CoinGekos skattekammersporing viser 20 selskaper med til sammen 18.483.376 SOL verdt cirka 1,36 milliarder dollar per 22. juni 2026, noe som utgjør omtrent 2,94 % av Solanas totale tilbud . Fem av disse selskapene står for brorparten av denne verdien .
| Nøkkeltall | Detaljer |
|---|---|
| Nåværende beholdning | ~7.013.536 SOL (per 22. juni) |
| Markedsverdi | ~516 millioner dollar ved ~73,60 dollar/SOL |
| Gjennomsnittlig kostpris | ~232,08 dollar per token |
| Total kostnad | ~1,59 milliarder dollar |
Strategi: Forward Industries har staket hele sin Solana-beholdning, noe som gir en brutto staking-APY på mellom 6,5 % og 7,2 % siden oppstarten. Kumulative staking-belønninger har passert 112.171 SOL . Selskapet har ingen selskapsgjeld, noe ledelsen ser på som et strategisk fortrinn .
Urealiserte tap: Per midten av mai 2026, da SOL ble handlet til rundt 91 dollar, hadde Forward et urealisert tap på omtrent 983 millioner til 1 milliard dollar . Innen 20. juni, med SOL på omtrent 71,75 dollar, hadde papirtapet økt ytterligere . Selskapet rapporterte et nettotap på 585,65 millioner dollar i første kvartal av regnskapsåret 2026, hvorav 560,2 millioner dollar skyldtes verdifall på digitale eiendeler . Inntektene økte mer enn firedoblet til 13,0 millioner dollar (mot 3,1 millioner dollar året før), drevet av staking-aktiviteter . Dets DAT-beholdning (Digital Asset Treasury) utgjør nå omtrent 3 % av den sirkulerende SOL-tilførselen .
| Nøkkeltall | Detaljer |
|---|---|
| Nåværende beholdning | 2.223.074 SOL (per 22. juni) |
| Markedsverdi | ~163,6 millioner dollar |
| SOL per aksje (SPS) | 0,0670 per 13. mai 2026 – opp 108 % fra året før |
| Totalt konverterte beholdninger | ~2.294.576 SOL og SOL-ekvivalenter per 13. mai |
Strategi: DeFi Development Corp. er det første amerikanske børsnoterte selskapet med en skattekammerstrategi eksplisitt bygget rundt å akkumulere og sette sammen Solana. Det måler SOL per aksje (SPS) som sitt viktigste resultatmål og har et langsiktig mål på 1,0 SPS innen desember 2028 . Over 15 % av SOL-beholdningene er plassert på kjeden for avkastning, og selskapet gjennomfører tilbakekjøp av aksjer for å øke SPS . Det har også over 656.000 dfdvSOL, en tokenisert versjon av skattekammerposisjonen .
Finansielt: Første kvartal 2026 ga inntekter på 4,49 millioner dollar, noe som slo analytikerforventningene på 3,50 millioner dollar, men GAAP EPS på -8,47 dollar bommet kraftig på forventningene om -0,25 dollar, noe som reflekterer SOLs prisfall . Selskapet bekreftet sin SPS-veiledning for juni 2026 på 0,075 og bemerket en økning i SPS på 108 % fra året før til tross for nedgangen i markedet .
| Nøkkeltall | Detaljer |
|---|---|
| Totalt SOL i skattekammeret (før salg) | ~530.251 SOL (per 3. feb. 2026) |
| Sammensetning | 402.004 SOL + 37.043 jitoSOL + 81.149 STKESOL |
| Nylig salg | Solgte 65.001 SOL (~12,4 % av beholdningen) 9. juni 2026 til ~CAD 87,88 per token |
| Proveny brukt | ~CAD 5,7 millioner til å betale ned gjeld og redusere innflytelse |
| Beholdning etter salg | ~456.173 SOL gjenstår |
Strategi: SOL Strategies driver Solana-validerere og infrastruktur. Det avsluttet nylig oppkjøpet av HoudiniSwap LLC for 18 millioner dollar 1. juni 2026, finansiert gjennom DeFi-protokoller uten å selge skattekammer-SOL . Selskapet gikk fra å være et Bitcoin-fokusert holdingselskap til å bli Solana-fokusert under tidligere administrerende direktør Leah Wald, som trakk seg i september 2025 etter å ha ledet omstillingen .
Basert på CoinGecko-data per 22. juni 2026 hadde Upexi omtrent 2.173.204 SOL verdt omtrent 159,9 millioner dollar, noe som gjør det til den tredje største offentlige Solana-eieren . Tidligere rapporter fra september 2025 indikerte at Upexi hadde omtrent 2 millioner SOL . Spesifikke detaljer om eventuell planlagt skattekammerutvidelse kunne ikke bekreftes fra tilgjengelige juni 2026-søkeresultater.
CoinGekos sporing viser også Sharps Technology (STSS.US) med 2.077.799 SOL (~152,9 millioner dollar) og Solana Company (HSDT.US) med 2.064.717 SOL (~152,0 millioner dollar) blant de fem største . Sammen med andre selskaper bringer disse den samlede verdien for alle 20 sporede enhetene til 1,36 milliarder dollar i SOL .
Forward Industries alene står for omtrent 1 milliard dollar i urealiserte tap . Når man legger til markedsverdijusteringer hos DeFi Development Corp og andre selskaper, overstiger de samlede institusjonelle papirtapene for Solana-skattekammerselskaper sannsynligvis 1,5 milliarder dollar per juni 2026, selv om et presist samlet tall ikke var tilgjengelig fra de innhentede dataene .
De børsnoterte skattekammerselskapene ser eksplisitt på strategien sin som en Solana-native versjon av MicroStrategy sin Bitcoin-akkumuleringsmodell . Den viktigste forskjellen: MicroStrategy holder BTC uten avkastning; Solana-skattekamre staker hele beholdningen sin, noe som gir 6,5–7,2 % brutto APY . Denne avkastningen kompenserer delvis for papirtap og genererer tilbakevendende inntekter, men som en analyse bemerket, ble staking-inntekter på 17,4 millioner dollar overskygget av det urealiserte digitale eiendelstapet på 560,2 millioner dollar . Selskaper som Forward Industries legger vekt på SOL-per-aksje-vekst (analogt med MicroStrategys BTC-per-aksje-måltall) og har uttalt at de ikke har planer om å selge .
SOL ble handlet til rundt 73 dollar per 20. juni 2026, ned fra sin historiske topp og langt under den gjennomsnittlige kostprisen på omtrent 232 dollar som Forward Industries har . Nedgangen forklarer det store flertallet av papirtapene for alle skattekammerhaverne.
Den japanske spillutvikleren Enish (TSE: 3667) solgte alle sine Bitcoin-beholdninger 9. juni 2026 og gikk over til en Solana-fokusert DAT 2.0 aktiv skattekammerstrategi som involverer staking og valideringsdrift . Dette reflekterer en økende trend der selskaper går fra passive Bitcoin-skattekamre til avkastningsgivende Solana-skattekamre.
| Selskap | Ticker | SOL-beholdning (juni 2026) | Omtrentlig verdi | Strategihøydepunkt |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7.013.536 | 516 millioner dollar | 100 % staket, 6,5–7,2 % APY, ~1 milliard dollar urealisert tap |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2.223.074 | 164 millioner dollar | Sammensetting av SPS (108 % år-til-år-vekst), avkastning på kjeden |
| Upexi | UPXI | ~2.173.204 | 160 millioner dollar | Tredje største eier; videre planer ubekreftet |
| Sharps Technology | STSS | ~2.077.799 | 153 millioner dollar | — |
| Solana Company | HSDT | ~2.064.717 | 152 millioner dollar | Fokusert på økosystemdeltakelse |
| SOL Strategies | HODL | ~456.173 (etter 9. junis salg) | ~33 millioner dollar | Solgte 12,4 % for å betale ned gjeld; driver validerere |
Noen tall nevnt i markedskommentarer – inkludert et hvalkjøp på 234.900 SOL for 16,5 millioner dollar, Solana DEX-volum som oversteg NYSE, 5,5 millioner dollar i Solana ETF-utstrømmer, og Circle som preget 250 millioner USDC på Solana – ble ikke funnet i de tilgjengelige søkeresultatene og kan ikke verifiseres med de innhentede dataene. I tillegg kunne ikke nåværende beholdninger for Upexi utover CoinGecko-øyeblikksbildet bekreftes fra offentliggjøringer i juni 2026.
Den offentlige Solana-skattekammermodellen er fortsatt ny, med totale sporede beholdninger som representerer mindre enn 3 % av SOLs sirkulerende tilførsel . Om staking-avkastning på meningsfullt vis kan oppveie nedgangen i en langvarig bjørnemarked, gjenstår å se og vil kun bli besvart av SOLs prisbane over tid.
CoinGekos skattekammersporing viser 20 selskaper med til sammen 18.483.376 SOL verdt cirka 1,36 milliarder dollar per 22. juni 2026, noe som utgjør omtrent 2,94 % av Solanas totale tilbud . Fem av disse selskapene står for brorparten av denne verdien .
| Nøkkeltall | Detaljer |
|---|---|
| Nåværende beholdning | ~7.013.536 SOL (per 22. juni) |
| Markedsverdi | ~516 millioner dollar ved ~73,60 dollar/SOL |
| Gjennomsnittlig kostpris | ~232,08 dollar per token |
| Total kostnad | ~1,59 milliarder dollar |
Strategi: Forward Industries har staket hele sin Solana-beholdning, noe som gir en brutto staking-APY på mellom 6,5 % og 7,2 % siden oppstarten. Kumulative staking-belønninger har passert 112.171 SOL . Selskapet har ingen selskapsgjeld, noe ledelsen ser på som et strategisk fortrinn .
Urealiserte tap: Per midten av mai 2026, da SOL ble handlet til rundt 91 dollar, hadde Forward et urealisert tap på omtrent 983 millioner til 1 milliard dollar . Innen 20. juni, med SOL på omtrent 71,75 dollar, hadde papirtapet økt ytterligere . Selskapet rapporterte et nettotap på 585,65 millioner dollar i første kvartal av regnskapsåret 2026, hvorav 560,2 millioner dollar skyldtes verdifall på digitale eiendeler . Inntektene økte mer enn firedoblet til 13,0 millioner dollar (mot 3,1 millioner dollar året før), drevet av staking-aktiviteter . Dets DAT-beholdning (Digital Asset Treasury) utgjør nå omtrent 3 % av den sirkulerende SOL-tilførselen .
| Nøkkeltall | Detaljer |
|---|---|
| Nåværende beholdning | 2.223.074 SOL (per 22. juni) |
| Markedsverdi | ~163,6 millioner dollar |
| SOL per aksje (SPS) | 0,0670 per 13. mai 2026 – opp 108 % fra året før |
| Totalt konverterte beholdninger | ~2.294.576 SOL og SOL-ekvivalenter per 13. mai |
Strategi: DeFi Development Corp. er det første amerikanske børsnoterte selskapet med en skattekammerstrategi eksplisitt bygget rundt å akkumulere og sette sammen Solana. Det måler SOL per aksje (SPS) som sitt viktigste resultatmål og har et langsiktig mål på 1,0 SPS innen desember 2028 . Over 15 % av SOL-beholdningene er plassert på kjeden for avkastning, og selskapet gjennomfører tilbakekjøp av aksjer for å øke SPS . Det har også over 656.000 dfdvSOL, en tokenisert versjon av skattekammerposisjonen .
Finansielt: Første kvartal 2026 ga inntekter på 4,49 millioner dollar, noe som slo analytikerforventningene på 3,50 millioner dollar, men GAAP EPS på -8,47 dollar bommet kraftig på forventningene om -0,25 dollar, noe som reflekterer SOLs prisfall . Selskapet bekreftet sin SPS-veiledning for juni 2026 på 0,075 og bemerket en økning i SPS på 108 % fra året før til tross for nedgangen i markedet .
| Nøkkeltall | Detaljer |
|---|---|
| Totalt SOL i skattekammeret (før salg) | ~530.251 SOL (per 3. feb. 2026) |
| Sammensetning | 402.004 SOL + 37.043 jitoSOL + 81.149 STKESOL |
| Nylig salg | Solgte 65.001 SOL (~12,4 % av beholdningen) 9. juni 2026 til ~CAD 87,88 per token |
| Proveny brukt | ~CAD 5,7 millioner til å betale ned gjeld og redusere innflytelse |
| Beholdning etter salg | ~456.173 SOL gjenstår |
Strategi: SOL Strategies driver Solana-validerere og infrastruktur. Det avsluttet nylig oppkjøpet av HoudiniSwap LLC for 18 millioner dollar 1. juni 2026, finansiert gjennom DeFi-protokoller uten å selge skattekammer-SOL . Selskapet gikk fra å være et Bitcoin-fokusert holdingselskap til å bli Solana-fokusert under tidligere administrerende direktør Leah Wald, som trakk seg i september 2025 etter å ha ledet omstillingen .
Basert på CoinGecko-data per 22. juni 2026 hadde Upexi omtrent 2.173.204 SOL verdt omtrent 159,9 millioner dollar, noe som gjør det til den tredje største offentlige Solana-eieren . Tidligere rapporter fra september 2025 indikerte at Upexi hadde omtrent 2 millioner SOL . Spesifikke detaljer om eventuell planlagt skattekammerutvidelse kunne ikke bekreftes fra tilgjengelige juni 2026-søkeresultater.
CoinGekos sporing viser også Sharps Technology (STSS.US) med 2.077.799 SOL (~152,9 millioner dollar) og Solana Company (HSDT.US) med 2.064.717 SOL (~152,0 millioner dollar) blant de fem største . Sammen med andre selskaper bringer disse den samlede verdien for alle 20 sporede enhetene til 1,36 milliarder dollar i SOL .
Forward Industries alene står for omtrent 1 milliard dollar i urealiserte tap . Når man legger til markedsverdijusteringer hos DeFi Development Corp og andre selskaper, overstiger de samlede institusjonelle papirtapene for Solana-skattekammerselskaper sannsynligvis 1,5 milliarder dollar per juni 2026, selv om et presist samlet tall ikke var tilgjengelig fra de innhentede dataene .
De børsnoterte skattekammerselskapene ser eksplisitt på strategien sin som en Solana-native versjon av MicroStrategy sin Bitcoin-akkumuleringsmodell . Den viktigste forskjellen: MicroStrategy holder BTC uten avkastning; Solana-skattekamre staker hele beholdningen sin, noe som gir 6,5–7,2 % brutto APY . Denne avkastningen kompenserer delvis for papirtap og genererer tilbakevendende inntekter, men som en analyse bemerket, ble staking-inntekter på 17,4 millioner dollar overskygget av det urealiserte digitale eiendelstapet på 560,2 millioner dollar . Selskaper som Forward Industries legger vekt på SOL-per-aksje-vekst (analogt med MicroStrategys BTC-per-aksje-måltall) og har uttalt at de ikke har planer om å selge .
SOL ble handlet til rundt 73 dollar per 20. juni 2026, ned fra sin historiske topp og langt under den gjennomsnittlige kostprisen på omtrent 232 dollar som Forward Industries har . Nedgangen forklarer det store flertallet av papirtapene for alle skattekammerhaverne.
Den japanske spillutvikleren Enish (TSE: 3667) solgte alle sine Bitcoin-beholdninger 9. juni 2026 og gikk over til en Solana-fokusert DAT 2.0 aktiv skattekammerstrategi som involverer staking og valideringsdrift . Dette reflekterer en økende trend der selskaper går fra passive Bitcoin-skattekamre til avkastningsgivende Solana-skattekamre.
| Selskap | Ticker | SOL-beholdning (juni 2026) | Omtrentlig verdi | Strategihøydepunkt |
|---|---|---|---|---|
| Forward Industries | FWDI | ~7.013.536 | 516 millioner dollar | 100 % staket, 6,5–7,2 % APY, ~1 milliard dollar urealisert tap |
| DeFi Development Corp | DFDV | ~2.223.074 | 164 millioner dollar | Sammensetting av SPS (108 % år-til-år-vekst), avkastning på kjeden |
| Upexi | UPXI | ~2.173.204 | 160 millioner dollar | Tredje største eier; videre planer ubekreftet |
| Sharps Technology | STSS | ~2.077.799 | 153 millioner dollar | — |
| Solana Company | HSDT | ~2.064.717 | 152 millioner dollar | Fokusert på økosystemdeltakelse |
| SOL Strategies | HODL | ~456.173 (etter 9. junis salg) | ~33 millioner dollar | Solgte 12,4 % for å betale ned gjeld; driver validerere |
Noen tall nevnt i markedskommentarer – inkludert et hvalkjøp på 234.900 SOL for 16,5 millioner dollar, Solana DEX-volum som oversteg NYSE, 5,5 millioner dollar i Solana ETF-utstrømmer, og Circle som preget 250 millioner USDC på Solana – ble ikke funnet i de tilgjengelige søkeresultatene og kan ikke verifiseres med de innhentede dataene. I tillegg kunne ikke nåværende beholdninger for Upexi utover CoinGecko-øyeblikksbildet bekreftes fra offentliggjøringer i juni 2026.
Den offentlige Solana-skattekammermodellen er fortsatt ny, med totale sporede beholdninger som representerer mindre enn 3 % av SOLs sirkulerende tilførsel . Om staking-avkastning på meningsfullt vis kan oppveie nedgangen i en langvarig bjørnemarked, gjenstår å se og vil kun bli besvart av SOLs prisbane over tid.