Aave V4 når 200 millioner dollar i innskudd: Nav-og-ekre-arkitektur, vekstlinje og DeFi-dominans
Aave V4s Ethereum innskudd nådde 200 millioner dollar i slutten av juni 2026, med 60 millioner dollar i aktive lån – en dobling fra 100 millioner dollar måneden før, alt innen tre måneder etter lanseringen 30. Den definerende nyvinningen er en nav og ekre arkitektur: et sentralt likviditetsnav samler all kapital, me...
Publisert avRedigert med DeepSeek-V4-FlashBilder generert med GPT Image 1.5
Aave V4s Ethereum innskudd nådde 200 millioner dollar i slutten av juni 2026, med 60 millioner dollar i aktive lån – en dobling fra 100 millioner dollar måneden før, alt innen tre måneder etter lanseringen 30.
Den definerende nyvinningen er en nav og ekre arkitektur: et sentralt likviditetsnav samler all kapital, mens modulære ekrer lar hvert marked sette egne risikoparametere, sikkerhetsregler og likvideringslogikk.
Aave har fortsatt over 51 % av DeFi lånemarkedet (35,8 milliarder dollar i TVL per tidlig 2026), med V4 som en voksende, men liten del ved siden av den eldre V3 protokollen (over 42 milliarder dollar i innskudd på 14...
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aaves største protokolloppgradering på fem år har hatt en rask start. V4, som ble lansert på Ethereum-hovednettet 30. mars 2026, så innskuddene øke til omtrent 200 millioner dollar innen slutten av juni, en dobling fra omtrent 100 millioner dollar måneden før . Aktive lån lå på omtrent 60 millioner dollar . Denne veksten – fra omtrent 25 millioner dollar ved lansering til 200 millioner dollar på mindre enn tre måneder – signaliserer sterk tidlig etterspørsel etter V4s nydesignede arkitektur .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 når 200 millioner dollar i innskudd: Nav-og-ekre-arkitektur, vekstlinje og DeFi-dominans"?
Aave V4s Ethereum innskudd nådde 200 millioner dollar i slutten av juni 2026, med 60 millioner dollar i aktive lån – en dobling fra 100 millioner dollar måneden før, alt innen tre måneder etter lanseringen 30.
What are the key points to validate first?
Aave V4s Ethereum innskudd nådde 200 millioner dollar i slutten av juni 2026, med 60 millioner dollar i aktive lån – en dobling fra 100 millioner dollar måneden før, alt innen tre måneder etter lanseringen 30. Den definerende nyvinningen er en nav og ekre arkitektur: et sentralt likviditetsnav samler all kapital, mens modulære ekrer lar hvert marked sette egne risikoparametere, sikkerhetsregler og likvideringslogikk.
What should I do next in practice?
Aave har fortsatt over 51 % av DeFi lånemarkedet (35,8 milliarder dollar i TVL per tidlig 2026), med V4 som en voksende, men liten del ved siden av den eldre V3 protokollen (over 42 milliarder dollar i innskudd på 14...
Aave V4 når 200 millioner dollar i innskudd: Nav-og-ekre-arkitektur, vekstlinje og DeFi-dominans
Aave V4s Ethereum innskudd nådde 200 millioner dollar i slutten av juni 2026, med 60 millioner dollar i aktive lån – en dobling fra 100 millioner dollar måneden før, alt innen tre måneder etter lanseringen 30. Den definerende nyvinningen er en nav og ekre arkitektur: et sentralt likviditetsnav samler all kapital, me...
Publisert avRedigert med DeepSeek-V4-FlashBilder generert med GPT Image 1.5
Aave V4s Ethereum innskudd nådde 200 millioner dollar i slutten av juni 2026, med 60 millioner dollar i aktive lån – en dobling fra 100 millioner dollar måneden før, alt innen tre måneder etter lanseringen 30.
Den definerende nyvinningen er en nav og ekre arkitektur: et sentralt likviditetsnav samler all kapital, mens modulære ekrer lar hvert marked sette egne risikoparametere, sikkerhetsregler og likvideringslogikk.
Aave har fortsatt over 51 % av DeFi lånemarkedet (35,8 milliarder dollar i TVL per tidlig 2026), med V4 som en voksende, men liten del ved siden av den eldre V3 protokollen (over 42 milliarder dollar i innskudd på 14...
Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since itsAave V4's hub-and-spoke architecture separates liquidity (Hub) from risk expression (Spokes), enabling modular lending markets with shared capital depth.
AI Prompt
Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: Search & fact-check with cited sources for What is the current state of Aave V4's deposits, what growth trajectory has it followed since its. Article summary: ## Aave V4: Current State, Growth Trajectory, Architecture, and Market Position. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clickbait thumbnails, icons, and tiny thumbnail layouts. Make it useful as an illustrative visual, not as factual evidence.
openai.com
Aaves største protokolloppgradering på fem år har hatt en rask start. V4, som ble lansert på Ethereum-hovednettet 30. mars 2026, så innskuddene øke til omtrent 200 millioner dollar innen slutten av juni, en dobling fra omtrent 100 millioner dollar måneden før . Aktive lån lå på omtrent 60 millioner dollar . Denne veksten – fra omtrent 25 millioner dollar ved lansering til 200 millioner dollar på mindre enn tre måneder – signaliserer sterk tidlig etterspørsel etter V4s nydesignede arkitektur .
Studio Global AI
Continue your research
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
What is the short answer to "Aave V4 når 200 millioner dollar i innskudd: Nav-og-ekre-arkitektur, vekstlinje og DeFi-dominans"?
Aave V4s Ethereum innskudd nådde 200 millioner dollar i slutten av juni 2026, med 60 millioner dollar i aktive lån – en dobling fra 100 millioner dollar måneden før, alt innen tre måneder etter lanseringen 30.
What are the key points to validate first?
Aave V4s Ethereum innskudd nådde 200 millioner dollar i slutten av juni 2026, med 60 millioner dollar i aktive lån – en dobling fra 100 millioner dollar måneden før, alt innen tre måneder etter lanseringen 30. Den definerende nyvinningen er en nav og ekre arkitektur: et sentralt likviditetsnav samler all kapital, mens modulære ekrer lar hvert marked sette egne risikoparametere, sikkerhetsregler og likvideringslogikk.
What should I do next in practice?
Aave har fortsatt over 51 % av DeFi lånemarkedet (35,8 milliarder dollar i TVL per tidlig 2026), med V4 som en voksende, men liten del ved siden av den eldre V3 protokollen (over 42 milliarder dollar i innskudd på 14...
Men disse tallene forteller bare deler av historien. Tallet på omtrent 200 millioner dollar gjelder utelukkende V4s nye Ethereum-distribusjon. Aaves eldre V3-protokoll, som spenner over 14+ kjeder, holder fortsatt over 42 milliarder dollar i innskudd per slutten av mars 2026 . V4 er fremtiden, men V3 forblir den store inntektsmotoren.
Vekstkurve: Fra 25 millioner til 200 millioner dollar på tre måneder
V4s innskuddsvekst skjedde i distinkte faser, preget av en sikkerhetshendelse og en rask gjenoppretting :
Slutten av mars 2026 (Lansering): V4 gikk live med konservative tilførsels- og lånetak, og startet på omtrent 25 millioner dollar i innskudd .
Tidlig mai 2026: Totalverdien låst (TVL) økte med 150 % til en topp på omtrent 105 millioner dollar, drevet av tidlig brukeretterspørsel .
Slutten av mai 2026 (Etter utnyttelsen): Et bro-utnyttelsesangrep på tvers av kjeder som påvirket rsETH-sikkerhet, spredte seg til Aaves WETH-markeder. TVL modererte seg til omtrent 75 millioner dollar etter hvert som giring ble avviklet . En koordinert «DeFi United»-gjenopprettingsinnsats gjenopprettet stabiliteten .
Slutten av mai 2026 (Milepæl): Til tross for tilbakeslaget, passerte V4 sin første store milepæl på 100 millioner dollar i totale innskudd. DAO godkjente tre påfølgende takøkninger og aktiverte de første insentivkampanjene for frxUSD og USDG .
Slutten av juni 2026: Innskudd doblet seg igjen til omtrent 200 millioner dollar, med 60 millioner dollar i aktive lån – omtrent en dobling måned-over-måned i vekstrate .
Kontekst betyr noe: Selv ved 200 millioner dollar utgjør V4 mindre enn 0,5 % av Aaves totale protokollomfattende innskudd (V3 + V4 ~42 milliarder dollar+). Oppgraderingen er fortsatt i sin kontrollerte tidlige fase .
Arkitektoniske endringer: Hvorfor nav-og-ekre betyr noe
Den største enkeltendringen fra V3 til V4 er arkitektonisk. V3 brukte en «én pool per kjede»-modell – hver kjede hadde sin egen isolerte likviditetspool, noe som fragmenterte kapital . V4 erstatter dette med et nav-og-ekre-design:
Likviditetsnav: En enkelt, sentral kontrakt holder alle tilførte eiendeler og håndterer enhetlig regnskapsføring . Kapital som tilføres via en hvilken som helst ekre, flyter inn i Navet og blir tilgjengelig for alle tilkoblede ekrer .
Ekrer: Modulære, uavhengig deployerbare lånemiljøer. Hver ekre har sine egne sikkerhetstyper, risikoparametere og likvideringsregler . Dette betyr at styringen kan lansere et nytt lånemarked – for eksempel for en ny aktivaklasse eller institusjonell bruk – uten å migrere likviditet eller påvirke Navet .
Nåværende distribusjon: Tre nav (Core, Prime, Plus) og elleve ekrer er live, noe som muliggjør isolert likviditetsruting på tvers av ulike sikkerhetskategorier .
Fremtidig fase: Likviditetsfungibilitet på tvers av kjeder er planlagt for senere faser, noe som betyr at ekrer på forskjellige kjeder til slutt vil kunne trekke fra det samme globale likviditetsbassenget .
Sikkerhetsinvestering: Oppgraderingen gjennomgikk 345 dager med grundig sikkerhetsgjennomgang med et revisjonsbudsjett på 1,5 millioner dollar .
Denne arkitekturen gir tre konkrete fordeler sammenlignet med V3: mer fleksibel risikostyring (isolert risiko per ekre), enklere støtte for nye aktivaklasser og kapital-effektivitetsgevinster fra delt likviditet .
Det bredere DeFi-lånelandskapet: Aaves dominans i tall
Aave forblir den dominerende kraften i DeFi-lån med god margin, selv om konkurrenter vokser :
Aaves protokollomfattende TVL nådde en topp på 75 milliarder dollar i 2025 (det høyeste noensinne for en DeFi-protokoll) og endte 2025 på 55 milliarder dollar, en økning på 57 % år-over-år .
Ved tidlig 2026 hadde Aave omtrent 51,3 % av hele DeFi-lånemarkedet (35,8 milliarder dollar i TVL) , og kommandert en estimert 82 % av all utestående lånegjeld på Ethereum.
Det samlede DeFi-lånemarkedet ligger rundt 75–80 milliarder dollar i TVL per midten av 2026, opp fra omtrent 50 milliarder dollar ved starten av 2025 .
Viktige konkurrenter: Morpho Blue (~11,8 milliarder dollar i TVL), Spark (~6,8 milliarder dollar), Compound V3 (~2,7 milliarder dollar) . Morpho har spesielt vokst fra 2 milliarder til over 10 milliarder dollar på institusjonell adopsjon .
Aaves likviditetsgrøft på tvers av 14+ kjeder og den dypeste revisjonshistorikken forblir strukturelle fordeler . Imidlertid har Morpho tatt igjen Aave på Bases lånemarked (1 milliard dollar mot 539 millioner dollar) og støtter flere kjeder (29 mot 19) .
Aaves fremtidsambisjoner: Tre søyler for 2026
Gründer Stani Kulechovs masterplan for 2026 hviler på tre søyler :
Aave V4 – Nav-og-ekre-oppgraderingen, med likviditet på tvers av kjeder som neste fase . V4 er grunnlaget for skalering.
Horizon – En institusjonell plattform for lån av virkelige eiendeler (RWA), som allerede har tiltrukket seg over 550 millioner dollar i innskudd for tokeniserte eiendeler .
Aave App – En mobil-først forbrukerapplikasjon for å drive mainstream brukeradopsjon utover krypto-native brukere .
Den strategiske innrammingen posisjonerer Aave som mer enn en DeFi-utlåner – målet er å bli et «grunnleggende kredittlag på kjeden» som betjener både krypto-native og institusjonelle markeder . Kumulert lånevolum har allerede passert 1 billion dollar, og protokollen har historisk sett behandlet over 3,33 billioner dollar i totale innskudd .
Men disse tallene forteller bare deler av historien. Tallet på omtrent 200 millioner dollar gjelder utelukkende V4s nye Ethereum-distribusjon. Aaves eldre V3-protokoll, som spenner over 14+ kjeder, holder fortsatt over 42 milliarder dollar i innskudd per slutten av mars 2026 . V4 er fremtiden, men V3 forblir den store inntektsmotoren.
Vekstkurve: Fra 25 millioner til 200 millioner dollar på tre måneder
V4s innskuddsvekst skjedde i distinkte faser, preget av en sikkerhetshendelse og en rask gjenoppretting :
Slutten av mars 2026 (Lansering): V4 gikk live med konservative tilførsels- og lånetak, og startet på omtrent 25 millioner dollar i innskudd .
Tidlig mai 2026: Totalverdien låst (TVL) økte med 150 % til en topp på omtrent 105 millioner dollar, drevet av tidlig brukeretterspørsel .
Slutten av mai 2026 (Etter utnyttelsen): Et bro-utnyttelsesangrep på tvers av kjeder som påvirket rsETH-sikkerhet, spredte seg til Aaves WETH-markeder. TVL modererte seg til omtrent 75 millioner dollar etter hvert som giring ble avviklet . En koordinert «DeFi United»-gjenopprettingsinnsats gjenopprettet stabiliteten .
Slutten av mai 2026 (Milepæl): Til tross for tilbakeslaget, passerte V4 sin første store milepæl på 100 millioner dollar i totale innskudd. DAO godkjente tre påfølgende takøkninger og aktiverte de første insentivkampanjene for frxUSD og USDG .
Slutten av juni 2026: Innskudd doblet seg igjen til omtrent 200 millioner dollar, med 60 millioner dollar i aktive lån – omtrent en dobling måned-over-måned i vekstrate .
Kontekst betyr noe: Selv ved 200 millioner dollar utgjør V4 mindre enn 0,5 % av Aaves totale protokollomfattende innskudd (V3 + V4 ~42 milliarder dollar+). Oppgraderingen er fortsatt i sin kontrollerte tidlige fase .
Arkitektoniske endringer: Hvorfor nav-og-ekre betyr noe
Den største enkeltendringen fra V3 til V4 er arkitektonisk. V3 brukte en «én pool per kjede»-modell – hver kjede hadde sin egen isolerte likviditetspool, noe som fragmenterte kapital . V4 erstatter dette med et nav-og-ekre-design:
Likviditetsnav: En enkelt, sentral kontrakt holder alle tilførte eiendeler og håndterer enhetlig regnskapsføring . Kapital som tilføres via en hvilken som helst ekre, flyter inn i Navet og blir tilgjengelig for alle tilkoblede ekrer .
Ekrer: Modulære, uavhengig deployerbare lånemiljøer. Hver ekre har sine egne sikkerhetstyper, risikoparametere og likvideringsregler . Dette betyr at styringen kan lansere et nytt lånemarked – for eksempel for en ny aktivaklasse eller institusjonell bruk – uten å migrere likviditet eller påvirke Navet .
Nåværende distribusjon: Tre nav (Core, Prime, Plus) og elleve ekrer er live, noe som muliggjør isolert likviditetsruting på tvers av ulike sikkerhetskategorier .
Fremtidig fase: Likviditetsfungibilitet på tvers av kjeder er planlagt for senere faser, noe som betyr at ekrer på forskjellige kjeder til slutt vil kunne trekke fra det samme globale likviditetsbassenget .
Sikkerhetsinvestering: Oppgraderingen gjennomgikk 345 dager med grundig sikkerhetsgjennomgang med et revisjonsbudsjett på 1,5 millioner dollar .
Denne arkitekturen gir tre konkrete fordeler sammenlignet med V3: mer fleksibel risikostyring (isolert risiko per ekre), enklere støtte for nye aktivaklasser og kapital-effektivitetsgevinster fra delt likviditet .
Det bredere DeFi-lånelandskapet: Aaves dominans i tall
Aave forblir den dominerende kraften i DeFi-lån med god margin, selv om konkurrenter vokser :
Aaves protokollomfattende TVL nådde en topp på 75 milliarder dollar i 2025 (det høyeste noensinne for en DeFi-protokoll) og endte 2025 på 55 milliarder dollar, en økning på 57 % år-over-år .
Ved tidlig 2026 hadde Aave omtrent 51,3 % av hele DeFi-lånemarkedet (35,8 milliarder dollar i TVL) , og kommandert en estimert 82 % av all utestående lånegjeld på Ethereum.
Det samlede DeFi-lånemarkedet ligger rundt 75–80 milliarder dollar i TVL per midten av 2026, opp fra omtrent 50 milliarder dollar ved starten av 2025 .
Viktige konkurrenter: Morpho Blue (~11,8 milliarder dollar i TVL), Spark (~6,8 milliarder dollar), Compound V3 (~2,7 milliarder dollar) . Morpho har spesielt vokst fra 2 milliarder til over 10 milliarder dollar på institusjonell adopsjon .
Aaves likviditetsgrøft på tvers av 14+ kjeder og den dypeste revisjonshistorikken forblir strukturelle fordeler . Imidlertid har Morpho tatt igjen Aave på Bases lånemarked (1 milliard dollar mot 539 millioner dollar) og støtter flere kjeder (29 mot 19) .
Aaves fremtidsambisjoner: Tre søyler for 2026
Gründer Stani Kulechovs masterplan for 2026 hviler på tre søyler :
Aave V4 – Nav-og-ekre-oppgraderingen, med likviditet på tvers av kjeder som neste fase . V4 er grunnlaget for skalering.
Horizon – En institusjonell plattform for lån av virkelige eiendeler (RWA), som allerede har tiltrukket seg over 550 millioner dollar i innskudd for tokeniserte eiendeler .
Aave App – En mobil-først forbrukerapplikasjon for å drive mainstream brukeradopsjon utover krypto-native brukere .
Den strategiske innrammingen posisjonerer Aave som mer enn en DeFi-utlåner – målet er å bli et «grunnleggende kredittlag på kjeden» som betjener både krypto-native og institusjonelle markeder . Kumulert lånevolum har allerede passert 1 billion dollar, og protokollen har historisk sett behandlet over 3,33 billioner dollar i totale innskudd .