Panther Lake/Core Ultra Series 3 finnes nå i vanlige bærbare PC er, jobbrettede 2 i 1 modeller, en reparerbar 16 tommer og kompakte mini PC er. Acemagic F2A er det best dokumenterte mini PC eksempelet: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafikk, 32 GB fastloddet minne, 1 TB lagring og opptil 180 TOPS oppgitt samlet KI yte...
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is Intel’s 18A-based Panther Lake/Core Ultra Series 3 platform gaining momentum at IFA 2026 across consumer laptops, enterprise converti. Article summary: Intel’s Panther Lake/Core Ultra Series 3 is gaining traction as a broad 2026 client platform rather than a niche “AI PC” part: it is appearing in mainstream consumer notebooks, commercial convertibles, repair-focused lap. Topic tags: general, general web, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake nu
Intels Panther Lake – markedsført som Core Ultra Series 3 – er ikke lenger forbeholdt kostbare KI-laptoper. Nyheter fra IFA 2026 og lanseringer i samme periode viser plattformen i vanlige bærbare PC-er, bedriftsmaskiner med 2-i-1-format, en reparerbar laptop og en kraftig mini-PC.
Det er et tydelig tegn på at produsentene tar plattformen i bruk bredt. Det beviser derimot ikke at Panther Lake allerede er best på ytelse eller batteritid: Uavhengige og sammenlignbare tester er fortsatt avgjørende.
Acemagic F2A plasserer en Core Ultra X7 358H i et mini-PC-kabinett på 128 × 128 × 37 mm. Intel-versjonen har en 16-kjerners CPU med 16 tråder og turbofrekvens på opptil 4,8 GHz, integrert Arc B390-grafikk og en NPU med opptil 50 TOPS. Acemagic oppgir opptil 180 TOPS for KI-ytelsen til CPU, GPU og NPU samlet. 28
Standardutgaven har 32 GB fastloddet LPDDR5X-minne og en NVMe-SSD på 1 TB. Tilkoblingene omfatter USB4, HDMI 2.1, DisplayPort, to 2,5 GbE-nettverksporter, fire USB-A-porter og en USB-C-port med DisplayPort 1.4 og strømforsyning på opptil 100 W. Minnet kan ikke oppgraderes. 24
28
F2A illustrerer dermed fleksibiliteten i plattformen: Integrert grafikk og KI-maskinvare kan være nok også i en liten stasjonær PC, uten separat skjermkort. Samtidig er tallet på 180 TOPS en oppgitt samlet systemytelse, ikke NPU-ytelse alene eller et resultat fra en praktisk test av generativ KI. 28
Kildene underbygger detaljerte spesifikasjoner for F2A, men ikke nok pålitelig informasjon til å oppgi nøyaktig prosessor, grafikk, minne, lagring, porter, pris eller tilgjengelighet for F7A. Det er derfor ikke grunnlag for å anta at F7A får samme konfigurasjon som F2A.
Asus har lansert en Panther Lake-basert Vivobook 14-konfigurasjon i Kina, der modellen kalles Fearless 14. Den oppgis med 24 GB minne, skjerm med høy oppdateringsfrekvens og en kampanjepris på 6 499 kinesiske yuan, omtrent 970 amerikanske dollar med den oppgitte omregningen. Dette er en modell for Kina, ikke en bekreftet global konfigurasjon. 33
Den bredere Vivobook 14-serien for 2026 kan leveres med opptil Core Ultra 7 Series 3. Det styrker inntrykket av at Panther Lake når vanlige tynne og lette PC-er, ikke bare premiumsegmentet. 39
Acer Vero 16 kombinerer Core Ultra Series 3/Panther Lake med et 16-tommers design som er laget for enklere service. Konfigurasjonene er oppgitt med opptil 32 GB LPDDR5X-minne, opptil 512 GB PCIe Gen 4 NVMe-lagring og skjerm på enten 1 920 × 1 200 eller 2 880 × 1 800 piksler. 9
Det mest interessante er tilgangen til komponentene: Bunndekselet åpnes uten verktøy, og batteriet og SSD-en kan byttes. Acer beskriver også avtakbare portdeksler og hengseldeler, og sier at maskinen er laget for prosessoroppgraderinger i minst to generasjoner. Selve prosessoroppgraderingen skal imidlertid utføres av et Acer-servicesenter, ikke som et CPU-bytte brukeren gjør selv. 6
Vero 16 er ventet utenfor Nord-Amerika i første kvartal 2027. Prisene som er publisert så langt, er enten ufullstendige eller sprikende, så endelige regionale priser bør foreløpig anses som ubekreftede. 6
9
Dells Pro 7-serie tilbyr Core Ultra Series 3 i 13- og 14-tommers bærbare PC-er og 2-i-1-maskiner, ved siden av AMD-alternativer. 2-i-1-modellene får berøringsskjermer med Gorilla Glass helt ut i kantene, og serien oppgis å støtte aktiv penn. 50
I Dells amerikanske nettbutikk startet den konfigurerbare Intel-baserte 13-tommers 2-i-1-modellen på 2 524,72 dollar. En oppført Core Ultra 7 365 vPro-konfigurasjon hadde en NPU på 49 TOPS, 16 GB fastloddet LPDDR5X-8533-minne og et batteri på 55,8 Wh. Butikkpriser og konfigurasjoner kan endres over tid og varierer mellom markeder. 59
For Pro 7-familien oppgir Dell minne på opptil 8 533 MT/s, valgfri PCIe Gen 5-lagring, forbedret kjøling og opptil 55 TOPS, avhengig av prosessoralternativet. Dette er produsentopplysninger, ikke uavhengig målte resultater. 55
Det finnes tester av den beslektede Pro 7 14, men kildematerialet dokumenterer ikke et tilsvarende uavhengig testgrunnlag for Pro 7 13 2-i-1 – verken for ytelse eller faktisk batteritid. Kjøpere bør derfor skille Dells egne påstander fra målte resultater for akkurat denne konvertible modellen. Den har også en ulempe mot den vanlige 13-tommersmodellen: 2-i-1-en oppgis å veie 1,38 kg og være opptil 17,95 mm tykk, mot 1,19 kg for søstermodellen uten hengselbrettfunksjon. 61
Utvalget strekker seg fra en kinesisk forbrukerlaptop til rundt 970 dollar til en bedriftsrettet Dell 2-i-1 til over 2 500 dollar i USA, en reparasjonsvennlig 16-tommer og en kompakt mini-PC. Det er langt bredere enn en smal lansering av utstillingsmodeller. Forskjellene mellom produktene handler i økende grad om kabinett, skjerm, service, tilkoblinger, minne og bedriftsfunksjoner – ikke bare prosessornivå. 33
59
6
28
Arc B390 i F2A er et eksempel på en mer påkostet Xe3-konfigurasjon med oppgitt støtte for opptil fire skjermer og 8K-utgang. 28 Det gir mini-PC-er større spillerom uten separat grafikkort, men er ikke bevis for at integrert grafikk kan erstatte dedikerte skjermkort i all langvarig spilling, rendering eller profesjonell produksjon.
NPU-er på 47–50 TOPS i oppførte Dell-konfigurasjoner og F2A ligger på nivået som forbindes med Copilot+ PC-er og KI-behandling på enheten. 58
28 Men et samlet systemtall som Acemagics 180 TOPS summerer CPU-, GPU- og NPU-bidrag. Det beskriver tilgjengelige regneressurser, men kan ikke direkte brukes til å forutsi hastigheten i én bestemt KI-applikasjon.
28
Panther Lake har reell fremdrift rundt IFA 2026 fordi plattformen dukker opp i flere PC-kategorier og prisklasser: vanlige forbrukerlaptoper, bedriftsrettede 2-i-1-maskiner, reparerbare bærbare PC-er og mini-PC-er. Det neste viktige spørsmålet er mindre markedsføring og mer praksis: Uavhengige tester av batteritid, vedvarende CPU- og GPU-ytelse, varmeutvikling, programvarestøtte og KI-arbeidsflyter på enheten vil avgjøre hva den brede produsentstøtten faktisk betyr for kjøperne.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Panther Lake/Core Ultra Series 3 finnes nå i vanlige bærbare PC er, jobbrettede 2 i 1 modeller, en reparerbar 16 tommer og kompakte mini PC er.
Panther Lake/Core Ultra Series 3 finnes nå i vanlige bærbare PC er, jobbrettede 2 i 1 modeller, en reparerbar 16 tommer og kompakte mini PC er. Acemagic F2A er det best dokumenterte mini PC eksempelet: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafikk, 32 GB fastloddet minne, 1 TB lagring og opptil 180 TOPS oppgitt samlet KI ytelse.
Acer Vero 16 bruker Panther Lake for å skille seg ut på reparerbarhet, med verktøyfri tilgang og planlagte prosessoroppgraderinger i minst to generasjoner.
Panther Lake/Core Ultra Series 3 finnes nå i vanlige bærbare PC er, jobbrettede 2 i 1 modeller, en reparerbar 16 tommer og kompakte mini PC er. Acemagic F2A er det best dokumenterte mini PC eksempelet: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafikk, 32 GB fastloddet minne, 1 TB lagring og opptil 180 TOPS oppgitt samlet KI yte...
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How is Intel’s 18A-based Panther Lake/Core Ultra Series 3 platform gaining momentum at IFA 2026 across consumer laptops, enterprise converti. Article summary: Intel’s Panther Lake/Core Ultra Series 3 is gaining traction as a broad 2026 client platform rather than a niche “AI PC” part: it is appearing in mainstream consumer notebooks, commercial convertibles, repair-focused lap. Topic tags: general, general web, education. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake nu
Intels Panther Lake – markedsført som Core Ultra Series 3 – er ikke lenger forbeholdt kostbare KI-laptoper. Nyheter fra IFA 2026 og lanseringer i samme periode viser plattformen i vanlige bærbare PC-er, bedriftsmaskiner med 2-i-1-format, en reparerbar laptop og en kraftig mini-PC.
Det er et tydelig tegn på at produsentene tar plattformen i bruk bredt. Det beviser derimot ikke at Panther Lake allerede er best på ytelse eller batteritid: Uavhengige og sammenlignbare tester er fortsatt avgjørende.
Acemagic F2A plasserer en Core Ultra X7 358H i et mini-PC-kabinett på 128 × 128 × 37 mm. Intel-versjonen har en 16-kjerners CPU med 16 tråder og turbofrekvens på opptil 4,8 GHz, integrert Arc B390-grafikk og en NPU med opptil 50 TOPS. Acemagic oppgir opptil 180 TOPS for KI-ytelsen til CPU, GPU og NPU samlet. 28
Standardutgaven har 32 GB fastloddet LPDDR5X-minne og en NVMe-SSD på 1 TB. Tilkoblingene omfatter USB4, HDMI 2.1, DisplayPort, to 2,5 GbE-nettverksporter, fire USB-A-porter og en USB-C-port med DisplayPort 1.4 og strømforsyning på opptil 100 W. Minnet kan ikke oppgraderes. 24
28
F2A illustrerer dermed fleksibiliteten i plattformen: Integrert grafikk og KI-maskinvare kan være nok også i en liten stasjonær PC, uten separat skjermkort. Samtidig er tallet på 180 TOPS en oppgitt samlet systemytelse, ikke NPU-ytelse alene eller et resultat fra en praktisk test av generativ KI. 28
Kildene underbygger detaljerte spesifikasjoner for F2A, men ikke nok pålitelig informasjon til å oppgi nøyaktig prosessor, grafikk, minne, lagring, porter, pris eller tilgjengelighet for F7A. Det er derfor ikke grunnlag for å anta at F7A får samme konfigurasjon som F2A.
Asus har lansert en Panther Lake-basert Vivobook 14-konfigurasjon i Kina, der modellen kalles Fearless 14. Den oppgis med 24 GB minne, skjerm med høy oppdateringsfrekvens og en kampanjepris på 6 499 kinesiske yuan, omtrent 970 amerikanske dollar med den oppgitte omregningen. Dette er en modell for Kina, ikke en bekreftet global konfigurasjon. 33
Den bredere Vivobook 14-serien for 2026 kan leveres med opptil Core Ultra 7 Series 3. Det styrker inntrykket av at Panther Lake når vanlige tynne og lette PC-er, ikke bare premiumsegmentet. 39
Acer Vero 16 kombinerer Core Ultra Series 3/Panther Lake med et 16-tommers design som er laget for enklere service. Konfigurasjonene er oppgitt med opptil 32 GB LPDDR5X-minne, opptil 512 GB PCIe Gen 4 NVMe-lagring og skjerm på enten 1 920 × 1 200 eller 2 880 × 1 800 piksler. 9
Det mest interessante er tilgangen til komponentene: Bunndekselet åpnes uten verktøy, og batteriet og SSD-en kan byttes. Acer beskriver også avtakbare portdeksler og hengseldeler, og sier at maskinen er laget for prosessoroppgraderinger i minst to generasjoner. Selve prosessoroppgraderingen skal imidlertid utføres av et Acer-servicesenter, ikke som et CPU-bytte brukeren gjør selv. 6
Vero 16 er ventet utenfor Nord-Amerika i første kvartal 2027. Prisene som er publisert så langt, er enten ufullstendige eller sprikende, så endelige regionale priser bør foreløpig anses som ubekreftede. 6
9
Dells Pro 7-serie tilbyr Core Ultra Series 3 i 13- og 14-tommers bærbare PC-er og 2-i-1-maskiner, ved siden av AMD-alternativer. 2-i-1-modellene får berøringsskjermer med Gorilla Glass helt ut i kantene, og serien oppgis å støtte aktiv penn. 50
I Dells amerikanske nettbutikk startet den konfigurerbare Intel-baserte 13-tommers 2-i-1-modellen på 2 524,72 dollar. En oppført Core Ultra 7 365 vPro-konfigurasjon hadde en NPU på 49 TOPS, 16 GB fastloddet LPDDR5X-8533-minne og et batteri på 55,8 Wh. Butikkpriser og konfigurasjoner kan endres over tid og varierer mellom markeder. 59
For Pro 7-familien oppgir Dell minne på opptil 8 533 MT/s, valgfri PCIe Gen 5-lagring, forbedret kjøling og opptil 55 TOPS, avhengig av prosessoralternativet. Dette er produsentopplysninger, ikke uavhengig målte resultater. 55
Det finnes tester av den beslektede Pro 7 14, men kildematerialet dokumenterer ikke et tilsvarende uavhengig testgrunnlag for Pro 7 13 2-i-1 – verken for ytelse eller faktisk batteritid. Kjøpere bør derfor skille Dells egne påstander fra målte resultater for akkurat denne konvertible modellen. Den har også en ulempe mot den vanlige 13-tommersmodellen: 2-i-1-en oppgis å veie 1,38 kg og være opptil 17,95 mm tykk, mot 1,19 kg for søstermodellen uten hengselbrettfunksjon. 61
Utvalget strekker seg fra en kinesisk forbrukerlaptop til rundt 970 dollar til en bedriftsrettet Dell 2-i-1 til over 2 500 dollar i USA, en reparasjonsvennlig 16-tommer og en kompakt mini-PC. Det er langt bredere enn en smal lansering av utstillingsmodeller. Forskjellene mellom produktene handler i økende grad om kabinett, skjerm, service, tilkoblinger, minne og bedriftsfunksjoner – ikke bare prosessornivå. 33
59
6
28
Arc B390 i F2A er et eksempel på en mer påkostet Xe3-konfigurasjon med oppgitt støtte for opptil fire skjermer og 8K-utgang. 28 Det gir mini-PC-er større spillerom uten separat grafikkort, men er ikke bevis for at integrert grafikk kan erstatte dedikerte skjermkort i all langvarig spilling, rendering eller profesjonell produksjon.
NPU-er på 47–50 TOPS i oppførte Dell-konfigurasjoner og F2A ligger på nivået som forbindes med Copilot+ PC-er og KI-behandling på enheten. 58
28 Men et samlet systemtall som Acemagics 180 TOPS summerer CPU-, GPU- og NPU-bidrag. Det beskriver tilgjengelige regneressurser, men kan ikke direkte brukes til å forutsi hastigheten i én bestemt KI-applikasjon.
28
Panther Lake har reell fremdrift rundt IFA 2026 fordi plattformen dukker opp i flere PC-kategorier og prisklasser: vanlige forbrukerlaptoper, bedriftsrettede 2-i-1-maskiner, reparerbare bærbare PC-er og mini-PC-er. Det neste viktige spørsmålet er mindre markedsføring og mer praksis: Uavhengige tester av batteritid, vedvarende CPU- og GPU-ytelse, varmeutvikling, programvarestøtte og KI-arbeidsflyter på enheten vil avgjøre hva den brede produsentstøtten faktisk betyr for kjøperne.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Panther Lake/Core Ultra Series 3 finnes nå i vanlige bærbare PC er, jobbrettede 2 i 1 modeller, en reparerbar 16 tommer og kompakte mini PC er.
Panther Lake/Core Ultra Series 3 finnes nå i vanlige bærbare PC er, jobbrettede 2 i 1 modeller, en reparerbar 16 tommer og kompakte mini PC er. Acemagic F2A er det best dokumenterte mini PC eksempelet: Core Ultra X7 358H, Arc B390 grafikk, 32 GB fastloddet minne, 1 TB lagring og opptil 180 TOPS oppgitt samlet KI ytelse.
Acer Vero 16 bruker Panther Lake for å skille seg ut på reparerbarhet, med verktøyfri tilgang og planlagte prosessoroppgraderinger i minst to generasjoner.