Flere uavhengige kilder bekrefter Arc G3 Extremes 3DMark Time Spy-score i 6 500–6 700-området, som er omtrent 60–67 % høyere enn AMDs Ryzen Z2 Extreme-konkurrenter . Tabellen nedenfor viser publiserte resultater:
| Enhet / Brikke | 3DMark Time Spy-score |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6 726 / 6 534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4 029 / 4 033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3 795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3 882 |
I 3DMark Fire Strike er fordelen lik: 12 358 mot 9 141 for Z2 Extreme . Forskjellen i strålesporing er enda større, med 3DMark Port Royal-score på 3 544 mot 1 999 .
Cyberpunk 2077 er en fremragende tittel for Arc G3 Extreme. Tom's Hardware rapporterte en 20–30+ FPS-fordel over alle konkurrerende håndholdte enheter ved 35W med Steam Deck-forhåndsinnstillingen . Engadget så bildefrekvensøkninger på 50–75 % på tvers av titler sammenlignet med ROG Ally X og Legion Go 2 ved 35W i 1080p . MSIs egne benchmarks hevder +54 % høyere FPS i Cyberpunk 2077 ved 1200p/Middels med XeSS 3 + MFG aktivert sammenlignet med forrige generasjons Claw 8 AI+ .
Andre testede spill på MSI Claw 8 EX AI+ ved 35W (1200p, Høy forhåndsinnstilling, opprinnelig oppløsning uten oppskalering) viser lignende gevinster:
Tom's Guide rapporterte at med XeSS 3 aktivert – Super Resolution og Frame Generation – øker gapet til Z2 Extreme betydelig utover den opprinnelige rasterfordelen på ~43 % ved 35W .
Intel hevder – og flere anmeldelser bekrefter – at Arc G3 Extreme ved 17W leverer sammenlignbar ytelse som Ryzen Z2 Extreme ved 35W, noe som betyr omtrent halvparten av strømmen for samme FPS . Ved lik 35W er fordelen 42–44 % høyere bildefrekvenser . Tom's Hardware kalte det en "20 to 30+ FPS-fordel over konkurrentene på tvers av alle spill" . Tidlige PassMark-lekkasjer viste flerkjerners CPU-ytelse +25 % og DX12 3D-ytelse +14,6 % over Ryzen Z2 Extreme .
| Enhet | Prisklasse | Skjerm | Nøkkelfunksjoner |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | $1 699–$1 799 | 8-tommers 120 Hz IPS LCD | 32 GB RAM, 1 TB SSD, Hall-effekt-kontroller, Thunderbolt 4, detaljhandelstilgjengelighet |
| OneXPlayer 3 | ~$1 399–$1 438 (Indiegogo tidligfugl) | 8,8-tommers 144 Hz AMOLED, VRR, HDR | 85 Wh batteri, 3-i-1-design (håndholdt/nettbrett/bærbar), folkefinansieringsmodell |
Dette skaper et bemerkelsesverdig verdiparadoks: MSI Claw 8 EX AI+ koster omtrent $400 mer uten OLED-panel, mens OneXPlayer 3 tilbyr en høyoppdatert OLED til en lavere startpris . MSIs begrunnelse inkluderer den premium byggekvaliteten, Hall-effekt-kontroller, sterkere haptikk, Thunderbolt 4 og bred detaljhandelstilgjengelighet sammenlignet med OneXPlayers folkefinansieringsmodell.
Arc G3 Extreme markerer Intels første formålsbygde SoC for håndholdte enheter, som bruker 3D Foveros-emballasje for å kombinere en databrikke (Intel 18A), GPU-brikke (Xe3 Battlemage) og I/O-brikke i en enkelt pakke optimalisert for termiske og strømningsmessige begrensninger . Dette er et direkte konkurranseangrep på AMDs Ryzen Z2 Extreme, som dominerer markedet for håndholdte enheter via ASUS ROG Ally X, Lenovo Legion Go 2 og andre. Intels satsing er at overlegen XeSS 3 AI-oppskalering, maskinvarebasert strålesporingsytelse og energieffektivitet ved lave TDP-er (15–35W) kan vinne OEM-design fra Acer, MSI og OneXPlayer . De 160 TOPS totale AI-beregningene posisjonerer også plattformen for neste generasjons AI-spillfunksjoner .
Flere uavhengige kilder bekrefter Arc G3 Extremes 3DMark Time Spy-score i 6 500–6 700-området, som er omtrent 60–67 % høyere enn AMDs Ryzen Z2 Extreme-konkurrenter . Tabellen nedenfor viser publiserte resultater:
| Enhet / Brikke | 3DMark Time Spy-score |
|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ (Arc G3 Extreme) | 6 726 / 6 534 |
| ASUS ROG Ally X (Ryzen Z2 Extreme) | 4 029 / 4 033 |
| Lenovo Legion Go 2 (Ryzen Z2 Extreme) | 3 795 |
| MSI Claw 8 AI+ (Core Ultra 7 258V) | 3 882 |
I 3DMark Fire Strike er fordelen lik: 12 358 mot 9 141 for Z2 Extreme . Forskjellen i strålesporing er enda større, med 3DMark Port Royal-score på 3 544 mot 1 999 .
Cyberpunk 2077 er en fremragende tittel for Arc G3 Extreme. Tom's Hardware rapporterte en 20–30+ FPS-fordel over alle konkurrerende håndholdte enheter ved 35W med Steam Deck-forhåndsinnstillingen . Engadget så bildefrekvensøkninger på 50–75 % på tvers av titler sammenlignet med ROG Ally X og Legion Go 2 ved 35W i 1080p . MSIs egne benchmarks hevder +54 % høyere FPS i Cyberpunk 2077 ved 1200p/Middels med XeSS 3 + MFG aktivert sammenlignet med forrige generasjons Claw 8 AI+ .
Andre testede spill på MSI Claw 8 EX AI+ ved 35W (1200p, Høy forhåndsinnstilling, opprinnelig oppløsning uten oppskalering) viser lignende gevinster:
Tom's Guide rapporterte at med XeSS 3 aktivert – Super Resolution og Frame Generation – øker gapet til Z2 Extreme betydelig utover den opprinnelige rasterfordelen på ~43 % ved 35W .
Intel hevder – og flere anmeldelser bekrefter – at Arc G3 Extreme ved 17W leverer sammenlignbar ytelse som Ryzen Z2 Extreme ved 35W, noe som betyr omtrent halvparten av strømmen for samme FPS . Ved lik 35W er fordelen 42–44 % høyere bildefrekvenser . Tom's Hardware kalte det en "20 to 30+ FPS-fordel over konkurrentene på tvers av alle spill" . Tidlige PassMark-lekkasjer viste flerkjerners CPU-ytelse +25 % og DX12 3D-ytelse +14,6 % over Ryzen Z2 Extreme .
| Enhet | Prisklasse | Skjerm | Nøkkelfunksjoner |
|---|---|---|---|
| MSI Claw 8 EX AI+ | $1 699–$1 799 | 8-tommers 120 Hz IPS LCD | 32 GB RAM, 1 TB SSD, Hall-effekt-kontroller, Thunderbolt 4, detaljhandelstilgjengelighet |
| OneXPlayer 3 | ~$1 399–$1 438 (Indiegogo tidligfugl) | 8,8-tommers 144 Hz AMOLED, VRR, HDR | 85 Wh batteri, 3-i-1-design (håndholdt/nettbrett/bærbar), folkefinansieringsmodell |
Dette skaper et bemerkelsesverdig verdiparadoks: MSI Claw 8 EX AI+ koster omtrent $400 mer uten OLED-panel, mens OneXPlayer 3 tilbyr en høyoppdatert OLED til en lavere startpris . MSIs begrunnelse inkluderer den premium byggekvaliteten, Hall-effekt-kontroller, sterkere haptikk, Thunderbolt 4 og bred detaljhandelstilgjengelighet sammenlignet med OneXPlayers folkefinansieringsmodell.
Arc G3 Extreme markerer Intels første formålsbygde SoC for håndholdte enheter, som bruker 3D Foveros-emballasje for å kombinere en databrikke (Intel 18A), GPU-brikke (Xe3 Battlemage) og I/O-brikke i en enkelt pakke optimalisert for termiske og strømningsmessige begrensninger . Dette er et direkte konkurranseangrep på AMDs Ryzen Z2 Extreme, som dominerer markedet for håndholdte enheter via ASUS ROG Ally X, Lenovo Legion Go 2 og andre. Intels satsing er at overlegen XeSS 3 AI-oppskalering, maskinvarebasert strålesporingsytelse og energieffektivitet ved lave TDP-er (15–35W) kan vinne OEM-design fra Acer, MSI og OneXPlayer . De 160 TOPS totale AI-beregningene posisjonerer også plattformen for neste generasjons AI-spillfunksjoner .