Omsetningen falt 5 prosent til 1 776,2 millioner euro målt i rapporterte tall, og 6,3 prosent justert for valuta. Asia Stillehavsregionen vokste 10 prosent justert for valuta, mens svakere etterspørsel i Nord Amerika og EMEA og Pumas egne omstillingstiltak trakk ned.
Publisert avRedigert med GPT-6 LunaBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Puma’s third quarter 2026 results, reported on October 30, compare with analyst expectations and the prior year in terms of reported. Article summary: Puma’s third quarter results showed progress in clearing inventory and improving cash flow, rather than a completed sales turnaround: revenue slightly exceeded analyst expectations but remained below the prior year, and . Topic tags: general web, productivity, marketing, growth, tiktok. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks
Pumas tall for tredje kvartal 2026 viste tegn til framgang i oppryddingen, men ikke en ferdig snuoperasjon. Salget var litt bedre enn analytikerne hadde ventet, og lager og kontantstrøm utviklet seg positivt. Likevel falt omsetningen fra året før, og selskapet gikk med driftsunderskudd – selv etter en betydelig refusjon av amerikansk toll. 1
4
7
Omsetningen var 1 776,2 millioner euro. Det tilsvarte en nedgang på 5 prosent i rapporterte tall og 6,3 prosent når valutaeffekter holdes utenfor. Valutautviklingen dempet dermed det målte fallet med omtrent 1,3 prosentpoeng. Analytikernes gjennomsnittlige forventning var rundt 1,75 milliarder euro, så salget kom noe høyere enn ventet. Puma sa samtidig at kvartalet var i tråd med selskapets egne forventninger, og at utviklingen hadde bedret seg fra forrige kvartal. 1
3
4
Selskapet pekte på både omstillingstiltak og svakere etterspørsel i Nord-Amerika og Europa, Midtøsten og Afrika (EMEA). Asia-Stillehavsregionen skilte seg positivt ut: Salget steg 10 prosent justert for valuta, til 394,6 millioner euro. 7
12
På produktområdene falt fottøysalget 5,1 prosent justert for valuta, til 1 010,9 millioner euro. Klær gikk ned 9,4 prosent, til 557,1 millioner euro, og tilbehør falt 3,2 prosent. 13 Speedcat-modellen var fortsatt særlig populær blant forbrukere i Asia, og etterspørselen etter lavprofilerte sneakers bidro til veksten i regionen. Puma har imidlertid ikke oppgitt hvor stor vekst Speedcat hadde, eller hvor mye den bidro til omsetningen.
3
12
Bruttomarginen økte med rundt 4,2 prosentpoeng til 49,5 prosent. Puma knyttet forbedringen til lavere innkjøpspriser, tollrefusjoner, salgskanaler og valutaeffekter. 7
Driftsresultatet (EBIT) var likevel minus 11,4 millioner euro, mot et overskudd på 16,2 millioner euro i tredje kvartal året før. Analytikerne hadde ventet et underskudd på rundt 10 millioner euro, så EBIT var noe svakere enn prognosen. 6
11
Resultatet inkluderte 29,8 millioner euro i positive effekter fra refusjon av amerikansk toll og 11,7 millioner euro i engangskostnader knyttet til effektiviseringsprogrammet. Refusjonen hjalp altså lønnsomheten, men var ikke nok til å løfte driftsresultatet over null. 7
Varelageret var 1 608,9 millioner euro ved utgangen av kvartalet, en nedgang på 24,3 prosent fra året før. Puma forklarte reduksjonen hovedsakelig med lavere innkjøpsvolumer. Fri kontantstrøm var pluss 92 millioner euro, mot minus 43 millioner euro i samme kvartal i 2025. Selskapet viste til bedre arbeidskapital, lavere skattebetalinger og lavere investeringer. 12
14
Det er viktige tegn på at Puma får bedre kontroll på lager og kapitalbinding. Men lavere innkjøp og tiltak for å redusere mindre lønnsomme salg kan også legge en demper på omsetningen på kort sikt. Administrerende direktør Arthur Hoelds plan har vært å rydde opp i varelageret og redusere overdreven rabattering hos store massemarkedsforhandlere. 18
23
Pumas aksje steg rundt 7 prosent etter resultatmeldingen, ifølge markedsrapporteringen. Investorer så ut til å legge vekt på at salget slo forventningene og at lageret var betydelig redusert, selv om EBIT var negativ. 23
Selskapet forventer nå et driftsunderskudd på 80–130 millioner euro for hele 2026, mot den tidligere prognosen på minus 50–150 millioner euro. Intervallet er smalere, men midtpunktet er noe svakere enn før. Puma fastholdt samtidig forventningen om at valutajustert salg vil falle i lavt til middels ensifret prosentområde. Planlagte investeringer er satt til under 150 millioner euro; et tidligere mål på rundt 200 millioner euro er omtalt i resultatsammendraget. 6
12
Anta Sports ble Pumas største aksjonær etter en transaksjon i oktober. Puma-sjef Hoeld har sagt at selskapet og Anta skal utforme den framtidige forretningsmodellen sammen, mens Pumas styre fortsatt skal ha beslutningsmyndigheten. Kina kan bli et tidlig område for endringer: Anta bruker egne butikker og netthandel for sine egne merker, og Puma har diskutert mulige endringer i sin modell i landet. Det foreligger ikke en ferdig avtale om hvordan en slik modell skal se ut. 3
17
Pumas ledelse beskrev samtidig et blandet bilde i Kina: Salget der steg 3,5 prosent, drevet av sterk vekst i direktesalg, men enkelte grossistpartnere var blitt mer forsiktige etter nyheten om Antas investering. Det kan gjøre overgangen til en ny modell krevende mens Puma fortsatt er avhengig av grossistkanalen. 17
20
Før resultatene kom, senket Jefferies kursmålet sitt for Puma fra 27,50 til 23,50 euro og beholdt anbefalingen «Hold». Banken viste blant annet til at grossistpartnerne bare gradvis var i ferd med å gjenoppta samarbeidet. Det er en vurdering fra 6. oktober, ikke en analyse av resultatene som ble lagt fram 30. oktober.
Deutsche Bank beskrev ifølge tilgjengelig rapportering snuoperasjonen som på rett spor etter tallene, men kildematerialet gir ikke grunnlag for å slå fast bankens konkrete syn på når lageret normaliseres eller på Pumas mellomlangsiktige mål. 22 Det foreliggende materialet gir heller ikke tilstrekkelig grunnlag for å tilskrive UBS en bestemt vurdering av utsiktene etter kvartalsrapporten.
Puma har signalisert at selskapet venter en gradvis tilbakekomst til vekst i 2027, men har ikke gitt et tallfestet mål for neste år. Lagerfallet og den bedre kontantstrømmen er framgang på veien dit – ikke en garanti for at salget eller lønnsomheten allerede har snudd. 4
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Omsetningen falt 5 prosent til 1 776,2 millioner euro målt i rapporterte tall, og 6,3 prosent justert for valuta.
Omsetningen falt 5 prosent til 1 776,2 millioner euro målt i rapporterte tall, og 6,3 prosent justert for valuta. Asia Stillehavsregionen vokste 10 prosent justert for valuta, mens svakere etterspørsel i Nord Amerika og EMEA og Pumas egne omstillingstiltak trakk ned.
Bruttomarginen steg til 49,5 prosent, men EBIT endte på minus 11,4 millioner euro.
Omsetningen falt 5 prosent til 1 776,2 millioner euro målt i rapporterte tall, og 6,3 prosent justert for valuta. Asia Stillehavsregionen vokste 10 prosent justert for valuta, mens svakere etterspørsel i Nord Amerika og EMEA og Pumas egne omstillingstiltak trakk ned.
Publisert avRedigert med GPT-6 LunaBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Puma’s third quarter 2026 results, reported on October 30, compare with analyst expectations and the prior year in terms of reported. Article summary: Puma’s third quarter results showed progress in clearing inventory and improving cash flow, rather than a completed sales turnaround: revenue slightly exceeded analyst expectations but remained below the prior year, and . Topic tags: general web, productivity, marketing, growth, tiktok. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks
Pumas tall for tredje kvartal 2026 viste tegn til framgang i oppryddingen, men ikke en ferdig snuoperasjon. Salget var litt bedre enn analytikerne hadde ventet, og lager og kontantstrøm utviklet seg positivt. Likevel falt omsetningen fra året før, og selskapet gikk med driftsunderskudd – selv etter en betydelig refusjon av amerikansk toll. 1
4
7
Omsetningen var 1 776,2 millioner euro. Det tilsvarte en nedgang på 5 prosent i rapporterte tall og 6,3 prosent når valutaeffekter holdes utenfor. Valutautviklingen dempet dermed det målte fallet med omtrent 1,3 prosentpoeng. Analytikernes gjennomsnittlige forventning var rundt 1,75 milliarder euro, så salget kom noe høyere enn ventet. Puma sa samtidig at kvartalet var i tråd med selskapets egne forventninger, og at utviklingen hadde bedret seg fra forrige kvartal. 1
3
4
Selskapet pekte på både omstillingstiltak og svakere etterspørsel i Nord-Amerika og Europa, Midtøsten og Afrika (EMEA). Asia-Stillehavsregionen skilte seg positivt ut: Salget steg 10 prosent justert for valuta, til 394,6 millioner euro. 7
12
På produktområdene falt fottøysalget 5,1 prosent justert for valuta, til 1 010,9 millioner euro. Klær gikk ned 9,4 prosent, til 557,1 millioner euro, og tilbehør falt 3,2 prosent. 13 Speedcat-modellen var fortsatt særlig populær blant forbrukere i Asia, og etterspørselen etter lavprofilerte sneakers bidro til veksten i regionen. Puma har imidlertid ikke oppgitt hvor stor vekst Speedcat hadde, eller hvor mye den bidro til omsetningen.
3
12
Bruttomarginen økte med rundt 4,2 prosentpoeng til 49,5 prosent. Puma knyttet forbedringen til lavere innkjøpspriser, tollrefusjoner, salgskanaler og valutaeffekter. 7
Driftsresultatet (EBIT) var likevel minus 11,4 millioner euro, mot et overskudd på 16,2 millioner euro i tredje kvartal året før. Analytikerne hadde ventet et underskudd på rundt 10 millioner euro, så EBIT var noe svakere enn prognosen. 6
11
Resultatet inkluderte 29,8 millioner euro i positive effekter fra refusjon av amerikansk toll og 11,7 millioner euro i engangskostnader knyttet til effektiviseringsprogrammet. Refusjonen hjalp altså lønnsomheten, men var ikke nok til å løfte driftsresultatet over null. 7
Varelageret var 1 608,9 millioner euro ved utgangen av kvartalet, en nedgang på 24,3 prosent fra året før. Puma forklarte reduksjonen hovedsakelig med lavere innkjøpsvolumer. Fri kontantstrøm var pluss 92 millioner euro, mot minus 43 millioner euro i samme kvartal i 2025. Selskapet viste til bedre arbeidskapital, lavere skattebetalinger og lavere investeringer. 12
14
Det er viktige tegn på at Puma får bedre kontroll på lager og kapitalbinding. Men lavere innkjøp og tiltak for å redusere mindre lønnsomme salg kan også legge en demper på omsetningen på kort sikt. Administrerende direktør Arthur Hoelds plan har vært å rydde opp i varelageret og redusere overdreven rabattering hos store massemarkedsforhandlere. 18
23
Pumas aksje steg rundt 7 prosent etter resultatmeldingen, ifølge markedsrapporteringen. Investorer så ut til å legge vekt på at salget slo forventningene og at lageret var betydelig redusert, selv om EBIT var negativ. 23
Selskapet forventer nå et driftsunderskudd på 80–130 millioner euro for hele 2026, mot den tidligere prognosen på minus 50–150 millioner euro. Intervallet er smalere, men midtpunktet er noe svakere enn før. Puma fastholdt samtidig forventningen om at valutajustert salg vil falle i lavt til middels ensifret prosentområde. Planlagte investeringer er satt til under 150 millioner euro; et tidligere mål på rundt 200 millioner euro er omtalt i resultatsammendraget. 6
12
Anta Sports ble Pumas største aksjonær etter en transaksjon i oktober. Puma-sjef Hoeld har sagt at selskapet og Anta skal utforme den framtidige forretningsmodellen sammen, mens Pumas styre fortsatt skal ha beslutningsmyndigheten. Kina kan bli et tidlig område for endringer: Anta bruker egne butikker og netthandel for sine egne merker, og Puma har diskutert mulige endringer i sin modell i landet. Det foreligger ikke en ferdig avtale om hvordan en slik modell skal se ut. 3
17
Pumas ledelse beskrev samtidig et blandet bilde i Kina: Salget der steg 3,5 prosent, drevet av sterk vekst i direktesalg, men enkelte grossistpartnere var blitt mer forsiktige etter nyheten om Antas investering. Det kan gjøre overgangen til en ny modell krevende mens Puma fortsatt er avhengig av grossistkanalen. 17
20
Før resultatene kom, senket Jefferies kursmålet sitt for Puma fra 27,50 til 23,50 euro og beholdt anbefalingen «Hold». Banken viste blant annet til at grossistpartnerne bare gradvis var i ferd med å gjenoppta samarbeidet. Det er en vurdering fra 6. oktober, ikke en analyse av resultatene som ble lagt fram 30. oktober.
Deutsche Bank beskrev ifølge tilgjengelig rapportering snuoperasjonen som på rett spor etter tallene, men kildematerialet gir ikke grunnlag for å slå fast bankens konkrete syn på når lageret normaliseres eller på Pumas mellomlangsiktige mål. 22 Det foreliggende materialet gir heller ikke tilstrekkelig grunnlag for å tilskrive UBS en bestemt vurdering av utsiktene etter kvartalsrapporten.
Puma har signalisert at selskapet venter en gradvis tilbakekomst til vekst i 2027, men har ikke gitt et tallfestet mål for neste år. Lagerfallet og den bedre kontantstrømmen er framgang på veien dit – ikke en garanti for at salget eller lønnsomheten allerede har snudd. 4
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Omsetningen falt 5 prosent til 1 776,2 millioner euro målt i rapporterte tall, og 6,3 prosent justert for valuta.
Omsetningen falt 5 prosent til 1 776,2 millioner euro målt i rapporterte tall, og 6,3 prosent justert for valuta. Asia Stillehavsregionen vokste 10 prosent justert for valuta, mens svakere etterspørsel i Nord Amerika og EMEA og Pumas egne omstillingstiltak trakk ned.
Bruttomarginen steg til 49,5 prosent, men EBIT endte på minus 11,4 millioner euro.