En AI server bruker anslagsvis 15 000–25 000 MLCC er, små kondensatorer som stabiliserer strømforsyningen til prosessorer, minne og kraftsystemer. Three Circle fikk 54,82 prosent høyere omsetning og 56,18 prosent høyere nettoresultat i første halvår 2026, mens Fenghua økte nettoresultatet med 74,01 prosent.
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC-er, eller flerlags keramiske kondensatorer, er bittesmå komponenter med en uforholdsmessig stor rolle i AI-infrastruktur. De stabiliserer og avkobler strøm rundt prosessorer, minne og strømforsyningssystemer. Når AI-maskiner trenger mer effekt levert raskere og tettere, øker også behovet for slike komponenter. En AI-server har ifølge bransjerapportering om lag 15 000–25 000 MLCC-er. 53
Det har satt tre produsenter fra Guangdong-provinsen i Kina i søkelyset: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technology og Viiyong. Første halvår 2026 viser tydelig bedre etterspørsel og en mer verdifull produktmiks. Likevel ville det være for enkelt å forklare hele resultatløftet med AI alene.
AI-maskinvare øker både antallet kondensatorer og kravene til spesifikasjonene. Serverkort, strømforsyninger og optisk kommunikasjonsutstyr trenger blant annet MLCC-er med høy kapasitet, høy spenningstoleranse, høyfrekvensegenskaper, lav impedans og høy driftssikkerhet. Leverandører som består de strenge kvalifiseringskravene kan derfor få mer verdifulle serverordrer enn fra bred forbrukerelektronikk. 17
53
Oppgangen i 2026 handler imidlertid også om et bedre generelt marked og prisinnhenting for enkelte MLCC-spesifikasjoner. Selskapenes resultater støttes dermed av en kombinasjon av AI, bil-elektronikk, industriell styring, optisk kommunikasjon og sterkere komponentpriser. 1
2
Chaozhou Three-Circle har røtter tilbake til en lokal fabrikk for radiokomponenter, etablert i 1970. Selskapet har siden bygget virksomhet innen avanserte elektroniske keramiske materialer, elektroniske komponenter, kommunikasjonsutstyr og utstyrskomponenter. 20
18
AI-eksponeringen handler ikke bare om volum i MLCC-er. Three-Circle produserer også keramiske komponenter til optisk kommunikasjon. Det gir selskapet eksponering mot to sentrale deler av datasenterutbyggingen: strømlevering i serverne og høyhastighets optiske forbindelser mellom dem. 17
24
I første halvår 2026 rapporterte selskapet en omsetning på 6,423 milliarder yuan, opp 54,82 prosent fra året før. Nettoresultatet til aksjonærene steg til 1,932 milliarder yuan, en økning på 56,18 prosent, mens justert nettoresultat økte 69,66 prosent. Selskapet viste til høyere etterspørsel etter elektroniske komponenter og optisk kommunikasjon. For MLCC-er bidro bedre kundeaksept, sterkere markedsforhold, prisnormalisering i enkelte spesifikasjoner og større salgsvolumer. 1
2
Fenghua Advanced Technology, med base i Zhaoqing, var en tidlig kinesisk MLCC-produsent og innførte en komplett produksjonslinje fra USA i 1985. 17 Nå prøver selskapet å flytte tyngdepunktet fra standardkomponenter for forbrukerelektronikk til produkter med høyere kapasitet og spenning, samt deler for bil, industri og applikasjoner med høye krav til driftssikkerhet.
Fenghua har opplyst at selskapet utvikler MLCC-er, motstander og spoler med høyere kapasitet, spenning, pålitelighet og presisjon for blant annet AI-regnekraft og bil-elektronikk. 2
I første halvår 2026 var omsetningen 3,50 milliarder yuan, opp 26,28 prosent fra året før. Nettoresultatet til aksjonærene ble 290 millioner yuan, opp 74,01 prosent. I andre kvartal var nettoresultatet 202 millioner yuan, rundt 127 prosent høyere enn i første kvartal. 1
9
Selskapets egne tall nyanserer imidlertid fortellingen om et rent AI-veddemål. Høyende-MLCC-er sto for om lag 40 prosent av MLCC-omsetningen i første halvår, mens MLCC-er samlet utgjorde om lag 40 prosent av selskapets totale omsetning. 10 Fenghua nyter dermed godt av AI-relatert etterspørsel og produktoppgraderinger, men veksten kommer fortsatt fra en bred virksomhet med passive komponenter til blant annet bil- og industrimarkeder.
Guangdong Viiyong Electronic Technology ble grunnlagt i 2017 og har hovedkontor i Luoding i Yunfu, Guangdong. Selskapet spesialiserer seg på høyende-MLCC-er. 32
Viiyong har en annen posisjon enn de to børsnoterte, etablerte konkurrentene. IPO-materialet fremhever svært små, kapasitetssterke og driftssikre MLCC-er til forbruker-, industri- og bilmarkeder. Ifølge Frost & Sullivan-data i prospektet var Viiyong nummer én i Kina og nummer to globalt i ultraminiatyr-MLCC-er målt i salgsvolum i 2024, bak Murata. 33
For AI-servere er selskapets kapasitet innen høy presisjon ved lagbygging og laminering særlig relevant. I forbindelse med IPO-planene ble det rapportert at Viiyong har utviklet en prosess med mer enn 1 200 lag, og at relevante modeller er levert i serie til ledende serverprodusenter. 21 Shenzhen-børsen godtok 28. april 2026 selskapets søknad om notering på ChiNext-markedet. Den foreslåtte kapitalinnhentingen på 1,675 milliarder yuan var i hovedsak øremerket utvidelse av kapasiteten for høyende-MLCC-er.
21
Det foreligger ikke en sammenlignbar, offentlig rapportert resultatoppdatering for første halvår 2026 i materialet som ligger til grunn her. Viiyongs AI-eksponering vurderes derfor best gjennom teknologien, kundekvalifiseringene og kapasitetsplanene – ikke halvårstall.
De tre selskapene holder til i forskjellige deler av Guangdong: Three-Circle i Chaozhou, Fenghua i Zhaoqing og Viiyong i Luoding i Yunfu. Bransjemedier omtaler dem samlet som Guangdongs MLCC-«tre musketerer» og som del av Kinas største og mest komplette klynge for elektroniske komponenter. 17
De utfyller hverandre kommersielt:
Sammen viser de hvordan AI-infrastruktur trekker etterspørsel langt oppstrøms fra GPU-er og servere: Materialkompetanse, presisjonsproduksjon, komponentkvalifisering og optiske forbindelser blir alle kritiske kapabiliteter.
Tallene for 2026 viser at høyere volum og bedre priser på MLCC-er slår ut i resultatene. Men en varig AI-fordel krever mer enn å være med i en syklisk oppgang. Leverandørene må levere stabilt mot de svært høye ytelses- og kvalifiseringskravene i servere, kraftsystemer og optiske systemer.
TrendForce vurderer at kinesiske MLCC-leverandører får flere godkjenninger og fremgang i lavere og mellomstore markedssegmenter, mens japanske og sørkoreanske leverandører fortsatt dominerer den mest avanserte AI-serverdelen av markedet. 34
Det avgjørende blir derfor ikke bare hvem som nyter godt av dagens prisoppgang, men hvem som kan omsette den i gjentakende designseire i høyende-produkter. Foreløpig representerer Guangdongs trio tre varianter av samme AI-infrastrukturhistorie: Three-Circle har levert den sterkeste rapporterte resultatveksten og skaffet seg tilgang til kapitalmarkedet i Hongkong; Fenghua har gjort produktoppgraderinger om til raskere resultatvekst; og Viiyong satser på spesialisering, teknologi og ny kapasitet. Neste kapittel avgjøres av konkurransekraften helt i toppen av markedet.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
En AI server bruker anslagsvis 15 000–25 000 MLCC er, små kondensatorer som stabiliserer strømforsyningen til prosessorer, minne og kraftsystemer.
En AI server bruker anslagsvis 15 000–25 000 MLCC er, små kondensatorer som stabiliserer strømforsyningen til prosessorer, minne og kraftsystemer. Three Circle fikk 54,82 prosent høyere omsetning og 56,18 prosent høyere nettoresultat i første halvår 2026, mens Fenghua økte nettoresultatet med 74,01 prosent.
AI er bare én drivkraft: bil elektronikk, industri, optisk kommunikasjon og bedre priser på enkelte MLCC typer bidrar også.
En AI server bruker anslagsvis 15 000–25 000 MLCC er, små kondensatorer som stabiliserer strømforsyningen til prosessorer, minne og kraftsystemer. Three Circle fikk 54,82 prosent høyere omsetning og 56,18 prosent høyere nettoresultat i første halvår 2026, mens Fenghua økte nettoresultatet med 74,01 prosent.
Publisert avRedigert med GPT-5.6 TerraBilder generert med GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How have Chaozhou Three-circle (Group), Fenghua and Viiyong—the “three musketeers” of Guangdong’s MLCC industry—benefited from the AI-comput. Article summary: AI infrastructure has turned MLCCs from a low-profile commodity into a power-delivery bottleneck: a mainstream AI server reportedly uses roughly 30,000 capacitors, far more than conventional servers. That is lifting volu. Topic tags: general, general web, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fa
MLCC-er, eller flerlags keramiske kondensatorer, er bittesmå komponenter med en uforholdsmessig stor rolle i AI-infrastruktur. De stabiliserer og avkobler strøm rundt prosessorer, minne og strømforsyningssystemer. Når AI-maskiner trenger mer effekt levert raskere og tettere, øker også behovet for slike komponenter. En AI-server har ifølge bransjerapportering om lag 15 000–25 000 MLCC-er. 53
Det har satt tre produsenter fra Guangdong-provinsen i Kina i søkelyset: Chaozhou Three-Circle (Group), Fenghua Advanced Technology og Viiyong. Første halvår 2026 viser tydelig bedre etterspørsel og en mer verdifull produktmiks. Likevel ville det være for enkelt å forklare hele resultatløftet med AI alene.
AI-maskinvare øker både antallet kondensatorer og kravene til spesifikasjonene. Serverkort, strømforsyninger og optisk kommunikasjonsutstyr trenger blant annet MLCC-er med høy kapasitet, høy spenningstoleranse, høyfrekvensegenskaper, lav impedans og høy driftssikkerhet. Leverandører som består de strenge kvalifiseringskravene kan derfor få mer verdifulle serverordrer enn fra bred forbrukerelektronikk. 17
53
Oppgangen i 2026 handler imidlertid også om et bedre generelt marked og prisinnhenting for enkelte MLCC-spesifikasjoner. Selskapenes resultater støttes dermed av en kombinasjon av AI, bil-elektronikk, industriell styring, optisk kommunikasjon og sterkere komponentpriser. 1
2
Chaozhou Three-Circle har røtter tilbake til en lokal fabrikk for radiokomponenter, etablert i 1970. Selskapet har siden bygget virksomhet innen avanserte elektroniske keramiske materialer, elektroniske komponenter, kommunikasjonsutstyr og utstyrskomponenter. 20
18
AI-eksponeringen handler ikke bare om volum i MLCC-er. Three-Circle produserer også keramiske komponenter til optisk kommunikasjon. Det gir selskapet eksponering mot to sentrale deler av datasenterutbyggingen: strømlevering i serverne og høyhastighets optiske forbindelser mellom dem. 17
24
I første halvår 2026 rapporterte selskapet en omsetning på 6,423 milliarder yuan, opp 54,82 prosent fra året før. Nettoresultatet til aksjonærene steg til 1,932 milliarder yuan, en økning på 56,18 prosent, mens justert nettoresultat økte 69,66 prosent. Selskapet viste til høyere etterspørsel etter elektroniske komponenter og optisk kommunikasjon. For MLCC-er bidro bedre kundeaksept, sterkere markedsforhold, prisnormalisering i enkelte spesifikasjoner og større salgsvolumer. 1
2
Fenghua Advanced Technology, med base i Zhaoqing, var en tidlig kinesisk MLCC-produsent og innførte en komplett produksjonslinje fra USA i 1985. 17 Nå prøver selskapet å flytte tyngdepunktet fra standardkomponenter for forbrukerelektronikk til produkter med høyere kapasitet og spenning, samt deler for bil, industri og applikasjoner med høye krav til driftssikkerhet.
Fenghua har opplyst at selskapet utvikler MLCC-er, motstander og spoler med høyere kapasitet, spenning, pålitelighet og presisjon for blant annet AI-regnekraft og bil-elektronikk. 2
I første halvår 2026 var omsetningen 3,50 milliarder yuan, opp 26,28 prosent fra året før. Nettoresultatet til aksjonærene ble 290 millioner yuan, opp 74,01 prosent. I andre kvartal var nettoresultatet 202 millioner yuan, rundt 127 prosent høyere enn i første kvartal. 1
9
Selskapets egne tall nyanserer imidlertid fortellingen om et rent AI-veddemål. Høyende-MLCC-er sto for om lag 40 prosent av MLCC-omsetningen i første halvår, mens MLCC-er samlet utgjorde om lag 40 prosent av selskapets totale omsetning. 10 Fenghua nyter dermed godt av AI-relatert etterspørsel og produktoppgraderinger, men veksten kommer fortsatt fra en bred virksomhet med passive komponenter til blant annet bil- og industrimarkeder.
Guangdong Viiyong Electronic Technology ble grunnlagt i 2017 og har hovedkontor i Luoding i Yunfu, Guangdong. Selskapet spesialiserer seg på høyende-MLCC-er. 32
Viiyong har en annen posisjon enn de to børsnoterte, etablerte konkurrentene. IPO-materialet fremhever svært små, kapasitetssterke og driftssikre MLCC-er til forbruker-, industri- og bilmarkeder. Ifølge Frost & Sullivan-data i prospektet var Viiyong nummer én i Kina og nummer to globalt i ultraminiatyr-MLCC-er målt i salgsvolum i 2024, bak Murata. 33
For AI-servere er selskapets kapasitet innen høy presisjon ved lagbygging og laminering særlig relevant. I forbindelse med IPO-planene ble det rapportert at Viiyong har utviklet en prosess med mer enn 1 200 lag, og at relevante modeller er levert i serie til ledende serverprodusenter. 21 Shenzhen-børsen godtok 28. april 2026 selskapets søknad om notering på ChiNext-markedet. Den foreslåtte kapitalinnhentingen på 1,675 milliarder yuan var i hovedsak øremerket utvidelse av kapasiteten for høyende-MLCC-er.
21
Det foreligger ikke en sammenlignbar, offentlig rapportert resultatoppdatering for første halvår 2026 i materialet som ligger til grunn her. Viiyongs AI-eksponering vurderes derfor best gjennom teknologien, kundekvalifiseringene og kapasitetsplanene – ikke halvårstall.
De tre selskapene holder til i forskjellige deler av Guangdong: Three-Circle i Chaozhou, Fenghua i Zhaoqing og Viiyong i Luoding i Yunfu. Bransjemedier omtaler dem samlet som Guangdongs MLCC-«tre musketerer» og som del av Kinas største og mest komplette klynge for elektroniske komponenter. 17
De utfyller hverandre kommersielt:
Sammen viser de hvordan AI-infrastruktur trekker etterspørsel langt oppstrøms fra GPU-er og servere: Materialkompetanse, presisjonsproduksjon, komponentkvalifisering og optiske forbindelser blir alle kritiske kapabiliteter.
Tallene for 2026 viser at høyere volum og bedre priser på MLCC-er slår ut i resultatene. Men en varig AI-fordel krever mer enn å være med i en syklisk oppgang. Leverandørene må levere stabilt mot de svært høye ytelses- og kvalifiseringskravene i servere, kraftsystemer og optiske systemer.
TrendForce vurderer at kinesiske MLCC-leverandører får flere godkjenninger og fremgang i lavere og mellomstore markedssegmenter, mens japanske og sørkoreanske leverandører fortsatt dominerer den mest avanserte AI-serverdelen av markedet. 34
Det avgjørende blir derfor ikke bare hvem som nyter godt av dagens prisoppgang, men hvem som kan omsette den i gjentakende designseire i høyende-produkter. Foreløpig representerer Guangdongs trio tre varianter av samme AI-infrastrukturhistorie: Three-Circle har levert den sterkeste rapporterte resultatveksten og skaffet seg tilgang til kapitalmarkedet i Hongkong; Fenghua har gjort produktoppgraderinger om til raskere resultatvekst; og Viiyong satser på spesialisering, teknologi og ny kapasitet. Neste kapittel avgjøres av konkurransekraften helt i toppen av markedet.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
En AI server bruker anslagsvis 15 000–25 000 MLCC er, små kondensatorer som stabiliserer strømforsyningen til prosessorer, minne og kraftsystemer.
En AI server bruker anslagsvis 15 000–25 000 MLCC er, små kondensatorer som stabiliserer strømforsyningen til prosessorer, minne og kraftsystemer. Three Circle fikk 54,82 prosent høyere omsetning og 56,18 prosent høyere nettoresultat i første halvår 2026, mens Fenghua økte nettoresultatet med 74,01 prosent.
AI er bare én drivkraft: bil elektronikk, industri, optisk kommunikasjon og bedre priser på enkelte MLCC typer bidrar også.