Cisco omsatte for rekordhøye 63,3 milliarder dollar i regnskapsåret 2026, opp 12 prosent, mens nettoresultatet steg 30 prosent til 13,3 milliarder dollar. I fjerde kvartal nådde omsetningen 17,3 milliarder dollar, også rekord, og GAAP resultatet per utvannet aksje økte 52 prosent til 0,97 dollar.
Publisert avBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Cisco perform in fiscal 2026 ended July 25, 2026—including its record $63.3 billion revenue, $13.3 billion net income, $3.33 diluted. Article summary: Cisco delivered a record fiscal 2026, with strong profitability and cash generation driven largely by a sharp recovery in networking—especially AI infrastructure and data center switching.. Topic tags: general web, ai, productivity, growth, manufacturing. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Cisco avsluttet regnskapsåret 2026, som endte 25. juli 2026, med rekordomsetning, høyere lønnsomhet og sterk kontantgenerering. Den viktigste vekstmotoren var en kraftig oppgang i nettverksvirksomheten, særlig AI-infrastruktur og svitsjer for store datasentre. Samtidig har selskapet bundet vesentlig mer kapital i lager og leverandøravtaler, noe som øker risikoen dersom etterspørselen fra store skykunder svekkes eller blir utsatt. 14
12
For hele regnskapsåret rapporterte Cisco:
GAAP er amerikanske regnskapsprinsipper og er det rapporterte resultatmålet før selskapets egne justeringer i såkalte non-GAAP-tall.
Også fjerde kvartal var rekordsterkt. Omsetningen var 17,3 milliarder dollar, en vekst på 18 prosent. GAAP-nettoresultatet var 3,9 milliarder dollar, og resultatet per utvannet aksje var 0,97 dollar, opp 52 prosent fra samme kvartal året før. Kontantstrømmen fra driften i kvartalet steg 27 prosent til 5,4 milliarder dollar. 15
14
Produktinntektene økte 16 prosent til rundt 48,3 milliarder dollar i løpet av året. I fjerde kvartal vokste produktinntektene totalt 24 prosent, mens produktinntektene i nettverksvirksomheten økte hele 28 prosent. Tallene på 16 og 28 prosent gjelder dermed ulike tidsperioder: henholdsvis helåret og fjerde kvartal. 12
14
Cisco oppga at AI-infrastruktur gikk fra å utgjøre under 2 prosent av omsetningen i regnskapsåret 2025 til om lag 6 prosent i 2026. Dette reflekterer særlig etterspørsel fra hyperskalaskykunder – svært store skyleverandører – og investeringer i nettverk for datasentre. Ledelsen hevet målet for AI-infrastrukturordrer fra 5 til 9 milliarder dollar, og rapporterte ordre på om lag 9,3 milliarder dollar for året. 13
12
Det innebærer at Cisco i større grad enn før er eksponert mot utrullingen av AI-kapasitet hos de største kundene. Selskapets Silicon One-brikker og svitsjeprodukter er sentrale i denne satsingen.
For å sikre tilgang på komponenter økte Cisco beholdningen betydelig. Varelageret steg med rundt 80 prosent til 5,7 milliarder dollar, mens innkjøpsforpliktelsene nådde 17,2 milliarder dollar. Forpliktelsene er i stor grad knyttet til Silicon One og AI-relaterte komponenter, blant annet minne kjøpt inn på forhånd for planlagte hyperskalerutrullinger. 4
13
Dette kan være en fordel så lenge etterspørselen holder seg høy: Cisco kan levere raskere og redusere risikoen for komponentmangel. Men strategien har en tydelig bakside. Dersom kundene utsetter utbygginger, endrer produktdesign, reduserer etterspørselen eller komponentprisene faller, kan selskapet bli sittende med for mye eller utdatert lager. Det kan utløse nedskrivninger eller avsetninger knyttet til faste innkjøpsavtaler, som føres i varekostnadene. 3
14
Kontantstrømmen fra driften for året var 14,2 milliarder dollar, i hovedsak uendret fra året før. Fri kontantstrøm var om lag 12,8 milliarder dollar. Av dette returnerte Cisco 12,7 milliarder dollar, eller rundt 99 prosent, til aksjonærene:
Ved regnskapsårets slutt hadde selskapet 8,1 milliarder dollar igjen under fullmakten til tilbakekjøp. Cisco erklærte også et kvartalsutbytte på 0,42 dollar per aksje, med utbetaling 21. oktober 2026 til aksjonærer registrert 2. oktober 2026. 11
14
Likviditeten var fortsatt betydelig: kontanter, kontantekvivalenter og investeringer utgjorde 15,9 milliarder dollar. Den kortsiktige gjelden var 10,2 milliarder dollar, inkludert 6,7 milliarder dollar i sertifikatlån. Ciscos program for slike kortsiktige lån tillater inntil 15 milliarder dollar utestående. 12
6
De gjenstående kontraktsforpliktelsene – remaining performance obligations – var 46,7 milliarder dollar, opp 7 prosent. Produktrelaterte forpliktelser steg 9 prosent, mens tjenesteforpliktelsene økte 6 prosent. 14
Regnskapsåret 2026 viser at Cisco har fått et tydelig løft fra AI-relatert nettverksinfrastruktur og etterspørsel fra store datasentre. Rekordomsetning, sterkere marginer og høy kapitaldistribusjon understreker den finansielle fremgangen.
Men oppbyggingen av lager og leverandørforpliktelser gjør marginer og kontantkonvertering mer følsomme for tempoet i hyperskalakundenes AI-investeringer. Den sentrale testen fremover blir derfor ikke bare om AI-etterspørselen fortsetter å vokse, men om den holder seg sterk nok og forutsigbar nok til å rettferdiggjøre Ciscos forhåndsbestilte komponentvolumer.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Cisco omsatte for rekordhøye 63,3 milliarder dollar i regnskapsåret 2026, opp 12 prosent, mens nettoresultatet steg 30 prosent til 13,3 milliarder dollar.
Cisco omsatte for rekordhøye 63,3 milliarder dollar i regnskapsåret 2026, opp 12 prosent, mens nettoresultatet steg 30 prosent til 13,3 milliarder dollar. I fjerde kvartal nådde omsetningen 17,3 milliarder dollar, også rekord, og GAAP resultatet per utvannet aksje økte 52 prosent til 0,97 dollar.
Veksten var særlig drevet av nettverksvirksomheten, AI infrastruktur og svitsjer til datasentre, men lageret steg til 5,7 milliarder dollar og innkjøpsforpliktelsene til 17,2 milliarder dollar.
Cisco omsatte for rekordhøye 63,3 milliarder dollar i regnskapsåret 2026, opp 12 prosent, mens nettoresultatet steg 30 prosent til 13,3 milliarder dollar. I fjerde kvartal nådde omsetningen 17,3 milliarder dollar, også rekord, og GAAP resultatet per utvannet aksje økte 52 prosent til 0,97 dollar.
Publisert avBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did Cisco perform in fiscal 2026 ended July 25, 2026—including its record $63.3 billion revenue, $13.3 billion net income, $3.33 diluted. Article summary: Cisco delivered a record fiscal 2026, with strong profitability and cash generation driven largely by a sharp recovery in networking—especially AI infrastructure and data center switching.. Topic tags: general web, ai, productivity, growth, manufacturing. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
Cisco avsluttet regnskapsåret 2026, som endte 25. juli 2026, med rekordomsetning, høyere lønnsomhet og sterk kontantgenerering. Den viktigste vekstmotoren var en kraftig oppgang i nettverksvirksomheten, særlig AI-infrastruktur og svitsjer for store datasentre. Samtidig har selskapet bundet vesentlig mer kapital i lager og leverandøravtaler, noe som øker risikoen dersom etterspørselen fra store skykunder svekkes eller blir utsatt. 14
12
For hele regnskapsåret rapporterte Cisco:
GAAP er amerikanske regnskapsprinsipper og er det rapporterte resultatmålet før selskapets egne justeringer i såkalte non-GAAP-tall.
Også fjerde kvartal var rekordsterkt. Omsetningen var 17,3 milliarder dollar, en vekst på 18 prosent. GAAP-nettoresultatet var 3,9 milliarder dollar, og resultatet per utvannet aksje var 0,97 dollar, opp 52 prosent fra samme kvartal året før. Kontantstrømmen fra driften i kvartalet steg 27 prosent til 5,4 milliarder dollar. 15
14
Produktinntektene økte 16 prosent til rundt 48,3 milliarder dollar i løpet av året. I fjerde kvartal vokste produktinntektene totalt 24 prosent, mens produktinntektene i nettverksvirksomheten økte hele 28 prosent. Tallene på 16 og 28 prosent gjelder dermed ulike tidsperioder: henholdsvis helåret og fjerde kvartal. 12
14
Cisco oppga at AI-infrastruktur gikk fra å utgjøre under 2 prosent av omsetningen i regnskapsåret 2025 til om lag 6 prosent i 2026. Dette reflekterer særlig etterspørsel fra hyperskalaskykunder – svært store skyleverandører – og investeringer i nettverk for datasentre. Ledelsen hevet målet for AI-infrastrukturordrer fra 5 til 9 milliarder dollar, og rapporterte ordre på om lag 9,3 milliarder dollar for året. 13
12
Det innebærer at Cisco i større grad enn før er eksponert mot utrullingen av AI-kapasitet hos de største kundene. Selskapets Silicon One-brikker og svitsjeprodukter er sentrale i denne satsingen.
For å sikre tilgang på komponenter økte Cisco beholdningen betydelig. Varelageret steg med rundt 80 prosent til 5,7 milliarder dollar, mens innkjøpsforpliktelsene nådde 17,2 milliarder dollar. Forpliktelsene er i stor grad knyttet til Silicon One og AI-relaterte komponenter, blant annet minne kjøpt inn på forhånd for planlagte hyperskalerutrullinger. 4
13
Dette kan være en fordel så lenge etterspørselen holder seg høy: Cisco kan levere raskere og redusere risikoen for komponentmangel. Men strategien har en tydelig bakside. Dersom kundene utsetter utbygginger, endrer produktdesign, reduserer etterspørselen eller komponentprisene faller, kan selskapet bli sittende med for mye eller utdatert lager. Det kan utløse nedskrivninger eller avsetninger knyttet til faste innkjøpsavtaler, som føres i varekostnadene. 3
14
Kontantstrømmen fra driften for året var 14,2 milliarder dollar, i hovedsak uendret fra året før. Fri kontantstrøm var om lag 12,8 milliarder dollar. Av dette returnerte Cisco 12,7 milliarder dollar, eller rundt 99 prosent, til aksjonærene:
Ved regnskapsårets slutt hadde selskapet 8,1 milliarder dollar igjen under fullmakten til tilbakekjøp. Cisco erklærte også et kvartalsutbytte på 0,42 dollar per aksje, med utbetaling 21. oktober 2026 til aksjonærer registrert 2. oktober 2026. 11
14
Likviditeten var fortsatt betydelig: kontanter, kontantekvivalenter og investeringer utgjorde 15,9 milliarder dollar. Den kortsiktige gjelden var 10,2 milliarder dollar, inkludert 6,7 milliarder dollar i sertifikatlån. Ciscos program for slike kortsiktige lån tillater inntil 15 milliarder dollar utestående. 12
6
De gjenstående kontraktsforpliktelsene – remaining performance obligations – var 46,7 milliarder dollar, opp 7 prosent. Produktrelaterte forpliktelser steg 9 prosent, mens tjenesteforpliktelsene økte 6 prosent. 14
Regnskapsåret 2026 viser at Cisco har fått et tydelig løft fra AI-relatert nettverksinfrastruktur og etterspørsel fra store datasentre. Rekordomsetning, sterkere marginer og høy kapitaldistribusjon understreker den finansielle fremgangen.
Men oppbyggingen av lager og leverandørforpliktelser gjør marginer og kontantkonvertering mer følsomme for tempoet i hyperskalakundenes AI-investeringer. Den sentrale testen fremover blir derfor ikke bare om AI-etterspørselen fortsetter å vokse, men om den holder seg sterk nok og forutsigbar nok til å rettferdiggjøre Ciscos forhåndsbestilte komponentvolumer.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Cisco omsatte for rekordhøye 63,3 milliarder dollar i regnskapsåret 2026, opp 12 prosent, mens nettoresultatet steg 30 prosent til 13,3 milliarder dollar.
Cisco omsatte for rekordhøye 63,3 milliarder dollar i regnskapsåret 2026, opp 12 prosent, mens nettoresultatet steg 30 prosent til 13,3 milliarder dollar. I fjerde kvartal nådde omsetningen 17,3 milliarder dollar, også rekord, og GAAP resultatet per utvannet aksje økte 52 prosent til 0,97 dollar.
Veksten var særlig drevet av nettverksvirksomheten, AI infrastruktur og svitsjer til datasentre, men lageret steg til 5,7 milliarder dollar og innkjøpsforpliktelsene til 17,2 milliarder dollar.