TSMC-kursmål-forvirringen: Derfor Citis 7,7 % oppgang og Needhams 32 % oppside begge er bullish for KI
Citis siste dokumenterte kursmålheving for TSMC var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på 7,7 %, ikke 32 % – drevet av økende etterspørsel etter KI brikker. 32 % oppsiden i enkelte overskrifter stammer fra Needhams kursmålheving, ikke Citis.
Publisert avRedigert med DeepSeek-V4-FlashBilder generert med GPT Image 1.5
Citis siste dokumenterte kursmålheving for TSMC var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på 7,7 %, ikke 32 % – drevet av økende etterspørsel etter KI brikker.
32 % oppsiden i enkelte overskrifter stammer fra Needhams kursmålheving, ikke Citis.
TSMCs Q2 resultater for 2025 var svært sterke: omsetning opp 38,6 % år over år, nettoresultat opp 60,7 %, og bruttomargin på 58,6 %.
Search & fact-check with cited sources for What factors drove Citigroup to raise its TSMC price target by 32% ahead of Q2 earnings, and whatTSMC is the world's leading contract chip manufacturer, producing the advanced processors that power AI infrastructure.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What factors drove Citigroup to raise its TSMC price target by 32% ahead of Q2 earnings, and what. Article summary: Here are the findings, organized by your questions.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
En fremtredende overskrift fra Wall Street hevdet at Citigroup hevet kursmålet for TSMC med 32 % før Q2-resultatene for 2025. Virkeligheten er litt annerledes – og forskjellen er viktig for investorer som følger den taiwanske brikkegigantens utvikling.
Den virkelige historien bak Citis kursmålheving (og hvor 32 %-tallet kommer fra)
Citis mest tydelig dokumenterte TSMC-kursmålheving var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på omtrent 7,7 %, ikke 32 % – med en gjentatt Kjøp-rating, og de inkorporerte økende etterspørsel etter KI-sentrerte brikker i sin modell . Det nye målet innebar en avkastning på 53,8 % fra TSMCs sluttkurs på NT$1.820 den 27. mars, drevet av en «akselererende KI-megasyklus» . Citis anslag for resultat per aksje i 2027 og 2028 på NT$130,72 og NT$165,99 ligger henholdsvis 18 % og 28 % over Bloomberg-konsensus .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC-kursmål-forvirringen: Derfor Citis 7,7 % oppgang og Needhams 32 % oppside begge er bullish for KI"?
Citis siste dokumenterte kursmålheving for TSMC var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på 7,7 %, ikke 32 % – drevet av økende etterspørsel etter KI brikker.
What are the key points to validate first?
Citis siste dokumenterte kursmålheving for TSMC var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på 7,7 %, ikke 32 % – drevet av økende etterspørsel etter KI brikker. 32 % oppsiden i enkelte overskrifter stammer fra Needhams kursmålheving, ikke Citis.
What should I do next in practice?
TSMCs Q2 resultater for 2025 var svært sterke: omsetning opp 38,6 % år over år, nettoresultat opp 60,7 %, og bruttomargin på 58,6 %.
TSMC-kursmål-forvirringen: Derfor Citis 7,7 % oppgang og Needhams 32 % oppside begge er bullish for KI
Citis siste dokumenterte kursmålheving for TSMC var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på 7,7 %, ikke 32 % – drevet av økende etterspørsel etter KI brikker. 32 % oppsiden i enkelte overskrifter stammer fra Needhams kursmålheving, ikke Citis.
Publisert avRedigert med DeepSeek-V4-FlashBilder generert med GPT Image 1.5
Citis siste dokumenterte kursmålheving for TSMC var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på 7,7 %, ikke 32 % – drevet av økende etterspørsel etter KI brikker.
32 % oppsiden i enkelte overskrifter stammer fra Needhams kursmålheving, ikke Citis.
TSMCs Q2 resultater for 2025 var svært sterke: omsetning opp 38,6 % år over år, nettoresultat opp 60,7 %, og bruttomargin på 58,6 %.
Search & fact-check with cited sources for What factors drove Citigroup to raise its TSMC price target by 32% ahead of Q2 earnings, and whatTSMC is the world's leading contract chip manufacturer, producing the advanced processors that power AI infrastructure.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What factors drove Citigroup to raise its TSMC price target by 32% ahead of Q2 earnings, and what. Article summary: Here are the findings, organized by your questions.. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
En fremtredende overskrift fra Wall Street hevdet at Citigroup hevet kursmålet for TSMC med 32 % før Q2-resultatene for 2025. Virkeligheten er litt annerledes – og forskjellen er viktig for investorer som følger den taiwanske brikkegigantens utvikling.
Den virkelige historien bak Citis kursmålheving (og hvor 32 %-tallet kommer fra)
Citis mest tydelig dokumenterte TSMC-kursmålheving var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på omtrent 7,7 %, ikke 32 % – med en gjentatt Kjøp-rating, og de inkorporerte økende etterspørsel etter KI-sentrerte brikker i sin modell . Det nye målet innebar en avkastning på 53,8 % fra TSMCs sluttkurs på NT$1.820 den 27. mars, drevet av en «akselererende KI-megasyklus» . Citis anslag for resultat per aksje i 2027 og 2028 på NT$130,72 og NT$165,99 ligger henholdsvis 18 % og 28 % over Bloomberg-konsensus .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "TSMC-kursmål-forvirringen: Derfor Citis 7,7 % oppgang og Needhams 32 % oppside begge er bullish for KI"?
Citis siste dokumenterte kursmålheving for TSMC var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på 7,7 %, ikke 32 % – drevet av økende etterspørsel etter KI brikker.
What are the key points to validate first?
Citis siste dokumenterte kursmålheving for TSMC var til NT$2.800 fra NT$2.600 – en økning på 7,7 %, ikke 32 % – drevet av økende etterspørsel etter KI brikker. 32 % oppsiden i enkelte overskrifter stammer fra Needhams kursmålheving, ikke Citis.
What should I do next in practice?
TSMCs Q2 resultater for 2025 var svært sterke: omsetning opp 38,6 % år over år, nettoresultat opp 60,7 %, og bruttomargin på 58,6 %.
32 %-oppsiden som nevnes i noen overskrifter refererer til en annen hendelse: Needham-analytikere hevet sitt kursmål for TSMC til $480 fra $410, noe som innebar nesten 32 % oppside fra aksjekursen på det tidspunktet . Dette var knyttet til TSMCs positive Q1-resultater for 2026 og KI-etterspørselsnarrativet. Nettoresultatet i Q1 ble rapportert til NT$572,48 milliarder, og slo Wall Streets forventninger .
De to datapunktene blandes ofte sammen:
Citi: NT$2.600 → NT$2.800, drevet av økende etterspørsel etter KI-sentrerte brikker .
Needham: $410 → $480, eller nesten 32 % implisert oppside, drevet av positive Q1-resultater og KI-relatert etterspørsel .
TSMCs økonomiske resultater for Q2 2025: Rekordresultater drevet av KI
TSMCs Q2-resultater for 2025 var eksepsjonelt sterke, med omsetning, nettoresultat, resultat per aksje og marginer som alle viste solid fremgang .
Nøkkeltall
Q2 2025 Resultat
Endring år/år
Omsetning (NT$)
NT$933,79 milliarder
+38,6 %
Omsetning (USD)
~$30,07 milliarder
—
Nettoresultat
NT$398,27 milliarder
+60,7 %
Utvannet resultat per aksje
NT$15,36
—
Bruttomargin
58,6 %
—
Driftsmargin
49,6 %
—
Kilde:
Resultatene ble støttet av sterk etterspørsel etter avansert teknologi. Avanserte teknologier utgjorde 74 % av totale waferinntekter. 3nm-, 5nm- og 7nm-prosessene bidro med henholdsvis 24 %, 36 % og 14 % av waferinntektene . For Q3 2025 forventer TSMC en omsetning mellom $31,8 og $33,0 milliarder, noe som indikerer en årlig vekst på omtrent 38 % ved midtpunktet . Selskapet hevet også sitt 2025-vekstmål for USD-omsetning til 30 % år/år .
Citi bemerket senere at TSMC nøt godt av sterk effektivitet og høy etterspørsel etter avanserte noder, med en bruttomargin som holdt seg på 58,6 % til tross for press fra valutakurser . Banken så også forventet strukturell vekst i etterspørselen etter avanserte noder og KI som nøkkeldrivere for TSMCs fortsatte resultater .
Den brede analytikerkonsensusen: Overveldende bullish
Konsensusen på tvers av Wall Street er sterkt bullish, drevet av de samme KI-medvindene som drev TSMCs Q2-resultater:
Konsensusrating: Kjøp blant 7 analytikere i ett datasett, og Sterk kjøp blant 19 analytikere i et annet .
Gjennomsnittlig 12-måneders kursmål: omtrent $466–$490, avhengig av datasettet .
Høy/lav målområde: ett datasett viste et høyt anslag på $700 og et lavt anslag på $354.
Nylige bullish analytikeraksjoner inkluderer Citi som gjentar Kjøp og hever målet til NT$2.800, mens Needham hevet målet til $480 . Flere aksjoner inkluderer Barclays som hevet målet til $275 og Goldman Sachs som satte et «Wall Street-høyt» mål på NT$2.330 for TSMCs Taipei-noterte aksjer .
Hovedbudskap: KI er den felles tråden
TSMCs utsikter er tett knyttet til etterspørselen etter KI-infrastruktur, etterspørsel etter avanserte noder og fortsatt sterk finansiell gjennomføring . Citis siste dokumenterte målheving er ett datapunkt i en bredere bullish analytikerbakgrunn, men 32 %-oppsiden stammer spesifikt fra Needhams målheving, ikke Citis .
Begge oppgraderingene deler imidlertid samme kjernefortelling: KI-megasyklusen akselererer, og TSMC er unikt posisjonert som produsent av verdens mest avanserte brikker. Med kvartalsvise rekordresultater, hevet helårsveiledning og en nesten enstemmig «Kjøp»-konsensus fra Wall Street, forblir selskapets bane knyttet til den fortsatte utvidelsen av KI-infrastruktur.
32 %-oppsiden som nevnes i noen overskrifter refererer til en annen hendelse: Needham-analytikere hevet sitt kursmål for TSMC til $480 fra $410, noe som innebar nesten 32 % oppside fra aksjekursen på det tidspunktet . Dette var knyttet til TSMCs positive Q1-resultater for 2026 og KI-etterspørselsnarrativet. Nettoresultatet i Q1 ble rapportert til NT$572,48 milliarder, og slo Wall Streets forventninger .
De to datapunktene blandes ofte sammen:
Citi: NT$2.600 → NT$2.800, drevet av økende etterspørsel etter KI-sentrerte brikker .
Needham: $410 → $480, eller nesten 32 % implisert oppside, drevet av positive Q1-resultater og KI-relatert etterspørsel .
TSMCs økonomiske resultater for Q2 2025: Rekordresultater drevet av KI
TSMCs Q2-resultater for 2025 var eksepsjonelt sterke, med omsetning, nettoresultat, resultat per aksje og marginer som alle viste solid fremgang .
Nøkkeltall
Q2 2025 Resultat
Endring år/år
Omsetning (NT$)
NT$933,79 milliarder
+38,6 %
Omsetning (USD)
~$30,07 milliarder
—
Nettoresultat
NT$398,27 milliarder
+60,7 %
Utvannet resultat per aksje
NT$15,36
—
Bruttomargin
58,6 %
—
Driftsmargin
49,6 %
—
Kilde:
Resultatene ble støttet av sterk etterspørsel etter avansert teknologi. Avanserte teknologier utgjorde 74 % av totale waferinntekter. 3nm-, 5nm- og 7nm-prosessene bidro med henholdsvis 24 %, 36 % og 14 % av waferinntektene . For Q3 2025 forventer TSMC en omsetning mellom $31,8 og $33,0 milliarder, noe som indikerer en årlig vekst på omtrent 38 % ved midtpunktet . Selskapet hevet også sitt 2025-vekstmål for USD-omsetning til 30 % år/år .
Citi bemerket senere at TSMC nøt godt av sterk effektivitet og høy etterspørsel etter avanserte noder, med en bruttomargin som holdt seg på 58,6 % til tross for press fra valutakurser . Banken så også forventet strukturell vekst i etterspørselen etter avanserte noder og KI som nøkkeldrivere for TSMCs fortsatte resultater .
Den brede analytikerkonsensusen: Overveldende bullish
Konsensusen på tvers av Wall Street er sterkt bullish, drevet av de samme KI-medvindene som drev TSMCs Q2-resultater:
Konsensusrating: Kjøp blant 7 analytikere i ett datasett, og Sterk kjøp blant 19 analytikere i et annet .
Gjennomsnittlig 12-måneders kursmål: omtrent $466–$490, avhengig av datasettet .
Høy/lav målområde: ett datasett viste et høyt anslag på $700 og et lavt anslag på $354.
Nylige bullish analytikeraksjoner inkluderer Citi som gjentar Kjøp og hever målet til NT$2.800, mens Needham hevet målet til $480 . Flere aksjoner inkluderer Barclays som hevet målet til $275 og Goldman Sachs som satte et «Wall Street-høyt» mål på NT$2.330 for TSMCs Taipei-noterte aksjer .
Hovedbudskap: KI er den felles tråden
TSMCs utsikter er tett knyttet til etterspørselen etter KI-infrastruktur, etterspørsel etter avanserte noder og fortsatt sterk finansiell gjennomføring . Citis siste dokumenterte målheving er ett datapunkt i en bredere bullish analytikerbakgrunn, men 32 %-oppsiden stammer spesifikt fra Needhams målheving, ikke Citis .
Begge oppgraderingene deler imidlertid samme kjernefortelling: KI-megasyklusen akselererer, og TSMC er unikt posisjonert som produsent av verdens mest avanserte brikker. Med kvartalsvise rekordresultater, hevet helårsveiledning og en nesten enstemmig «Kjøp»-konsensus fra Wall Street, forblir selskapets bane knyttet til den fortsatte utvidelsen av KI-infrastruktur.