De fem største globale leverandørene av enterprise SSD er omsatte for rundt 37,59 milliarder dollar i andre kvartal 2026 – en økning på 103,6 prosent fra første kvartal. Samsung beholdt førsteplassen med rundt 14,35 milliarder dollar i inntekter og en markedsandel på 35,1 prosent, hjulpet av 176 lags QLC produkter o...
Publisert avRedigert med GPT-5.6 LunaBilder generert med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did the global enterprise SSD market perform in Q2 2026 amid surging AI data-center investment and supply shortages, including the combi. Article summary: Q2 2026 was an exceptional enterprise-SSD upcycle: the top five suppliers generated about $37.59 billion, up 103.6% from Q1, as AI data-center storage demand collided with tight NAND supply and sharply higher contract pr. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
AI-boomen har gjort lagring til en av de store flaskehalsene i datasenterbransjen. I andre kvartal 2026 nådde de fem største globale leverandørene av enterprise-SSD-er en samlet omsetning på rundt 37,59 milliarder dollar – hele 103,6 prosent mer enn i første kvartal, ifølge TrendForce-data omtalt i september. 1
Veksten ble drevet av store innkjøp fra datasentre, samtidig som knapp tilgang på NAND-minne løftet kontraktsprisene kraftig. Enterprise-SSD-er er SSD-enheter utviklet for servere og datasentre, med høy kapasitet, ytelse og utholdenhet.
Samsung var fortsatt størst i enterprise-SSD-markedet, med inntekter på rundt 14,35 milliarder dollar og en markedsandel på 35,1 prosent i andre kvartal. Selskapet fikk drahjelp av økte leveranser av 176-lags QLC-SSD-er og en større andel produkter basert på PCIe 5.0. 1
10
Overgangen hos nordamerikanske skyleverandører fra PCIe 4.0 til PCIe 5.0 i datasenterinfrastrukturen favoriserte også Samsung. Selskapet kan levere både DRAM og NAND, noe som gjør det mulig for serverkunder å kjøpe minne og enterprise-SSD-er samlet fra én leverandør. 12
Samsung fikk likevel ikke hele markedsveksten for seg selv. I det bredere NAND-markedet økte selskapets inntekter med 70,7 prosent til nesten 23,06 milliarder dollar, men markedsandelen falt fra 31,6 til 29,3 prosent fordi konkurrentene vokste raskere. 2
8
Micron hadde den sterkeste sekvensielle veksten blant de ledende leverandørene. Inntektene fra enterprise-SSD-er steg 126,3 prosent til rundt 6,98 milliarder dollar, noe som ga selskapet tredjeplassen i markedet. 5
10
Microns samlede NAND-inntekter nådde 11,85 milliarder dollar, opp 99,2 prosent fra kvartalet før. Det var nok til å passere Kioxia og sikre tredjeplassen blant de fem største NAND-produsentene. 2
3
Selskapet har flyttet mer produksjonskapasitet over til enterprise-SSD-er med høy kapasitet og HBM, fremfor mindre lønnsomme forbrukerprodukter. Porteføljen fikk også et løft fra større leveranser av 232-lags QLC-produkter. Micron ble samtidig beskrevet som langt fremme i utviklingen og valideringen av enterprise-SSD-er basert på PCIe 6.0. 10
12
SK hynix-konsernet, inkludert datterselskapet Solidigm, kom på andreplass i enterprise-SSD-markedet. Inntektene var på mer enn 8,63 milliarder dollar, en økning på 85,9 prosent fra første kvartal. 1
5
Produktmiksen gjorde at konsernet kunne dra nytte av to deler av AI-lagringsboomen: SK hynix økte produksjonen av 321-lags TLC, mens Solidigm fortsatte å få sterke bestillinger på QLC-baserte enterprise-SSD-er med høy kapasitet. 10
12
I det bredere NAND-markedet omsatte SK hynix-konsernet for mer enn 14,27 milliarder dollar, opp 89,5 prosent fra kvartalet før. Markedsandelen økte fra 17,6 til 18,2 prosent, et tegn på at konsernet vokste raskere enn markedet, selv om Samsung fortsatt var størst. 2
8
Kioxias NAND-inntekter steg 79,9 prosent til rundt 10,72 milliarder dollar, hjulpet av høye NAND-priser og økt produksjon av BiCS8-produkter. Microns fremgang sendte samtidig Kioxia ned til fjerdeplass i den bredere NAND-rangeringen. 2
3
Kioxia hadde også rundt 4,64 milliarder dollar i enterprise-SSD-inntekter, ifølge TrendForce-basert rapportering. Selskapets 218-lagsprodukter begynte å få sertifiseringer hos ledende nordamerikanske skykunder, samtidig som andelen av innkjøpene hos serverprodusenter økte. 24
SanDisks samlede NAND-inntekter nådde rundt 8,97 milliarder dollar, opp 50,7 prosent fra første kvartal. Det var den svakeste veksten blant de fem største NAND-aktørene. Gjennomsnittsprisene ble også løftet av AI-etterspørselen, men veksten i leverte databiter var mer begrenset enn hos konkurrentene. 3
23
Det finnes ikke et pålitelig, separat tall for SanDisks enterprise-SSD-inntekter i andre kvartal. NAND-inntektene bør derfor ikke fremstilles som om de utelukkende gjelder enterprise-SSD-er.
Enterprise-SSD-boomen var del av en langt bredere opptur for NAND. De fem største børsnoterte NAND-produsentene hadde til sammen inntekter på 68,87 milliarder dollar i andre kvartal, opp 77 prosent fra første kvartal. 2
3
9
Markedet ble løftet av en uvanlig kombinasjon av høy etterspørsel og begrenset tilbud. Skyleverandørene fortsatte å kjøpe lagring til AI-infrastruktur, mens NAND-produsentene hadde begrenset kapasitet og kunne forhandle frem høyere kontraktspriser. Produsentene prioriterte dessuten produkter med høyere marginer, særlig enterprise-lagring, noe som forbedret inntektsmiksen og lønnsomheten. 2
10
TrendForce-baserte prognoser pekte på flere faktorer som kunne holde enterprise-SSD-etterspørselen oppe i tredje kvartal:
Slike systemer trenger lagring med både høy kapasitet og høy ytelse, i tillegg til akseleratorer og minne. Etter hvert som AI-installasjonene blir større, blir enterprise-SSD-er en sentral del av infrastrukturinvesteringen – ikke bare et tillegg til serveren. 14
17
Kina kan på mellomlang sikt endre konkurransebildet. Økt produksjon hos kinesiske leverandører og sterkere etterspørsel fra kinesiske skytjenester kan flytte volum og påvirke leverandørenes markedsandeler. Den tilgjengelige rapporteringen viser imidlertid ikke at dette umiddelbart vil fjerne prispåslaget på kvalifiserte enterprise-SSD-er i toppklassen, som brukes i den mest avanserte AI-infrastrukturen. 17
Den viktigste begrensningen er ikke mangel på etterspørsel, men tiden det tar å bygge ut produksjonskapasiteten. Micron har sagt at markedet kan forbli stramt etter kalenderåret 2027, fordi AI-etterspørselen øker på tvers av minnesegmenter samtidig som strukturelle begrensninger bremser produksjonsveksten. Selskapet venter en gradvis bedring i 2028, men har ikke et klart bilde av når tilbudet vil ta igjen etterspørselen. 26
34
Micron la til grunn rundt 10 milliarder dollar i investeringer i fjerde kvartal, noe som illustrerer størrelsen på kapitalbehovet. 26 Nye fabrikker og annen produksjonskapasitet kan ikke tas i bruk over natten. Derfor vil selv store investeringsannonser neppe gi rask prislettelse for NAND, DRAM eller HBM.
For kjøpere av AI-infrastruktur betyr dette at kostnadene for lagring og minne kan holde seg høye samtidig som serverutbyggingen fortsetter. For produsentene gir knappheten på sin side større prissettingsmakt og sterke insentiver til å investere i fabrikker, avansert pakking og NAND med flere lag.
Det store spørsmålet er tidspunktet: Etterspørselen kommer nå, mens svaret i form av ny kapasitet kan ta flere år.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
De fem største globale leverandørene av enterprise SSD er omsatte for rundt 37,59 milliarder dollar i andre kvartal 2026 – en økning på 103,6 prosent fra første kvartal.
De fem største globale leverandørene av enterprise SSD er omsatte for rundt 37,59 milliarder dollar i andre kvartal 2026 – en økning på 103,6 prosent fra første kvartal. Samsung beholdt førsteplassen med rundt 14,35 milliarder dollar i inntekter og en markedsandel på 35,1 prosent, hjulpet av 176 lags QLC produkter og PCIe 5.0.
Micron hadde den sterkeste veksten blant de store leverandørene, med en økning på 126,3 prosent til rundt 6,98 milliarder dollar.
De fem største globale leverandørene av enterprise SSD er omsatte for rundt 37,59 milliarder dollar i andre kvartal 2026 – en økning på 103,6 prosent fra første kvartal. Samsung beholdt førsteplassen med rundt 14,35 milliarder dollar i inntekter og en markedsandel på 35,1 prosent, hjulpet av 176 lags QLC produkter o...
Publisert avRedigert med GPT-5.6 LunaBilder generert med GPT Image 1.5
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: How did the global enterprise SSD market perform in Q2 2026 amid surging AI data-center investment and supply shortages, including the combi. Article summary: Q2 2026 was an exceptional enterprise-SSD upcycle: the top five suppliers generated about $37.59 billion, up 103.6% from Q1, as AI data-center storage demand collided with tight NAND supply and sharply higher contract pr. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
AI-boomen har gjort lagring til en av de store flaskehalsene i datasenterbransjen. I andre kvartal 2026 nådde de fem største globale leverandørene av enterprise-SSD-er en samlet omsetning på rundt 37,59 milliarder dollar – hele 103,6 prosent mer enn i første kvartal, ifølge TrendForce-data omtalt i september. 1
Veksten ble drevet av store innkjøp fra datasentre, samtidig som knapp tilgang på NAND-minne løftet kontraktsprisene kraftig. Enterprise-SSD-er er SSD-enheter utviklet for servere og datasentre, med høy kapasitet, ytelse og utholdenhet.
Samsung var fortsatt størst i enterprise-SSD-markedet, med inntekter på rundt 14,35 milliarder dollar og en markedsandel på 35,1 prosent i andre kvartal. Selskapet fikk drahjelp av økte leveranser av 176-lags QLC-SSD-er og en større andel produkter basert på PCIe 5.0. 1
10
Overgangen hos nordamerikanske skyleverandører fra PCIe 4.0 til PCIe 5.0 i datasenterinfrastrukturen favoriserte også Samsung. Selskapet kan levere både DRAM og NAND, noe som gjør det mulig for serverkunder å kjøpe minne og enterprise-SSD-er samlet fra én leverandør. 12
Samsung fikk likevel ikke hele markedsveksten for seg selv. I det bredere NAND-markedet økte selskapets inntekter med 70,7 prosent til nesten 23,06 milliarder dollar, men markedsandelen falt fra 31,6 til 29,3 prosent fordi konkurrentene vokste raskere. 2
8
Micron hadde den sterkeste sekvensielle veksten blant de ledende leverandørene. Inntektene fra enterprise-SSD-er steg 126,3 prosent til rundt 6,98 milliarder dollar, noe som ga selskapet tredjeplassen i markedet. 5
10
Microns samlede NAND-inntekter nådde 11,85 milliarder dollar, opp 99,2 prosent fra kvartalet før. Det var nok til å passere Kioxia og sikre tredjeplassen blant de fem største NAND-produsentene. 2
3
Selskapet har flyttet mer produksjonskapasitet over til enterprise-SSD-er med høy kapasitet og HBM, fremfor mindre lønnsomme forbrukerprodukter. Porteføljen fikk også et løft fra større leveranser av 232-lags QLC-produkter. Micron ble samtidig beskrevet som langt fremme i utviklingen og valideringen av enterprise-SSD-er basert på PCIe 6.0. 10
12
SK hynix-konsernet, inkludert datterselskapet Solidigm, kom på andreplass i enterprise-SSD-markedet. Inntektene var på mer enn 8,63 milliarder dollar, en økning på 85,9 prosent fra første kvartal. 1
5
Produktmiksen gjorde at konsernet kunne dra nytte av to deler av AI-lagringsboomen: SK hynix økte produksjonen av 321-lags TLC, mens Solidigm fortsatte å få sterke bestillinger på QLC-baserte enterprise-SSD-er med høy kapasitet. 10
12
I det bredere NAND-markedet omsatte SK hynix-konsernet for mer enn 14,27 milliarder dollar, opp 89,5 prosent fra kvartalet før. Markedsandelen økte fra 17,6 til 18,2 prosent, et tegn på at konsernet vokste raskere enn markedet, selv om Samsung fortsatt var størst. 2
8
Kioxias NAND-inntekter steg 79,9 prosent til rundt 10,72 milliarder dollar, hjulpet av høye NAND-priser og økt produksjon av BiCS8-produkter. Microns fremgang sendte samtidig Kioxia ned til fjerdeplass i den bredere NAND-rangeringen. 2
3
Kioxia hadde også rundt 4,64 milliarder dollar i enterprise-SSD-inntekter, ifølge TrendForce-basert rapportering. Selskapets 218-lagsprodukter begynte å få sertifiseringer hos ledende nordamerikanske skykunder, samtidig som andelen av innkjøpene hos serverprodusenter økte. 24
SanDisks samlede NAND-inntekter nådde rundt 8,97 milliarder dollar, opp 50,7 prosent fra første kvartal. Det var den svakeste veksten blant de fem største NAND-aktørene. Gjennomsnittsprisene ble også løftet av AI-etterspørselen, men veksten i leverte databiter var mer begrenset enn hos konkurrentene. 3
23
Det finnes ikke et pålitelig, separat tall for SanDisks enterprise-SSD-inntekter i andre kvartal. NAND-inntektene bør derfor ikke fremstilles som om de utelukkende gjelder enterprise-SSD-er.
Enterprise-SSD-boomen var del av en langt bredere opptur for NAND. De fem største børsnoterte NAND-produsentene hadde til sammen inntekter på 68,87 milliarder dollar i andre kvartal, opp 77 prosent fra første kvartal. 2
3
9
Markedet ble løftet av en uvanlig kombinasjon av høy etterspørsel og begrenset tilbud. Skyleverandørene fortsatte å kjøpe lagring til AI-infrastruktur, mens NAND-produsentene hadde begrenset kapasitet og kunne forhandle frem høyere kontraktspriser. Produsentene prioriterte dessuten produkter med høyere marginer, særlig enterprise-lagring, noe som forbedret inntektsmiksen og lønnsomheten. 2
10
TrendForce-baserte prognoser pekte på flere faktorer som kunne holde enterprise-SSD-etterspørselen oppe i tredje kvartal:
Slike systemer trenger lagring med både høy kapasitet og høy ytelse, i tillegg til akseleratorer og minne. Etter hvert som AI-installasjonene blir større, blir enterprise-SSD-er en sentral del av infrastrukturinvesteringen – ikke bare et tillegg til serveren. 14
17
Kina kan på mellomlang sikt endre konkurransebildet. Økt produksjon hos kinesiske leverandører og sterkere etterspørsel fra kinesiske skytjenester kan flytte volum og påvirke leverandørenes markedsandeler. Den tilgjengelige rapporteringen viser imidlertid ikke at dette umiddelbart vil fjerne prispåslaget på kvalifiserte enterprise-SSD-er i toppklassen, som brukes i den mest avanserte AI-infrastrukturen. 17
Den viktigste begrensningen er ikke mangel på etterspørsel, men tiden det tar å bygge ut produksjonskapasiteten. Micron har sagt at markedet kan forbli stramt etter kalenderåret 2027, fordi AI-etterspørselen øker på tvers av minnesegmenter samtidig som strukturelle begrensninger bremser produksjonsveksten. Selskapet venter en gradvis bedring i 2028, men har ikke et klart bilde av når tilbudet vil ta igjen etterspørselen. 26
34
Micron la til grunn rundt 10 milliarder dollar i investeringer i fjerde kvartal, noe som illustrerer størrelsen på kapitalbehovet. 26 Nye fabrikker og annen produksjonskapasitet kan ikke tas i bruk over natten. Derfor vil selv store investeringsannonser neppe gi rask prislettelse for NAND, DRAM eller HBM.
For kjøpere av AI-infrastruktur betyr dette at kostnadene for lagring og minne kan holde seg høye samtidig som serverutbyggingen fortsetter. For produsentene gir knappheten på sin side større prissettingsmakt og sterke insentiver til å investere i fabrikker, avansert pakking og NAND med flere lag.
Det store spørsmålet er tidspunktet: Etterspørselen kommer nå, mens svaret i form av ny kapasitet kan ta flere år.
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
De fem største globale leverandørene av enterprise SSD er omsatte for rundt 37,59 milliarder dollar i andre kvartal 2026 – en økning på 103,6 prosent fra første kvartal.
De fem største globale leverandørene av enterprise SSD er omsatte for rundt 37,59 milliarder dollar i andre kvartal 2026 – en økning på 103,6 prosent fra første kvartal. Samsung beholdt førsteplassen med rundt 14,35 milliarder dollar i inntekter og en markedsandel på 35,1 prosent, hjulpet av 176 lags QLC produkter og PCIe 5.0.
Micron hadde den sterkeste veksten blant de store leverandørene, med en økning på 126,3 prosent til rundt 6,98 milliarder dollar.