Fra klokken 16:00 UTC 16. august 2026 gikk DeepSeek fra én flat sats til en to-trinns prismodell for både V4-Flash og V4-Pro . Rushtid er 01:00–04:00 UTC og 06:00–10:00 UTC (7 timer totalt per døgn); alle andre timer er lavtrafikk . Lavtrafikk-prisene er nøyaktig halvparten av rushtidsprisene, men hver eneste tokenkategori har likevel fått en netto økning sammenlignet med den tidligere faste prisen .
| Modell | Tokentype | Tidligere flat pris | Lavtrafikk (ny) | Rushtid (ny) | Effektiv endring |
|---|---|---|---|---|---|
| V4-Flash | Input (cache miss) | $0,14 | $0,21 | $0,42 | +50 % lavtrafikk, +200 % rushtid |
| V4-Flash | Input (cache hit) | $0,0028 | $0,007 | $0,014 | +150 % lavtrafikk, +400 % rushtid |
| V4-Flash | Output | $0,28 | $0,42 | $0,84 | +50 % lavtrafikk, +200 % rushtid |
| V4-Pro | Input (cache miss) | $0,435 | $0,99 | $1,98 | +128 % lavtrafikk, +355 % rushtid |
| V4-Pro | Input (cache hit) | $0,003625 | $0,03 | $0,06 | +728 % lavtrafikk, +1.555 % rushtid |
| V4-Pro | Output | $0,87 | $1,98 | $3,96 | +128 % lavtrafikk, +355 % rushtid |
Kilde: DeepSeeks publiserte priskort og uavhengige sporinger .
Den mest ekstreme økningen er V4-Pro cache-hit input, som gikk fra $0,003625 til $0,06 i rushtiden – en økning på omtrent 1.555 % . DeepSeek opplyste at endringen ble gjort for å allokere ressurser mer effektivt og oppmuntre brukere til å planlegge ikke-hastende arbeid til lavtrafikk-tidsvinduer .
I august 2026 evaluerte det uavhengige testfirmaet Composio DeepSeek V4 Flash på tvers av åtte ulike agentorkestreringsrammeverk på 30 bevisst vanskelige, flertrinns arbeidsflyter som spenner over levende verktøy som Gmail, GitHub, Slack og Google Sheets . Hver oppgave hadde en 900-sekunders tidsbegrensning, og alle rammeverkene brukte de samme vertede Composio MCP-verktøyene .
Samlet resultat: Av totalt 240 kjøringer lyktes bare 129 – en total bestått-rate på 53,8 %. Bare 6 av de 30 arbeidsflytene ble fullført av samtlige rammeverk .
| Rammeverk | Bestått-rate (av 30 oppgaver) | Kostnad per vellykket oppgave |
|---|---|---|
| Pi Agent | 20/30 (66,7 %) | $0,028 |
| Prime Agent | ~15/24 (62,5 % gyldige kjøringer) | $0,131 |
| OMP (Oh My Pi) | 17/30 (56,7 %) | $0,103 |
| Claude Code | 16/30 (53,3 %) | $0,195 |
| Codex | 16/30 (53,3 %) | $0,081 |
| Deep Agents (LangChain) | 16/30 (53,3 %) | $0,045 |
| Hermes Agent | 15/30 (50,0 %) | $0,056 |
| OpenCode | 14/30 (46,7 %) | $0,067 |
Data fra Composios publiserte resultater .
Pi Agent ledet både i bestått-rate (20/30) og kostnadseffektivitet ($0,028/oppgave) . Ulike rammeverk vant på hver sin måling – bestått-rate, kostnad og hastighet – noe som betyr at valg av orkestreringsrammeverk er like viktig som modellens kapabilitet . Forskjellen på 20 prosentpoeng mellom beste og dårligste rammeverk viser ekstrem følsomhet for agentrammeverket, verktøyoppsett, caching, gjenforsøk og leverandørvalg .
Kombinasjonen av høyere priser og ujevne testresultater har endret analytikernes syn på DeepSeek V4s egnethet for bedrifter.
VentureBeat påpekte at den samme V4 Flash-modellen ga vesentlig forskjellige resultater avhengig av rammeverk, verktøy og caching-stack – noe som tyder på at bedrifter må investere i orkestreringsmodenhet parallelt med modellvalg . Composios egen kommentar påpekte at valget av rammeverk alene endret suksessraten med tre oppgaver, kostnaden med nesten 3 ganger og hastigheten med 2,2 ganger .
Selv i lavtrafikk er alle tokentyper dyrere enn før. Analytikere sier dette endrer ROI-regnestykket for høyvolums agentarbeid, spesielt for kundestøtteagenter og kodegenereringspipelines som tidligere stolte på DeepSeeks aggressivt lave priser .
DeepSeeks offisielle agent-benchmarks (82,7 på Terminal-Bench 2.1, 70,3 på Toolathlon-Verified) ser sterke ut, men den reelle bestått-raten på 53,8 % er en påminnelse om at ledertavlescore ikke garanterer pålitelighet i produksjonsmiljøer med levende APIer, rate limits og stateful arbeidsflyter .
API-trafikk rutes via tjenere i Kina, noe som skaper etterlevelsesutfordringer for regulerte bedrifter. Analytikere anbefaler nøye arkitektonisk planlegging for datastyring, revisjonsspor og verktøytillatelser . For regulerte næringer er selv-hosting av de åpne vektene den eneste levedyktige veien til produksjon .
BayTech Consultings bedriftsrammeverk anbefaler DeepSeek V4 for ikke-sensitive dokumentoppsummeringer, kodegenerering for åpne depoter og høyvolums innholdsutkast – men krever grundig evaluering av hver enkelt arbeidsmengde før produksjonssetting .
Fra klokken 16:00 UTC 16. august 2026 gikk DeepSeek fra én flat sats til en to-trinns prismodell for både V4-Flash og V4-Pro . Rushtid er 01:00–04:00 UTC og 06:00–10:00 UTC (7 timer totalt per døgn); alle andre timer er lavtrafikk . Lavtrafikk-prisene er nøyaktig halvparten av rushtidsprisene, men hver eneste tokenkategori har likevel fått en netto økning sammenlignet med den tidligere faste prisen .
| Modell | Tokentype | Tidligere flat pris | Lavtrafikk (ny) | Rushtid (ny) | Effektiv endring |
|---|---|---|---|---|---|
| V4-Flash | Input (cache miss) | $0,14 | $0,21 | $0,42 | +50 % lavtrafikk, +200 % rushtid |
| V4-Flash | Input (cache hit) | $0,0028 | $0,007 | $0,014 | +150 % lavtrafikk, +400 % rushtid |
| V4-Flash | Output | $0,28 | $0,42 | $0,84 | +50 % lavtrafikk, +200 % rushtid |
| V4-Pro | Input (cache miss) | $0,435 | $0,99 | $1,98 | +128 % lavtrafikk, +355 % rushtid |
| V4-Pro | Input (cache hit) | $0,003625 | $0,03 | $0,06 | +728 % lavtrafikk, +1.555 % rushtid |
| V4-Pro | Output | $0,87 | $1,98 | $3,96 | +128 % lavtrafikk, +355 % rushtid |
Kilde: DeepSeeks publiserte priskort og uavhengige sporinger .
Den mest ekstreme økningen er V4-Pro cache-hit input, som gikk fra $0,003625 til $0,06 i rushtiden – en økning på omtrent 1.555 % . DeepSeek opplyste at endringen ble gjort for å allokere ressurser mer effektivt og oppmuntre brukere til å planlegge ikke-hastende arbeid til lavtrafikk-tidsvinduer .
I august 2026 evaluerte det uavhengige testfirmaet Composio DeepSeek V4 Flash på tvers av åtte ulike agentorkestreringsrammeverk på 30 bevisst vanskelige, flertrinns arbeidsflyter som spenner over levende verktøy som Gmail, GitHub, Slack og Google Sheets . Hver oppgave hadde en 900-sekunders tidsbegrensning, og alle rammeverkene brukte de samme vertede Composio MCP-verktøyene .
Samlet resultat: Av totalt 240 kjøringer lyktes bare 129 – en total bestått-rate på 53,8 %. Bare 6 av de 30 arbeidsflytene ble fullført av samtlige rammeverk .
| Rammeverk | Bestått-rate (av 30 oppgaver) | Kostnad per vellykket oppgave |
|---|---|---|
| Pi Agent | 20/30 (66,7 %) | $0,028 |
| Prime Agent | ~15/24 (62,5 % gyldige kjøringer) | $0,131 |
| OMP (Oh My Pi) | 17/30 (56,7 %) | $0,103 |
| Claude Code | 16/30 (53,3 %) | $0,195 |
| Codex | 16/30 (53,3 %) | $0,081 |
| Deep Agents (LangChain) | 16/30 (53,3 %) | $0,045 |
| Hermes Agent | 15/30 (50,0 %) | $0,056 |
| OpenCode | 14/30 (46,7 %) | $0,067 |
Data fra Composios publiserte resultater .
Pi Agent ledet både i bestått-rate (20/30) og kostnadseffektivitet ($0,028/oppgave) . Ulike rammeverk vant på hver sin måling – bestått-rate, kostnad og hastighet – noe som betyr at valg av orkestreringsrammeverk er like viktig som modellens kapabilitet . Forskjellen på 20 prosentpoeng mellom beste og dårligste rammeverk viser ekstrem følsomhet for agentrammeverket, verktøyoppsett, caching, gjenforsøk og leverandørvalg .
Kombinasjonen av høyere priser og ujevne testresultater har endret analytikernes syn på DeepSeek V4s egnethet for bedrifter.
VentureBeat påpekte at den samme V4 Flash-modellen ga vesentlig forskjellige resultater avhengig av rammeverk, verktøy og caching-stack – noe som tyder på at bedrifter må investere i orkestreringsmodenhet parallelt med modellvalg . Composios egen kommentar påpekte at valget av rammeverk alene endret suksessraten med tre oppgaver, kostnaden med nesten 3 ganger og hastigheten med 2,2 ganger .
Selv i lavtrafikk er alle tokentyper dyrere enn før. Analytikere sier dette endrer ROI-regnestykket for høyvolums agentarbeid, spesielt for kundestøtteagenter og kodegenereringspipelines som tidligere stolte på DeepSeeks aggressivt lave priser .
DeepSeeks offisielle agent-benchmarks (82,7 på Terminal-Bench 2.1, 70,3 på Toolathlon-Verified) ser sterke ut, men den reelle bestått-raten på 53,8 % er en påminnelse om at ledertavlescore ikke garanterer pålitelighet i produksjonsmiljøer med levende APIer, rate limits og stateful arbeidsflyter .
API-trafikk rutes via tjenere i Kina, noe som skaper etterlevelsesutfordringer for regulerte bedrifter. Analytikere anbefaler nøye arkitektonisk planlegging for datastyring, revisjonsspor og verktøytillatelser . For regulerte næringer er selv-hosting av de åpne vektene den eneste levedyktige veien til produksjon .
BayTech Consultings bedriftsrammeverk anbefaler DeepSeek V4 for ikke-sensitive dokumentoppsummeringer, kodegenerering for åpne depoter og høyvolums innholdsutkast – men krever grundig evaluering av hver enkelt arbeidsmengde før produksjonssetting .