TSMC legger frem Q2 2026 tall 16. juli: Forventet EPS på 3,81 dollar pr ADR enhet og omsetning i intervallet 39,0–40,2 milliarder dollar.
Bruttomarginen ventes i området 65,5 %–67,5 %, mens KI relatert etterspørsel fortsatt er den viktigste vekstdriveren.
Wall Street er overveiende positiv: Barclays gir kursmål 625 dollar, og Bank of America spår 75 milliarder dollar i capex for 2027.
Nøkkelpunkter for investorer: N2 produksjonsruten (2 nanometer), KI/HPC ordretrenden og utsiktene for langsiktig marginforbedring.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) holder sin presentasjon av resultatene for andre kvartal 2026 torsdag 16. juli 2026 kl. 14:00 lokal taiwansk tid (stille periode fra 6. til 15. juli) . Dette er en avgjørende tid for selskapet, som befinner seg midt i den mest aggressive kapasitetsutvidelsen i sin historie. Bakgrunnen er en nærmest umettelig etterspørsel etter KI-brikker og opptrappingen av den nye 2nm-prosessen (N2).
Forventede Q2 2026-tall
Både selskapets egne prognoser og analytikernes konsensus peker mot nok et kvartal med rekordhøye eller nær rekordhøye resultater.
Inntjening per ADR-enhet (EPS): Konsensus er 3,81 dollar per ADR, basert på estimater fra 5 analytikere, med et spenn på 3,67–4,20 dollar . En annen oversikt viser konsensus på 3,78 dollar/ADR . Til sammenligning rapporterte TSMC for Q1 2026 en GAAP-EPS på 3,49 dollar/ADR .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC Q2 2026: Alt du trenger å vite før resultatene 16. juli"?
TSMC legger frem Q2 2026 tall 16. juli: Forventet EPS på 3,81 dollar pr ADR enhet og omsetning i intervallet 39,0–40,2 milliarder dollar.
What are the key points to validate first?
TSMC legger frem Q2 2026 tall 16. juli: Forventet EPS på 3,81 dollar pr ADR enhet og omsetning i intervallet 39,0–40,2 milliarder dollar. Bruttomarginen ventes i området 65,5 %–67,5 %, mens KI relatert etterspørsel fortsatt er den viktigste vekstdriveren.
What should I do next in practice?
Wall Street er overveiende positiv: Barclays gir kursmål 625 dollar, og Bank of America spår 75 milliarder dollar i capex for 2027.
TSMC legger frem Q2 2026 tall 16. juli: Forventet EPS på 3,81 dollar pr ADR enhet og omsetning i intervallet 39,0–40,2 milliarder dollar.
Bruttomarginen ventes i området 65,5 %–67,5 %, mens KI relatert etterspørsel fortsatt er den viktigste vekstdriveren.
Wall Street er overveiende positiv: Barclays gir kursmål 625 dollar, og Bank of America spår 75 milliarder dollar i capex for 2027.
Nøkkelpunkter for investorer: N2 produksjonsruten (2 nanometer), KI/HPC ordretrenden og utsiktene for langsiktig marginforbedring.
Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, incTSMC Q2 2026 earnings: AI chip demand drives record capex, 2nm ramp, and analyst price target upgrades.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What key expectations do analysts have for TSMC's July 16, 2026 second-quarter earnings call, inc. Article summary: TSMC will hold its Q2 2026 earnings call on **July 16, 2026 at 14:00 Taiwan time** (quiet period began July 6) [2][6]. Here is a verified breakdown of the key expectations and analyst focal points: ## Q2 2026 Financial E. Topic tags: general, news, general web, user generated, government. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermar
openai.com
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) holder sin presentasjon av resultatene for andre kvartal 2026 torsdag 16. juli 2026 kl. 14:00 lokal taiwansk tid (stille periode fra 6. til 15. juli) . Dette er en avgjørende tid for selskapet, som befinner seg midt i den mest aggressive kapasitetsutvidelsen i sin historie. Bakgrunnen er en nærmest umettelig etterspørsel etter KI-brikker og opptrappingen av den nye 2nm-prosessen (N2).
Forventede Q2 2026-tall
Både selskapets egne prognoser og analytikernes konsensus peker mot nok et kvartal med rekordhøye eller nær rekordhøye resultater.
Inntjening per ADR-enhet (EPS): Konsensus er 3,81 dollar per ADR, basert på estimater fra 5 analytikere, med et spenn på 3,67–4,20 dollar . En annen oversikt viser konsensus på 3,78 dollar/ADR . Til sammenligning rapporterte TSMC for Q1 2026 en GAAP-EPS på 3,49 dollar/ADR .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC Q2 2026: Alt du trenger å vite før resultatene 16. juli"?
TSMC legger frem Q2 2026 tall 16. juli: Forventet EPS på 3,81 dollar pr ADR enhet og omsetning i intervallet 39,0–40,2 milliarder dollar.
What are the key points to validate first?
TSMC legger frem Q2 2026 tall 16. juli: Forventet EPS på 3,81 dollar pr ADR enhet og omsetning i intervallet 39,0–40,2 milliarder dollar. Bruttomarginen ventes i området 65,5 %–67,5 %, mens KI relatert etterspørsel fortsatt er den viktigste vekstdriveren.
What should I do next in practice?
Wall Street er overveiende positiv: Barclays gir kursmål 625 dollar, og Bank of America spår 75 milliarder dollar i capex for 2027.
Omsetning: TSMC har selv guidet en omsetning på mellom 39,0 og 40,2 milliarder dollar, noe som tilsvarer omtrent 32 prosent vekst sammenlignet med samme kvartal i fjor og 10 prosent sekvensiell vekst . Konsensusanslagene ligger rundt 40,1 milliarder dollar .
Bruttomargin: Ledelsen har guidet en bruttomargin på 65,5 til 67,5 prosent. Dette følger en rekordhøy margin på 66,2 prosent i Q1 2026 . Selv om enkelte meglerhus har modellert marginer som nærmer seg eller overstiger 68 prosent, er påstanden om en bruttomargin mot 70 prosent ikke bekreftet av offisielle prognoser – ledelsens tak er 67,5 prosent .
Driftsmargin: Forventes å ligge mellom 56,5 og 58,5 prosent .
Investorer følger spent med på om TSMC vil justere sine allerede oppjusterte helårsprognoser.
Helårsomsetning 2026: Under Q1-presentasjonen i april oppjusterte TSMC forventningen til mer enn 30 prosent vekst i dollar, sammenlignet med tidligere anslag om «nesten 30 prosent» . Det er ventet at selskapets ledelse 16. juli vil gi ytterligere detaljer om utviklingen .
Investeringer (capex) i 2026: TSMC har guidet for 52 til 56 milliarder dollar, den høyeste enkeltårlige investeringen i halvlederbransjens historie . Finansdirektør Wendell Huang bekreftet i april at utgiftene vil ligge i den høye enden av dette intervallet .
Investeringsprognose for 2027: Bank of America har oppjustert sitt capex-anslag for TSMC i 2027 til 75 milliarder dollar (fra 63 milliarder dollar), godt over konsensus på 65 milliarder dollar . Barclays modellerte i sin oppgradering 29. juni 2026 med 74 milliarder dollar i 2027 .
KI-etterspørsel, priskraft og aksjeutvikling
Det overordnede temaet bak samtlige strategiske og økonomiske beslutninger i TSMC er kunstig intelligens.
KI som inntektsmotor: Høytytende databehandling (HPC), kategorien som fanger mesteparten av KI-etterspørselen, står for 58 prosent av selskapets årlige omsetning. Både ledelsen og analytikere beskriver etterspørselen som «umettelig» .
Priskraft: Den enorme etterspørselen har gitt TSMC betydelig prissettingsmakt. Kapasiteten ved de mest avanserte teknologinodene (N3, N2) er stram, og kunder konkurrerer om plass, noe som tillater TSMC å ta seg betalt .
Aksjerally: TSMC-aksjen (NYSE: TSM) har steget kraftig. Minst seks meglerhus – inkludert Goldman Sachs og Macquarie – har økt kursmålene sine i 2026 .
Oppjusterte kursmål fra Wall Street
Analytikerne er overveiende positive før Q2-presentasjonen. Flere store aktører har nylig hevet sine kursmål på TSM-aksjen.
Barclays: Økte kursmålet til 625 dollar fra 470 dollar den 29. juni 2026, med en «Overweight»-anbefaling (Overvekt). Analytiker Simon Coles beskrev TSMC som «en av de beste måtene å få KI-eksponering på» .
Citigroup (Citi): Har gradvis blitt mer positive. I slutten av mars 2026 økte Citi kursmålet til 2.800 nye taiwanske dollar (NT$). Tidligere i januar 2026 ble et mål på 3.030 NT$ satt .
Goldman Sachs: Økte kursmålet med 35 prosent til 2.330 NT$ i januar 2026, med henvisning til nok et år med solid vekst .
GF Securities: Økte kursmålet til 2.808 NT$ (fra 2.325 NT$) foran Q1-resultatene, med en «Kjøp»-anbefaling .
JPMorgan: Hevet kursmålet med 24 prosent til 2.100 NT$ i begynnelsen av januar 2026 .
Sentrale fokuspunkter for investorene 16. juli
Utover de overordnede tallene vil investorene lytte spesielt etter oppdateringer om tre strategiske temaer.
1. 2-nanometer-produksjon (N2)
TSMCs overgang til gate-all-around (GAA) nanosheet-transistorer er det største teknologiskiftet siden FinFET. Selskapet startet masseproduksjon av N2 (2nm-klasse) i andre halvdel av 2025. Høyt volum ble satt i gang i januar 2026 ved fabrikker i Baoshan og Kaohsiung . TSMC lanserer samtidig fem 2nm-fabrikker i 2026 – den mest aggressive kapasitetsutvidelsen i selskapets historie . Kapasiteten er angivelig fullbooket, der Apple og Qualcomm er blant tidlige kunder .
2. KI/HPC-ordretrenden og stram forsyningssituasjon
HPC er allerede den dominerende inntektsdriveren. Investorer vil følge kommentarer om etterspørselen etter N2- og N3-kapasitet, og om det er tegn til ytterligere press som kan gi grunnlag for høyere priser . Også avansert emballasjeteknologi (CoWoS), kritisk for KI-akseleratorer fra blant annet NVIDIA, følges tett.
3. Langsiktig bruttomarginal og bærekraft
TSMC leverte en rekordhøy bruttomargin på 66,2 prosent i Q1 2026. Viktige spørsmål for presentasjonen er:
Lønnsomheten for N3: Forventes å krysse selskapets gjennomsnittlige lønnsomhet i andre halvdel av 2026, noe som vil styrke marginene ytterligere .
Bærekraft over 65 prosent: Q2-prognosen på 65,5–67,5 prosent innebærer tillit til langvarig høy margin, men analytikere vil spørre om dette er bærekraftig når N2-oppskaleringen og avskrivningene topper seg.
Ikke bekreftet 70 prosent-mål: Det er viktig å påpeke at TSMCs ledelse ikke har satt et eksplisitt langsiktig mål om 70 prosent bruttomargin i tilgjengelige prognoser . Enkelte meglerhus har modellert marginer mot 69 prosent, men disse er høyere enn konsensusanslagene .
Nøyaktighetsmerknader om sentrale påstander
Påstand
Verifiseringsstatus
Kilde
EPS-konsensus 3,81 dollar/ADR
Bekreftet
Omsetning ~40 mrd. dollar
Bekreftet (guidance 39,0–40,2 mrd.)
Bruttomargin mot 70 prosent
Ikke bekreftet – ledelsens tak er 67,5 prosent
Helårsvekst 2026 oppjustert til >30 prosent
Bekreftet
Capex 2026 ~56 mrd. dollar
Bekreftet (52–56 mrd., høye ende)
Capex 2027: 73 mrd. dollar
Delvis bekreftet – BofA publiserte 75 mrd., Barclays 74 mrd.
Omsetning: TSMC har selv guidet en omsetning på mellom 39,0 og 40,2 milliarder dollar, noe som tilsvarer omtrent 32 prosent vekst sammenlignet med samme kvartal i fjor og 10 prosent sekvensiell vekst . Konsensusanslagene ligger rundt 40,1 milliarder dollar .
Bruttomargin: Ledelsen har guidet en bruttomargin på 65,5 til 67,5 prosent. Dette følger en rekordhøy margin på 66,2 prosent i Q1 2026 . Selv om enkelte meglerhus har modellert marginer som nærmer seg eller overstiger 68 prosent, er påstanden om en bruttomargin mot 70 prosent ikke bekreftet av offisielle prognoser – ledelsens tak er 67,5 prosent .
Driftsmargin: Forventes å ligge mellom 56,5 og 58,5 prosent .
Investorer følger spent med på om TSMC vil justere sine allerede oppjusterte helårsprognoser.
Helårsomsetning 2026: Under Q1-presentasjonen i april oppjusterte TSMC forventningen til mer enn 30 prosent vekst i dollar, sammenlignet med tidligere anslag om «nesten 30 prosent» . Det er ventet at selskapets ledelse 16. juli vil gi ytterligere detaljer om utviklingen .
Investeringer (capex) i 2026: TSMC har guidet for 52 til 56 milliarder dollar, den høyeste enkeltårlige investeringen i halvlederbransjens historie . Finansdirektør Wendell Huang bekreftet i april at utgiftene vil ligge i den høye enden av dette intervallet .
Investeringsprognose for 2027: Bank of America har oppjustert sitt capex-anslag for TSMC i 2027 til 75 milliarder dollar (fra 63 milliarder dollar), godt over konsensus på 65 milliarder dollar . Barclays modellerte i sin oppgradering 29. juni 2026 med 74 milliarder dollar i 2027 .
KI-etterspørsel, priskraft og aksjeutvikling
Det overordnede temaet bak samtlige strategiske og økonomiske beslutninger i TSMC er kunstig intelligens.
KI som inntektsmotor: Høytytende databehandling (HPC), kategorien som fanger mesteparten av KI-etterspørselen, står for 58 prosent av selskapets årlige omsetning. Både ledelsen og analytikere beskriver etterspørselen som «umettelig» .
Priskraft: Den enorme etterspørselen har gitt TSMC betydelig prissettingsmakt. Kapasiteten ved de mest avanserte teknologinodene (N3, N2) er stram, og kunder konkurrerer om plass, noe som tillater TSMC å ta seg betalt .
Aksjerally: TSMC-aksjen (NYSE: TSM) har steget kraftig. Minst seks meglerhus – inkludert Goldman Sachs og Macquarie – har økt kursmålene sine i 2026 .
Oppjusterte kursmål fra Wall Street
Analytikerne er overveiende positive før Q2-presentasjonen. Flere store aktører har nylig hevet sine kursmål på TSM-aksjen.
Barclays: Økte kursmålet til 625 dollar fra 470 dollar den 29. juni 2026, med en «Overweight»-anbefaling (Overvekt). Analytiker Simon Coles beskrev TSMC som «en av de beste måtene å få KI-eksponering på» .
Citigroup (Citi): Har gradvis blitt mer positive. I slutten av mars 2026 økte Citi kursmålet til 2.800 nye taiwanske dollar (NT$). Tidligere i januar 2026 ble et mål på 3.030 NT$ satt .
Goldman Sachs: Økte kursmålet med 35 prosent til 2.330 NT$ i januar 2026, med henvisning til nok et år med solid vekst .
GF Securities: Økte kursmålet til 2.808 NT$ (fra 2.325 NT$) foran Q1-resultatene, med en «Kjøp»-anbefaling .
JPMorgan: Hevet kursmålet med 24 prosent til 2.100 NT$ i begynnelsen av januar 2026 .
Sentrale fokuspunkter for investorene 16. juli
Utover de overordnede tallene vil investorene lytte spesielt etter oppdateringer om tre strategiske temaer.
1. 2-nanometer-produksjon (N2)
TSMCs overgang til gate-all-around (GAA) nanosheet-transistorer er det største teknologiskiftet siden FinFET. Selskapet startet masseproduksjon av N2 (2nm-klasse) i andre halvdel av 2025. Høyt volum ble satt i gang i januar 2026 ved fabrikker i Baoshan og Kaohsiung . TSMC lanserer samtidig fem 2nm-fabrikker i 2026 – den mest aggressive kapasitetsutvidelsen i selskapets historie . Kapasiteten er angivelig fullbooket, der Apple og Qualcomm er blant tidlige kunder .
2. KI/HPC-ordretrenden og stram forsyningssituasjon
HPC er allerede den dominerende inntektsdriveren. Investorer vil følge kommentarer om etterspørselen etter N2- og N3-kapasitet, og om det er tegn til ytterligere press som kan gi grunnlag for høyere priser . Også avansert emballasjeteknologi (CoWoS), kritisk for KI-akseleratorer fra blant annet NVIDIA, følges tett.
3. Langsiktig bruttomarginal og bærekraft
TSMC leverte en rekordhøy bruttomargin på 66,2 prosent i Q1 2026. Viktige spørsmål for presentasjonen er:
Lønnsomheten for N3: Forventes å krysse selskapets gjennomsnittlige lønnsomhet i andre halvdel av 2026, noe som vil styrke marginene ytterligere .
Bærekraft over 65 prosent: Q2-prognosen på 65,5–67,5 prosent innebærer tillit til langvarig høy margin, men analytikere vil spørre om dette er bærekraftig når N2-oppskaleringen og avskrivningene topper seg.
Ikke bekreftet 70 prosent-mål: Det er viktig å påpeke at TSMCs ledelse ikke har satt et eksplisitt langsiktig mål om 70 prosent bruttomargin i tilgjengelige prognoser . Enkelte meglerhus har modellert marginer mot 69 prosent, men disse er høyere enn konsensusanslagene .
Nøyaktighetsmerknader om sentrale påstander
Påstand
Verifiseringsstatus
Kilde
EPS-konsensus 3,81 dollar/ADR
Bekreftet
Omsetning ~40 mrd. dollar
Bekreftet (guidance 39,0–40,2 mrd.)
Bruttomargin mot 70 prosent
Ikke bekreftet – ledelsens tak er 67,5 prosent
Helårsvekst 2026 oppjustert til >30 prosent
Bekreftet
Capex 2026 ~56 mrd. dollar
Bekreftet (52–56 mrd., høye ende)
Capex 2027: 73 mrd. dollar
Delvis bekreftet – BofA publiserte 75 mrd., Barclays 74 mrd.