Zes Chinese autogroepen verkochten in de eerste helft van 2026 samen 5,504 miljoen geëlektrificeerde voertuigen en zagen hun mondiale aandeel stijgen van 57,2% naar 62,3%. BYD stond met 2,290 miljoen voertuigen bovenaan, gevolgd door Geely met 1,127 miljoen.
Gepubliceerd doorBewerkt met GPT-5.6 TerraAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did the Korea Automobile & Mobility Association’s September 14, 2026 report reveal about the growing global dominance of six Chinese au. Article summary: KAMA found that six Chinese groups had become the decisive force in global electrified-vehicle sales in the first half of 2026: together they sold 5.504 million vehicles, lifting their global share from 57.2% a year earl. Topic tags: general, general web, news, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
De wereldmarkt voor geëlektrificeerde auto's — batterij-elektrische auto's (BEV's) plus plug-inhybrides (PHEV's) — wordt in hoog tempo door Chinese fabrikanten gedomineerd. Zes Chinese autogroepen waren in de eerste helft van 2026 samen goed voor 5,504 miljoen verkochte voertuigen. Daarmee steeg hun aandeel in de wereldwijde verkoop in een jaar van 57,2% naar 62,3%, blijkt uit een analyse van de Korea Automobile & Mobility Association (KAMA). 6
Wereldwijd werden van januari tot en met juni 8,847 miljoen geëlektrificeerde voertuigen verkocht, 2,6% meer dan een jaar eerder. De verkoop van de zes Chinese groepen groeide met 11,6% en dus duidelijk sneller dan de totale markt. 6
| Mondiale positie | Autogroep | Verkoop geëlektrificeerde voertuigen, eerste helft 2026 |
|---|---|---|
| 1 | BYD | 2,290 miljoen |
| 2 | Geely Group | 1,127 miljoen |
| 4 | SAIC Motor Group | 752.000 |
| 6 | Chery Automobile | 579.000 |
| 7 | Leapmotor | 417.000 |
| 9 | Changan Group | 339.000 |
Het gaat dus niet uitsluitend om de omvang van één merk. Zowel gevestigde autoconcerns als jongere, op elektrische auto's gerichte spelers staan hoog in de ranglijst. KAMA koppelt de opmars van Chinese fabrikanten aan concurrerende prijzen, strategieën met meerdere merken en snellere groei buiten China. 1
6
Die internationale expansie staat in scherp contrast met de Chinese binnenlandse markt. In juli daalde de binnenlandse verkoop met 21,1% op jaarbasis tot 1,47 miljoen voertuigen, terwijl de export met 88,2% steeg naar 923.000 stuks. De export van EV's en plug-inhybrides nam zelfs met 147,8% toe, terwijl de binnenlandse verkoop in dat segment 3,9% daalde. 18
In augustus werd het verschil nog groter. De export van personenauto's groeide met 77,5% op jaarbasis tot 894.000 voertuigen, terwijl de binnenlandse verkoop met 23,7% terugviel tot 1,55 miljoen. 17
BYD laat zien hoe belangrijk buitenlandse afzet in die situatie is. De fabrikant rapporteerde in augustus een totale verkoop van 440.293 voertuigen, 17,8% meer dan een jaar eerder. De leveringen buiten China sprongen met 134,5% omhoog naar 189.466 voertuigen. 34
Europa is een afzetmarkt voor in China gebouwde geëlektrificeerde auto's, maar het handelsbeleid beïnvloedt welke aandrijflijnen het aantrekkelijkst zijn. De aanvullende EU-tarieven voor in China gemaakte auto's zijn gericht op batterij-elektrische voertuigen en niet op plug-inhybrides. Daardoor hebben PHEV-exporten relatief gunstigere voorwaarden. 24
Dat geeft exporteurs een prikkel om hun modellenmix per markt aan te passen: volledig elektrische auto's waar de businesscase klopt, en plug-inhybrides waar het tariefregime gunstiger uitpakt. De beschikbare berichtgeving ondersteunt dit patroon op marktniveau, maar bevat geen volledig overzicht van de PHEV-zendingen naar Europa per fabrikant.
Tegelijk bouwen fabrikanten productie en distributie buiten China verder uit. Het management van BYD rekent voor 2026 op 1,9 tot 2 miljoen leveringen buiten China en op meer dan 2,5 miljoen in 2027. Het bedrijf onderzoekt daarnaast extra productielocaties in het buitenland. 33
Eind augustus lag die grens rekenkundig binnen bereik. China exporteerde in de eerste acht maanden van 2026 7,153 miljoen voertuigen: 66,7% meer dan een jaar eerder en al meer dan de 7,1 miljoen voertuigen die het land in heel 2025 uitvoerde. Alleen in augustus werden 1,01 miljoen voertuigen geëxporteerd. 22
Om in 2026 boven 10 miljoen uit te komen, zouden er van september tot en met december nog ongeveer 2,85 miljoen voertuigen moeten worden uitgevoerd. Dat betekent gemiddeld circa 712.000 per maand — minder dan de 1,01 miljoen van augustus. Op basis van het tempo tot en met augustus was de grens van 10 miljoen dus haalbaar. 22
Het blijft echter een prognose, geen zekerheid. Handelsbeperkingen, logistieke knelpunten en zwakkere vraag in afzetmarkten kunnen de export afremmen. Wat de KAMA-cijfers over de eerste helft wel duidelijk maken: de grootste Chinese autogroepen beschikken inmiddels over een uitzonderlijke schaal op de wereldmarkt voor geëlektrificeerde voertuigen. 6
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Zes Chinese autogroepen verkochten in de eerste helft van 2026 samen 5,504 miljoen geëlektrificeerde voertuigen en zagen hun mondiale aandeel stijgen van 57,2% naar 62,3%.
Zes Chinese autogroepen verkochten in de eerste helft van 2026 samen 5,504 miljoen geëlektrificeerde voertuigen en zagen hun mondiale aandeel stijgen van 57,2% naar 62,3%. BYD stond met 2,290 miljoen voertuigen bovenaan, gevolgd door Geely met 1,127 miljoen.
De wereldwijde schaalvergroting valt samen met een krachtige exportgolf: China exporteerde tot en met augustus 7,153 miljoen voertuigen en had nog circa 2,85 miljoen nodig om in 2026 boven 10 miljoen uit te komen.
Zes Chinese autogroepen verkochten in de eerste helft van 2026 samen 5,504 miljoen geëlektrificeerde voertuigen en zagen hun mondiale aandeel stijgen van 57,2% naar 62,3%. BYD stond met 2,290 miljoen voertuigen bovenaan, gevolgd door Geely met 1,127 miljoen.
Gepubliceerd doorBewerkt met GPT-5.6 TerraAfbeeldingen gegenereerd met GPT Image 2
Research answer

Create a landscape editorial hero image for this Studio Global article: What did the Korea Automobile & Mobility Association’s September 14, 2026 report reveal about the growing global dominance of six Chinese au. Article summary: KAMA found that six Chinese groups had become the decisive force in global electrified-vehicle sales in the first half of 2026: together they sold 5.504 million vehicles, lifting their global share from 57.2% a year earl. Topic tags: general, general web, news, user generated. Style: premium digital editorial illustration, source-backed research mood, clean composition, high detail, modern web publication hero. Use reference image context only for broad subject, composition, and topical grounding; do not copy the exact image. Avoid: logos, brand marks, copyrighted characters, real person likenesses, fake screenshots, UI text, readable text, watermarks, charts w
De wereldmarkt voor geëlektrificeerde auto's — batterij-elektrische auto's (BEV's) plus plug-inhybrides (PHEV's) — wordt in hoog tempo door Chinese fabrikanten gedomineerd. Zes Chinese autogroepen waren in de eerste helft van 2026 samen goed voor 5,504 miljoen verkochte voertuigen. Daarmee steeg hun aandeel in de wereldwijde verkoop in een jaar van 57,2% naar 62,3%, blijkt uit een analyse van de Korea Automobile & Mobility Association (KAMA). 6
Wereldwijd werden van januari tot en met juni 8,847 miljoen geëlektrificeerde voertuigen verkocht, 2,6% meer dan een jaar eerder. De verkoop van de zes Chinese groepen groeide met 11,6% en dus duidelijk sneller dan de totale markt. 6
| Mondiale positie | Autogroep | Verkoop geëlektrificeerde voertuigen, eerste helft 2026 |
|---|---|---|
| 1 | BYD | 2,290 miljoen |
| 2 | Geely Group | 1,127 miljoen |
| 4 | SAIC Motor Group | 752.000 |
| 6 | Chery Automobile | 579.000 |
| 7 | Leapmotor | 417.000 |
| 9 | Changan Group | 339.000 |
Het gaat dus niet uitsluitend om de omvang van één merk. Zowel gevestigde autoconcerns als jongere, op elektrische auto's gerichte spelers staan hoog in de ranglijst. KAMA koppelt de opmars van Chinese fabrikanten aan concurrerende prijzen, strategieën met meerdere merken en snellere groei buiten China. 1
6
Die internationale expansie staat in scherp contrast met de Chinese binnenlandse markt. In juli daalde de binnenlandse verkoop met 21,1% op jaarbasis tot 1,47 miljoen voertuigen, terwijl de export met 88,2% steeg naar 923.000 stuks. De export van EV's en plug-inhybrides nam zelfs met 147,8% toe, terwijl de binnenlandse verkoop in dat segment 3,9% daalde. 18
In augustus werd het verschil nog groter. De export van personenauto's groeide met 77,5% op jaarbasis tot 894.000 voertuigen, terwijl de binnenlandse verkoop met 23,7% terugviel tot 1,55 miljoen. 17
BYD laat zien hoe belangrijk buitenlandse afzet in die situatie is. De fabrikant rapporteerde in augustus een totale verkoop van 440.293 voertuigen, 17,8% meer dan een jaar eerder. De leveringen buiten China sprongen met 134,5% omhoog naar 189.466 voertuigen. 34
Europa is een afzetmarkt voor in China gebouwde geëlektrificeerde auto's, maar het handelsbeleid beïnvloedt welke aandrijflijnen het aantrekkelijkst zijn. De aanvullende EU-tarieven voor in China gemaakte auto's zijn gericht op batterij-elektrische voertuigen en niet op plug-inhybrides. Daardoor hebben PHEV-exporten relatief gunstigere voorwaarden. 24
Dat geeft exporteurs een prikkel om hun modellenmix per markt aan te passen: volledig elektrische auto's waar de businesscase klopt, en plug-inhybrides waar het tariefregime gunstiger uitpakt. De beschikbare berichtgeving ondersteunt dit patroon op marktniveau, maar bevat geen volledig overzicht van de PHEV-zendingen naar Europa per fabrikant.
Tegelijk bouwen fabrikanten productie en distributie buiten China verder uit. Het management van BYD rekent voor 2026 op 1,9 tot 2 miljoen leveringen buiten China en op meer dan 2,5 miljoen in 2027. Het bedrijf onderzoekt daarnaast extra productielocaties in het buitenland. 33
Eind augustus lag die grens rekenkundig binnen bereik. China exporteerde in de eerste acht maanden van 2026 7,153 miljoen voertuigen: 66,7% meer dan een jaar eerder en al meer dan de 7,1 miljoen voertuigen die het land in heel 2025 uitvoerde. Alleen in augustus werden 1,01 miljoen voertuigen geëxporteerd. 22
Om in 2026 boven 10 miljoen uit te komen, zouden er van september tot en met december nog ongeveer 2,85 miljoen voertuigen moeten worden uitgevoerd. Dat betekent gemiddeld circa 712.000 per maand — minder dan de 1,01 miljoen van augustus. Op basis van het tempo tot en met augustus was de grens van 10 miljoen dus haalbaar. 22
Het blijft echter een prognose, geen zekerheid. Handelsbeperkingen, logistieke knelpunten en zwakkere vraag in afzetmarkten kunnen de export afremmen. Wat de KAMA-cijfers over de eerste helft wel duidelijk maken: de grootste Chinese autogroepen beschikken inmiddels over een uitzonderlijke schaal op de wereldmarkt voor geëlektrificeerde voertuigen. 6
Studio Global AI
This page includes a source-backed answer you can continue inside Studio Global.
Zes Chinese autogroepen verkochten in de eerste helft van 2026 samen 5,504 miljoen geëlektrificeerde voertuigen en zagen hun mondiale aandeel stijgen van 57,2% naar 62,3%.
Zes Chinese autogroepen verkochten in de eerste helft van 2026 samen 5,504 miljoen geëlektrificeerde voertuigen en zagen hun mondiale aandeel stijgen van 57,2% naar 62,3%. BYD stond met 2,290 miljoen voertuigen bovenaan, gevolgd door Geely met 1,127 miljoen.
De wereldwijde schaalvergroting valt samen met een krachtige exportgolf: China exporteerde tot en met augustus 7,153 miljoen voertuigen en had nog circa 2,85 miljoen nodig om in 2026 boven 10 miljoen uit te komen.