AMD tok et tydelig steg frem mot Intel i andre kvartal 2026. Ifølge estimater fra Mercury Research sto AMD for 30,7 prosent av alle standardiserte x86-prosessorforsendelser til PC-er og servere. Det er en økning på 6,5 prosentpoeng fra samme kvartal året før. Intel hadde samtidig 69,3 prosent – første gang selskapets andel har falt under 70 prosent siden 1995.
2
8
Det betyr likevel ikke at AMD har gått forbi Intel. Intel er fortsatt den klart største leverandøren målt i antall prosessorer som sendes ut. Tallene viser først og fremst at forspranget krymper, og at AMDs fremgang nå merkes i alle de viktigste x86-segmentene.
Markedsandelene i andre kvartal 2026
| Segment |
AMD |
Intel |
| Samlet x86: PC- og serverprosessorer |
30,7 % |
69,3 % |
| x86-klientprosessorer: stasjonære og bærbare PC-er |
30,3 % |
69,7 % |
| Stasjonære PC-er |
34,9 % |
65,1 % |
| Bærbare PC-er |
28,9 % |
71,1 % |
| Serverprosessorer, rapportert sammenligning |
34,5 % |
65,5 % |
Dette er andeler av forsendelser målt i antall enheter, ikke andelen datamaskiner som faktisk er i bruk. Den vanlige beregningen for det samlede x86-markedet inkluderer heller ikke halvtilpassede prosessorer, innebygde løsninger eller IoT-produkter. Når disse kategoriene tas med, øker AMDs samlede andel til 34,1 prosent, mens Intel ender på 65,9 prosent.
2
5
7
AMD passerer 30 prosent i PC-markedet
Det tydeligste forbrukermilepælen kom i det samlede markedet for stasjonære og bærbare PC-er. AMD sto for 30,3 prosent av x86-forsendelsene, mot Intels 69,7 prosent. Det var første gang AMD passerte 30-prosentgrensen i denne kategorien, ifølge Mercury Research.
2
4
Fremgangen kom fra begge hovedsegmentene, men bærbare PC-er var den viktigste drivkraften. AMD nådde 28,9 prosent av mobilmarkedet, opp 8,4 prosentpoeng fra året før. Intel hadde 71,1 prosent. AMDs forsendelser av mobile prosessorer økte også sammenlignet med kvartalet før.
2
På stasjonære PC-er hadde AMD en enda høyere andel på 34,9 prosent, mens Intel satt igjen med 65,1 prosent. Samtidig var dette et krevende kvartal for hele markedet: De samlede forsendelsene av prosessorer til stasjonære PC-er falt med mer enn 20 prosent fra året før. Høyere PC-priser og begrenset tilgang på grafikkprosessorer bidro til presset.
5
21
Det er en viktig nyanse. AMD tok markedsandeler, men markedet ble samtidig mindre. En høyere prosentandel betyr derfor ikke nødvendigvis at AMD sendte ut flere stasjonære prosessorer i absolutte tall.
Servermarkedet vokser – men tallene er ikke helt sammenlignbare
AMD sto for rapporterte 34,5 prosent av serverprosessorforsendelsene i andre kvartal, mot Intels 65,5 prosent. AMDs andel var opp fra 27,3 prosent året før, mens de samlede serverforsendelsene økte med nesten 20 prosent.
18
29
Serverfordelingen kommer imidlertid med et viktig forbehold. Intels tall for Data Center Group inkluderer prosessorer til blant annet nettverks- og lagringsutstyr, mens tilsvarende produkter ikke inngår i AMDs rapporterte tall. På en justert basis – der man sammenligner Intel Xeon SP direkte med AMD EPYC – anslår Mercury Research at AMDs andel ville vært 46,4 prosent, mot 53,6 prosent for Intel.
2
32
AMD lå dermed fortsatt bak Intel i den rapporterte forsendelsesstatistikken, men den justerte beregningen viser at kampen om de sentrale serverprosessorene kan være langt jevnere. Den illustrerer også hvorfor inntekter og antall leverte enheter ikke alltid forteller den samme historien.
Intel hadde samtidig sterk vekst i datasentervirksomheten. Inntektene i Data Center Group økte med rapporterte 59 prosent fra året før, selv om AMD vokste raskere i serverforsendelser.
23 Intel har også sagt at selskapet prioriterer mer produksjonskapasitet og høyere fabrikkproduksjon for å møte etterspørselen.
2
AMD utfordrer Intel – mens Arm vokser
AMDs fremgang reduserte Intels forsprang i alle de viktigste x86-segmentene som omfattes av tallene. Samlet peker flere milepæler i samme retning: AMD passerte 30 prosent i klientprosessorer, nærmet seg Intel i en justert sammenligning av kjerneprodukter til servere og nådde rekordhøye 30,7 prosent i standardmarkedet for PC- og serverprosessorer.
2
4
32
Intel har likevel fortsatt et betydelig overtak i rapporterte enhetsforsendelser. Q2-tallene bør derfor først og fremst tolkes som tegn på et krympende forsprang – ikke som at AMD har overtatt markedet.
Samtidig møter begge selskapene konkurranse fra en annen kant. Arm-baserte prosessorer sto for rekordhøye 15,3 prosent av PC-klientmarkedet i andre kvartal, ifølge estimater fra Mercury Research. Apple, Qualcomm, Nvidia og spesialtilpassede prosessorer fra store nettskyleverandører bidrar til å gjøre Arm mer synlig både i PC-er og servere.
12
31
En separat rapport anslo Arms serverandel til 13,6 prosent i kvartalet, men dette tallet er mindre konsekvent dokumentert i det tilgjengelige materialet enn PC-tallet på 15,3 prosent.
29 Hovedbildet er likevel tydelig: AMD og Intel konkurrerer om x86-andeler, samtidig som Arm-baserte løsninger vokser rundt dem.