Begge selskapene drar nytte av økt innenlandsk etterspørsel etter AI-brikker som er unntatt fra USAs eksportkontroll, noe som gjør at kinesiske teknologiselskaper kan kjøpe ikke-restricted modne og spesialiserte brikker innenlands . Høyere wafer-forsendelser, økende gjennomsnittlige salgspriser (ASP) og kapasitetsutnyttelse over 93 prosent bidro til resultatveksten .
SMIC rapporterte rekordresultater på tvers av nøkkeltall:
| Nøkkeltall | Q2 2026 | Q2 2025 | Endring |
|---|---|---|---|
| Omsetning | 3,006 milliarder USD | 2,209 milliarder USD | +36,1 % år/år |
| Nettoresultat (til aksjonærene) | 479 millioner USD | 132,5 millioner USD | +261,7 % år/år |
| Bruttomargin | 25,3 % | 20,4 % | +4,9 pp år/år |
| EPS | 0,06 USD | 0,02 USD | +200 % år/år |
SMICs omsetning passerte 3 milliarder dollar for første gang, og overgikk analytikernes konsensusestimat på 2,85 milliarder dollar (LSEG) og selskapets egen interne veiledning . Bruttoresultatet steg 69 prosent til 760,6 millioner dollar, fra 449,8 millioner dollar året før .
SMICs co-CEO Zhao Haijun tilskrev den sterke veksten til «enorm etterspørsel etter AI-relaterte støttebrikker», og bemerket at selskapet forventer en omsetningsvekst på 2 til 4 prosent sekvensielt i Q3 2026, med en bruttomargin på 26 til 28 prosent .
Hua Hong Grace Semiconductor oppnådde også rekordomsetning og en dramatisk resultatforbedring:
| Nøkkeltall | Q2 2026 | Q2 2025 | Endring |
|---|---|---|---|
| Omsetning | 717,5 millioner USD | 566,1 millioner USD | +26,8 % år/år |
| Nettoresultat (til aksjonærene) | 38,6 millioner USD | 8,0 millioner USD | +385,9 % år/år |
| Bruttomargin | 16,5 % | 10,9 % | +5,6 pp år/år |
| EPS (basis) | 0,022 USD | 0,006 USD | +267 % år/år |
Selskapet gikk fra en tapsbane i tidligere perioder til rekordhøyt nettoresultat. Bruttoresultatet for kvartalet steg 92,2 prosent år-over-år til 118,4 millioner dollar, drevet av sterkere wafer-forsendelser, høyere salgspriser og nesten full kapasitetsutnyttelse ved deres 8-tommers og 12-tommers fabrikker .
Ledelsen ga veiledning for Q3 2026 med omsetning på 770–780 millioner dollar og bruttomargin på 16–18 prosent, med henvisning til robust AI-drevet etterspørsel og pågående kapasitetsutvidelse, inkludert integreringen av Huali Microelectronics .
Flere sammenhengende faktorer drev resultatveksten for begge brikkeprodusentene:
1. Overføring av innenlandsk AI-brikkeetterspørsel. Kinesiske teknologiselskaper øker innkjøpene av innenlandsproduserte brikker som faller utenfor USAs eksportkontroll, noe som driver ordrer for både modne og spesialiserte halvledere. Denne etterspørselen har vært en direkte følge av USAs og Kinas teknologirestriksjoner, som begrenser SMICs tilgang til avanserte ekstrem ultrafiolett (EUV) litografiverktøy .
2. Høyere wafer-forsendelser og økende ASP. Begge selskapene rapporterte betydelige økninger i forsendelsesvolum i kvartalet og var i stand til å heve prisene på grunn av stram kapasitet. SMICs wafer-forsendelser og gjennomsnittlige salgspriser økte begge, og produktmiksen ble også forbedret . Hua Hong oppga også «økt wafer-forsendelse og forbedret ASP» som de primære inntektsdriverne .
3. Kapasitetsutnyttelse over 93 prosent. SMIC rapporterte en kapasitetsutnyttelsesgrad på 93,7 prosent i Q2 2026, opp fra 92,5 prosent i Q2 2025 . Hua Hongs fabrikkutnyttelse forble nær 100 prosent på grunn av stram tilførsel i produksjonslinjer for mikrokontrollere (MCU) og minne .
4. Styrke innen modne noder og spesialiserte brikker. SMIC, som ikke har tilgang til avanserte EUV-verktøy på grunn av USAs eksportkontroll, drar nytte av robuste ordrer for eldre og spesialiserte noder som brukes i AI, IoT og strømstyringsbrikker. Hua Hong så tilsvarende sterk vekst på tvers av plattformer for innebygd/frittstående ikke-flyktig minne, effekthalvledere, logikk/RF og analog/strømstyring .
SMICs Q2 2026-resultater overgikk analytikernes forventninger betydelig. Nettoresultatet på 479,2 millioner dollar var nesten det dobbelte av gjennomsnittlig analytikerestimat på 253,4 millioner dollar (LSEG) og overgikk Visible Alpha-konsensus på 283,1 millioner dollar . Selskapets bruttomargin på 25,3 prosent toppet også egen veiledning på 20–22 prosent .
Hua Hongs aksjer steg 3,08 prosent etter resultatfremleggelsen . Begge selskapene ga sterk veiledning for Q3 2026, noe som gjenspeiler fortsatt optimisme om at AI-drevet etterspørsel etter innenlandsproduserte brikker vil vedvare midt i pågående teknologispenninger mellom USA og Kina.
Det er imidlertid risiko knyttet til videre utvikling. Geopolitiske eksportkontroller kan strammes ytterligere, og aggressiv kapitalinvestering i ny fabrikasjonskapasitet kan presse fremtidige marginer . SMIC guidet for en omsetningsvekst på 2–4 prosent sekvensielt i Q3 — langsommere enn Q2s sekvensielle vekst på 20 prosent — mens de opprettholder høyere bruttomarginforventninger på 26–28 prosent .
Begge selskapene drar nytte av økt innenlandsk etterspørsel etter AI-brikker som er unntatt fra USAs eksportkontroll, noe som gjør at kinesiske teknologiselskaper kan kjøpe ikke-restricted modne og spesialiserte brikker innenlands . Høyere wafer-forsendelser, økende gjennomsnittlige salgspriser (ASP) og kapasitetsutnyttelse over 93 prosent bidro til resultatveksten .
SMIC rapporterte rekordresultater på tvers av nøkkeltall:
| Nøkkeltall | Q2 2026 | Q2 2025 | Endring |
|---|---|---|---|
| Omsetning | 3,006 milliarder USD | 2,209 milliarder USD | +36,1 % år/år |
| Nettoresultat (til aksjonærene) | 479 millioner USD | 132,5 millioner USD | +261,7 % år/år |
| Bruttomargin | 25,3 % | 20,4 % | +4,9 pp år/år |
| EPS | 0,06 USD | 0,02 USD | +200 % år/år |
SMICs omsetning passerte 3 milliarder dollar for første gang, og overgikk analytikernes konsensusestimat på 2,85 milliarder dollar (LSEG) og selskapets egen interne veiledning . Bruttoresultatet steg 69 prosent til 760,6 millioner dollar, fra 449,8 millioner dollar året før .
SMICs co-CEO Zhao Haijun tilskrev den sterke veksten til «enorm etterspørsel etter AI-relaterte støttebrikker», og bemerket at selskapet forventer en omsetningsvekst på 2 til 4 prosent sekvensielt i Q3 2026, med en bruttomargin på 26 til 28 prosent .
Hua Hong Grace Semiconductor oppnådde også rekordomsetning og en dramatisk resultatforbedring:
| Nøkkeltall | Q2 2026 | Q2 2025 | Endring |
|---|---|---|---|
| Omsetning | 717,5 millioner USD | 566,1 millioner USD | +26,8 % år/år |
| Nettoresultat (til aksjonærene) | 38,6 millioner USD | 8,0 millioner USD | +385,9 % år/år |
| Bruttomargin | 16,5 % | 10,9 % | +5,6 pp år/år |
| EPS (basis) | 0,022 USD | 0,006 USD | +267 % år/år |
Selskapet gikk fra en tapsbane i tidligere perioder til rekordhøyt nettoresultat. Bruttoresultatet for kvartalet steg 92,2 prosent år-over-år til 118,4 millioner dollar, drevet av sterkere wafer-forsendelser, høyere salgspriser og nesten full kapasitetsutnyttelse ved deres 8-tommers og 12-tommers fabrikker .
Ledelsen ga veiledning for Q3 2026 med omsetning på 770–780 millioner dollar og bruttomargin på 16–18 prosent, med henvisning til robust AI-drevet etterspørsel og pågående kapasitetsutvidelse, inkludert integreringen av Huali Microelectronics .
Flere sammenhengende faktorer drev resultatveksten for begge brikkeprodusentene:
1. Overføring av innenlandsk AI-brikkeetterspørsel. Kinesiske teknologiselskaper øker innkjøpene av innenlandsproduserte brikker som faller utenfor USAs eksportkontroll, noe som driver ordrer for både modne og spesialiserte halvledere. Denne etterspørselen har vært en direkte følge av USAs og Kinas teknologirestriksjoner, som begrenser SMICs tilgang til avanserte ekstrem ultrafiolett (EUV) litografiverktøy .
2. Høyere wafer-forsendelser og økende ASP. Begge selskapene rapporterte betydelige økninger i forsendelsesvolum i kvartalet og var i stand til å heve prisene på grunn av stram kapasitet. SMICs wafer-forsendelser og gjennomsnittlige salgspriser økte begge, og produktmiksen ble også forbedret . Hua Hong oppga også «økt wafer-forsendelse og forbedret ASP» som de primære inntektsdriverne .
3. Kapasitetsutnyttelse over 93 prosent. SMIC rapporterte en kapasitetsutnyttelsesgrad på 93,7 prosent i Q2 2026, opp fra 92,5 prosent i Q2 2025 . Hua Hongs fabrikkutnyttelse forble nær 100 prosent på grunn av stram tilførsel i produksjonslinjer for mikrokontrollere (MCU) og minne .
4. Styrke innen modne noder og spesialiserte brikker. SMIC, som ikke har tilgang til avanserte EUV-verktøy på grunn av USAs eksportkontroll, drar nytte av robuste ordrer for eldre og spesialiserte noder som brukes i AI, IoT og strømstyringsbrikker. Hua Hong så tilsvarende sterk vekst på tvers av plattformer for innebygd/frittstående ikke-flyktig minne, effekthalvledere, logikk/RF og analog/strømstyring .
SMICs Q2 2026-resultater overgikk analytikernes forventninger betydelig. Nettoresultatet på 479,2 millioner dollar var nesten det dobbelte av gjennomsnittlig analytikerestimat på 253,4 millioner dollar (LSEG) og overgikk Visible Alpha-konsensus på 283,1 millioner dollar . Selskapets bruttomargin på 25,3 prosent toppet også egen veiledning på 20–22 prosent .
Hua Hongs aksjer steg 3,08 prosent etter resultatfremleggelsen . Begge selskapene ga sterk veiledning for Q3 2026, noe som gjenspeiler fortsatt optimisme om at AI-drevet etterspørsel etter innenlandsproduserte brikker vil vedvare midt i pågående teknologispenninger mellom USA og Kina.
Det er imidlertid risiko knyttet til videre utvikling. Geopolitiske eksportkontroller kan strammes ytterligere, og aggressiv kapitalinvestering i ny fabrikasjonskapasitet kan presse fremtidige marginer . SMIC guidet for en omsetningsvekst på 2–4 prosent sekvensielt i Q3 — langsommere enn Q2s sekvensielle vekst på 20 prosent — mens de opprettholder høyere bruttomarginforventninger på 26–28 prosent .