Axeras M9 familie består av 5 nm brikkene M97 med 720 TOPS og M95 med 360 TOPS, med felles arkitektur og programvareverktøy. M97 er rettet mot flaggskipbiler og krevende funksjoner som by NOA, mens M95 er posisjonert for mer kostnadsfølsomme ende til ende løsninger.
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera har lansert M9, en todelt familie av 5 nm-systembrikker for avanserte førerassistansesystemer (ADAS). Toppmodellen M97 (M9x-720T) oppgis å levere 720 TOPS i ekvivalent KI-regnekraft, mens M95 (M9x-360T) er en mer folkelig variant med 360 TOPS. Den formelle lanseringen kom 8. september, mens omtalen 15. september oppsummerte produktets plassering i markedet. 11
21
Det sentrale poenget er skalerbarhet. Axera sier at begge brikkene bruker samme arkitektur, utviklingsverktøy og gjenbrukbare programvarekomponenter. Bilprodusenter og underleverandører på Tier 1-nivå skal dermed kunne flytte en førerassistentløsning mellom ytelsesnivåer uten å bygge den opp helt på nytt. 11
| Spesifikasjon | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Produksjonsprosess | 5 nm, bilkvalifisert | 5 nm, bilkvalifisert |
| Oppgitt ekvivalent KI-regnekraft | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 Arm Cortex-A78AE-kjerner | 10 Arm Cortex-A78AE-kjerner |
| Ekvivalent minnebåndbredde | 460 GB/s | 260 GB/s |
| Minnekonfigurasjoner | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| ISP-inngang | Opptil 16 kameraer; 4,5 gigapiksler/s | Opptil 14 kameraer; 2,6 gigapiksler/s |
M97 er ment for flaggskipplattformer, blant annet by-NOA (navigate on autopilot), VLA- og verdensmodell-lignende arbeidslaster samt samordnet persepsjon for kupé og kjøring. M95 er posisjonert mot det mer kostnadsfølsomme massemarkedet for ett-trinns ende-til-ende-systemer for førerassistanse. 7
21
Begge brikkene oppgis å oppfylle kravene i AEC-Q100, en kvalifiseringsstandard for elektroniske komponenter til bil. De har dessuten en sikkerhetsøy med ASIL-D-låsesteg og en samlet ASIL-B-klassifisering. Begge støtter redundant oppsett med to brikker. 4
7
M9-designene kombinerer tre egenutviklede blokker: en NPU for KI-inferens, en ISP for bildebehandling fra kameraer og en CVA (computer-vision accelerator) for forbehandling av bilder og sensoroppgaver.
Axera sier at NPU-en er bygget med flere kjerner og klynger, med funksjonell sikkerhet for bil som premiss. Den støtter FP4, INT8, FP8 og BF16, og selskapet oppgir maskinvarebasert «zero-copy»-overføring mellom CPU og NPU for å begrense unødvendig dataflytting. Verktøykjeden skal ifølge Axera kunne redusere tiden for å tilpasse algoritmer fra måneder til uker. 21
22
Dette er produktpåstander, ikke resultater fra en standardisert, uavhengig test. Det er likevel relevant fordi store modeller for persepsjon og planlegging ofte begrenses både av minnebåndbredde og integrasjonsarbeid – ikke bare av det oppgitte TOPS-tallet.
ISP-en bruker en todelt løsning: Én bane for maskinsyn er optimalisert for KI-basert persepsjon, mens en separat bane for menneskelig visning er optimalisert for bildekvalitet på skjerm. For M97 oppgir Axera ISP-forsinkelse på under 10 millisekunder, opptil 16 kamerainnganger og gjennomstrømming på 4,5 gigapiksler per sekund. 21
22
CVA-en skal ta seg av blant annet bildeforbehandling, datavisjonsoperasjoner, behandling av LiDAR-punktskyer og tidssynkronisering mellom flere sensorer. Målet, ifølge Axera, er at slike oppgaver ikke skal beslaglegge CPU- og NPU-ressurser, slik at mer av NPU-en kan brukes til inferens. 11
Axera har posisjonert M9 både for redundant drift med to brikker og for kortløsninger som kombinerer kupéfunksjoner og førerassistanse. Selskapet sier at to M97-brikker sammen kan nå rundt 1 440 TOPS, mens et oppsett med to M95-brikker oppgis til 720 TOPS. 11
Selskapet oppgir også at M9-systemer leverer mer enn 1,5 ganger «bransjenivået» i bildefrekvens. M95 skal ifølge Axera ligge mer enn dobbelt over et bransjegjennomsnitt for ende-til-ende-ytelse, M97 skal være over 1,5 ganger raskere på VLA-arbeidslaster, og forsinkelsen i ISP-banen skal være om lag 70 prosent lavere. 18
19
Tallene bør tolkes med varsomhet. Tilgjengelig omtale tilskriver dem Axeras interne tester og peker ikke på uavhengige ADAS-tester som sammenligner samme modeller, sensorer, programvare og driftsforhold.
Axera sier at selskapet vil holde seg til rollen som leverandør av datagrunnlag og ikke utvikle algoritmer på øvre nivå som kan konkurrere med bilprodusenter eller Tier 1-leverandører. I praksis skal kundene dermed beholde kontrollen over algoritmene og kjørestakken som kjøres på M9-maskinvaren. 8
Selskapet oppga også kumulative globale leveranser av brikker til intelligent kjøring på over 1,6 millioner enheter fram til august 2026. Den tidligere M5-familien var allerede i volumproduksjon i biler. 8
M97 ble startet opp etter wafer-retur i februar 2026, og ingeniørprøver ble levert i første halvår. Axeras melding til Hongkong-børsen opplyste at flere ledende bilprodusenter formelt hadde startet evaluering og utvelgelse av løsninger. M95 ble startet opp i juli 2026. 5
Dette er en viktig utviklingsmilepæl, men det bekrefter ikke bred utrulling av M97 i serieproduserte biler. For kjøpere og investorer blir de neste viktige bevisene navngitte designseire, konkrete produksjonsplaner og uavhengig sammenlignbar ytelse i virkelige kjøresituasjoner – ikke bare toppytelse i TOPS eller interne påstander om bildefrekvens.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Axeras M9 familie består av 5 nm brikkene M97 med 720 TOPS og M95 med 360 TOPS, med felles arkitektur og programvareverktøy.
Axeras M9 familie består av 5 nm brikkene M97 med 720 TOPS og M95 med 360 TOPS, med felles arkitektur og programvareverktøy. M97 er rettet mot flaggskipbiler og krevende funksjoner som by NOA, mens M95 er posisjonert for mer kostnadsfølsomme ende til ende løsninger.
M97 prøver ble levert i første halvår 2026, og flere bilprodusenter hadde startet evaluering.
Axeras M9 familie består av 5 nm brikkene M97 med 720 TOPS og M95 med 360 TOPS, med felles arkitektur og programvareverktøy. M97 er rettet mot flaggskipbiler og krevende funksjoner som by NOA, mens M95 er posisjonert for mer kostnadsfølsomme ende til ende løsninger.
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did Axera announce on September 15, 2026 about its 5nm automotive-grade M9 ADAS SoC series—specifically the flagship M97’s approximatel. Article summary: Axera’s September 15 coverage described the M9 as a two-chip, 5nm automotive ADAS platform: the flagship M97 at about 720 TOPS for high-end urban NOA, VLA/world-model and cockpit-plus-driving use, and the M95 at about 36. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Axera har lansert M9, en todelt familie av 5 nm-systembrikker for avanserte førerassistansesystemer (ADAS). Toppmodellen M97 (M9x-720T) oppgis å levere 720 TOPS i ekvivalent KI-regnekraft, mens M95 (M9x-360T) er en mer folkelig variant med 360 TOPS. Den formelle lanseringen kom 8. september, mens omtalen 15. september oppsummerte produktets plassering i markedet. 11
21
Det sentrale poenget er skalerbarhet. Axera sier at begge brikkene bruker samme arkitektur, utviklingsverktøy og gjenbrukbare programvarekomponenter. Bilprodusenter og underleverandører på Tier 1-nivå skal dermed kunne flytte en førerassistentløsning mellom ytelsesnivåer uten å bygge den opp helt på nytt. 11
| Spesifikasjon | M97 | M95 |
|---|---|---|
| Produksjonsprosess | 5 nm, bilkvalifisert | 5 nm, bilkvalifisert |
| Oppgitt ekvivalent KI-regnekraft | 720 TOPS | 360 TOPS |
| CPU | 16 Arm Cortex-A78AE-kjerner | 10 Arm Cortex-A78AE-kjerner |
| Ekvivalent minnebåndbredde | 460 GB/s | 260 GB/s |
| Minnekonfigurasjoner | 36 / 48 / 64 / 96 GB | 12 / 18 / 24 GB |
| ISP-inngang | Opptil 16 kameraer; 4,5 gigapiksler/s | Opptil 14 kameraer; 2,6 gigapiksler/s |
M97 er ment for flaggskipplattformer, blant annet by-NOA (navigate on autopilot), VLA- og verdensmodell-lignende arbeidslaster samt samordnet persepsjon for kupé og kjøring. M95 er posisjonert mot det mer kostnadsfølsomme massemarkedet for ett-trinns ende-til-ende-systemer for førerassistanse. 7
21
Begge brikkene oppgis å oppfylle kravene i AEC-Q100, en kvalifiseringsstandard for elektroniske komponenter til bil. De har dessuten en sikkerhetsøy med ASIL-D-låsesteg og en samlet ASIL-B-klassifisering. Begge støtter redundant oppsett med to brikker. 4
7
M9-designene kombinerer tre egenutviklede blokker: en NPU for KI-inferens, en ISP for bildebehandling fra kameraer og en CVA (computer-vision accelerator) for forbehandling av bilder og sensoroppgaver.
Axera sier at NPU-en er bygget med flere kjerner og klynger, med funksjonell sikkerhet for bil som premiss. Den støtter FP4, INT8, FP8 og BF16, og selskapet oppgir maskinvarebasert «zero-copy»-overføring mellom CPU og NPU for å begrense unødvendig dataflytting. Verktøykjeden skal ifølge Axera kunne redusere tiden for å tilpasse algoritmer fra måneder til uker. 21
22
Dette er produktpåstander, ikke resultater fra en standardisert, uavhengig test. Det er likevel relevant fordi store modeller for persepsjon og planlegging ofte begrenses både av minnebåndbredde og integrasjonsarbeid – ikke bare av det oppgitte TOPS-tallet.
ISP-en bruker en todelt løsning: Én bane for maskinsyn er optimalisert for KI-basert persepsjon, mens en separat bane for menneskelig visning er optimalisert for bildekvalitet på skjerm. For M97 oppgir Axera ISP-forsinkelse på under 10 millisekunder, opptil 16 kamerainnganger og gjennomstrømming på 4,5 gigapiksler per sekund. 21
22
CVA-en skal ta seg av blant annet bildeforbehandling, datavisjonsoperasjoner, behandling av LiDAR-punktskyer og tidssynkronisering mellom flere sensorer. Målet, ifølge Axera, er at slike oppgaver ikke skal beslaglegge CPU- og NPU-ressurser, slik at mer av NPU-en kan brukes til inferens. 11
Axera har posisjonert M9 både for redundant drift med to brikker og for kortløsninger som kombinerer kupéfunksjoner og førerassistanse. Selskapet sier at to M97-brikker sammen kan nå rundt 1 440 TOPS, mens et oppsett med to M95-brikker oppgis til 720 TOPS. 11
Selskapet oppgir også at M9-systemer leverer mer enn 1,5 ganger «bransjenivået» i bildefrekvens. M95 skal ifølge Axera ligge mer enn dobbelt over et bransjegjennomsnitt for ende-til-ende-ytelse, M97 skal være over 1,5 ganger raskere på VLA-arbeidslaster, og forsinkelsen i ISP-banen skal være om lag 70 prosent lavere. 18
19
Tallene bør tolkes med varsomhet. Tilgjengelig omtale tilskriver dem Axeras interne tester og peker ikke på uavhengige ADAS-tester som sammenligner samme modeller, sensorer, programvare og driftsforhold.
Axera sier at selskapet vil holde seg til rollen som leverandør av datagrunnlag og ikke utvikle algoritmer på øvre nivå som kan konkurrere med bilprodusenter eller Tier 1-leverandører. I praksis skal kundene dermed beholde kontrollen over algoritmene og kjørestakken som kjøres på M9-maskinvaren. 8
Selskapet oppga også kumulative globale leveranser av brikker til intelligent kjøring på over 1,6 millioner enheter fram til august 2026. Den tidligere M5-familien var allerede i volumproduksjon i biler. 8
M97 ble startet opp etter wafer-retur i februar 2026, og ingeniørprøver ble levert i første halvår. Axeras melding til Hongkong-børsen opplyste at flere ledende bilprodusenter formelt hadde startet evaluering og utvelgelse av løsninger. M95 ble startet opp i juli 2026. 5
Dette er en viktig utviklingsmilepæl, men det bekrefter ikke bred utrulling av M97 i serieproduserte biler. For kjøpere og investorer blir de neste viktige bevisene navngitte designseire, konkrete produksjonsplaner og uavhengig sammenlignbar ytelse i virkelige kjøresituasjoner – ikke bare toppytelse i TOPS eller interne påstander om bildefrekvens.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Axeras M9 familie består av 5 nm brikkene M97 med 720 TOPS og M95 med 360 TOPS, med felles arkitektur og programvareverktøy.
Axeras M9 familie består av 5 nm brikkene M97 med 720 TOPS og M95 med 360 TOPS, med felles arkitektur og programvareverktøy. M97 er rettet mot flaggskipbiler og krevende funksjoner som by NOA, mens M95 er posisjonert for mer kostnadsfølsomme ende til ende løsninger.
M97 prøver ble levert i første halvår 2026, og flere bilprodusenter hadde startet evaluering.