Rapidus 2nm: Japans priskrig mot TSMC og milliardsatsingen på halvledere
Rapidus har satt et aggressivt prismål på ¥3–3,5 millioner ($20.000–$23.000) per 2nm skive, og tar sikte på å underby TSMCs N2 priser på $30.000 med 23–33%. Selskapet er en risikofylt, men godt finansiert satsing fra japanske myndigheter og industrigiganter som Toyota og Sony.
Publisert avRedigert med DeepSeek-V4-FlashBilder generert med GPT Image 1.5
Rapidus har satt et aggressivt prismål på ¥3–3,5 millioner ($20.000–$23.000) per 2nm skive, og tar sikte på å underby TSMCs N2 priser på $30.000 med 23–33%.
Selskapet er en risikofylt, men godt finansiert satsing fra japanske myndigheter og industrigiganter som Toyota og Sony.
Rapidus fokuserer på nisjemarkeder som AI akseleratorer og HPC, men står overfor massive utfordringer med kundeanskaffelse, produksjonsvolum og teknologiinnhenting.
Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, whatConcept image of a 2nm wafer. Rapidus aims to mass-produce 2nm chips by 2027, targeting AI and HPC applications.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, what. Article summary: Here is a comprehensive, sourced briefing on Rapidus.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
I juli 2026 kom det en klar melding fra Rapidus' administrerende direktør Atsuyoshi Koike om selskapets prisstrategi: i prising av skiver (wafere) "kan vi ikke tape mot TSMC" . Denne uttalelsen oppsummerer Japans ambisjoner om å gjenreise sin avanserte halvlederproduksjon, med mål om 2nm-node og en prismodell som skal underby bransjelederen med god margin.
Rapidus har satt et prismål for sine 2nm-skiver på ¥3–3,5 millioner – omtrent $20.000–$23.000 med dagens valutakurser . Til sammenligning prises TSMCs N2-skiver til rundt $30.000 stykket, noe som representerer en 10–20% premie i forhold til selskapets egne 3nm-skiver . Forskjellen gir Rapidus en potensiell kostnadsfordel på 23–33% – et betydelig gap i et marked hvor hver dollar per skive teller.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Rapidus 2nm: Japans priskrig mot TSMC og milliardsatsingen på halvledere"?
Rapidus har satt et aggressivt prismål på ¥3–3,5 millioner ($20.000–$23.000) per 2nm skive, og tar sikte på å underby TSMCs N2 priser på $30.000 med 23–33%.
What are the key points to validate first?
Rapidus har satt et aggressivt prismål på ¥3–3,5 millioner ($20.000–$23.000) per 2nm skive, og tar sikte på å underby TSMCs N2 priser på $30.000 med 23–33%. Selskapet er en risikofylt, men godt finansiert satsing fra japanske myndigheter og industrigiganter som Toyota og Sony.
What should I do next in practice?
Rapidus fokuserer på nisjemarkeder som AI akseleratorer og HPC, men står overfor massive utfordringer med kundeanskaffelse, produksjonsvolum og teknologiinnhenting.
Rapidus 2nm: Japans priskrig mot TSMC og milliardsatsingen på halvledere
Rapidus har satt et aggressivt prismål på ¥3–3,5 millioner ($20.000–$23.000) per 2nm skive, og tar sikte på å underby TSMCs N2 priser på $30.000 med 23–33%. Selskapet er en risikofylt, men godt finansiert satsing fra japanske myndigheter og industrigiganter som Toyota og Sony.
Publisert avRedigert med DeepSeek-V4-FlashBilder generert med GPT Image 1.5
Rapidus har satt et aggressivt prismål på ¥3–3,5 millioner ($20.000–$23.000) per 2nm skive, og tar sikte på å underby TSMCs N2 priser på $30.000 med 23–33%.
Selskapet er en risikofylt, men godt finansiert satsing fra japanske myndigheter og industrigiganter som Toyota og Sony.
Rapidus fokuserer på nisjemarkeder som AI akseleratorer og HPC, men står overfor massive utfordringer med kundeanskaffelse, produksjonsvolum og teknologiinnhenting.
Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, whatConcept image of a 2nm wafer. Rapidus aims to mass-produce 2nm chips by 2027, targeting AI and HPC applications.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is Rapidus's pricing strategy for its 2nm chips, how does it compare to TSMC's pricing, what. Article summary: Here is a comprehensive, sourced briefing on Rapidus.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
I juli 2026 kom det en klar melding fra Rapidus' administrerende direktør Atsuyoshi Koike om selskapets prisstrategi: i prising av skiver (wafere) "kan vi ikke tape mot TSMC" . Denne uttalelsen oppsummerer Japans ambisjoner om å gjenreise sin avanserte halvlederproduksjon, med mål om 2nm-node og en prismodell som skal underby bransjelederen med god margin.
Rapidus har satt et prismål for sine 2nm-skiver på ¥3–3,5 millioner – omtrent $20.000–$23.000 med dagens valutakurser . Til sammenligning prises TSMCs N2-skiver til rundt $30.000 stykket, noe som representerer en 10–20% premie i forhold til selskapets egne 3nm-skiver . Forskjellen gir Rapidus en potensiell kostnadsfordel på 23–33% – et betydelig gap i et marked hvor hver dollar per skive teller.
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Rapidus 2nm: Japans priskrig mot TSMC og milliardsatsingen på halvledere"?
Rapidus har satt et aggressivt prismål på ¥3–3,5 millioner ($20.000–$23.000) per 2nm skive, og tar sikte på å underby TSMCs N2 priser på $30.000 med 23–33%.
What are the key points to validate first?
Rapidus har satt et aggressivt prismål på ¥3–3,5 millioner ($20.000–$23.000) per 2nm skive, og tar sikte på å underby TSMCs N2 priser på $30.000 med 23–33%. Selskapet er en risikofylt, men godt finansiert satsing fra japanske myndigheter og industrigiganter som Toyota og Sony.
What should I do next in practice?
Rapidus fokuserer på nisjemarkeder som AI akseleratorer og HPC, men står overfor massive utfordringer med kundeanskaffelse, produksjonsvolum og teknologiinnhenting.
"Kan ikke tape mot TSMC"-strategi; aggressiv underprising
TSMC
~$30.000
10–20% over 3nm; flerårige prisøkninger planlagt gjennom minst 2029
Samsung
~$20.000
33% rabatt vs TSMC, men kvalitetsbekymringer gjenstår
TSMCs prisstrategi tilfører et ekstra lag av kompleksitet. Den taiwanske foundryen har angivelig kommunisert planer om sammenhengende årlige prisøkninger på 3–10% for avanserte noder fra 2026 og minst til 2029 . Dette betyr at selv når Rapidus prøver å få et fotfeste, beveger prisgrunnlaget seg oppover.
Bakgrunn: En statsstøttet 2nm-måneskudd
Rapidus Corporation ble etablert 10. august 2022 , dannet som et konsortium av Japans ledende industrigiganter med et enkelt oppdrag: å gjenreise Japans avanserte foundry-kapasitet for logikkbrikker . Selskapets grunnleggelse kom på et tidspunkt da Japans historiske dominans innen halvledere lenge var falmet – et faktum myndighetene var fast bestemt på å reversere.
Nøkkelsponsorer:
Japanske myndigheter (METI / IPA): Den dominerende finansieringskilden gjennom Ministry of Economy, Trade and Industry og Information-Technology Promotion Agency .
Åtte grunnleggende korporative investorer: Toyota, Sony Group, NTT, SoftBank, Fujitsu, NEC, Canon og Development Bank of Japan . I februar 2026 hadde antallet vokst til 32 private selskaper.
Teknologipartnere: IBM (2nm GAA-teknologilisensiering), imec (prosess-FoU), ASML (High-NA EUV-litografi) og Cadence (EDA-verktøy for AI/HPC) .
Total finansiering (per midten av 2026):
Kumulativ statsstøtte til FoU: ¥2,35 billioner (~$16,3 milliarder) frem til mars 2027 .
Ytterligere egenkapitalrunder i 2026: ¥267,6 milliarder ($1,7 mrd) i februar og ¥150 milliarder ($943 mill) i juni .
Total kumulativ finansiering er godt over $18 milliarder, noe som gjør det til en av de mest kapitaliserte halvlederoppstartene i historien .
Produksjonsmilepæler: Fra pilotlinje til 2027-mål
Rapidus har nådd flere kritiske tekniske milepæler på vei mot masseproduksjon:
April 2025: 2nm pilotlinje i drift ved IIM-1-anlegget i Chitose, Hokkaido .
Juli 2025: Vellykket fabrikasjon og demonstrasjon av fungerende 2nm Gate-All-Around (GAA)-transistorer ved bruk av ASMLs NXE:3800E EUV-litografi .
Februar 2026: Utgivelse av første 2nm Process Design Kit (PDK) til tidlige kunder .
Sen 2026 (planlagt): Oppstart av testbrikkeproduksjon ved Chitose-fabrikken .
2027 (mål):Masseproduksjon av 2nm-brikker .
Kapasitetsøkning: Opprinnelig månedlig kapasitet på 6.000 skiver ved oppstart, med mål om ~25.000 skiver per måned innen 2028 .
Rapidus bruker en differensiert produksjonsmodell kalt "Rapid and Unified Manufacturing Service" (RUMS) – 100% enkeltskivebehandling med tung AI-integrasjon, ment å dramatisk forkorte utviklingssykluser sammenlignet med TSMCs høyvolumbatch-tilnærming .
Målapplikasjoner: AI, HPC og mer
Rapidus sikter seg spesifikt inn mot høyverdi-, ytelsessensitive sluttmarkeder der brikkeytelse trumfer rent volum :
AI-akseleratorer – AI-trening og slutningsbrikker for datasentre.
Høyytelses databehandling (HPC) – superdatamaskiner og suverene CPU/GPU-design.
AI-PC-er – AI-slutningsprosessorer på enheten med integrerte NPU-er .
Avansert IoT/kant-AI – strømeffektive 2nm GAA-brikker som leverer 45% bedre ytelse eller 75% lavere strømforbruk sammenlignet med 7nm .
Strategien er å fokusere på nisje, høy-margin tilpassede arbeidsbelastninger (AI/HPC) i stedet for å prøve å matche TSMCs enorme råvarevolum – i det minste innledningsvis .
Viktige risikoer: De seks utfordringene fremover
Til tross for aggressiv prising og imponerende tekniske milepæler, står Rapidus overfor en bratt bakke:
Ekstrem kapitalintensitet: Japan har allerede forpliktet over $16 milliarder, og totalkostnaden for å nå lønnsomhet kan overstige $30–40 milliarder, uten garanti for tilstrekkelige kundeordrer .
Utfordring med kundeanskaffelse: TSMC dominerer med flere tiår med tillit, et massivt økosystem av design-IP og EDA-flyter, og fangne kunder som Apple, NVIDIA, AMD og Qualcomm. Å vinne ankerkunder bort fra TSMCs påviste N2 er en bratt oppoverbakke .
Utbytte og produksjonslæringskurve: Rapidus har ingen historie med høyvolumsproduksjon. Å gå fra pilotlinjesuksess til kommersielt levedyktig utbytte (>80%) på en banebrytende GAA-node er ekstraordinært vanskelig .
Skalaulempe: TSMCs 2nm-kapasitet er anslått til ~60.000 skiver per måned i 2026 alene . Rapidus' opprinnelige 6.000 WPM er en størrelsesorden mindre, noe som begrenser kostnadsinnflytelse og kundetildeling .
Geopolitisk avhengighet: Foretaket er sterkt avhengig av japansk regjerings velvilje. En endring i politiske prioriteringer eller en finanskrise kan forstyrre finansieringen .
Teknologisk innhentingsrisiko: Konkurrenter står ikke stille. TSMCs N2 er allerede i høyvolumsproduksjon , og Intel 18A og Samsung SF2 konkurrerer også. Rapidus må utføre sin første masseproduksjonsrampe noensinne korrekt på den mest avanserte noden som er mulig.
semiwiki.comTSMC to raise foundry prices by 5-10% across advanced nodes in ...
"Kan ikke tape mot TSMC"-strategi; aggressiv underprising
TSMC
~$30.000
10–20% over 3nm; flerårige prisøkninger planlagt gjennom minst 2029
Samsung
~$20.000
33% rabatt vs TSMC, men kvalitetsbekymringer gjenstår
TSMCs prisstrategi tilfører et ekstra lag av kompleksitet. Den taiwanske foundryen har angivelig kommunisert planer om sammenhengende årlige prisøkninger på 3–10% for avanserte noder fra 2026 og minst til 2029 . Dette betyr at selv når Rapidus prøver å få et fotfeste, beveger prisgrunnlaget seg oppover.
Bakgrunn: En statsstøttet 2nm-måneskudd
Rapidus Corporation ble etablert 10. august 2022 , dannet som et konsortium av Japans ledende industrigiganter med et enkelt oppdrag: å gjenreise Japans avanserte foundry-kapasitet for logikkbrikker . Selskapets grunnleggelse kom på et tidspunkt da Japans historiske dominans innen halvledere lenge var falmet – et faktum myndighetene var fast bestemt på å reversere.
Nøkkelsponsorer:
Japanske myndigheter (METI / IPA): Den dominerende finansieringskilden gjennom Ministry of Economy, Trade and Industry og Information-Technology Promotion Agency .
Åtte grunnleggende korporative investorer: Toyota, Sony Group, NTT, SoftBank, Fujitsu, NEC, Canon og Development Bank of Japan . I februar 2026 hadde antallet vokst til 32 private selskaper.
Teknologipartnere: IBM (2nm GAA-teknologilisensiering), imec (prosess-FoU), ASML (High-NA EUV-litografi) og Cadence (EDA-verktøy for AI/HPC) .
Total finansiering (per midten av 2026):
Kumulativ statsstøtte til FoU: ¥2,35 billioner (~$16,3 milliarder) frem til mars 2027 .
Ytterligere egenkapitalrunder i 2026: ¥267,6 milliarder ($1,7 mrd) i februar og ¥150 milliarder ($943 mill) i juni .
Total kumulativ finansiering er godt over $18 milliarder, noe som gjør det til en av de mest kapitaliserte halvlederoppstartene i historien .
Produksjonsmilepæler: Fra pilotlinje til 2027-mål
Rapidus har nådd flere kritiske tekniske milepæler på vei mot masseproduksjon:
April 2025: 2nm pilotlinje i drift ved IIM-1-anlegget i Chitose, Hokkaido .
Juli 2025: Vellykket fabrikasjon og demonstrasjon av fungerende 2nm Gate-All-Around (GAA)-transistorer ved bruk av ASMLs NXE:3800E EUV-litografi .
Februar 2026: Utgivelse av første 2nm Process Design Kit (PDK) til tidlige kunder .
Sen 2026 (planlagt): Oppstart av testbrikkeproduksjon ved Chitose-fabrikken .
2027 (mål):Masseproduksjon av 2nm-brikker .
Kapasitetsøkning: Opprinnelig månedlig kapasitet på 6.000 skiver ved oppstart, med mål om ~25.000 skiver per måned innen 2028 .
Rapidus bruker en differensiert produksjonsmodell kalt "Rapid and Unified Manufacturing Service" (RUMS) – 100% enkeltskivebehandling med tung AI-integrasjon, ment å dramatisk forkorte utviklingssykluser sammenlignet med TSMCs høyvolumbatch-tilnærming .
Målapplikasjoner: AI, HPC og mer
Rapidus sikter seg spesifikt inn mot høyverdi-, ytelsessensitive sluttmarkeder der brikkeytelse trumfer rent volum :
AI-akseleratorer – AI-trening og slutningsbrikker for datasentre.
Høyytelses databehandling (HPC) – superdatamaskiner og suverene CPU/GPU-design.
AI-PC-er – AI-slutningsprosessorer på enheten med integrerte NPU-er .
Avansert IoT/kant-AI – strømeffektive 2nm GAA-brikker som leverer 45% bedre ytelse eller 75% lavere strømforbruk sammenlignet med 7nm .
Strategien er å fokusere på nisje, høy-margin tilpassede arbeidsbelastninger (AI/HPC) i stedet for å prøve å matche TSMCs enorme råvarevolum – i det minste innledningsvis .
Viktige risikoer: De seks utfordringene fremover
Til tross for aggressiv prising og imponerende tekniske milepæler, står Rapidus overfor en bratt bakke:
Ekstrem kapitalintensitet: Japan har allerede forpliktet over $16 milliarder, og totalkostnaden for å nå lønnsomhet kan overstige $30–40 milliarder, uten garanti for tilstrekkelige kundeordrer .
Utfordring med kundeanskaffelse: TSMC dominerer med flere tiår med tillit, et massivt økosystem av design-IP og EDA-flyter, og fangne kunder som Apple, NVIDIA, AMD og Qualcomm. Å vinne ankerkunder bort fra TSMCs påviste N2 er en bratt oppoverbakke .
Utbytte og produksjonslæringskurve: Rapidus har ingen historie med høyvolumsproduksjon. Å gå fra pilotlinjesuksess til kommersielt levedyktig utbytte (>80%) på en banebrytende GAA-node er ekstraordinært vanskelig .
Skalaulempe: TSMCs 2nm-kapasitet er anslått til ~60.000 skiver per måned i 2026 alene . Rapidus' opprinnelige 6.000 WPM er en størrelsesorden mindre, noe som begrenser kostnadsinnflytelse og kundetildeling .
Geopolitisk avhengighet: Foretaket er sterkt avhengig av japansk regjerings velvilje. En endring i politiske prioriteringer eller en finanskrise kan forstyrre finansieringen .
Teknologisk innhentingsrisiko: Konkurrenter står ikke stille. TSMCs N2 er allerede i høyvolumsproduksjon , og Intel 18A og Samsung SF2 konkurrerer også. Rapidus må utføre sin første masseproduksjonsrampe noensinne korrekt på den mest avanserte noden som er mulig.
semiwiki.comTSMC to raise foundry prices by 5-10% across advanced nodes in ...