De opvallendste trend rond IFA 2026 is de opkomst van compacte pc’s met 128 GB unified memory; configuraties met 192 GB beginnen eveneens te verschijnen. De ACEMAGIC F9A Pro en BOSGAME M5 MAX gebruiken de Ryzen AI Max+ PRO 495 met 16 cores, 32 threads, kloksnelheden tot 5,2 GHz en tot 131 TOPS aan totale AI prestaties.
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What mini PCs and laptops built around AMD’s Ryzen AI Max+ processors are being unveiled or previewed ahead of IFA 2026 in Berlin, including. Article summary: The IFA 2026 pre-briefings show a clear escalation in “local AI PC” hardware: compact systems are now pairing powerful integrated GPUs with 128–192 GB of unified memory, making large-model inference possible on-device ra. Topic tags: general, general web. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts with fake numbers, clic
De vooruitblik op IFA 2026 laat een nieuwe categorie AI-computers zien: kleine mini-pc’s en laptops die dankzij 128 tot 192 GB gedeeld geheugen aanzienlijk grotere AI-modellen lokaal kunnen laden dan de meeste reguliere consumenten-pc’s. Onder de opvallendste AMD-systemen vallen de ACEMAGIC F9A Pro, Acer Aspire G 3D 16, BOSGAME M5 MAX en aangekondigde modellen van GMKtec, Framework en Minisforum.
De belangrijkste specificatie is daarbij niet langer alleen het aantal TOPS van de NPU. Vooral de capaciteit van het unified memory — geheugen dat CPU, geïntegreerde GPU, besturingssysteem en AI-workloads samen gebruiken — krijgt de hoofdrol. Veel aankondigingen mikken op 128 GB, terwijl 192 GB nu ook in beeld komt. Dat betekent niet automatisch dat elk model snel draait, maar het geeft de geïntegreerde grafische chip wel een veel grotere geheugenpool.
De ACEMAGIC F9A Pro is de krachtigere opvolger van de F9A, een mini-pc van ongeveer twee liter. Het model wordt aangekondigd met AMD’s Ryzen AI Max+ PRO 495: een Zen 5-chip met 16 cores en 32 threads, met een boostkloksnelheid tot 5,2 GHz. Volgens de beschikbare informatie beschikt het systeem over Radeon 8065S-geïntegreerde graphics met 40 RDNA 3.5 compute-units en een kloksnelheid tot 3,0 GHz. De XDNA 2-NPU levert maximaal 55 TOPS, terwijl de totale AI-prestatie van het platform kan oplopen tot 131 TOPS. 23
24
De grootste vernieuwing is het geheugen. De F9A Pro zou tot 192 GB LPDDR5X-8533 unified memory ondersteunen, waarvan maximaal 160 GB aan de GPU kan worden toegewezen. In tegenstelling tot een traditionele laptop met afzonderlijk werkgeheugen en videogeheugen, kan deze gedeelde pool dynamisch worden verdeeld over processor, graphics en lokale AI-taken. 23
24
ACEMAGIC noemt verder twee USB4-poorten, twee 2,5GbE-aansluitingen, Wi-Fi 7, HDMI 2.1, DisplayPort 2.1 en OCuLink via PCIe 4.0 x4. Een definitieve prijs, de uiteindelijke poortconfiguratie en een concrete releasedatum waren in het beschikbare previewmateriaal nog niet bevestigd. 23
24
De Acer Aspire G 3D 16 (AG3D16-81M) gebruikt de Ryzen AI Max+ 395 met 16 cores, 32 threads en een boostkloksnelheid tot 5,1 GHz. De chip bevat Radeon 8060S-graphics. Acer noemt een totale AI-prestatie tot 126 TOPS. Het systeem ondersteunt maximaal 128 GB LPDDR5X-8000 unified memory en een PCIe Gen 4 M.2-SSD van maximaal 2 TB. 51
58
De blikvanger is het 16-inch SpatialLabs-scherm, waarop stereoscopische 3D-beelden zonder speciale bril kunnen worden weergegeven. In 2D-modus heeft het IPS-paneel een resolutie van 3.840 × 2.400 pixels en een verversingssnelheid van 120 Hz. Het scherm haalt een helderheid van 450 nits en dekt 100 procent van de DCI-P3-kleurruimte. In 3D-modus bedraagt de effectieve resolutie 1.920 × 2.400 pixels.
Twee camera’s voor oogtracking helpen om gewone 2D-content om te zetten naar een 3D-weergave. Daarvoor is geen oorspronkelijke 3D-content of aparte videokaart nodig. 49
51
58
Acer vermeldt een accu van 99,9 Wh, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 en twee USB-C 4.0-poorten. Het beschikbare materiaal geeft echter nog geen duidelijkheid over het gewicht, de accuduur, de prijs per regio of de winkelbeschikbaarheid. 51
54
De BOSGAME M5 MAX is voorlopig vooral een aankondiging en nog geen volledig gespecificeerd winkelmodel. De eerste geplande uitvoering krijgt de Ryzen AI Max+ PRO 495 met 16 CPU-cores, 32 threads, een boost tot 5,2 GHz, Radeon 8065S-graphics en een NPU die maximaal 55 TOPS moet leveren. Voor het volledige platform wordt tot 131 TOPS genoemd. 38
De eerste configuratie moet 128 GB LPDDR5X unified memory en een PCIe 4.0-SSD van 2 TB krijgen. BOSGAME richt de mini-pc op lokaal experimenteren met AI, grote modellen, creatieve toepassingen, softwareontwikkeling en professioneel multitasken. Details over de definitieve aansluitingen, afmetingen, het gewicht, de vermogenslimieten, de prijs, de releasedatum en mogelijke extra geheugen- of opslagvarianten zijn nog niet onderbouwd met beschikbare informatie. 38
De huidige BOSGAME M5 laat zien hoe een minder extreme Ryzen AI Max+ 395-configuratie eruitziet. Deze mini-pc combineert 16 cores en 32 threads met een boost tot 5,1 GHz en Radeon 8060S-geïntegreerde graphics met 40 RDNA 3.5 compute-units. Er zijn uitvoeringen met 96 GB of 128 GB gesoldeerd LPDDR5X-8000-geheugen, dat met de GPU wordt gedeeld. De opslag loopt op tot 2 TB PCIe 4.0. 39
40
De M5 heeft twee USB4-poorten, USB-A-aansluitingen, HDMI, DisplayPort, Wi-Fi 7 en een SD-kaartlezer. In de eigen webshop vermeldt BOSGAME voor een uitvoering met 128 GB geheugen en 2 TB opslag een prijs van 2.999 dollar. Prijzen kunnen per winkel en regio verschillen. 39
40
De reguliere ACEMAGIC F9A draait op de Ryzen AI Max+ 395 met 16 Zen 5-cores, 32 threads en een boost tot 5,1 GHz. De Radeon 8060S-GPU bevat 40 RDNA 3.5 compute-units. De XDNA 2-NPU levert maximaal 50 TOPS; ACEMAGIC noemt voor het totale systeem maximaal 126 TOPS. 17
27
De mini-pc heeft een volume van ongeveer twee liter en ondersteunt maximaal 128 GB gesoldeerd LPDDR5X-8000 unified memory. Verder zijn er twee PCIe 4.0 M.2-slots en een OCuLink-aansluiting voor een externe GPU. Tot de aansluitingen behoren twee USB4-poorten met 40 Gbps, HDMI 2.1, twee 2,5GbE-poorten, Wi-Fi 7 en Bluetooth 5.4. ACEMAGIC positioneert de uitvoering met 128 GB voor lokale inferentie van taalmodellen met ongeveer 120 miljard parameters. 17
27
Een definitieve prijs en brede retailbeschikbaarheid waren in het aangehaalde lanceringsmateriaal nog niet bevestigd. Een afzonderlijk bericht noemt 10 september als geplande start van de voorverkoop van de 395-uitvoering, maar die datum moet per regio worden gecontroleerd. 23
Een grote gedeelde geheugenpool kan voor lokale AI belangrijker zijn dan een indrukwekkend TOPS-getal. De geïntegreerde GPU gebruikt immers hetzelfde snelle geheugen als de CPU. Daardoor kunnen systemen met 128 of 192 GB grotere gekwantiseerde modellen bevatten dan veel dunne laptops met 16 of 32 GB werkgeheugen, of losse GPU’s waarvan de hoeveelheid VRAM de beperkende factor is.
De belangrijke kanttekening: capaciteit is niet hetzelfde als snelheid. De praktische prestaties hangen af van onder meer de quantisatie, de contextlengte, de gebruikte inferentiesoftware, het geheugen dat Windows en andere apps nodig hebben, de koeling en de langdurige vermogenslimieten. Dat een pc een model kan laden, bewijst dus niet dat het model ook snel antwoorden genereert, op volledige precisie draait of in elke variant wordt ondersteund.
De sterkste onderbouwing is er voor ACEMAGICs eigen claim dat de F9A lokaal modellen tot ongeveer 120 miljard parameters kan verwerken. Ook GEEKOM heeft een concrete demonstratie aangekondigd met vier gekoppelde A9 Mega-systemen waarop DeepSeek V4 Flash lokaal draait. Voor de Acer Aspire G 3D 16, ACEMAGIC F9A Pro en BOSGAME M5 MAX zijn geen vergelijkbare, gemeten resultaten in tokens per seconde beschikbaar. 5
6
27
GMKtec heeft de EVO-X5 Pro aangekondigd als mini-pc met de Ryzen AI Max+ PRO 495 en plant een volledige onthulling op IFA in Berlijn. De fabrikant bevestigt de processor, maar details over prijs, aansluitingen, koeling, stroomverbruik en de uiteindelijke configuratie waren nog niet openbaar. 7
10
Op de IFA-pagina van Minisforum staat de toekomstige T5 Max vermeld met de Ryzen AI Max+ 395, LPDDR5X-geheugen en twee PCIe 4.0 M.2-slots. De pagina bevat nog onvoldoende informatie om de uiteindelijke prijs, geheugencapaciteit, thermische eigenschappen of prestaties met lokale modellen te bevestigen. 16
Framework brengt hetzelfde idee van veel gedeeld geheugen naar een compacte desktop. De gemelde uitvoering gebruikt de Ryzen AI Max+ PRO 495, biedt 192 GB geheugen en heeft een opgegeven geheugenbandbreedte van 273 GB/s. De Radeon 8065S-graphics behouden 40 RDNA 3.5 compute-units en halen maximaal 3,0 GHz. 13
GEEKOM kiest voor een andere manier om lokale workloads op te schalen: vier A9 Mega-mini-pc’s worden via USB4 met elkaar verbonden. Elk systeem gebruikt een Ryzen AI Max+ 395 en Radeon 8060S-graphics. Volgens GEEKOM kan het gezamenlijke platform DeepSeek V4 Flash lokaal draaien. Het gaat hier dus om een demonstratie van gedistribueerde lokale AI, niet om één compacte computer die de volledige workload alleen verwerkt. 5
6
AMD’s Ryzen AI Max+-systemen zijn niet de enige IFA-producten die zich richten op lokale AI. Acer heeft een SFF RTX Spark-concept getoond met maximaal 128 GB unified memory en tot één petaflop aan rekenkracht. ASUS presenteert daarnaast RTX Spark-gebaseerde ProArt P16- en P14-laptops en de GR1X-mini-pc. ASUS zegt dat het platform bedoeld is voor lokale grote taalmodellen, creatieve workflows en persoonlijke AI-agents, waaronder modellen tot 120 miljard parameters. 2
3
8
De twee benaderingen verschillen. Ryzen AI Max+ combineert CPU-cores, een geïntegreerde GPU en een NPU in één AMD-platform. De aantrekkingskracht zit in de compacte vorm en de grote gedeelde geheugenpool. RTX Spark-systemen leggen juist meer nadruk op NVIDIA’s CUDA- en RTX-software-ecosysteem en een afzonderlijke Blackwell-gebaseerde AI-accelerator.
Een echte vergelijking zal afhangen van softwareondersteuning, geheugenverdeling, langdurige stroomlimieten, koeling en gemeten prestaties in concrete toepassingen — niet alleen van het hoogste gepubliceerde TOPS- of petaflopcijfer.
De aankondigingen rond IFA 2026 laten zien dat lokale AI-pc’s verder gaan dan kleine NPU’s die vooral bedoeld zijn voor lichte functies op het apparaat. Fabrikanten concurreren nu om de geheugenruimte die nodig is om grotere modellen lokaal te laden. 128 GB wordt zichtbaar in het hogere segment van mini-werkstations, terwijl 192 GB opduikt in de krachtigste uitvoeringen.
Dat betekent niet dat cloud-AI verdwijnt. Deze systemen zijn vooral een extra optie voor privacygevoelige taken, offlinegebruik, interacties met lage vertraging, softwareontwikkeling en creatieve experimenten — of voor gebruikers die hun AI-workloads liever op eigen hardware houden.
De doorslaggevende vragen komen pas wanneer de apparaten daadwerkelijk verkrijgbaar zijn: worden de beloofde configuraties tegen een redelijke prijs geleverd, hoe presteren ze onder langdurige belasting en welke lokale modellen en software werken in de praktijk echt goed?
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
De opvallendste trend rond IFA 2026 is de opkomst van compacte pc’s met 128 GB unified memory; configuraties met 192 GB beginnen eveneens te verschijnen.
De opvallendste trend rond IFA 2026 is de opkomst van compacte pc’s met 128 GB unified memory; configuraties met 192 GB beginnen eveneens te verschijnen. De ACEMAGIC F9A Pro en BOSGAME M5 MAX gebruiken de Ryzen AI Max+ PRO 495 met 16 cores, 32 threads, kloksnelheden tot 5,2 GHz en tot 131 TOPS aan totale AI prestaties.
Acer combineert de Ryzen AI Max+ 395 met maximaal 128 GB gedeeld geheugen en een 16 inch 3D scherm waarvoor geen speciale bril nodig is.