Goldman Sachs anslår at markedet for MLCC er til AI servere kan vokse fra om lag 215 til 920 milliarder yen fra regnskapsåret 2025 til 2030 – 4,3 ganger, tilsvarende 34 prosent årlig vekst. Three circle økte omsetningen i første halvår med 54,82 prosent til 6,423 milliarder yuan, mens Fenghuas omsetning steg 26,28 p...
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is the AI-computing boom driving demand, supply tightness, market growth, and stronger first-half earnings for Guangdong’s MLCC “three m. Article summary: AI data-center build-outs are turning MLCCs from a low-cost commodity into a capacity-constrained, high-value power-management component. That favors Guangdong’s “three musketeers”: vertically integrated scale at Chaozho. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
AI-utbyggingen handler ikke bare om GPU-er, minne og avanserte nettverksbrikker. Den skaper også press på en langt mindre synlig komponent: MLCC-er, eller flerlags keramiske kondensatorer. De bidrar til strømstyring og stabil spenning i elektroniske systemer.
Når AI-servere trenger flere komponenter med høy kapasitet og høy driftssikkerhet, blir det viktig hvem som faktisk kan produsere og kvalifisere slike deler. Det er bakteppet for oppmerksomheten rundt Guangdong-provinsens tre ledende MLCC-selskaper: Three-circle Group, Fenghua Hi-Tech og Viiyong Technology. 7
33
Goldman Sachs beskriver MLCC-er som den tredje største kostnadsposten i materiallisten for AI-servere, etter GPU-er og minne. Banken anslår at markedet for MLCC-er til AI-servere vil vokse fra rundt 215 milliarder yen i regnskapsåret 2025 til 920 milliarder yen i 2030. Det tilsvarer omtrent 4,3 ganger vekst og en årlig vekstrate på 34 prosent. 53
Det betyr likevel ikke at alle MLCC-er blir mangelvare eller får samme prisløft. Presset er sterkest i avanserte spesifikasjoner, særlig komponenter med høy kapasitet og høy pålitelighet for AI-infrastruktur og andre krevende bruksområder. Oppbygging av produksjonslinjer for slike MLCC-er kan dessuten ta om lag 18–24 måneder, noe som gjør tilbudet tregere å øke enn etterspørselen. 8
Det sentrale skiftet gjelder derfor ikke bare volum, men også produktmiks: Leverandører som kan levere kvalifiserte premiumkomponenter, står bedre posisjonert enn produsenter som i hovedsak leverer standarddeler.
Chaozhou-baserte Three-circle rapporterte en omsetning på 6,423 milliarder yuan i første halvår, opp 54,82 prosent fra året før. Nettoresultatet som tilfalt aksjonærene var 1,932 milliarder yuan, en økning på 56,18 prosent. Selskapet knyttet utviklingen til sterkere etterspørsel etter elektroniske komponenter og optisk kommunikasjon. For MLCC-virksomheten viste det til bedre anerkjennelse hos kunder, et bedre markedsmiljø og høyere salgsvolumer og omsetning for enkelte spesifikasjoner. 1
Selskapets særpreg er en vertikalt integrert modell innen elektronisk keramikk. Virksomheten omfatter keramiske materialer, MLCC-er, keramiske komponenter for optisk kommunikasjon og utstyrskomponenter. I omtalen av Hongkong-noteringen beskrives en verdikjede som dekker keramisk pulver, presisjonsbearbeiding og egenutviklet produksjonsutstyr. 18
22
AI-infrastruktur kan også styrke Three-circles kommunikasjonsvirksomhet. Optiske moduler på 800G og 1,6T bruker optiske sammenkoblingskomponenter, blant annet keramiske ferruler og tilhørende deler. Three-circle har keramiske ferruler og hylser, samt MT-ferruler utviklet for disse høyhastighetsmodulene. 18
19
Selskapet noterte H-aksjer i Hongkong 9. juli 2026. Kapitalen skal blant annet brukes til bygging og utvidelse utenfor Kina, automatisering, teknologioppgraderinger, materialinnovasjon og arbeidskapital. 21
Én historisk opplysning bør behandles med varsomhet: Kildene som foreligger, oppgir at Three-circle ble grunnlagt i 1970, ikke 1969. Materialet underbygger ikke selvstendig en grunnleggelse i 1969. 17
20
Fenghua Hi-Tech, med base i Zhaoqing, rapporterte en omsetning på 3,5 milliarder yuan i første halvår, opp 26,28 prosent på årsbasis. Nettoresultatet var 290 millioner yuan, opp 74,01 prosent. 1
Veksten var bredere enn AI alene. Salget til bilelektronikk økte 30 prosent, salg til industriell styring økte 54 prosent, og salg til smarte terminaler økte 14 prosent. Salget av superkondensatorer steg 85 prosent. Selskapet trakk frem AI-regnekraft, energilagring, lavhøydeøkonomien og bilelektronikk som markeder i vekst. 1
Denne spredningen er viktig: Elektrifisering av biler og industriell automatisering kan holde etterspørselen etter godkjente og driftssikre komponenter oppe, også når forbrukerelektronikk går i ujevne sykluser. Kildene gir derimot ikke godt nok grunnlag til å fastslå påstanden om at Fenghua i en tidlig fase tok i bruk importerte amerikanske produksjonslinjer.
Viiyong Technology i Luoding i Yunfu satser på den avanserte enden av MLCC-markedet, fremfor bare standardprodukter med høyt volum. Selskapets IPO-søknad i Shenzhen, som viser til Frost & Sullivan, oppgir at selskapet i 2024 var nummer én i Kina og nummer to globalt – etter Murata – innen ultrasmå MLCC-er, målt i salgsvolum. 33
Søknaden peker også på AI-servere som en del av muligheten innen industrielt utstyr. Viiyong oppgir at teknologi for presis stabling og laminering støtter MLCC-er med høy kapasitet. I komponentstørrelsene 0805 og 1206 listes produkter med henholdsvis 100 μF og 220 μF. 33
Målt etter MLCC-omsetning i 2024 var Viiyong den tredje største produsenten på Fastlands-Kina, ifølge omtale basert på selskapets søknad. 40 Eksempelet illustrerer hvorfor AI-veksten ikke bare handler om produksjonsskala: Miniatyrisering, kapasitet, stabil produksjonskvalitet og evnen til å bestå kvalifiseringskrav kan være avgjørende.
Three-circle, Fenghua og Viiyong omtales ofte som Guangdongs «tre musketerer» innen MLCC. Rapportering beskriver dem som del av Kinas største og mest komplette industriklynge for elektroniske komponenter. 7
Logikken er enkel: Komponentprodusenter er avhengige av nettverk av materialleverandører, utstyrsprodusenter, modulprodusenter og sluttmarkeder som kommunikasjon, bilelektronikk, industriell styring og forbrukerelektronikk. En tett regional leverandørbase kan støtte raskere produktutvikling og kvalifisering, men fjerner ikke de tekniske tersklene i avansert MLCC-produksjon.
Resultatveksten hos Three-circle og Fenghua er forenlig med et sterkere MLCC-marked og økende etterspørsel fra mer avanserte bruksområder. Men det ville være for enkelt å forklare hele fremgangen med AI. Three-circle viste også til etterspørsel innen optisk kommunikasjon, mens Fenghuas vekst omfattet biler, industriell styring, smarte terminaler og nye produktkategorier. 1
Den mest robuste konklusjonen er at AI endrer den mest verdifulle delen av markedet. Etterspørselen etter MLCC-er med høy kapasitet og høy driftssikkerhet øker samtidig som avansert kapasitet ikke kan bygges ut over natten. Three-circle har integrert keramikkproduksjon og optiske komponenter, Fenghua har bred eksponering mot industri og bil, og Viiyong har spesialisering innen ultrasmå og høykapasitetskomponenter. 1
18
33
For kjøpere og investorer er nøkkelordet derfor spesifikasjon. En bred AI-fortelling for MLCC-er betyr ikke automatisk knapphet eller sterk prissettingsmakt i alle produktkategorier. De tydeligste virkningene ventes å være konsentrert i kvalifiserte komponenter i premiumsegmentet.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Goldman Sachs anslår at markedet for MLCC er til AI servere kan vokse fra om lag 215 til 920 milliarder yen fra regnskapsåret 2025 til 2030 – 4,3 ganger, tilsvarende 34 prosent årlig vekst.
Goldman Sachs anslår at markedet for MLCC er til AI servere kan vokse fra om lag 215 til 920 milliarder yen fra regnskapsåret 2025 til 2030 – 4,3 ganger, tilsvarende 34 prosent årlig vekst. Three circle økte omsetningen i første halvår med 54,82 prosent til 6,423 milliarder yuan, mens Fenghuas omsetning steg 26,28 prosent til 3,5 milliarder yuan.
Viiyong var ifølge egne IPO dokumenter størst i Kina og nummer to globalt innen ultrasmå MLCC er målt i salgsvolum i 2024.
Goldman Sachs anslår at markedet for MLCC er til AI servere kan vokse fra om lag 215 til 920 milliarder yen fra regnskapsåret 2025 til 2030 – 4,3 ganger, tilsvarende 34 prosent årlig vekst. Three circle økte omsetningen i første halvår med 54,82 prosent til 6,423 milliarder yuan, mens Fenghuas omsetning steg 26,28 p...
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is the AI-computing boom driving demand, supply tightness, market growth, and stronger first-half earnings for Guangdong’s MLCC “three m. Article summary: AI data-center build-outs are turning MLCCs from a low-cost commodity into a capacity-constrained, high-value power-management component. That favors Guangdong’s “three musketeers”: vertically integrated scale at Chaozho. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
AI-utbyggingen handler ikke bare om GPU-er, minne og avanserte nettverksbrikker. Den skaper også press på en langt mindre synlig komponent: MLCC-er, eller flerlags keramiske kondensatorer. De bidrar til strømstyring og stabil spenning i elektroniske systemer.
Når AI-servere trenger flere komponenter med høy kapasitet og høy driftssikkerhet, blir det viktig hvem som faktisk kan produsere og kvalifisere slike deler. Det er bakteppet for oppmerksomheten rundt Guangdong-provinsens tre ledende MLCC-selskaper: Three-circle Group, Fenghua Hi-Tech og Viiyong Technology. 7
33
Goldman Sachs beskriver MLCC-er som den tredje største kostnadsposten i materiallisten for AI-servere, etter GPU-er og minne. Banken anslår at markedet for MLCC-er til AI-servere vil vokse fra rundt 215 milliarder yen i regnskapsåret 2025 til 920 milliarder yen i 2030. Det tilsvarer omtrent 4,3 ganger vekst og en årlig vekstrate på 34 prosent. 53
Det betyr likevel ikke at alle MLCC-er blir mangelvare eller får samme prisløft. Presset er sterkest i avanserte spesifikasjoner, særlig komponenter med høy kapasitet og høy pålitelighet for AI-infrastruktur og andre krevende bruksområder. Oppbygging av produksjonslinjer for slike MLCC-er kan dessuten ta om lag 18–24 måneder, noe som gjør tilbudet tregere å øke enn etterspørselen. 8
Det sentrale skiftet gjelder derfor ikke bare volum, men også produktmiks: Leverandører som kan levere kvalifiserte premiumkomponenter, står bedre posisjonert enn produsenter som i hovedsak leverer standarddeler.
Chaozhou-baserte Three-circle rapporterte en omsetning på 6,423 milliarder yuan i første halvår, opp 54,82 prosent fra året før. Nettoresultatet som tilfalt aksjonærene var 1,932 milliarder yuan, en økning på 56,18 prosent. Selskapet knyttet utviklingen til sterkere etterspørsel etter elektroniske komponenter og optisk kommunikasjon. For MLCC-virksomheten viste det til bedre anerkjennelse hos kunder, et bedre markedsmiljø og høyere salgsvolumer og omsetning for enkelte spesifikasjoner. 1
Selskapets særpreg er en vertikalt integrert modell innen elektronisk keramikk. Virksomheten omfatter keramiske materialer, MLCC-er, keramiske komponenter for optisk kommunikasjon og utstyrskomponenter. I omtalen av Hongkong-noteringen beskrives en verdikjede som dekker keramisk pulver, presisjonsbearbeiding og egenutviklet produksjonsutstyr. 18
22
AI-infrastruktur kan også styrke Three-circles kommunikasjonsvirksomhet. Optiske moduler på 800G og 1,6T bruker optiske sammenkoblingskomponenter, blant annet keramiske ferruler og tilhørende deler. Three-circle har keramiske ferruler og hylser, samt MT-ferruler utviklet for disse høyhastighetsmodulene. 18
19
Selskapet noterte H-aksjer i Hongkong 9. juli 2026. Kapitalen skal blant annet brukes til bygging og utvidelse utenfor Kina, automatisering, teknologioppgraderinger, materialinnovasjon og arbeidskapital. 21
Én historisk opplysning bør behandles med varsomhet: Kildene som foreligger, oppgir at Three-circle ble grunnlagt i 1970, ikke 1969. Materialet underbygger ikke selvstendig en grunnleggelse i 1969. 17
20
Fenghua Hi-Tech, med base i Zhaoqing, rapporterte en omsetning på 3,5 milliarder yuan i første halvår, opp 26,28 prosent på årsbasis. Nettoresultatet var 290 millioner yuan, opp 74,01 prosent. 1
Veksten var bredere enn AI alene. Salget til bilelektronikk økte 30 prosent, salg til industriell styring økte 54 prosent, og salg til smarte terminaler økte 14 prosent. Salget av superkondensatorer steg 85 prosent. Selskapet trakk frem AI-regnekraft, energilagring, lavhøydeøkonomien og bilelektronikk som markeder i vekst. 1
Denne spredningen er viktig: Elektrifisering av biler og industriell automatisering kan holde etterspørselen etter godkjente og driftssikre komponenter oppe, også når forbrukerelektronikk går i ujevne sykluser. Kildene gir derimot ikke godt nok grunnlag til å fastslå påstanden om at Fenghua i en tidlig fase tok i bruk importerte amerikanske produksjonslinjer.
Viiyong Technology i Luoding i Yunfu satser på den avanserte enden av MLCC-markedet, fremfor bare standardprodukter med høyt volum. Selskapets IPO-søknad i Shenzhen, som viser til Frost & Sullivan, oppgir at selskapet i 2024 var nummer én i Kina og nummer to globalt – etter Murata – innen ultrasmå MLCC-er, målt i salgsvolum. 33
Søknaden peker også på AI-servere som en del av muligheten innen industrielt utstyr. Viiyong oppgir at teknologi for presis stabling og laminering støtter MLCC-er med høy kapasitet. I komponentstørrelsene 0805 og 1206 listes produkter med henholdsvis 100 μF og 220 μF. 33
Målt etter MLCC-omsetning i 2024 var Viiyong den tredje største produsenten på Fastlands-Kina, ifølge omtale basert på selskapets søknad. 40 Eksempelet illustrerer hvorfor AI-veksten ikke bare handler om produksjonsskala: Miniatyrisering, kapasitet, stabil produksjonskvalitet og evnen til å bestå kvalifiseringskrav kan være avgjørende.
Three-circle, Fenghua og Viiyong omtales ofte som Guangdongs «tre musketerer» innen MLCC. Rapportering beskriver dem som del av Kinas største og mest komplette industriklynge for elektroniske komponenter. 7
Logikken er enkel: Komponentprodusenter er avhengige av nettverk av materialleverandører, utstyrsprodusenter, modulprodusenter og sluttmarkeder som kommunikasjon, bilelektronikk, industriell styring og forbrukerelektronikk. En tett regional leverandørbase kan støtte raskere produktutvikling og kvalifisering, men fjerner ikke de tekniske tersklene i avansert MLCC-produksjon.
Resultatveksten hos Three-circle og Fenghua er forenlig med et sterkere MLCC-marked og økende etterspørsel fra mer avanserte bruksområder. Men det ville være for enkelt å forklare hele fremgangen med AI. Three-circle viste også til etterspørsel innen optisk kommunikasjon, mens Fenghuas vekst omfattet biler, industriell styring, smarte terminaler og nye produktkategorier. 1
Den mest robuste konklusjonen er at AI endrer den mest verdifulle delen av markedet. Etterspørselen etter MLCC-er med høy kapasitet og høy driftssikkerhet øker samtidig som avansert kapasitet ikke kan bygges ut over natten. Three-circle har integrert keramikkproduksjon og optiske komponenter, Fenghua har bred eksponering mot industri og bil, og Viiyong har spesialisering innen ultrasmå og høykapasitetskomponenter. 1
18
33
For kjøpere og investorer er nøkkelordet derfor spesifikasjon. En bred AI-fortelling for MLCC-er betyr ikke automatisk knapphet eller sterk prissettingsmakt i alle produktkategorier. De tydeligste virkningene ventes å være konsentrert i kvalifiserte komponenter i premiumsegmentet.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Goldman Sachs anslår at markedet for MLCC er til AI servere kan vokse fra om lag 215 til 920 milliarder yen fra regnskapsåret 2025 til 2030 – 4,3 ganger, tilsvarende 34 prosent årlig vekst.
Goldman Sachs anslår at markedet for MLCC er til AI servere kan vokse fra om lag 215 til 920 milliarder yen fra regnskapsåret 2025 til 2030 – 4,3 ganger, tilsvarende 34 prosent årlig vekst. Three circle økte omsetningen i første halvår med 54,82 prosent til 6,423 milliarder yuan, mens Fenghuas omsetning steg 26,28 prosent til 3,5 milliarder yuan.
Viiyong var ifølge egne IPO dokumenter størst i Kina og nummer to globalt innen ultrasmå MLCC er målt i salgsvolum i 2024.