Samsung startet kommersiell masseproduksjon og leveranser av HBM4 12. februar 2026, som det første selskapet i verden . I slutten av juni 2026 – litt over 130 dager senere – hadde de kumulative salgene passert 1 milliard dollar (omtrent 1,54 billioner won) . Bransjekilder tilskriver den raske veksten den eksplosive etterspørselen etter AI; Samsung har rapportert at den eksisterende HBM4-produksjonskapasiteten allerede er fullbooket av kunder . Kumulative salg ved utgangen av juni forventes å overstige 1,2 milliarder dollar , og enkelte analytikere anslår at Samsungs HBM4-inntekter kan nå 10 milliarder dollar kumulativt i løpet av 2026 .
Samsungs offisielle spesifikasjoner, bekreftet av uavhengige rapporter, viser et generasjonssprang i ytelse :
Båndbredde: Opptil 3 300 GB/s (3,3 TB/s) per stabel, omtrent en 2,7× forbedring sammenlignet med HBM3E .
Dataoverføringshastighet: En jevn 11,7 Gbps per pinne i standard drift, med en toppkapasitet på opptil 13 Gbps – omtrent 22 % høyere enn HBM3Es maksimum på 9,6 Gbps og 46 % over JEDEC-grensen .
I/O-pinner: Samsung doblet pinneantallet fra 1 024 til 2 048 pinner, noe som muliggjør den massive båndbreddeøkningen .
Kapasitet: Nåværende stabler med 12 høyder gir 36 GB per stabel, mens stabler med 16 høyder på 48 GB er planlagt .
Prosess-teknologi: Bygget på Samsungs 6. generasjons 10nm-klasse 1c DRAM med en 4nm-basert logikk-basisbrikke, som integrerer mer logikkfunksjonalitet ved bunnen av minnestabelen for bedre strømeffektivitet og ytelse .
Strømeffektivitet: Opptil 40 % bedre enn tidligere generasjoner, ifølge Samsung .
JEDEC-kompatibilitet: Samsung oppgir at HBM4 overgår både JEDEC-standarden og Nvidias krav .
Konkurransebildet har endret seg dramatisk med ankomsten av HBM4:
Før HBM4 (HBM3/HBM3E-tiden):
HBM4-generasjonen – rollene har byttet:
Forbehold: Til tross for Samsungs førstemannsfordel i HBM4, leder SK Hynix fortsatt den totale HBM-markedsandelen fra tidligere generasjoner og har dype, langvarige relasjoner med Nvidia . Counterpoint Research anslår at SK Hynix vil ta omtrent 54 % av det totale HBM4-markedet i 2026, Samsung 28 % og Micron 18 % – anslag som kan endre seg etter hvert som Samsung skalerer opp raskere . HBM4-konkurransen er fortsatt i en tidlig fase.
Samsung gjennomfører en aggressiv, flerstrenget kapasitetsutvidelse :
50 % kapasitetsøkning i 2026: Samsung planlegger å øke den totale HBM-produksjonen med omtrent 50 %, med mål om ~250 000 wafere per måned innen utgangen av 2026, opp fra dagens ~170 000 .
Pyeongtaek Campus (P4): Samsung konverterer P4-linjen til en HBM4-fokusert produksjonsbase, med fasevis utstyrinstallasjon som starter i 2026 for 1c DRAM-produksjon. Den første fasen kan sikre omtrent 60 000 wafere per måned i ny kapasitet i første halvdel av 2026 .
P5 mega-fabrikk akselerert: Samsung fremskyndet grunnsteinen for P5 Fab 2 til juli 2026 (seks måneder før tiden), med kommersiell drift planlagt fra 2029. Renromsarbeidet ble fremskyndet til Q3 2026 .
Cheonan-linjer: Konsernsjef Lee Jae-yong inspiserte personlig Cheonan HBM-linjene i juni 2026, noe som signaliserer toppledelsens prioritet på HBM-oppskalering .
Foundry-allokering: Over 50 % av Samsungs Pyeongtaek foundry-kapasitet er angivelig allokert til intern HBM4-basisbrikkeproduksjon, snarere enn eksterne foundry-kunder – en intern ressursprioritering som er unik for Samsungs vertikalt integrerte modell .
SK Hynix skalerer også opp og planlegger egne kapasitetsøkninger i 2026, men Samsungs tempo er bemerkelsesverdig mer aggressivt .
HBM4-etterspørselen drives av Nvidias Blackwell- og Rubin AI-akseleratorplattformer, i tillegg til skytjenesteleverandører som utvikler egne AI-brikker . Viktige signaler:
Konkurransen strekker seg allerede utover HBM4:
HBM4E (7. generasjon):
Spesialtilpasset HBM og differensierte brikker:
Samsung har tatt en tidlig HBM4-ledelse med bransjens første masseproduksjon, første $1B-salgsmilepæl (bare fire måneder etter lansering) og første HBM4E-prøver – en sterk reversering fra sin posisjon i kjølvannet av HBM3/HBM3E. Imidlertid forblir SK Hynix den totale HBM-markedslederen med dype Nvidia-bånd og svarer aggressivt med egne HBM4E-prøver. HBM4-generasjonen utvikler seg til et topartsløp (med Micron satt på sidelinjen), og neste front er HBM4E og spesialtilpassede brikker, der Samsungs foundry-integrasjon kan gi et strategisk overtak.
Samsung startet kommersiell masseproduksjon og leveranser av HBM4 12. februar 2026, som det første selskapet i verden . I slutten av juni 2026 – litt over 130 dager senere – hadde de kumulative salgene passert 1 milliard dollar (omtrent 1,54 billioner won) . Bransjekilder tilskriver den raske veksten den eksplosive etterspørselen etter AI; Samsung har rapportert at den eksisterende HBM4-produksjonskapasiteten allerede er fullbooket av kunder . Kumulative salg ved utgangen av juni forventes å overstige 1,2 milliarder dollar , og enkelte analytikere anslår at Samsungs HBM4-inntekter kan nå 10 milliarder dollar kumulativt i løpet av 2026 .
Samsungs offisielle spesifikasjoner, bekreftet av uavhengige rapporter, viser et generasjonssprang i ytelse :
Båndbredde: Opptil 3 300 GB/s (3,3 TB/s) per stabel, omtrent en 2,7× forbedring sammenlignet med HBM3E .
Dataoverføringshastighet: En jevn 11,7 Gbps per pinne i standard drift, med en toppkapasitet på opptil 13 Gbps – omtrent 22 % høyere enn HBM3Es maksimum på 9,6 Gbps og 46 % over JEDEC-grensen .
I/O-pinner: Samsung doblet pinneantallet fra 1 024 til 2 048 pinner, noe som muliggjør den massive båndbreddeøkningen .
Kapasitet: Nåværende stabler med 12 høyder gir 36 GB per stabel, mens stabler med 16 høyder på 48 GB er planlagt .
Prosess-teknologi: Bygget på Samsungs 6. generasjons 10nm-klasse 1c DRAM med en 4nm-basert logikk-basisbrikke, som integrerer mer logikkfunksjonalitet ved bunnen av minnestabelen for bedre strømeffektivitet og ytelse .
Strømeffektivitet: Opptil 40 % bedre enn tidligere generasjoner, ifølge Samsung .
JEDEC-kompatibilitet: Samsung oppgir at HBM4 overgår både JEDEC-standarden og Nvidias krav .
Konkurransebildet har endret seg dramatisk med ankomsten av HBM4:
Før HBM4 (HBM3/HBM3E-tiden):
HBM4-generasjonen – rollene har byttet:
Forbehold: Til tross for Samsungs førstemannsfordel i HBM4, leder SK Hynix fortsatt den totale HBM-markedsandelen fra tidligere generasjoner og har dype, langvarige relasjoner med Nvidia . Counterpoint Research anslår at SK Hynix vil ta omtrent 54 % av det totale HBM4-markedet i 2026, Samsung 28 % og Micron 18 % – anslag som kan endre seg etter hvert som Samsung skalerer opp raskere . HBM4-konkurransen er fortsatt i en tidlig fase.
Samsung gjennomfører en aggressiv, flerstrenget kapasitetsutvidelse :
50 % kapasitetsøkning i 2026: Samsung planlegger å øke den totale HBM-produksjonen med omtrent 50 %, med mål om ~250 000 wafere per måned innen utgangen av 2026, opp fra dagens ~170 000 .
Pyeongtaek Campus (P4): Samsung konverterer P4-linjen til en HBM4-fokusert produksjonsbase, med fasevis utstyrinstallasjon som starter i 2026 for 1c DRAM-produksjon. Den første fasen kan sikre omtrent 60 000 wafere per måned i ny kapasitet i første halvdel av 2026 .
P5 mega-fabrikk akselerert: Samsung fremskyndet grunnsteinen for P5 Fab 2 til juli 2026 (seks måneder før tiden), med kommersiell drift planlagt fra 2029. Renromsarbeidet ble fremskyndet til Q3 2026 .
Cheonan-linjer: Konsernsjef Lee Jae-yong inspiserte personlig Cheonan HBM-linjene i juni 2026, noe som signaliserer toppledelsens prioritet på HBM-oppskalering .
Foundry-allokering: Over 50 % av Samsungs Pyeongtaek foundry-kapasitet er angivelig allokert til intern HBM4-basisbrikkeproduksjon, snarere enn eksterne foundry-kunder – en intern ressursprioritering som er unik for Samsungs vertikalt integrerte modell .
SK Hynix skalerer også opp og planlegger egne kapasitetsøkninger i 2026, men Samsungs tempo er bemerkelsesverdig mer aggressivt .
HBM4-etterspørselen drives av Nvidias Blackwell- og Rubin AI-akseleratorplattformer, i tillegg til skytjenesteleverandører som utvikler egne AI-brikker . Viktige signaler:
Konkurransen strekker seg allerede utover HBM4:
HBM4E (7. generasjon):
Spesialtilpasset HBM og differensierte brikker:
Samsung har tatt en tidlig HBM4-ledelse med bransjens første masseproduksjon, første $1B-salgsmilepæl (bare fire måneder etter lansering) og første HBM4E-prøver – en sterk reversering fra sin posisjon i kjølvannet av HBM3/HBM3E. Imidlertid forblir SK Hynix den totale HBM-markedslederen med dype Nvidia-bånd og svarer aggressivt med egne HBM4E-prøver. HBM4-generasjonen utvikler seg til et topartsløp (med Micron satt på sidelinjen), og neste front er HBM4E og spesialtilpassede brikker, der Samsungs foundry-integrasjon kan gi et strategisk overtak.