Nebius verhoogt per 1 oktober de on demandtarieven met circa 17% tot 21%; dat wijst erop dat de vraag naar direct inzetbare AI rekenkracht het aanbod nog altijd overtreft. Veilingen voor Blackwell capaciteit lagen volgens Nebius 15% tot 20% boven de eerdere hoogste prijzen, terwijl de vraagzichtbaarheid doorloopt to...
Gepubliceerd doorBewerkt met GPT-5.6 TerraAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does Nebius’s approximately 20% GPU-cloud price increase effective October 1—including H100 pricing rising from $3.85 to $4.50 per GPU-. Article summary: Nebius’s price action is a strong signal that near-term AI-compute demand exceeds deployable supply—not merely that GPUs are expensive. Customers appear willing to accept materially higher rates, including for older H100. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Nebius’ nieuwste prijsverhoging voor zijn GPU-cloud is vooral een signaal van een tekort aan direct inzetbare AI-rekenkracht. Het gaat dus niet alleen om de chips zelf, maar ook om voldoende elektriciteit, datacenterruimte, koeling, netwerkcapaciteit en volledig opgeleverde clusters die klanten nu kunnen gebruiken.
Het bedrijf verhoogt naar verluidt per 1 oktober de on-demandprijzen voor Nvidia H100-, H200-, B200- en B300-capaciteit. Het is de tweede verhoging in drie maanden; Reuters meldde die tweede verhoging onafhankelijk. 29
31
| GPU | Eerder on-demandtarief | Nieuw tarief vanaf 1 oktober | Stijging |
|---|---|---|---|
| Nvidia H100 | US$ 3,85 per GPU-uur | US$ 4,50 | circa 17% |
| Nvidia H200 | US$ 4,50 per GPU-uur | US$ 5,40 | 20% |
| Nvidia B200 | US$ 7,15 per GPU-uur | US$ 8,50 | circa 19% |
| Nvidia B300 | US$ 7,85 per GPU-uur | US$ 9,50 | circa 21% |
Voor B300-capaciteit komt de gemelde cumulatieve prijsstijging sinds eerder dit jaar uit op ongeveer 56%. 1
31
33
Dat zowel de oudere H100 als de nieuwere Blackwell-producten duurder worden, is veelzeggend. De bottleneck lijkt breder dan alleen toegang tot de nieuwste generatie accelerators: klanten betalen meer voor bruikbare AI-capaciteit in de hele productreeks.
Een cloudprovider kan een gepubliceerde prijs om allerlei redenen verhogen. Veel relevanter is wat er gebeurt als schaarse capaciteit via concurrentie wordt verdeeld.
Volgens het management van Nebius brachten handmatige prijsaanpassingen vraag en aanbod onvoldoende in evenwicht. Daarom zette het bedrijf veilingen in voor Blackwell-capaciteit. Bij een experimentele veiling betaalden klanten volgens Nebius ongeveer 15% tot 20% boven de eerdere hoogste prijzen. 17
18
Dat bewijst geen algemene marktprijs: omvang van de veiling, klantmix en contractvoorwaarden zijn niet bekendgemaakt. Maar het is wel een betekenisvol teken dat sommige kopers voor dringend benodigde capaciteit boden, in plaats van simpelweg een openbare cloudprijslijst te vergelijken.
Tijdens investeerdersconferenties in september zei Nebius meer dan 24 maanden zicht op de vraag te hebben. Klanten zouden al capaciteit bestellen voor de eerste helft van 2028. 18
Dat is belangrijk, omdat het erop duidt dat een deel van de klanten beschikbare capaciteit als een strategische beperking ziet. Zij willen rekenkracht vóór oplevering vastleggen, in plaats van GPU-cloud af te nemen als een eenvoudig vervangbare kortlopende uitgave.
Vraagzichtbaarheid is echter niet hetzelfde als volledig geboekte omzet. De inkoop van AI-infrastructuur kan veranderen door de vraag naar modellen, financieringsomstandigheden, nieuwe hardwaregeneraties en bouwschema’s.
Nebius rapporteerde in het tweede kwartaal circa US$ 575 miljoen omzet bij AI Cloud, een stijging van 514% op jaarbasis. In berichtgeving over de resultaten werd ook een aangepaste EBITDA van US$ 236,2 miljoen genoemd. 2
38
Die cijfers passen bij een onderneming met sterke groei en hoge bezetting, maar mogen niet uitsluitend worden toegeschreven aan deze laatste prijsverhoging, die pas later ingaat.
Daarnaast kondigde Nebius een senior secured debt facility van ongeveer US$ 775 miljoen aan, gedekt door operationele GPU-infrastructuur en gecontracteerde kasstromen van een klant met investment-grade kredietwaardigheid. Het bedrijf wil de financiering gebruiken om de wereldwijde uitbouw van zijn cloudplatform te versnellen. 54
De lening laat zien dat GPU-infrastructuur die al omzet genereert, samen met contractuele kasstromen, als onderpand kan dienen. Tegelijk benadrukt zij de kernspanning in deze markt: aan sterke vraag voldoen vereist enorme investeringen voordat nieuwe capaciteit beschikbaar is.
Nebius verhuurt servers met Nvidia-accelerators. Blijvend sterke verhuurtarieven zijn daarom een steunend signaal dat deze GPU’s ook binnen cloudvloten schaars en economisch waardevol blijven. Dat kan de vraag naar accelerators en bijbehorende systemen ondersteunen.
Het risico op langere termijn is dat het aanbod inloopt. Hyperscalers en gespecialiseerde cloudproviders bouwen snel bij. Een later overschot aan GPU-capaciteit op locaties met voldoende stroom kan zowel de bezettingsgraad als de huurtarieven drukken.
Voor neocloudbedrijven is het beeld gunstig als zij beschikken over geïnstalleerde GPU’s, netwerkverbindingen, stroom en klantcontracten. Schaarse on-demandcapaciteit kan de economie van nieuw opgeleverde clusters verbeteren en ruimte geven om kortlopende capaciteit opnieuw te prijzen.
Beleggers zagen Nebius’ nieuws aanvankelijk ook als relevant voor sectorgenoten: IREN en CoreWeave stegen volgens berichtgeving in de voorbeurshandel na de aankondiging. 2
32
Het voordeel is niet automatisch. Neoclouds blijven kwetsbaar voor hoge kapitaalbehoefte, schulden, afhankelijkheid van enkele grote klanten, vertragingen bij de uitvoering en snelle waardedaling van hardware. Een hoge catalogusprijs helpt niet als een datacenter nog geen stroom heeft of niet is opgeleverd.
De waardevolste datacenters zijn meer dan een leeg gebouw. Het zijn locaties met gezekerde stroomaansluiting, vergunningen, koeling, netwerkconnectiviteit en een geloofwaardig oplevermoment.
In een krappe markt zullen GPU-cloudbedrijven waarschijnlijk vaker vragen om langere verplichtingen, uitbreidingsopties en snelle toegang tot stroom. Eigenaren van schaarse locaties met hoge vermogensdichtheid kunnen juist langere huurcontracten, doorberekening van kosten en stevigere toezeggingen van huurders nastreven.
Daarom gaat het aanbodverhaal verder dan GPU’s. Stroomaansluitingen, koeling, vergunningen, bouw en netwerken kunnen elk afzonderlijk bepalen hoe snel een provider gekochte accelerators omzet in factureerbare rekenkracht.
Grotere GPU-clusters vereisen veel snelle verbindingen, switches, transceivers en optische componenten. Meer clusteruitrol kan dus de vraag in de netwerkketen ondersteunen.
Het beschikbare bewijs toont echter geen concrete omzetimpact voor een afzonderlijk bedrijf in optische communicatie. Dit is een richtinggevende afgeleide conclusie, geen bevestiging op bedrijfsniveau.
De langlopende vraag geeft grote afnemers een reden om capaciteit eerder te reserveren en hun inkoop te spreiden over eigen datacenters, hyperscalers en gespecialiseerde GPU-cloudproviders. Nebius’ lening wordt gedekt door gecontracteerde kasstromen van een niet bij naam genoemde klant met investment-grade kredietwaardigheid; in berichtgeving rond het bedrijf worden grote contracten in verband gebracht met Microsoft en Meta. 54
50
De beschikbare gegevens kwantificeren Microsofts huidige GPU-uitrol niet en tonen evenmin aan dat deze specifieke prijsverhoging de inkoopstrategie van Microsoft heeft gewijzigd.
De nuttigste signalen zijn uiteindelijk gerealiseerde cijfers, niet alleen gepubliceerde tarieven:
De prijsverhoging van Nebius is daarmee een duidelijk kortetermijnsignaal van sterke vraag, maar geen bewijs dat GPU-cloudprijzen onbeperkt blijven stijgen. Zij laat zien dat het aanbod juist schaars is waar klanten het meest behoefte aan hebben: in volledig opgeleverde, van stroom voorziene AI-clusters die direct beschikbaar zijn. Het omslagpunt komt wanneer de bouwgolf de vraag inhaalt — of doorschiet. 17
18
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Nebius verhoogt per 1 oktober de on demandtarieven met circa 17% tot 21%; dat wijst erop dat de vraag naar direct inzetbare AI rekenkracht het aanbod nog altijd overtreft.
Nebius verhoogt per 1 oktober de on demandtarieven met circa 17% tot 21%; dat wijst erop dat de vraag naar direct inzetbare AI rekenkracht het aanbod nog altijd overtreft. Veilingen voor Blackwell capaciteit lagen volgens Nebius 15% tot 20% boven de eerdere hoogste prijzen, terwijl de vraagzichtbaarheid doorloopt tot de eerste helft van 2028.
De voornaamste winnaars kunnen aanbieders met werkende, van stroom voorziene GPU clusters zijn.
Nebius verhoogt per 1 oktober de on demandtarieven met circa 17% tot 21%; dat wijst erop dat de vraag naar direct inzetbare AI rekenkracht het aanbod nog altijd overtreft. Veilingen voor Blackwell capaciteit lagen volgens Nebius 15% tot 20% boven de eerdere hoogste prijzen, terwijl de vraagzichtbaarheid doorloopt to...
Gepubliceerd doorBewerkt met GPT-5.6 TerraAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What does Nebius’s approximately 20% GPU-cloud price increase effective October 1—including H100 pricing rising from $3.85 to $4.50 per GPU-. Article summary: Nebius’s price action is a strong signal that near-term AI-compute demand exceeds deployable supply—not merely that GPUs are expensive. Customers appear willing to accept materially higher rates, including for older H100. Topic tags: general, general web, user generated, news. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
Nebius’ nieuwste prijsverhoging voor zijn GPU-cloud is vooral een signaal van een tekort aan direct inzetbare AI-rekenkracht. Het gaat dus niet alleen om de chips zelf, maar ook om voldoende elektriciteit, datacenterruimte, koeling, netwerkcapaciteit en volledig opgeleverde clusters die klanten nu kunnen gebruiken.
Het bedrijf verhoogt naar verluidt per 1 oktober de on-demandprijzen voor Nvidia H100-, H200-, B200- en B300-capaciteit. Het is de tweede verhoging in drie maanden; Reuters meldde die tweede verhoging onafhankelijk. 29
31
| GPU | Eerder on-demandtarief | Nieuw tarief vanaf 1 oktober | Stijging |
|---|---|---|---|
| Nvidia H100 | US$ 3,85 per GPU-uur | US$ 4,50 | circa 17% |
| Nvidia H200 | US$ 4,50 per GPU-uur | US$ 5,40 | 20% |
| Nvidia B200 | US$ 7,15 per GPU-uur | US$ 8,50 | circa 19% |
| Nvidia B300 | US$ 7,85 per GPU-uur | US$ 9,50 | circa 21% |
Voor B300-capaciteit komt de gemelde cumulatieve prijsstijging sinds eerder dit jaar uit op ongeveer 56%. 1
31
33
Dat zowel de oudere H100 als de nieuwere Blackwell-producten duurder worden, is veelzeggend. De bottleneck lijkt breder dan alleen toegang tot de nieuwste generatie accelerators: klanten betalen meer voor bruikbare AI-capaciteit in de hele productreeks.
Een cloudprovider kan een gepubliceerde prijs om allerlei redenen verhogen. Veel relevanter is wat er gebeurt als schaarse capaciteit via concurrentie wordt verdeeld.
Volgens het management van Nebius brachten handmatige prijsaanpassingen vraag en aanbod onvoldoende in evenwicht. Daarom zette het bedrijf veilingen in voor Blackwell-capaciteit. Bij een experimentele veiling betaalden klanten volgens Nebius ongeveer 15% tot 20% boven de eerdere hoogste prijzen. 17
18
Dat bewijst geen algemene marktprijs: omvang van de veiling, klantmix en contractvoorwaarden zijn niet bekendgemaakt. Maar het is wel een betekenisvol teken dat sommige kopers voor dringend benodigde capaciteit boden, in plaats van simpelweg een openbare cloudprijslijst te vergelijken.
Tijdens investeerdersconferenties in september zei Nebius meer dan 24 maanden zicht op de vraag te hebben. Klanten zouden al capaciteit bestellen voor de eerste helft van 2028. 18
Dat is belangrijk, omdat het erop duidt dat een deel van de klanten beschikbare capaciteit als een strategische beperking ziet. Zij willen rekenkracht vóór oplevering vastleggen, in plaats van GPU-cloud af te nemen als een eenvoudig vervangbare kortlopende uitgave.
Vraagzichtbaarheid is echter niet hetzelfde als volledig geboekte omzet. De inkoop van AI-infrastructuur kan veranderen door de vraag naar modellen, financieringsomstandigheden, nieuwe hardwaregeneraties en bouwschema’s.
Nebius rapporteerde in het tweede kwartaal circa US$ 575 miljoen omzet bij AI Cloud, een stijging van 514% op jaarbasis. In berichtgeving over de resultaten werd ook een aangepaste EBITDA van US$ 236,2 miljoen genoemd. 2
38
Die cijfers passen bij een onderneming met sterke groei en hoge bezetting, maar mogen niet uitsluitend worden toegeschreven aan deze laatste prijsverhoging, die pas later ingaat.
Daarnaast kondigde Nebius een senior secured debt facility van ongeveer US$ 775 miljoen aan, gedekt door operationele GPU-infrastructuur en gecontracteerde kasstromen van een klant met investment-grade kredietwaardigheid. Het bedrijf wil de financiering gebruiken om de wereldwijde uitbouw van zijn cloudplatform te versnellen. 54
De lening laat zien dat GPU-infrastructuur die al omzet genereert, samen met contractuele kasstromen, als onderpand kan dienen. Tegelijk benadrukt zij de kernspanning in deze markt: aan sterke vraag voldoen vereist enorme investeringen voordat nieuwe capaciteit beschikbaar is.
Nebius verhuurt servers met Nvidia-accelerators. Blijvend sterke verhuurtarieven zijn daarom een steunend signaal dat deze GPU’s ook binnen cloudvloten schaars en economisch waardevol blijven. Dat kan de vraag naar accelerators en bijbehorende systemen ondersteunen.
Het risico op langere termijn is dat het aanbod inloopt. Hyperscalers en gespecialiseerde cloudproviders bouwen snel bij. Een later overschot aan GPU-capaciteit op locaties met voldoende stroom kan zowel de bezettingsgraad als de huurtarieven drukken.
Voor neocloudbedrijven is het beeld gunstig als zij beschikken over geïnstalleerde GPU’s, netwerkverbindingen, stroom en klantcontracten. Schaarse on-demandcapaciteit kan de economie van nieuw opgeleverde clusters verbeteren en ruimte geven om kortlopende capaciteit opnieuw te prijzen.
Beleggers zagen Nebius’ nieuws aanvankelijk ook als relevant voor sectorgenoten: IREN en CoreWeave stegen volgens berichtgeving in de voorbeurshandel na de aankondiging. 2
32
Het voordeel is niet automatisch. Neoclouds blijven kwetsbaar voor hoge kapitaalbehoefte, schulden, afhankelijkheid van enkele grote klanten, vertragingen bij de uitvoering en snelle waardedaling van hardware. Een hoge catalogusprijs helpt niet als een datacenter nog geen stroom heeft of niet is opgeleverd.
De waardevolste datacenters zijn meer dan een leeg gebouw. Het zijn locaties met gezekerde stroomaansluiting, vergunningen, koeling, netwerkconnectiviteit en een geloofwaardig oplevermoment.
In een krappe markt zullen GPU-cloudbedrijven waarschijnlijk vaker vragen om langere verplichtingen, uitbreidingsopties en snelle toegang tot stroom. Eigenaren van schaarse locaties met hoge vermogensdichtheid kunnen juist langere huurcontracten, doorberekening van kosten en stevigere toezeggingen van huurders nastreven.
Daarom gaat het aanbodverhaal verder dan GPU’s. Stroomaansluitingen, koeling, vergunningen, bouw en netwerken kunnen elk afzonderlijk bepalen hoe snel een provider gekochte accelerators omzet in factureerbare rekenkracht.
Grotere GPU-clusters vereisen veel snelle verbindingen, switches, transceivers en optische componenten. Meer clusteruitrol kan dus de vraag in de netwerkketen ondersteunen.
Het beschikbare bewijs toont echter geen concrete omzetimpact voor een afzonderlijk bedrijf in optische communicatie. Dit is een richtinggevende afgeleide conclusie, geen bevestiging op bedrijfsniveau.
De langlopende vraag geeft grote afnemers een reden om capaciteit eerder te reserveren en hun inkoop te spreiden over eigen datacenters, hyperscalers en gespecialiseerde GPU-cloudproviders. Nebius’ lening wordt gedekt door gecontracteerde kasstromen van een niet bij naam genoemde klant met investment-grade kredietwaardigheid; in berichtgeving rond het bedrijf worden grote contracten in verband gebracht met Microsoft en Meta. 54
50
De beschikbare gegevens kwantificeren Microsofts huidige GPU-uitrol niet en tonen evenmin aan dat deze specifieke prijsverhoging de inkoopstrategie van Microsoft heeft gewijzigd.
De nuttigste signalen zijn uiteindelijk gerealiseerde cijfers, niet alleen gepubliceerde tarieven:
De prijsverhoging van Nebius is daarmee een duidelijk kortetermijnsignaal van sterke vraag, maar geen bewijs dat GPU-cloudprijzen onbeperkt blijven stijgen. Zij laat zien dat het aanbod juist schaars is waar klanten het meest behoefte aan hebben: in volledig opgeleverde, van stroom voorziene AI-clusters die direct beschikbaar zijn. Het omslagpunt komt wanneer de bouwgolf de vraag inhaalt — of doorschiet. 17
18
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Nebius verhoogt per 1 oktober de on demandtarieven met circa 17% tot 21%; dat wijst erop dat de vraag naar direct inzetbare AI rekenkracht het aanbod nog altijd overtreft.
Nebius verhoogt per 1 oktober de on demandtarieven met circa 17% tot 21%; dat wijst erop dat de vraag naar direct inzetbare AI rekenkracht het aanbod nog altijd overtreft. Veilingen voor Blackwell capaciteit lagen volgens Nebius 15% tot 20% boven de eerdere hoogste prijzen, terwijl de vraagzichtbaarheid doorloopt tot de eerste helft van 2028.
De voornaamste winnaars kunnen aanbieders met werkende, van stroom voorziene GPU clusters zijn.