ICEYEs 900 millioner euro i oppgitte finansieringer i 2026 gjorde romfart til den dominerende kraften i Finlands finansieringshistorie for første halvår, mens aktiviteten i deeptech og bredden av sektorer viser at økosystemet var mer mangfoldig enn de største rundene alene skulle tilsi. 3
6
8
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Finske teknologiselskaper hentet inn om lag 1,3 milliarder euro gjennom 53 finansieringsrunder i første halvår 2026.
Finske teknologiselskaper hentet inn om lag 1,3 milliarder euro gjennom 53 finansieringsrunder i første halvår 2026. ICEYE hadde tre oppgitte finansieringer på til sammen 900 millioner euro: 150 millioner euro i februar, 300 millioner i gjeldsfinansiering i mai og 450 millioner i juni.
Tallene peker på et todelt marked: Store, kapitaltunge romfartsrunder løftet totalen, mens deeptech var mest aktiv målt i antall runder i andre kvartal.
Finske teknologiselskaper hentet inn om lag 1,3 milliarder euro gjennom 53 finansieringsrunder i første halvår 2026. ICEYE hadde tre oppgitte finansieringer på til sammen 900 millioner euro: 150 millioner euro i februar, 300 millioner i gjeldsfinansiering i mai og 450 millioner i juni.
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What were Finland’s top-funded tech companies in the first half of 2026, how much did each of the ten companies raise, what technologies and. Article summary: Finland attracted about €1.3 billion through 53 tech funding deals in H1 2026, but the supplied evidence does not identify the ten companies, their individual round sizes, technologies, target markets, or stated uses of . Topic tags: general, news, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers
Finlands teknologimiljø hentet inn om lag 1,3 milliarder euro fordelt på 53 finansieringsrunder i første halvår 2026. Det mest iøynefallende er hvor konsentrert kapitalen var: Romsektoren mottok rundt 900 millioner euro, eller nær 69 prosent av totalen. 8
Kildematerialet inneholder imidlertid ikke en komplett og verifiserbar topp-ti-liste med selskaper, beløp, teknologi, markeder og planlagt bruk av pengene. Det er derfor ikke grunnlag for å fylle ut manglende selskaper med antakelser. Det sikre bildet ligger i de offentlig oppgitte rundene – og i hva de forteller om finsk teknologiinvestering.
De tilgjengelige datasettene for 2026 og andre kvartal oppgir følgende runder:
| Selskap | Finansiering | Dato | Oppgitt beløp |
|---|---|---|---|
| ICEYE | Series D+ | februar 2026 | 150 millioner euro |
| ICEYE | Gjeldsfinansiering | mai 2026 | 300 millioner euro |
| ICEYE | Series D+ | juni 2026 | 450 millioner euro |
| Verda (tidligere DataCrunch) | Annet | april 2026 | 100 millioner euro |
| Solar Foods | Tilskudd | juni 2026 | Ikke oppgitt |
ICEYEs tre oppgitte finansieringer summerer seg til 900 millioner euro. Det tilsvarer den rapporterte finansieringen til romsektoren i første halvår, og gjør ICEYE til den tydelige drivkraften bak den romfartsdrevne konsentrasjonen i materialet som er tilgjengelig. 3
6
8
Materialet slår ikke fast at oppføringene dekker ti ulike selskaper, og gir heller ikke nok offentlig oppgitte beløp til å rangere ti selskaper presist. Solar Foods er for eksempel oppført med et tilskudd uten beløp, mens utdragene ikke identifiserer de øvrige selskapene som eventuelt ville vært blant de mest finansierte. 6
Mye av momentet kom i andre kvartal. Finske oppstartsbedrifter hentet da 1,0 milliard euro gjennom 30 runder, en økning på 496,8 prosent fra samme kvartal året før. Datasettene identifiserte 28 oppstartsbedrifter, og deeptech var den mest aktive sektoren. Business Finland, den finske offentlige innovasjonsfinansieringsaktøren, var den mest aktive investoren målt i antall avtaler. 6
Her er det viktig å skille mellom aktivitet og kapitalverdi. At deeptech var mest aktiv, betyr ikke nødvendigvis at sektoren fikk flest euro. Totalen for første halvår ble dominert av store romfartsfinansieringer, mens deeptech ledet i antall runder. Det passer med et marked der noen få modne, kapitalintensive selskaper kan prege overskriftene, samtidig som et bredere lag av selskaper henter mindre beløp. 8
6
Rapporteringen beskriver investeringer innen blant annet deeptech, kvantedatabehandling, KI-infrastruktur, energi, halvledere og cleantech. I tillegg kommer programvare, helseteknologi, matteknologi, cybersikkerhet, e-handel og sportsteknologi. 8
Finansieringen omfatter også flere typer kapital: tidlige pre-seed- og såkornrunder, vekstfinansiering i senere faser, gjeld og tilskudd. 8 Oversikten fra andre kvartal viser dette konkret, med både ICEYEs egenkapital- og gjeldsfinansiering og et tilskudd til Solar Foods.
6
Samlet peker tallene mot et todelt marked:
En troverdig topp-ti-rangering krever offentlig oppgitte beløp for hvert selskap, en konsekvent måte å behandle flere runder i samme selskap på, og nok informasjon til å etterprøve produkt, marked og bruk av kapitalen. De tilgjengelige utdragene er bare en delvis avtaleliste. De bekrefter ICEYEs tre runder og Verdas runde på 100 millioner euro, men oppgir ikke de resterende selskapene, fullstendige beløp eller formålet med finansieringen. 3
6
Kildene representerer dessuten ulike tidspunkter og datasett: Halvårsrapporten oppgir rundt 1,3 milliarder euro gjennom 53 avtaler, mens et senere 2026-datasett oppgir 1,4 milliarder euro gjennom 61 runder for 57 oppstartsbedrifter. Tallene bør derfor ikke behandles som én og samme rangering. De ser ut til å bygge på ulike rapporteringstidspunkter eller ulik dekning. 8
3
Den etterprøvbare konklusjonen er dermed ikke en spekulativ topp-ti-liste: ICEYEs 900 millioner euro i oppgitte finansieringer i 2026 gjorde romfart til den dominerende kraften i Finlands finansieringshistorie for første halvår, mens aktiviteten i deeptech og bredden av sektorer viser at økosystemet var mer mangfoldig enn de største rundene alene skulle tilsi. 3
6
8
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Finske teknologiselskaper hentet inn om lag 1,3 milliarder euro gjennom 53 finansieringsrunder i første halvår 2026.
Finske teknologiselskaper hentet inn om lag 1,3 milliarder euro gjennom 53 finansieringsrunder i første halvår 2026. ICEYE hadde tre oppgitte finansieringer på til sammen 900 millioner euro: 150 millioner euro i februar, 300 millioner i gjeldsfinansiering i mai og 450 millioner i juni.
Tallene peker på et todelt marked: Store, kapitaltunge romfartsrunder løftet totalen, mens deeptech var mest aktiv målt i antall runder i andre kvartal.